tūristi, policija, Londona
Foto: Shutterstock

Ceļošana noteikti ir saistīta ar neticamu brīvību un lielisko sajūtu, ka šķērsojiet robežas un spējat nokļūt citā zemē, tomēr šī brīvība nenozīmē visatļautību. Turklāt, kā zināms, nezināšana neatbrīvo no atbildības, tāpēc tūristi dažādās pasaules malās bieži nonāk visai nepatīkamās situācijās gan saskarsmē ar policiju, gan vietējiem, jo nav ievērojuši likumu un kultūras normas.

Labākajā gadījumā tas var beigties ar apkaunojumu, tomēr var arī izrādīties, ka tas, ko darāt, attiecīgajā valstī ir pretlikumīgi, lai arī pašu mājās atļauts. Lūk, dīvainas lietas, ko dažās tūristu iecienītās vietās noteikti nevajadzētu darīt, lai atvaļinājums izdotos.

Nebarojiet baložus Venēcijā

Foto: NATO

Sēkliņu vai maizes drupaču pasviešana baložiem Venēcijas Svētā Marka laukumā varētu šķist nevainīga izklaide, tomēr kopš 2008. gada pilsētā ir aizliegts barot putnus, jo baložu populācija jau tāpat ir pārāk liela, un to palielināt nedrīkst. Lai arī daži cilvēki vēl joprojām baro putnus, par to tiek piemērots sods, jo daudzie putni bojā vēsturiskās ēkas un statujas, kā arī piemēslo apkārtni, raksta "Business Insider".

Sēkliņu pasviešana baložiem kādreiz tiešām bija lieta, ko ikviens tūrists gribēja izdarīt slavenajā laukumā, tomēr, ja vēlaties izvairīties no nepatikšanām (un arī apķēzīšanas, kas gan dīvainā kārtā tiek uzskatīta par labas veiksmes izpausmi), labāk iemalkojiet vīnu kādā kafejnīcā un vienkārši pavērojiet putnu pulkus no turienes.

Nekošļājiet košļeni Singapūrā

Košļājamo gumiju imports Singapūrā ir nelegāls kopš 1992. gada, jo šie gardumi izraisījuši pārāk lielus bojājumus un nekārtību. Lai arī košļenes šķiet nevainīgas, Singapūras valdība apgalvo, ka pirms šī aizlieguma tērējusi 106 tūkstošus ASV dolāru ik gadu, lai savāktu dažādās vietās pielipinātās gumijas, raksta Smartertravel.com.

Pašlaik par košļājamo gumiju ievešanu vai pārdošanu Singapūrā draud barga soda nauda vai pat cietumsods.

Jāpiebilst, ka pastāv arī izņēmumi, piemēram košļājamās gumijas, kas tiek izmantotas terapeitiskos nolūkos, piemēram, nikotīna un bez cukura košļenes zobu veselībai, ir atļautas, tomēr cukurotās gumijas, ar ko pūš burbuļus, gan joprojām ir stingri aizliegtas.

Neievediet netikumīgus žurnālus un alkoholu Maldivu salās

Foto: stock.xchng

Maldivu salas ir islāmticīga valsts, tāpēc daudzi uzskata, ka tur nedrīkst ievest literatūru, kas nav saistīta ar musulmaņu ticību, piemēram, Bībeli. Tā nav taisnība. Ievest nedrīkst tikai reliģiskas ikonas, piemēram, statujas.

Tomēr šajā valstī tiešām ir aizliegti pornogrāfiski materiāli un alkohols. Tas attiecas arī uz seksa rotaļlietām un pat liķieri, kas tiek pārdots lidostu veikalos. Tādēļ nelieciet šādas lietas arī savos koferos, ja vien nevēlaties sastapties ar nepatikšanām, riskējot nonākt kaunā vai maksāt soda naudu.

Nespēlējiet azartspēles Indijā

Uzskatā, ka Indijā kāršu spēlēšana uz ielas ir nelegāla, ir sava daļa patiesības. Lielākajā daļā valsts azartspēles tiešām ir aizliegtas, un kāršu spēle uz naudu tiek uzskatīta par likuma pārkāpumu, raksta Usatoday.com.

Ja Indijā, laiku īsinot, ar draugiem "uzraujiet" zolīti vai pokeru, uzmanieties, lai nekur nefigurētu nauda vai žetoni, kas var tikt samainīti pret valūtu, jo tas var izmaksāt pamatīgu naudas summu vai pat trīs mēnešus aiz restēm.

Nelietojiet narkotikas Dienvidaustrumāzijas valstīs

Foto: AFP/Scanpix

Narkotikas lietot, protams, ir nelikumīgi visur, un to darīt nevajag, bet Dienvidaustrumāzijas valstīs, piemēram, Bali, Malaizijā, Singapūrā un Filipīnās attiecībā uz narkotiku lietošanu un tirgošanu ir īpaši stingri likumi. Tas tādēļ, lai pasargātu valstis no tā sauktā "Zelta trīsstūra" – Taizemes, Laosas un Mjanmas – kas ir pasaules galvenā nelegālo opiātu izcelsmes vieta.

Zināmi neskaitāmi gadījumi, kad tūristi nonākuši likuma nežēlastībā, tīši vai netīši ievedot narkotikas no kādas kaimiņvalsts. Viens no ļoti skaļiem gadījumiem bija austrāliešu modeles Mišelas Leslijas notiesāšana uz 15 gadiem cietumā, kad 2005. gadā policija viņu pieķēra, naktsklubā nopērkot divas ekstazī tabletes. Viņa gan tika atbrīvota, tomēr citiem tik labi nav veicies un sodu nācies izciest pilnā mērā.

Neizmetiet metro biļetes Parīzē vai Madridē

Foto: Vida Press

Sekas, kas rodas, izmetot metro biļeti pirms brauciena beigām dažās pilsētās, ir uzskatāms piemērs tam, ka neuzmanība nav attaisnojums likuma pārkāpšanai. Tūristi, īpaši tie, kas nerunā vietējā valodā un nevar izlasīt brīdinājumus, reizēm attopas metro policijas iecirknī, ko nevar pamest, pirms nav samaksāta soda nauda. Kāpēc? Jo izmetuši metro vienreizējo biļeti, nezinot, ka tā būs nepieciešama, lai izkļūtu no metro.

Labs veids, kā neko tādu nepiedzīvot, ir iegādāties nedēļas vai dienas biļeti, ko noteikti saglabāsiet. Savukārt vienreizējās biļetes izmešana pirms laika var krietni iedragāt jūsu ceļojuma budžetu, jo soda naudas šajās pilsētās ir tiešām ievērojamas.

Nekritizējiet valdību Ķīnā

Foto: Shutterstock

Ķīna ir skaists un neparasts ceļojumu galamērķis ar ļoti bagātu vēsturi, skaistu dabu un ļoti neparastām tradīcijām. Arī valdība un valsts iekārta tur atšķiras no rietumu valstīm. Atcerieties, ka termini "privāts" un "publisks" tur nozīmē ko citu nekā pie mums. Portāls Smartertravel.com vēsta par gadījumu, kad grupa tūristu no Dienvidāfrikas, Lielbritānijas un Indijas arestēti un izraidīti no valsts, jo bija skatījušies dokumentālu filmu par mongoļu iebrukumu Ķīnā 13. gadsimtā. Ķīnas valdība tūristu video nosauca par ārvalstu propagandu, tādēļ arestēja visus, kas to vērojuši. Viņi tika apsūdzēti "terorisma draudos".

Lai arī šis ir īpašs gadījums, tomēr pirms ceļojuma ieteicams pārliecināties par to, kāda ir politiskā iekārta valstī, uz kuru ceļojat, un to, kāda ir šīs valsts vēsture, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, kas var beigties ar varas iestāžu uzmanības piesaistīšanu un izbojātu atvaļinājumu.

Nevalkājiet kamuflāžas krāsojuma apģērbu Barbadosā

Foto: Publicitātes foto

Šajā valstī tikai militārpersonām atļauts valkāt apģērbu ar kamuflāžas rakstu. Šāds likums ieviests pagājušā gadsimta 80. gados, lai izvairītos no bruņoto bandu uzbrukumiem cilvēkiem, izliekoties par armijas karavīriem.

Lai arī šī problēma vairs nav īpaši aktuāla, likums ir spēkā arī mūsdienās.

Neskūpstieties publiski Dubaijā vai Abū Dabī

Foto: AFP/Scanpix

Tūristiem, kas dodas uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, jāzina, ka tur uzvedību sabiedriskās vietās regulē citādi kārtības noteikumi un likumi, nekā rietumu valstīs.

Skūpstīšanās publiskās vietās vai pieskaršanās otram, citiem redzot, ātri vien var novest cietumā. Tāpat par to šajā musulmaņu valstī var tikt piemērotas bargas soda naudas.

Neejiet Barselonā peldkostīmos uz ielas

Foto: Reuters/Scanpix

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!