Ceļojums laikā: Kārļa Ulmaņa dzimtās mājas 'Pikšas'
Foto: LNA Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs

Gandrīz Latvijas pašā vidū, starp Jelgavu un Dobeli, atrodas viena no Latvijas valsts dibinātāja, brīvības ceļa aizsācēja, pirmā Latvijas Ministru prezidenta un pēdējā pirmskara Latvijas Valsts prezidenta, tomēr arī ļoti pretrunīgas personības vēsturē Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs "Pikšas" – īsta zemnieku sēta ar grūtu likteni.

"Pikšas" ir Zemgales vecsaimniecība, kurā 1877. gada 4. septembrī Lizetes un Indriķa Ulmaņu ģimenē piedzima trešais dēls – Kārlis, kurš vēlāk kļuva par slavenu valstsvīru, bet tieši šeit uzsāka savas skolas gaitas un vēlāk "Pikšu" saimniecībā izmēģināja projektus, ko bija noskatījis, studējot ASV, un pēc tam realizēja Latvijā. Šejienes tīrumos pārbaudīta arī tolaik modernākā lauksaimniecības tehnika.

Bet tad Ulmaņa uzmanība vairāk tika veltīta valstiskām lietām, turklāt vēl arī Pirmā pasaules kara šausmas krietni iedragāja saimniecību likteni visā Latvijā. Pirmskara preses izdevumi liecina, ka Latvijas valsts dibinātāja un vēsturnieku bieži pretrunīgi vērtētā, tomēr mūsu valsts ievērojamākā politiķa Kārļa Ulmaņa dzimtā sēta pagājušā gadsimta 20. gados nonākusi ļoti bēdīgā stāvoklī. Pēc Ulmaņa tēva nāves radu apsaimniekotās mājas bijušas nolaistas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!