Nedēļas nogale nav bijusi pilnīga, ja nav sanācis pabūt kaut nelielā izbraukumā ārpus mājām. Ja tuvākas Latvijas pilsētas apskatītas, laiks tālākam izbraucienam – uz Lietuvu. Šoreiz ne uz Palangu, Klaipēdu, Kauņu vai Viļņu, bet gan uz Biržiem – nelielu, bet ļoti šarmantu pilsētu, kurā ir, ko redzēt!
Kā nokļūt Biržos?
Birži atrodas gandrīz 100 kilometrus no Rīgas centra un 22 kilometrus no Skaistkalnes. Tāpēc ātrākais ceļš, kā nokļūt Biržos, būs, braucot pa Bauskas šoseju un nogriežoties uz Skaistkalni. Brauciens aizņems vien pusotru stundu.
Biržu pils un novada muzejs "Sela"
Viena no ievērojamākajām vietām, ko noteikti vajadzētu apskatīt Biržos, ir Biržu pils un novada muzejs "Sela". Biržu pils celta 17. gadsimtā, vairākkārt nopostīta, un nu atdzimusi visā savā godībā, lai uzņemtu tūristus. Pils tiek saukta Radvila vārdā, jo 16. gadsimta beigās Kristupas Radvila uzcēla Biržos bastiona cietoksni.
Šobrīd pilī izvietots Biržu novada muzejs "Sela", kurā apskatīt lietuviešiem svarīgās vēsturiskās lietas – muzeja 25 zālēs izvietota pilij piederošā ekspozīcija, svarīgākie literatūras, kultūras un sadzīviskie priekšmeti. Piemēram, muzejā iespējams apskatīt ne vien lietuviešu tradicionālā mājokļa mēbeles, bet arī modi un vēsturisko naudu.
Kopš 2014. gada muzejā izvietots arī cietokšņa arsenāls un interaktīva militārā ekspozīcija, kurā redzēt 16. un 17. gadsimta kaujas pilī.
Netālu no Biržu pils atrodas arī Sv. Jāņa Kristītāja Biržu draudzes baznīca, kas iespaidīga ar savu arhitektūru, apvienojot baroku un klasicismu.
Vairāk par muzeju var uzzināt www.birzumuziejus.lt
Astravas muiža un gājēju tilts pār ezeru
Kad pils apskatīta, laiks doties tālāk – uz Širvenos ezeru. Širvenos ezers ir vecākais mākslīgais ezers Lietuvā. Ezers izveidots 1575. gadā, aizsprostojot Apaščios un Aglonas upes to satekā. Taču ezera apskati vēl interesantāku padara kas cits – gājēju tilts, kas savieno ezera vienu krastu ar Astravas muižu. Tilts ir 525 metrus garš un uz tā pastāvīgi pulcējas ne vien makšķernieki un putnu vērotāji, bet arī romantisku pastaigu cienītāji. Ejot pār tiltu, patiesi paveras skaists skats – skaties uz abām pusēm, visur plešas ūdens. Un, ja paveicas, tilta tuvumā piepeld arī gulbju pāris.
Kad tilts šķērsotsi, ainavas cienītāji nonāk pie Astravas muižas viensētas. To 1862. gadā uzcēluši grāfu Tiškeviču dzimta. Villa atgādina mazu itāļu vasaras rezidenci – tā celta romantiskā klasicisma stilā. Pie muižas stāv divas lielas, skaistas cementa lauvu skulptūras – tās ir precīza replika oriģinālajām čuguna lauvām, kas savulaik atceļojušas no Sanktpēterburgas, bet nu atrodas Kauņā.
Reģionālā parka centrs un karsta kritenes
Ja ir viena lieta, ko apskatīt tikai Biržu novadā, tad tās ir karsta kritenes – interesanti zemes nogruvumi, kas izskatās pēc ļoti dziļām bedrēm. Taču, pirms meklēt karsta kritenes pašiem, silti iesaku vispirms doties uz Biržu reģionālā parka apmeklētāju centru (Rotušes ielā 10) – tajā iespējams uzzināt to, kā tieši karsta kritenes veidojas. Centra ekspozīcijas stendos iespējams apskatīt ne vien dažādus iežus, bet arī karsta kriteņu nogrūšanas procesu.
Kad par karsta kritenēm uzzināts, laiks tās apskatīt klātienē! Kā pastāstīja reģionālā parka pārstāve, 2016. gadā vien jau izveidojušās ap desmit jaunas karsta kritenes, bet ik gadu jauno kriteņu skaits sasniedzot ap 40. Visblīvākā kriteņu vieta ir Karajimišķu liegums, kur uz vienu kvadrātkilometru ir vairāk nekā 200 karsta kritenes.
Viena no ievērojamākajām karsta kritenēm ir "Govs ala" – šī karsta kritene ir 10-12 metrus dziļa, ar piecām alām, kas stiepjas 12,6 metru dziļumā. Govs alā pat drīkst iekāpt – karsta kritenē ved pakāpieni, tāpēc tūristiem dziļo vietu iespējams apskatīt pavisam tuvu. Bez Govs alas ievērojamas ir arī kritenes Ģeologu bedre (5,3 m), Lapsas bedre (7,4 m), Ievas bedre (5,8 m) un daudz jo daudz citas.
Kirkilu ezeri un pusmēness skatu tornis
Ja karsta kritenes ieintriģējušas, tad apskatīšanas vērti ir arī Kirkilu ezeri. Šo ezeru kopumu veido karsta kritenes, kas piepildījušās ar ūdeni. Kirkilu ezeru kopums ir vienīgais tāds Baltijā, tāpēc Biržu pilsēta ar to īpaši lepojas.
Pavisam nesen pie Kirkilu ezeriem uzcelts arī iespaidīgs skatu tornis. Tas veidots pusmēness formā un atgādina nelielu amfiteātri. Torņa augstums sasniedz teju 32 metrus, un lai tajā uzkāptu, nākas krietni vien pasvīst. Torņa pamatnē un pašā augšā izvietotas sēdvietas, kurās ērti sapulcēties un vērot skaisto ainavu, kas paveras visapkārt.
Alus brūži un nakšņošanas vietas
Bez vēsturiskajiem un dabas apskates objektiem ekskursija uz Biržiem nebūtu pilnīga, ja nebūtu apciemota kaut viena no Biržu alus darītavām. "Biržu alus" brūvētava dibināta 1686. gadā un ir viena no vecākajām visā Lietuvā.
Vairāk informācijas: www.birzualus.lt
Bet otra Biržu alus darītava – "Rinkuškiu" – lai gan ne tik sena, arī piedāvā alus degustācijas pat sešos dažādos variantos. Pie alus brūža ir arī specializētais veikaliņš un restorāns "Alus ceļš" ar ļoti smeķīgu, lietuviešiem raksturīgu virtuvi.
Vairāk: www.rinkuskiai.lt
Apskates vērts ir arī Sodeliškus muižas komplekss – tajā izvietota ne vien viensēta 20. gadsimta sākuma tradīcijās, bet arī iespaidīga villa ar SPA un pat retro automobiļu parks. Sodeliškus muižā iespējams pieteikties ekskursijai "Graudu ceļš" – kopā ar gidu tūristiem iespējams aplūkot, kā ļaudis dzīvojuši un strādājuši pagājušajā gadsimtā, pašiem izcept rudzu maizīti, un paņemt to līdzi uz mājām. Šādas ekskursijas cena – 13 eiro no personas.
Vairāk var uzzināt www.sodeliskiudvaras.lt
Kur nakšņot?
Lai gan naktsmītņu iespējas pašos Biržos nav visai plašas, ja plānots šajā pilsētā palikt ilgāk, iespējams apmesties kādā no nelielajām viesnīcām, viesu namiem vai kempingiem Biržu tuvumā.
Viesnīca "Avanti", Maironio ielā 8, Birži – strādā pēc pieteikuma (+370 618 19459; +370 68262402)
Viesnīca "Tyla", Tylos iela 2, Birži, www.tyla.lt
Biržu kempings Basanavičiaus ielā 69 A, tālr. +370 651 75669, +370 672 27093
Biržu tūrisma informācijas centrs atrodas J. Janoņa laukumā 2, Biržu centrā www.visitbirzai.lt
Birži un apskates objekti: