Fēru salas, Dānija

Vasaras krāšņumā dabas bagātības ir labākais, ko baudīt atvaļinājumā. Kalni, jūra, salas, gleznainas alas un ciemi – tas viss atrodams arī tepat Eiropā. Lūk, skaistākās vecā kontinenta dabas vietas, ko jau tradicionāli nosaucis prestižais portāls Europeanbestdestinations.com. Ja plānojat šovasar izrauties no lielpilsētas burzmas, šīs būs īstās vietas, kurp doties.

Azoru salas Portugālē

Foto: DELFI


Portugāles autonomais apgabals Azoru salas ir pārsteigumu un dabas brīnumu pilns. Salu arhipelāgs atrodas Atlantijas okeānā gandrīz pusceļā starp Eiropu, Āfriku un Ameriku, tādēļ tas reiz bijis svarīgs pieturas punkts ceļotājiem. Azorās atrodami 1766 vulkāni, no kuriem deviņi vēl ir aktīvi. Atklātas un izpētītas ir arī neskaitāmas pazemes alas, vulkānu krāteri, krāteru ezeri, termālie avoti un daudzi citi neparasti objekti, ko ceļotājiem iepazīt.

Piemēram, viena no skaistākajām un iespaidīgākajām skatu vietām Sanmigelas salā ir vulkāna krāteris, pie kura atrodas Setesidades pilsētiņa, kas devusi vārdu krātera ezeram. Bēda tikai tā, ka šeit gandrīz visu laiku valda migla - ja jums izdodas uzņemt saulainas bildes ar vulkāna krātera tirkīzzilo ezeru, varat sevi uzskatīt par veiksminieku.

Interesanti, ka pie salām arī jūrā var atrast zemūdens termālos avotus. Viena no galvenajām atrakcijām, ar ko Azoru salas piesaista tūristus, ir okeāna dzīvā daba - ar nelieliem katamarāniem un arī piepūšamām laiviņām mazākām grupām, interesenti tiek vesti atklātā okeānā skatīties delfīnus, vaļus un bruņurupučus. Cenas svārstās no 40 līdz 60 eiro.

Pāri visam paceļas majestātiskais Piko kalns ar savu perfektā konusa formu, it kā pārraugot visu šo bagātību.

Vairāk par salām lasiet šeit.

Halštate Austrijā

Halštate - dēvēta par sāls un kultūras pilsētu. Gleznainais ciems, kas atrodas pie ezera ar tādu pašu nosaukumu, jau 7000 gadus slavens ar savām sāls raktuvēm, jo jau toreiz senie cilvēki tur no bagātīgajiem sāls krājumiem kalnos ieguvuši vērtīgo garšvielu, raksta "Europeanbestdestinations.com". Lai cik neparasti tas nešķistu vietā ar tik senu vēsturi, pat mūsdienās Halštates apkaimē tiek atklātas arī jaunas sāls ieguves vietas.

To ietver kalni un gleznains ezers. Lai arī jau gadsimtiem ilgi cilvēki iztiku te pelnījuši ar sāls ieguvi, pēdējā laikā arvien nopietnāku pozīciju ieņem tūrisma nozare. Viesus te piesaista dažādas vērtības – kādu vistīrākais gaiss un pastorālās ainavas, bet citus – senie cilvēku kauli, kas plašākai publikai apskatāmi vietējā kapelā. Tomēr daudzi no šiem kauliem nav nemaz tik veci – "kolekcija" tiek regulāri atjaunināta – reizi 10 gados. Mirušo atliekas tiek rūpīgi atzīmētas, tā ka ģimene un draugi var viegli atrast tos, kurus vēl nesen pazina reālajā dzīvē... Šokējoši? Bet ko darīt – ciematā ir akūts zemes trūkums, tāpēc vietējā kapsētā aizgājēji "uzturas" vien 10 gadus, lai pēc tam atdotu vietu "jaunpienācējiem".

Vēl šeit jāapskata arī pasaules vecākās sāls raktuves, kā arī vērts doties romantiskā izbraucienā pa Halštates ezeru, apskatīt elpu aizraujošo alu pasauli Obertraunā, kā arī doties uz Gosauas ezeru, kur atrodams iespaidīgais Dahšteinas ledājs( 2700 m).

Halštates apkaime ir ļoti iecienīta atpūtas vieta, jo te ir daudz labiekārtotu riteņbraucēju un pārgājienu maršrutu vasarā, kā arī izcilu slēpošanas trašu ziemā, piemēram, Gosauā (Gosau) vai kaimiņos esošajā Obertraunā.

Vairāk informācijas: Hallstatt.net

Bonifasio Francijā

Šī ir vieta, kur satiekas divas jūras. Esot tur, var izpeldēties gan rietumu pusē šalcošajā Vidusjūrā, gan austrumu pusē esošajā Tirēnu jūrā.

Ar 70 kilometru garo krasta līniju (vai pat 120 kilometriem, ja pieskaita arī netālu esošo Lavezzi salu arhipelāgu) Bonfacio piedāvā visu iespējamo veidu pludmales (smilšainas, vientulīgi romantiskas, nelielas un arī ballītēm piemērotas), kā arī ar tām saistītās izklaides, kas nepieciešamas atvaļinājumam.

Turklāt, ja ir grūti izvēlēties, kurā pludmalē baudīt atpūtu, tad to nevajag darīt, un katru dienu pavadīt kādā citā no 25 pludmalēm ar tirkīzzilo ūdeni. Protams, tam būs vajadzīgs trīs nedēļas garš atvaļinājums.

Vairāk lasiet: Bonifacio.fr.

Miķeļa kalns Francijā

Foto: AP/Scanpix

Francijas ziemeļos, Normandijā, atrodas kāda īpaša vieta – Monsenmišelas sala, kuru, burtiski tulkojot no franču valodas, dēvē arī par Svētā Miķeļa kalnu (Le Mont-Saint-Michel).

Vienu no rietumu pasaules brīnumiem veido līcī, kurā vērojama lielākā plūdmaiņa Eiropā, uz klinšainas salas majestātiski stāvošais Sv. Miķeļa jeb Sanmišela klostera tornis. Leģenda vēsta, ka erceņģelis Miķelis, kas svētajos rakstos attēlots kā debesu armijas vadonis un sātana uzvarētājs lielajā cīņā laiku beigās, licis bīskapam Aubertam šajā vietā būvēt baznīcu. 709. gadā neliels dievnams tur arī tapis. Pēc diviem gadsimtiem, sekojot Normandijas hercoga lūgumam, tur apmetušies benediktiešu mūki, kas pirms tūkstoš gadiem uzcēluši pirmo romānikas stila baznīcu.

Salu ieskauj viduslaiku mūra siena un torņi, tās centrā slejas klosteris, ap kuru ganās tūkstošiem aitu.

Ik gadu šurp dodas vairāki miljoni tūristu – UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā Monsenmišela ir viens no populārākajiem apskates objektiem Francijā, kur gadsimtiem senās tradīcijas un to laiku sadzīve saglabājusies vēl mūsdienās.

Nelielo, bet apbrīnojami skaisto salu no sauszemes šķir vien 600 metru ūdens, kas bēguma laikā pazūd gandrīz pavisam. Salas ēkas izkārtotas atbilstoši feodālisma laika apbūves principiem: Dievs pāri visam, tādēļ augstākajā punktā atrodas benediktīniešu abatija un klostera ēkas, nedaudz zemāk – aizsargmūri, tad – noliktavas un dzīvojamās ēkas, bet viszemāk, ārpus mūriem – zemnieku un zvejnieku būdiņas.

Vairāk par Miķeļa kalnu lasiet šeit.

Toskāna Itālijā

Foto: Vida Press

Toskāna ir viens no skaistākajiem reģioniem visā Itālijā, iespējams, pat visā pasaulē, kas ik gadu vilina ar saulaino laiku, apelsīnu, citronu un olīvkoku birzīm, kā arī senatnīgo arhitektūru un pašu itāļu viesmīlīgumu. Toskānā atrodas ne tikai skaistā Florence, bet arī tūristu magnēts Pizas tornis un citi brīnišķīgi objekti. Šī vieta ir kā radīta romantikai un dzīves baudīšanai. Tas kļūst skaidrs, vien noskaties filmu "Zem Toskānas saules", bet, tur nokļūstot, var pat apjukt, jo ko redzēt un izbaudīt ir tik daudz!

Foto: Vida Press

Toskāna atrodas Itālijas vidienē, pieskaroties Apenīniem un Tirēnu jūrai. Mākslas Meka Florence, Elba, Samezano pils – tie ir tikai daži no Toskānas lepnumiem. Tomēr vēl slavenāka ir Toskānas ainava, ko gan arī ietekmējušas cilvēka rokas – bezgalīgie vīnogu lauki, olīvu birzes, cipreses gar ceļiem un saule, kas apmirdz milzīgus saulespuķu klajumus. Kā arī, protams, tirkīzzilie līči un etrusku vai romiešu civilizācijas paliekas.

Vairāk lasiet šeit.

Douro ieleja

Reiz šī upe, kas tek cauri Spānijai un Portugāles ziemeļiem, mutuļoja un trakoja, taču astoņi dambji ir apslāpējuši Douro trakulīgo temperamentu. Tagad tā kļuvusi jauka un maiga. Turklāt upes ieleja ir patiesi atplaukusi, un te arī nav pārāk daudz tūristu, kas atpūtu ielejā padara patiešām par īstu nesteidzīgu ceļotāja baudu.

Tieši šajā ielejā izvietota liela daļa slavenu Portugāles vīna dārzu. Ja esat nolēmuši apkārtni iepazīt ar auto, jārēķinās, ka liela daļa ceļa būs jāveic pa serpentīniem. Braucot pa gleznaino ceļu, manīsiet arī virkni vīna dārzu nosaukumu, kur atpūsties pēc brauciena.

Sāciet ceļojumu no Porto, kur upe ieplūst jūrā. Tieši šeit saulē kalnu nogāzēs nobriest labākie vīni. Tāpat šo vēsturisko ainavu, kas iekļauta Pasaules mantojuma sarakstā, var iepazīt, braucot ar vilcienu, laivu vai pat helikopteru.

Ceļa malās izvietoti skatupunkti, no kuriem paveras labākie skati. Turklāt ceļš nepārtraukti līkumo no labā uz kreiso krastu. Šādā laiskā dzīves baudīšanas režīmā, ik pa laikam piestājot vīna dārzos un mazpilsētās, nokļūsiet līdz pat Miranda do Douro – vietai, kur upe no Spānijas ietek Portugālē.

Vairāk lasiet: Visitportugal.com

Fēru salas

Fēru salas ir arhipelāgs, kas atrodas starp Norvēģu jūru un Atlantijas okeāna ziemeļu daļu, apmēram pusceļā starp Norvēģiju, Skotiju un Īslandi – gleznaina un dabas bagātībām pārpilna vieta. Mēdz pat teikt, ka tas ir Skandināvijas apslēptais dārgakmens. Daudzi par tām nemaz nezina, bet Fēras ir visai eksotisks galamērķis pat izvēlīgiem ceļotājiem.

Piemēram, "National Geographic" balsojumā tieši Fēras atzītas par pasaules labāko salu galamērķi, turklāt pamatīgā konkurencē – starp 110 salām.

Vairāk informācijas: Visitfaroeislands.com

Dolomītu Alpi

Sārtas granīta klintis, kurās iespiedušās miljoniem gadu vecas fosilijas, tiecas gandrīz līdz debesīm, bet kalnu lejas rotā košas zaļojošas pļavas, meži un ganības. Dolomītu Alpi ir vieta, kur rast patiesu mieru un izbēgt no pulsējošās pilsētas steigas.

Dolomītu Alpi Itālijas ziemeļaustrumos reiz atradušies vairāk nekā 150 metrus zem jūras līmeņa, bet tagad sevī slēpj vairāk kā 224 miljonu gadu vēsturi. Šveiciešu arhitekts Lekorbizjē (Le Corbusier) Dolomītu virsotnes savulaik nosaucis par "visu laiku skaistāko arhitektūru, kādu viņš ir redzējis".

Arī provinces galvaspilsētu Bolzano ieskauj klinšainās Dolomītu virsotnes, un tā atrodas tikai 77 kilometrus no Austrijas robežas. Pilsētas valodā, ēdienā, arhitektūrā un cilvēkos dominē Tiroles kultūra. Krāsainie bruģakmeņi ielās, laternu izgaismotās kafejnīcas, kurās var baudīt vāciešiem un austriešiem raksturīgos gastronomiskos labumus un visapkārt skanošā vācu valoda liek aizmirst, ka atrodieties Itālijā.

Slēpotāji var doties uz Bormio, kas ir slavenākais slēpošanas kūrorts Dolomītu rietumu pusē.
Dolomītus uzskata arī par lielāko labjūtas kūrortu pasaule, jo tur visapkārt var izjust fizisku un garīgu atpūtu un labsajūtu.

Halles mežs

Hallerbos jeb Halles mežs – tas ir gleznains dižskābāržu mežs, kas izpleties vairāk nekā 550 hektāru platībā Beļģijā, Hallē - starp Flandriju un Valoniju, 30 minūšu brauciena attālumā uz dienvidiem no Briseles.

Mežs ir pazīstams ar to, ka ik gadu aprīļa beigās un maija sākumā vairākus hektārus meža klāj bieza pulkstenīšu sega, kas veido dažādus iespaidīgus rakstus visos iespējamajos zilajos toņos. Ultramarīnā ziedu sega sniedzas meža biezoknī tik tālu, cik ar neapbruņotu aci iespējams saskatīt, tā apvijas ap kokiem, noklāj meža ieplaku un grezno strautu krastus. Pasakaini gleznaino mežu iecienījuši gan paši beļģi, gan ārvalstu tūristi, kas pulkstenīšu ziedēšanas laikā traucas baudīt zilo pulkstenīšu daili.

Foto: Shutterstock
Pavasarī, kad dižskābāržiem sāk plaukt lapas, Halles mežs kļūst daudz greznāks un mistiskāks. Caur plaukstošajām koku lapām vēl brīvi tiek saules stari, kas, atstarojoties pret pulkstenīšu ziediem, liek tiem laistīties gaišos zilā un violetā toņos. Turklāt, tā kā pavasaris var būt dažāds, nepaļaujaties uz kalendāru, ja nedzīvojat tuvumā, un pirms došanās turp, piezvaniet uz Halles informācijas centru (tel 0032/ 2 356 42 59) vai meklējiet informāciju mājaslapā Hallerbos.be, lai noskaidrotu, vai pulkstenītes tiešām zied.

Lofotu salas Norvēģijā

Šis arhipelāgs Norvēģijas jūrā pie valsts ziemeļrietumu krastiem var šķist aukstākā vieta uz zemes, jo atrodas krietni aiz Polārā loka, bet patiesībā, pateicoties Golfa straumes tuvumam, klimats te ir diezgan mērens. Īpašu šarmu šai vietai piedod fakts, ka te ir maz tūristu. Pilnīgai romantikas idillei te ieteicams apmesties zvejnieku mājiņā ūdens krastā - un baudīt patīkamu sabiedrību un neskartās dabas skaistumu.

Šī pazīstama kā izcila makšķerēšanas un dabas baudīšanas vieta ar saviem nelielajiem ciemiem, kas pieslējušies pie dramatiskām klintīm fjordu krastos. Tur iecienīti ir arī vaļu vērošanas izbraucieni ar laivām.

Esot Lofotu salās, vērts doties pārgājienā, atklāt Troļļu fjordu un apmeklēt Vikingu muzeju, nogaršot kaltētās mencas un baudīt sauli vasaras pusnaktī. Tāpat iespaidīgas ir putnu klintis Rostas (Røst) salā.

Vairāk informācijas: Visitnorway. com

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!