Foto: Shutterstock
Flāmu māksla slavena visā pasaulē – nedaudz smagnēji eleganta un pilna pamatīga miera, klusa mirdzuma un gaismēnu spēles. Likumsakarīgi, ka šādas ir arī gleznainās Beļģijas viduslaiku pilsētas, kas lepojas ar izsmalcinātu arhitektūru, gaumes izjūtu un parasti arī iespēju spoguļoties brīnišķīgos kanālos vai upēs.

Lūk, 10 gotikas, viduslaiku, renesanses un vēlāku laiku arhitektūras pērļu piebārstītas vecpilsētas Beļģijā, ko vērts apskatīt.

Blankenberge ar ikonisko molu

Foto: Shutterstock

Šī piejūras pilsētiņa ir viens no populārākajiem brīvdienu kūrortiem un atpūtas vietām Beļģijā. Tās simbols ir 1933. gadā uzbūvētais mols, kas iestiepjas dziļi jūrā un noslēdzas ar apaļu restorāna ēku. 350 metrus garais gājēju mols kļuvis par neatņemamu pilsētas panorāmas sastāvdaļu un no tā paveras skaists skats gan uz pilsētu, gan jūru. Tā ir īpaši iecienīta vieta saulrieta vērošanai.
Savukārt nelielā un mājīgā vecpilsēta aicināt aicina atpūsties kādā no restorāniņiem un kafejnīcām, kur pasniedz brīnumgardas jūras veltes.

Pilsētā ir vairāki spa centri un baseini, pirtis un ūdens procedūru kūrorti.

Vairāk informācijas: www.blankenberge.be

Turnē un augstākais tornis

Foto: Shutterstock

Šī pilsēta atrodas aptuveni 85 kilometru attālumā no Briseles, uz pašas Beļģijas un Francijas robežas. To mēdz dēvēt arī par Beļģijas vecāko pilsētu, un tur netrūkst interesantu stāstu par vēstures līkločiem un notikumiem, kas, protams, ietekmējuši šīs vietas attīstību. Šī vienmēr bijusi nozīmīgu politisku un kultūras notikumu norises vieta un nereti pat tiek dēvēta par vienu no vērtīgākajām arhitektūras mantojuma vietām pasaulē. Tādēļ nepārsteidz, ka tā iekļauta UNESCO kultūras mantojuma sarakstā.

Foto: Shutterstock

Viena no ievērojamākajām lietām, kas šajā pilsētā noteikti jāapskata, ir vecākais Beļģijas zvanu tornis. Tas ir celts viduslaikos un ir augstākā celtne Turnē – 72 metrus slaidajā tornī ved 256 pakāpieni.

Netālu atrodas arī ievērojamā Beloē (Beloeil) pils ar brīnišķīgu parku.

Kortreika – damasta šūpulis

Foto: Shutterstock

Kortreika (Kortrijk) ir pilsēta Rietumflandrijas provincē. Tā atrodas vien 25 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Francijas pilsētas Lilles.

Foto: Shutterstock

Arī Kortreika lepojas ar neticami labi saglabājušos viduslaiku arhitektūru vecpilsētā. Tur atrodamas gan senās tirgoņu un augstmaņu mājas, tāpat arī baznīcas, ko mūsdienās aizsargā UNESCO. Tāpat šajā pilsētā atradīsiet brīnišķīgu muzeju, kur iepazīt flāmu mākslu un Beļģijas vēsturi.
12. gadsimtā Kortreika bijusi slavens damasta (audumi ar ieaustiem ornamentiem) ražošanas centrs. Tekstilrūpniecība šeit ir attīstīta arī mūsdienās.

Mehelena, kur ir katedrāle ar gaisa tiltu

Foto: Shutterstock

Šī ir viena no atpazīstamākajām un lepnākajām Beļģijas pilsētiņām, kas slavena ar savu arhitektūru un mākslu. Renesanses laikā šeit pulcējušies slavenākie mākslinieki, grāmatu izdevēji un komponisti.

Mūsdienu ceļotājiem noteikti patiks ziediem un dažādām atrakcijām pilnais Vrijbroeka parks (Vrijbroekpark) un brīnišķīgā Rumbolda katedrāle ar 318 pēdu augstu torni, kas sākotnēji pat plānots divreiz augstāks. Tagad šeit ir izveidots gaisa tilts, no kura paveras elpu aizraujošas ainavas.

Foto: Shutterstock

Šeit vērts iegādāties vietējo amatnieku radītos darbus no ādas un koka. Mehelenā ražo arī slavenas dizaineru mēbeles. Ievērojams vēstures fakts par Mehelenu – tā īslaicīgi bija Burgundijas hercogistes galvaspilsēta. Ārī mūsdienās tā neatpaliek no sava viduslaiku statusa un rosība notiek ap skaisto galveno laukumu – Grote Markt (Lielais tirgus laukums). Mehelenas Rotaļlietu muzejs (www.speelgoedmuseum.be; slēgts pirmdienās) ir lielisks un sagādās prieku bērniem.

Brige – ziemeļu Venēcija

Foto: Shutterstock

Brigi bieži dēvē arī par ziemeļu Venēciju. Tā ir jauka viduslaiku pilsētiņa, kur ik uz stūra var ieraudzīt pastkartei līdzīgus skatus ar gleznainiem namiem, laivām pilniem kanāliem un daudz ko citu. Šeit noteikti vērts izbraukt ar kādu laiviņu vai kuģīti, lai atklātu pilsētu no cita skatu punkta. Tāpat te noderēs velosipēds, jo Brige ir īsta velobraucēju paradīze.

Starp daudzajiem Briges arhitektūras brīnumiem jāizceļ Dievmātes baznīca, kas ir viena no augstākajām ķieģeļu ēkām pasaulē. 366 pakāpienu pa vītņu kāpnēm baznīcā Belfortā, lai ieraudzītu pilsētu kā no putna lidojuma – tas vien ir ko vērts! Romantiski noskaņotie šeit dodas vizināties zirgu pajūgā Begināžas virzienā, apmeklē klosteri, kura teritorijā netrūkst tiltiņu un dīķu, kuros peld gulbji.

Neviena vien viesnīca savus viesus cienā ar īstu beļģu šokolādi bez maksas.

Lēvena – alus, studenti un milzu slimnīca

Lēvena – alus, studenti un milzu slimnīca" class="splitterNextpage ">

Foto: Shutterstock

Lēvena atrodas Beļģijas centrā, Flandrijā, tā ir Flāmu Brabantes centrs. Pilsēta dibināta 1825. gadā un var lepoties ar vairākām ievērojamām un pasaules lielākajām vietām. Piemēram, Lēvenā atrodas "Anheuser-Busch InBev" kompānijas galvenais birojs. Šis uzņēmums nodarbojas ar dzērienu un alus ražošanu. Kompānija pārvalda apmēram 25 procentus no kopējā pārdotā alus daudzuma pasaulē. Pilsētā atrodas arī Lēvenes Katoļu universitāte, kas ir vecākā katoļu universitāte pasaulē un lielākā universitāte Beļģijā. Savukārt pilsētas slimnīca ir viena no lielākajām pasaulē, un tajā strādā vairāk nekā 8800 darbinieki.

Tomēr tūristiem vairāk interesēs neticami skaistā arhitektūra un jautrā atmosfēra pilsētā, ko rada daudzie studenti no visas pasaules.

Gentes izsmalcinātais šarms

Foto: Shutterstock

Trešā lielākā Beļģijas pilsēta (pēc Briseles un Antverpenes). Gente ir slavena ar savu universitāti un ostu, kas bijis nozīmīgs tās attīstības virzītājspēks gadsimtiem ilgi. Gentē atradīsiet izcilus arhitektūras pieminekļus, muzejus restorānus un kultūras pasākumu programmu.

Brīnišķīgs ir Citadeles parks, kur visos gadalaikos var baudīt gleznainas pastaigas – to rotā gan mākslīgas klintis, gan ūdenskritumi un ēnainas alejas. Vasarā pilsētas centrā, ūdens malā iespējams baudīt sauli un veldzēt slāpes ar īstu beļģu alu vai baudīt vafeles.

Brisele – Eiropas centrs

Šī ir Brēgela (Brueghel), Magrita (Magritte), jūgendstila arhitektūras izgudrotāja Viktora Hortas (Victor Horta), Tintina radītāja Eržē (Hergé) un Žaka Brela (Jacques Brel) pilsēta, un nevar nepamanīt, kur šie izcilie vārdi šajā pilsētā ir pielikuši savu roku. Aiz vienkāršās fasādes glabājas neskaitāmi dārgumi – nenovērtējamas mākslas kolekcijas, izcila pāvārmāksla, unikālas alus šķirnes un šokolādes meistari.

Brisele ir Eiropas centrs un viena no vecās pasaules skaistākajām galvaspilsētām. Tā iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā, un vismaz reizi turp aizbraukt ir vērts katram. Vasarā pilsēta ļauj baudīt rosību, bet pirms Ziemassvētkiem to ietin tirdziņu burvība un kanēļa smarža. Diemžēl pēdējā laikā pilsētā notikuši vairāki terorakti, kas iebiedējuši arī daļu tūristu.

Briseles centrālais laukums ir pilsētas pērle un arhitektūras meistardarbs. Vecpilsētā atradīsiet izcilus muzejus, mežģīnoto rātsnamu, kas liek aizrauties elpai, to pirmo reizi ieraugot, jo reti kurš spēj neapbrīnot tā izsmalcinātos sīkumus un majestātisko koptēlu.

Dināna – iespaidīgie klinšu skati

Foto: Shutterstock

Šī pilsēta atrodas Māsas upes krastā un lepojas ar savu iespaidīgo arhitektūru un, protams, arī gleznaino ainavu, kas ļoti atšķiras no citām vietām Beļģijā.

Tā celta klinšu pakājē pie pašas upes un pat fotogrāfijās pārsteidz ar iespaidīgo dabas un cilvēka meistarības apvienojumu.

Pilsētas ievērojamākie objekti ir Citadele un gotiskā stilā celtā katedrāle, bet galvenais šeit ir nesteidzīgi izstaigāt vecpilsētu un baudīt tajā valdošo mājīgo noskaņu.

Antverpene – lepnā ostas pilsēta

Foto: Shutterstock

Antverpene ir ostas pilsēta – sīksta, internacionāla, neatkarīga un lepna. Vēsturisko mantojumu sargājoša. Tās arhitektūrā spoguļojas dažādi vēstures periodi, kad te saimniekoja spāņi, holandieši, austrieši un franči. Kaut gan 40 procenti beļģu runā franciski, pietiekami spēcīga Antverpenē joprojām ir arī holandiešu valoda.

Viens no Antverpenes simboliem nenoliedzami ir Pītera Paula Rubensa māja. Slavenais flāmu mākslinieks šo 16. gadsimta ēku iegādājās, atgriezies no Itālijas (1600. – 1608.), un dzīvoja te no 1616. gada līdz pat savai nāves stundai 1640. gadā. Te tapusi arī daļa viņa slavenāko darbu.

Savukārt ne mazāk spilgts šodienas Antverpenes simbols ir "MOMU" – viens no īpašākajiem modes muzejiem pasaulē, konstanti uzticīgs savai politikai – eksponēt modi ne tikai skaistu tērpu un dizaineru egocentrisko sapņu piepildījuma veidolā, bet sava laika sociālās un kultūras dzīves kontekstā. Muzejs atrodas vēsturiskā 1880. gadā celtā ēkā, un tajā tiek organizētas vismaz divas vērienīgas izstādes gadā.

Vairāk lasiet šeit.

Materiāla tapšanā izmantota informācija no portāla "Placestoseeinyourlifetime", "Anothertravelguide" un pilsētu tūrisma portāliem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!