Kāpēc lai tā nebūtu pundurvalsts? Lūk, sešas Eiropas mazvalstiņas, ko apskatīt, lai izjustu ko jaunu. Katra no tām izceļas ar ko īpašu, citādi taču tās savu ģeogrāfisko izmēru un iedzīvotāju skaita dēļ nespētu pastāvēt... Savukārt ceļotājiem tās būs izdevīgas, jo pundurvalsti var apskatīt dienas laikā, turklāt vairākās no tām ir sava nodokļu politika, kas ir pat ļoti izdevīga. Protams, ja atlicināsiet vairāk laika, būs vieglāk saskatīt šo vietu "dvēseli" un izbaudīt tiešām lielisku atpūtu.
Sanmarīno
Gaišā Sanmarīno Republika ir valsts Dienvideiropā, ko no visām pusēm līdzīgi kā Vatikānu ierobežo Itālija, tādēļ tā ir ideāls vienas dienas izbrauciena galamērķis, īpaši, ja pārējās brīvdienas pavadīsiet apceļojot Itāliju. Tā atrodas starp diviem reģioniem – Emīliju-Romanju un Marki. Interesanti, ka šī ir vecākā joprojām eksistējošā republika pasaulē. Tradicionāli uzskata, ka Sanmarīno dibināta 301. gada 3. septembrī. Tā ir trešā mazākā valsts pasaulē.
Valsts galvenais rūpals ir tūrisms. Un ne velti! Šī ir ļoti gleznaina vieta, kur doties brīvdienās.
Ar saviem trim cietokšņiem ap Titano kalnu un brīnišķīgajiem skatiem, Sanmarīno tiešām ir apbrīnas vērta un viena no skaistākajām vietām Eiropā, teikts portālā "Placestoseeinyourlifetime".
Un jāatzīst, ka tas nav pārspīlēti. Izstaigājiet šaurās, līkumainās ielas un redzēsiet, ka prom braukt nemaz negribēsies. Tomēr, dodoties uz Sanmarīno, neaizmirstiet pasi, jo būs jāšķērso robeža – lieta, ko daudz kur citur Eiropā jau esam aizmirsuši.
"Es apmeklēju neparasti skaisto Titāno kalnu Sanmarīno Republikā, kas atrodas 40 kilometrus no Rimini Rivjēras," rakstīja "Delfi Aculiecinieks" lasītāja Svetlana, piedaloties stāstu konkursā.
"Ieejot pa valsts senajiem vārtiem, es nokļuvu īstenā senatnīgā pilsētā – te sākotnējā izskatā ir saglabājušās lielākā daļa ēku, baznīcu un 4. gadsimta laukumu. Ļoti labi saglabājušies ir arī senatnīgie cietokšņi un pilsētas siena. Katrs solis pa akmeņainajām kāpnēm klusajās ieliņās mani pacēla debesīs. Un jo augstāk es kāpu, jo panorāma kļuva skaistāka. Tā bija tā gadsimta sajūta, kurai es spēju burtiski pieskarties un kura mani aizkustināja.
Un šajās senajās ielās pamanās līdzās pastāvēt arī veikali ar precēm katrai gaumei. Ļoti garšīgi dzērieni un vīns! Tāpat apmeklēt Sanmarīno, bet nepasēdēt kafejnīcā, kur piedāvā itāļu virtuvi? Neiedomājami!
Tas viss rada sajūtu, ka esi pabijis debesīs. Un ne velti – leģenda vēsta, ka šis kalns radies grieķu dieva Zeva un viena viņa pretinieka cīņas rezultātā, izmantojot klinti kā ieroci. Klints trāpīja tieši mērķi, aprokot vienu no titāniem. Tā arī kalns tika pie sava nosaukuma – Titāno."
Lihtenšteina
Šī pundurvalsts gluži ērti iekārtojusies starp Austriju un Šveici. Tās teritorija ir ap 160 kvadrātkilometru liela, bet par mājām to sauc ap 35 tūkstoši cilvēku. Valsts nosaukums cēlies no valdošās Lihtenšteinu dinastijas vārda. Tās karaliskā ģimene ir viena no vecākajām dižciltīgajām ģimenēm Eiropā. Lihtenšteinas galvaspilsēta ir Vaduca, bet lielākā pilsēta – Šāna.
Ņemot vērā valsts atrašanās vietu, tajā ik uz soļa paveras brīnišķīgas Alpu panorāmas.
Lihtenšteina ir arī izcils slēpošanas galamērķis. "Tā slēpotājiem nav tik dārga kā kaimiņvalstis, bet tās reljefs un daba ir ļoti līdzīgi (dzīvošanas izmaksas gan var būt līdzīgas kā kaimiņos)! Vasarā šeit ir daudz riteņbraukšanas, pārgājienu un citas aktīvās atpūtas iespēju. Noteikti vērts izbaudīt braucienu pa kalnu ceļiem, jo, pat ja tas būs vienīgais, ko Lihtenšteinā izdarīsiet – tas būs iespaidīgi," pundurvalstiņu slavē "Placestoseeinyourlifetime".
Andora
Viena no lietām, ar ko nelielā Andora ir labi atpazīstama, ir tās slēpošanas trases un pārgājienu takas, pateicoties pundurvalsts atrašanās vietai Pireneju kalnu sirdī. Turklāt šī valsts var būt nedaudz lētāks galamērķis nekā tuvākās kaimiņvalstis, raksta "Placestoseeinyourlifetime", tādēļ tā esot ideāla vieta nelielām brīvdienām, ja esat jau pabijuši Alpos, Tatros un Karpatos. Zemo nodokļu dēļ Andoru bieži dēvē par "nodokļu paradīzi", tādēļ pat tiem, kas uzturas Francijā vai Spānijā, kādu dienu vērts pavadīt arī Andorā un iepirkties.
Andora oficiāli ir firstiste. Tā, līdzīgi kā Latvija, septiņus gadsimtus bija pakļauta citām lielvarām – Francijai un Spānijai, bet 1993. gada 14. martā tautas referendumā tika pieņemta jauna konstitūcija, un Andora kļuva par neatkarīgu valsti. Vienlaikus Andora skaitās grāfiste, ko pārvalda divi grāfi, Francijas prezidents un Spānijas bīskaps. Lēmējvara pieder ieleju padomei jeb parlamentam, kas tiek ievēlēta uz četriem gadiem, teikts "BBC" valsts aprakstā.
Andorā ir ap 85 tūkstošiem iedzīvotāju. Tā nav Eiropas Savienības dalībvalsts, bet tās oficiālā valūta ir eiro. Andoras galvaspilsētu sauc Andora la Velja, un tā atrodas brīnišķīgā triju upju krustpunktā. Tā ir lielākā valsts pilsēta, kur atrodamas daudzas kafejnīcas, restorāni, diskotēkas, veikali un izklaides vietas, raksta "Travelonspot.com".
Luksemburga
Luksemburga iekritusi daudzu ceļotāju sirdīs, un tam ir labs iemesls. Senā pilsētvalsts ir neticami skaista un šarmanta, ar daudzām gājēju ielām, kas tūristus tā vien vilina.
Luksemburgas Lielhercogiste robežojas ar Beļģiju rietumos, Franciju dienvidos un Vāciju austrumos. Pavisam netālu ir tādas ceļotāju iecienītas vietas kā, piemēram, Mozeles ieleja Vācijā.
Luksemburgā 2015. gadā oficiāli dzīvoja 562 958 iedzīvotāji, liecina portālā "Europa" pieejamā informācija. Tā ir Eirozonas un Šengenas zonas dalībvalsts, kā arī viena no Eiropas Savienības dibinātājvalstīm. Luksemburga ir sestā mazākā valsts un vienīgā lielhercogiste pasaulē, bet arī viena no bagātākajām, un nozīmīgs finanšu un banku centrs.
Luksemburgas vārds pirmo reizi parādījies jau 963.gadā, kad uzbūvēta hercoga Zigfrīda brīnišķīgā pils, ap ko bijušas pat trīs nocietinājuma sienas, un šī pilsēta kļuvusi par varenāko cietoksni visā tā laika Eiropā. Interesanti, ka tieši to arī nozīmē vārds Luksemburga – mazais cietoksnis. 1994. gadā vecpilsēta un tās nocietinājumi iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Esot šajā lielhercogistē, viegli iedomāties, kā te varēja izskatīties senos laikos, jo vēsturiskais centrs ir labi saglabājies.
Lai arī, protams, iespējams Luksemburgu ātri apskatīt dienas laikā un traukties tālāk, vērts tur uzkavēties vairākas dienas, un izbaudīt tās ļaužu rāmo dzīvesveidu. Vai zinājāt, ka luksemburgieši tiešām māk labi atpūsties –, piemēram, viņiem ik dienas pusdienu pārtraukums ilgst divas stundas. Tas gan nozīmē arī to, ka veikalu darba laiks nav ilgs, un iepirkšanās jāplāno laicīgi. Bet, ja atvaļinājuma dienu skaits ļauj, iekārtojieties ērti kādā kafejnīcā un, baudot vietējo vīnu, skatieties, kā garām slīd ļaudis. Tad dodieties ekskursijā pa vecpilsētu, apskatiet Konstitūcijas laukumu ar 1923. gadā celto kara memoriālu un 21 metrus augsto granīta pieminekli, sauktu par Zelta kundzi, kas veltīts luksemburgiešiem, kuri brīvprātīgi piedalījās Pirmajā pasaules karā, aizejiet uz valdības ēkām un Lielhercogu pili, bet visbeidzot apskatiet promenādi, ko mēdz dēvēt par "Eiropas balkonu".
Monako
Monako ir otrā mazākā valsts pasaulē, bet tās slava, bagātība un vēriens pazīstami it visur. Šī ir ļoti šika un iespaidīga vieta, kur doties atvaļinājumā. Ja ir lieka naudiņa, to līdzīgi kā daudzi citi, protams, var notriekt kazino, bet arī bez īpašām bagātībām ikviens var izstaigāt valsti, kas patiesībā aizņem tikai vienu klinti.
Apskatiet Montekarlo, miljoniem vērtās daudzstāvīgās jahtas ostā, Pirmajai formulai veltītās skulptūras pilsētā, uzkāpt līdz pilij, jo arī Monako, kā zināms, ir monarhija ar ļoti spilgtiem valdniekiem. Jauka ir arī pastaiga pa šaurajām ieliņām, kas līkumo gar klints sienu un ļauj ielūkoties smalkās villās. Ja esat Monako vasarā, noteikti izbaudiet arī peldi Vidusjūrā "Larvotto" pludmalē. Sagaidiet tur saulrietu, un elpa aizrausies no krāšņās gaismu spēles pār piekrasti.
Vatikāns
Atrašanās vietas ziņā Vatikāns noteikti ir valsts, ko visvienkāršāk apskatīt dienas ceļojuma laikā, tomēr tā gadsimtiem uzkrātās bagātības, mākslas priekšmeti un arhitektūras vērtības gan šo uzdevumu neatvieglos. Katoļu pasaules centra apskate noteikti aizņems vismaz dienu, jo, lai arī Vatikāns tehniski ir mazākā pasaules valsts, tur ir milzumdaudz ko redzēt, turklāt, ja iepriekš nebūsiet rezervējuši ieejas biļetes apskates objektos, rindu izstāvēšana jau vien aizņems pusi dienas.
Ja Vatikāna apskatei varat atvēlēt tikai vienu dienu, noteikti jādodas uz Svētā Pētera baziliku. Daudziem tā šķitīs pārāk varena, tomēr šī vadošā katoļticības baznīca tika veidota ar mērķi pārsteigt un iedvest godbijību. Nepalaidiet garām lielisko skatu no kupola virsotnes. Tāpat noteikti jādodas uz Vatikāna muzeju. Bieži vien par to runā kā par "telpām, kas piepildītas ar mākslu un kas jāšķērso, lai nokļūtu līdz slavenajai Siksta kapelai. Patiesībā šeit aplūkojamas daudzas izcilākās pasaules mākslas vērtības, sākot ar klasiskām statujām un beidzot ar istabas freskām un gleznām. Rezervējiet biļeti tiešsaistē, pretējā gadījumā nāksies stāvēt rindā.
Viale del Vaticano 100 (06 6998 3860; www.vatican.va).
Vairāk par Romas apskates objektiem, lasiet šeit.