Latgales kulinārā mantojuma centrs
Latgales reģions ir īpašs ar unikālām dabas ainavām, izkoptām tradīcijām, bagātu un daudzveidīgu kultūru, bet latgaliešu viesmīlība ir Latgales vizītkarte arī ārpus Latvijas robežām. Īsta latgalieša mājas neviens nav pametis ar tukšu vēderu. Ikviens viesis tiks pacienāts ar sātīgām pusdienām, visbiežāk ar kādu no Latgales kulinārā mantojuma ēdieniem – griušļim, kļockām vai buļbu bļīnim.

Pateicoties vietējām delikatesēm, Latgale ir īpaši piemērots galamērķis gardēžiem. Dažādās saimniecībās iespējams nogaršot gan mājas sieru un saldējumu, gan medu un zāļu tējas, pašceptu maizi un linsēklu eļļu, dažādus zivju un gaļas ēdienus, konditorejas izstrādājumus, kā arī piedalīties rudzu maizes cepšanas procesā un baudīt no ogām darinātu mājas vīnu.

Foto: F64

Latgales kulinārā mantojuma atpazīstamības zīme – pavāra cepurīte uz gaiši zila fona ar nazi un dakšiņu tās abās pusēs – paradīs ceļu uz veikaliem, kafejnīcām, restorāniem, viesu mājām, atpūtas bāzēm un ražošanas uzņēmumiem, kas sargā un pilnveido vietējā kulinārā mantojuma tradīcijas Latgales reģionā.

Šoreiz vairāk par Ziemeļlatgales TOP 10 kulinārā mantojuma popularizētājiem, kas piedāvā ne tikai novada tradicionālos ēdienus, bet arī kulinārijas "modes" jaunumus. Pats svarīgākais, ka šo ēdienu pagatavošanā tiek izmantoti tikai vietējie, savā reģionā izaudzēti, ekoloģiski tīri produkti.

Par kulinārā mantojuma vietām Dienvidlatgalē lasiet šeit.

SVARĪGI! Latgales kulinārā mantojuma ēdienus un ekskursijas vēlams pasūtīt iepriekš.

Brīvdienu māja ‘Zvejnieki’ un krāsnī cepts zandarts

Brīvdienu māja atrodas Lubāna krastā, kas pēc teritorijas ir lielākais ezers Latvijā. Lieliska vieta aktīvās atpūtas cienītājiem visa gada garumā, baudot neskarto dabu, fantastiskus saullēktus un saulrietus, pārgājienus pa Teirumnīku purva taku.

Viesiem šeit piedāvā naktsmītnes, pirti, sporta laukumus un inventāru, svinību zāli, teltsvietas, ugunskura vietu, pludmali, tāpat arī laivu nomu un makšķerēšanu, kā arī medības. Lubāns ir lieliska putnu vērošanas vieta.

Brīvdienu mājā ir iespēja ne tikai labi atpūsties, bet arī garšīgi paēst. Saimnieki specializējas zivju ēdienu pagatavošanā pēc senām receptēm, izmantojot ekoloģiski tīrus mājas pārtikas produktus. Viesiem piedāvā dažādus zivju ēdienus, piemēram, zivju zupu, krāsnī ceptu zandartu vai karpu ar kartupeļiem, līdakas un raudas kotletes, pildītu līdaku, kūpinātas karpas u.c. Medību sezonas laikā te var baudīt meža pīļu ragū un citus medījuma gaļas ēdienus.
Saimniecībā tiek piedāvāti arī ekoloģiski tīri dārzeņi un augļi no sava dārza, dažādas ārstniecības augu tējas.

Unikāla ir iespēja pagaršot bebru dziedzeru ārstniecības uzlējumu, kas uzlabo vielmaiņu.

Īpašais piedāvājums: "Krāsnī cepts zandarts ar dārzeņiem"

Recepte:

Notīra zandartu un liek veidnē, kur ieklāts cepampapīrs. Apkārt saliek kartupeļus, kabačus un citus dārzeņus, tos pirms tam iemērc eļļā. Cep krāsnī 40 minūtes 180 grādos. 5 minūtes pirms izņemšanas no krāsns apber ar sieru un pārlej ar majonēzi. Labu apetīti!

Kontaktinformācija

Adrese: Īdeņa, Nagļu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija
Tālrunis: 29165392, 28301143
www.zvejnieki.lv
GPS: 56.7505875, 26.9475525
Kontaktpersona: Anna Macāne, zvejnieki-lubans@inbox.lv
Darba laiks: pēc iepriekšēja pieteikuma

Atpūtas pie Rāznas ezera 'Ezerkrastos'

Atpūtas komplekss ir piemērota vieta sporta pasākumu, semināru, konferenču, svinīgu pasākumu organizēšanai, kā arī atpūtai ģimenes lokā gleznainā Rāznas ezera krastā.
Viesiem "Ezerkrastos" piedāvā naktsmītnes 50 cilvēkiem, kā arī atsevišķā mājiņā septiņām personām. Tie, kas vēlas, var nakšņot arī teltī ezera krastā. Kompleksā ir baseins un pirts, var iznomāt laivu, makšķerēšanas un vindsērfinga piederumus. Pieejams arī internets.

Ja runājam par gardumiem, tad "Ezerkrasti" piedāvā Latgales kulinārā mantojuma ēdienus, ko var gan nobaudīt uz vietas, gan vasarā iegādāties veikaliņā.

Īpašais piedāvājums: "Kartupeļu dračenka"

Recepte:

Kartupeļus sarīvē uz rupjās rīves, samaisa ar miltiem, olu, pievieno sāli, maltus melnos piparus un uz uzkarsētas pannas apcep brūnus no abām pusēm. Citā pannā apcep sīpolus un gaļu. Dziļu pannu ieeļļo, vienmērīgi kārto tajā apceptu kartupeļu masu un liek krāsnī cepties. Pasniedz karstu ar krējumu un apceptu gaļu un sīpoliem.

Kontaktinformācija

Adrese: Dukstigals, Čornajas pagasts, Rēzeknes novads, Latvija
GPS: 56.3617417, 27.4376405
Tālrunis: 26411207, 26450437, www.raznasezerkrasti.lv
Kontaktpersona: Sandra Viša, razna08@inbox.lv
Darba laiks: pēc iepriekšēja pieteikuma

Šmakoukas muzejs un tradīcijas Gaigalavā

Šmakoukas muzejs dibināts 2015. gadā ar mēķi saglabāt un popularizēt šmakouku kā Latgales kulinārā mantojuma tradīciju. Tā saimnieki piedāvā apskatīt plašu ekspozīciju ar šmakoukas destilēšanas aparātiem, noklausīties stāstu par šmakoukas destilēšanas procesu un vēsturi. Tāpat te var uzzināt arī šmakoukas gatavošanas receptes un, protams, pagaršot šo dzērienu un no tā gatavotus uzlējumus.

Uzmanību: Pārmērīga alkohola lietošana nodara kaitējumu veselībai!

Šmakoukas muzeja ēkas otrajā galā ir Mūzikas instrumentu muzejs. Tas darbojas jau no 2007. gada. Ekspozīcija ietver vairāk nekā 100 dažādus mūzikas instrumentus. Var apskatīt un dzirdēt vairākus cītaru, garmošku, ermoņiku, kokļu, akordeonu veidus. Muzeja saimnieks ļaus katram sajusties kā muzikantam un īpaši atsaucīgākajiem iemācīs spēlēt cītaru.

Īpašais piedāvājums: "Uobuļu šmakouka"


Recepte

Ābolu sulu (vēlams no dažādām šķirnēm) izspiež no labi nogatavinātiem āboliem, salej lielā tvertnē, nosedz. Ļauj rūgt 8-10 nedēļas 18-20 grādu temperatūrā. Lai būtu drošāks rezultāts, pievieno raugu. Veidojas brāga ar alkohola saturu 5%-6.5%.Vēlams īpaši pārliecināties par rūgšanas procesa beigām. Destilēt uz lēnas uguns, lai nezūd ābolu aromāts. Priekā!

Kontaktinformācija

Adrese: SIA "Balt Harmonia", Meža iela 2a, Gaigalava, Rēzeknes novads, Latvija
Тālr.: +371 28728790, +371 26593441, gunarsigaunis@inbox.lv, baltharmonia@inbox.lv
Kontaktpersona: Gunārs Igaunis, Rasma Igaune
Darba laiks: O.- Sv. pēc iepriekšēja pieteikuma.

Latgales speķis un bebra zupa - biedrības ‘Latgolys golds’ meistarstiķi

Restorāns ‘Rozālija’ Rēzeknē

Latgales nacionālos ēdienus var nobaudīt arī Rēzeknes centrā, restorānā " Rozālija" Rēzeknes upes krastā. Viesiem tiek piedāvāti Latgales tradicionālie ēdieni mūsdienu pasniegšanas manierē.

Restorāns atrodas viesnīcā "Kolonna Hotel Rēzekne". Tajā var nobaudīt gan latgaliešu ēdienus, gan citu valstu virtuvi.

Īpašais piedāvājums ir sacepums ar mencas fileju un dārzeņiem.

Recepte

Svaiga mencas fileja tiek atkaulota, panēta miltos un olā. Cep rapšu eļļā. Sagriež sīpolus salmiņos, sarīvē burkānu. Visu apcep rapšu eļļā un sautē līdz gatavībai, pievieno tomātus, garšvielas. Kārto keramiskā traukā: no sākuma dārzeņu sautējumu, pēc tam mencas fileju, pārkaisa ar sieru un cep cepeškrāsnī 180 C. Pasniedz ar citrona šķēlīti.

Kontaktinformācija

Adrese: Brīvības iela 2, Rēzekne, Latvija
Tālrunis: 28664803, 646 07820, www.hotelkolonna.lv
GPS: 56.50048, 27.32724
Kontaktpersona: Rita Ančupāne, rozalija@kolonna.com
Darba laiks: 7.00 – 23.00

Saimnieku cienasts kafejnīcā 'Kristīne'

Jaunas prasmes un receptes 'Ludzas amatnieku centrā'

Latgales pelmeņi kafejnīcā 'Pīlādzītis'

Kafejnīca "Pīlādzītis" ir viens no labākajiem sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem Rēzeknē, kur par pieņemamām cenām var garšīgi un sātīgi paēst. Ērta piebraukšana un apsargājama stāvvieta, kur var novietot ne tikai mašīnas, bet arī lielos tūristu autobusus.

Īpašais piedāvājums "Pīlādzītī" ir Latgales pelmeņi, ko vērts nobaudīt.


Recepte

Divas glāzes miltu izber uz galda un izveido kaudzīti, kurā iesit vienu olu. Miltus ar olu izmīca un pa porcijām pievieno nepilnu glāzi silta ūdens ar šķipsnu sāls. Visu sajauc turpat uz galda. Mīklu mīca uz galda ar abām rokām, lai mīkla neliptu pie galda, var piejaukt vēl nedaudz miltu. Mīklai ir jāatlec no rokām un jābūt ļoti labi izmīcītai.

Gatava mīkla pat nedaudz gurkst, kad to plēš. No mīklas izveido kukulīti, apsedz un noliek uz 30 min, lai nedaudz atdziest. Neaizmirstiet mīklu apsegt, lai neapkalst! Kamēr mīkla atdziest, gatavo pildījumu. Ņem 1/2 kg maltas cūkgaļas, uz smalkās rīves pierīvē vai izmaļ gaļas mašīnā 1/2 paliela sīpola. Ar spiedi izspiežam ķiploka daiviņu. Pievienojam sāli, maltus melnos piparus, vēl var pievienot kaltētas dilles, pētersīļus. Atdzisušu mīklu izrullē pēc iespējas plānāku. Lai mīkla neliptu pie galda, apakšā paberam miltus. Ar glāzi izspiež mīklas aplīšus. Gatavos pelmeņus liek vārīties verdošā ūdenī, kam pievienotas garšvielas. Vāra aptuveni 5 min. Jāpagaida, lai pelmeņi uzpeld, un tad vēl drusku pavārās. Pasniedz ar skābo krējumu un zaļumiem.

Kontaktinformācija

Adrese: Zilupes iela 50, Rēzekne, Latvija
Tālrunis: 26519272
www.kafepiladzitis.lv
GPS: 56.510878, 27.357447
Kontaktpersona: Anna Luzeniece, kafepiladzitis@inbox.lv
Darba laiks: darba dienās no 10.00 līdz 17.00

Viesu mājas 'Zaļā sala' gardā līdaka

Vieta, kur iemācīties brūvēt alu - 'Kolnasāta'

Latgalē ir vieta, ko sauc "Kolnasāta" un tur piedāvā iepazīstināt ar Latgales mājas alus brūvēšanas procesu, kam seko arī alus degustācija un uzkodas latgaliešu gaumē.

Īpašais piedāvājums: Latgales alus pēc sentēvu receptes

150 l tumšā nefiltrētā alus "Kolnasāta" pagatavošanas recepte:

Tiek ņemti 75 kilogrami savā saimniecībā audzētu sēklas miežu. Mieži tiek bērti žeirī (koka kublā), pārlejot ar ūdeni. Miežus mērcē 24 stundas temperatūrā no +18°C līdz +20°C. Pēc mērcēšanas mieži tiek izklāti 10 cm biezā slānī uz pārtikas iepakošanai paredzētas polietilēna plēves un diedzēti četras diennaktis.

Saasnojušos graudus liek žāvēties uz iesalnīcas. Iesals tiek kaltēts 14 stundas, iesalnīcu nepārtraukti kurinot ar alkšņa malku. Kaltēšanas laikā iesals tiek periodiski maisīts.

Alus darīšanas procesā tiek izmantoti, savā saimniecībā audzētie un kaltētie, apiņi. Tad 0,75kg apiņu, 40 litros ūdens, vāra divas stundas uz, ar malku kurināmas plīts, ik pa laikam apmaisot. Apiņu novārījumu kopā ar miežu misu lej, raudzēšanai paredzētā, koka kublā. Apiņi kalpo kā konservants alum, kas neļauj tam saskābt un piešķir patīkamu rūgtumu.

Tiek ņemts 70 kg dzirnavās samalta iesala, tad to ber žeirī (koka kublā), aplej ar 200 litriem vāroša ūdens. Visu salina (mērcē) četras stundas. Tad, caur iepriekš sagatavotu koka "stiru", misa tiek tecināta un pievienota apiņu novārījumam raudzēšanai paredzētā kublā. Misa tiek atdzesēta līdz +20°C temperatūrai un tad tai tiek pievienots alus raugs. Maisījums rūgst +20°C temperatūrā 24 stundas. Norūgušais alus tiek izkāsts caur kokvilnas marli un iepildīts mucās.

Uzmanību: Pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga veselībai!


Kontaktinformācija:

Adrese: Stacijas iela 4, Bērzpils, Bērzpils pagasts, Balvu novads, Latvija
Tālrunis: 26452844
GPS: 56.8542165, 27.0855603
Kontaktpersona: Dainis Rakstiņš, rdains@inbox.lv
Darba laiks: pēc iepriekšēja pieteikuma

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!