Tartu ir Ziemeļeiropas senākā universitātes pilsēta, kam ar Latviju un latviešiem vēsturiski bijusi cieša sasaiste. Kā nu ne, Igaunijas otrā lielākā pilsēta atrodas diezgan netālu no Latvijas robežas un tur vienmēr valdījusi radoša un bohēmiska atmosfēra, kas vilinājusi jauniešus.

Arī tagad netrūkst interesantu lietu, ko tur apskatīt, nobaudīt un izmēģināt. Vai tie būtu muzeji, akvaparks, neparastie grafiti vai mazi restorāniņi un viesnīcas, visur ir piedomāts pie detaļām, kas ceļotājiem sagādās prieku.

Lūk, vietas, ko apskatīt Tartu.

AHHAA muzejs – latvieši turp plūst straumēm

Jau kopš atklāšanas šis centrs bijis latviešu pārpilns. Šīs ir viens no aizraujošākajiem muzejiem Baltijā, kas patīkami pārsteigs ikviena vecuma apmeklētāju. Lielākā daļa zinātnes centra AHHAA ekspozīcijas veidota interaktīvi. Te iespējams braukt ar velosipēdu pa virvi, kas nostiepta deviņus metrus virs zemes, pabūt kosmonautu trenažierī, ar liftu doties zemes dzīlēs un nodoties citām aizraujošām aktivitātēm. Turklāt ik dienas te atvērts arī 4D kinoteātris.

Kaimiņi igauņi bijuši pretimnākoši, un visa centra ekspozīcija ir iztulkota arī latviski. Tāpat te sastopami arī latviešu gidi.

Ieteikums: Zinātnes centrs piedāvā vērot arī cālēnu šķilšanos no oliņām. Vērts jau atnākot ielūkoties inkubatorā, vai oliņas nav sākušas šķilties, lai nepalaistu garām interesanto notikumu. Oliņu skapis atrodas Dabas zāles otrajā stāvā, un tajā ik dienu tiek ievietotas oliņas, kam attiecīgajā dienā jāizšķiļas. Ja tās būsiet redzējuši jau apmeklējuma sākumā, varat pie tām atgriezties vēlreiz, noskaidrojot, vai ir kādas izmaiņas. Iespējams, ka tur jau čiepstēs mazi cālēni!

Zinātnes centra "AHHAA" adrese: Sadama 1, 51004, Tartu, Igaunija.

Plašāk par centru lasiet mājaslapā.

Akvaparks un atpūta

Foto: Publicitātes foto

Blakus zinātnes centram atrodas arī akvaparks "Aura", kurā ir vairāki peldbaseini, ūdens atrakciju parks un veselības centrs.

Atrakciju parkā ir 55 un 38 metrus garas caurules, pa kurām iespējams šļūkt. Šeit var vingrināties ūdens basketbolā, kā arī mēroties spēkiem ar ūdens lielgabalu, baudīt ūdens kaskādes, aiz kurām var noslēpties alās ar sēdvietām un ūdens masāžu, kā arī upi ar pretstraumi un burbuļvannas. Vasarā var atpūsties saules terasē.

Adrese: Turu 10, Tartu

Mājaslapa

Līdzās akvaparkam atrodas arī ātrās ēdināšanas restorāns, benzīntanks un iepirkšanās centrs, tāpēc atpūtu var pielāgot jebkurai gaumei.

Ledus laikmeta centrs

Ledus laikmeta centrs aicina visus, kurus interesē dabas, kultūras un vides mantojuma tematika. Tā ekspozīcija aizņem vairāk nekā 2200 kvadrātmetru un stāsta par ledus laikmetu, fonā izceļot pasaules vēsturi un cilvēkus brīnišķīgajā, mainīgajā dabā.

Te apskatāmi gan ledus laikmeta dzīvnieki – mamuts, Īrijas staltbriedis, alu lauva, gan atrodami stāsti par cilvēku ledus laikmetā, tāpat stāstīts par šo laika periodu Igaunijas teritorijā un vēl daudz interesantu lietu.

Adrese: Saadjärve 20 Äksi, Tartu vald, Tartumaa

Mājaslapa

Pastaiga pa vecpilsētu


Tartu vecpilsēta piedāvā ne mazums iespēju apskatīt gan dažādas skulptūras un pieminekļus, gan arhitektūras brīnumus, gan arī nesteidzīgas maltītes un atspirdzinošus dzērienus. Par to, kur gardi paēst Tartu, lasiet šeit.

Ja dienu iecerēts sākt ar zinātnes centra vai akvaparka apmeklējumu, nav pat tālu jādodas, lai izdotos interesanta pastaiga pa pilsētu. Piemēram, sākumā var apskatīt Vanemuines teātri, kas ir vecākais Igaunijā. Pretī teātra ēkai atrodas piemineklis igauņu komponistam Eduardam Tubinam. Jāpiebilst, ka teātra ēka dienas tumšākajās stundās tiek skaisti apgaismota, tāpēc, izstaigājot pilsētu, vērts pie ēkas vēl atgriezties.

Dodoties no teātra tālāk pa Rīgas jeb Riia ielu centra virzienā un nogriežoties nākamajā krustojumā pa labi uz Küüni ielu, var atpūsties kādā no āra kafejnīcām vai līdzās esošajā parkā. Turklāt nepalaid garām arī neparastu skulptūru, kas veltīta tēvam un dēlam un ko veidojis skulptors Ilo Euna. Mākslas darbs īpašs un neparasts ar to, ka abi – tēvs un dēls – attēloti vienādā izmērā. Tiek vēstīts, ka Euna šajā darbā attēlojis sevi un savu tolaik pusotru gadu veco dēlu Kristianu.

Ja būsiet apstājušies pie šīs skulptūras, vērts doties tālāk Vallikraavi ielas virzienā. Ejot aptuveni pusotru kvartālu uz priekšu, redzēsiet pieminekli diviem dižgariem – Vaildiem. Tiešām – Tartu ir piemineklis īru dramaturgam un rakstniekam Oskaram Vaildam!

Neuztraucies, ja neesi dzirdējis par Vailda saikni ar Tartu, jo tieša saistība literatūras klasiķim ar kaimiņzemes pilsētu tiešām nav. Taču igauņiem ir savs "Vailds" – rakstnieks Eduards Vilde, kas bijis Oskara Vailda laikabiedrs. Tāpēc, spēlējoties ar abu vīriešu uzvārdiem "Wilde" un "Vilde", lai gan katru izrunā nedaudz citādi, tapusi kopīga piemiņas vieta. Lai arī abi rakstnieki dzīves laikā, visticamāk, nav tikušies, viņu bronzas skulptūras sēž uz viena soliņa un abus vieno šķietama saruna.

Pēc tam var doties atpakaļ, taču ne vairs pa Vallikraavi ielu. Ej cauri mazajam parciņam, kura vidū atradīsi Krievijas karavadoņa Mihaila Barklaja de Tolli pieminekli. Napoleona kara laika vadonim veltītais piemineklis ir arī Rīgā, Esplanādē.

Tālāk var doties uz priekšu, līdz jau atkal nokļūsi uz Küüni ielas un nonāksi Rātslaukumā (Raekoja Plats). Šeit gan vari uzkavēties ilgāk, baudīt kādu dzērienu daudzajās kafejnīcās un aplūkot dažādus objektus. Viens no tiem ir saistāms ar Tartu kā studentu pilsētu. Kāpēc? Skulptūra, kas ir daļa no strūklakas, attēlo divus studentus, kas vienojušie skūpstā. Strūklaka Rātslaukumā atrodas jau kopš 1948. gada, taču skulptūra te novietota vien pirms nepilniem 20 gadiem. Gan agrākos laikos, gan tagad šī vieta ir populārs galamērķis gan jaunlaulātajiem, gan studentiem un pilsētas viesiem.

Turpat, Rātslaukumā, vērojams arī vietējais Pizas tornis – slīpa māja. Ēka būvēta 18. gadsimta beigās, taču tās pamati bija slikti ielikti, tāpēc ar laiku māja ieguva mūsdienās redzamo stāvokli. Tiek vēstīts, ka ēka pat varējusi sabrukt, taču padomju laika inženieri spēja nodrošināt mājas pastāvēšanu un nesabrukšanu. Šobrīd slīpajā mājā atrodas Tartu Mākslas muzejs.

Rātslaukuma galā, veroties ar skatu pret Emajegi upi, var redzēt Loka tiltu ar augstu, baltu arku. Šķiet – kas tur tik īpašs? Taču vairākas leģendas vēsta par šīs arkas nozīmi studenta dzīvē. Viena no tām liecina, ka topošais students tiks uzņemts Tartu Universitātē tad, ja veiksmīgi pāries pāri baltajai arkai. Savukārt cita vēsta, ka jāpāriet pāri arkai virzienā uz universitātes pusi tās sākšanas gadā, bet absolvējot jāpāriet pār arku pretējā virzienā, proti, no universitātes. Tiesa, veiksmīgi vajadzēs arī izvairīties no drošībsargiem, kuri šo studentu paradumu cenšas izskaust.

Tālāk var doties pa Rüütli ielu, līdz nonāksiet Küütri ielā. Pāris soļi pa kreisi un – lūk, priekšā jau daudziem Latvijas un pasaules studentiem pazīstamās augstās, baltās kolonnas. Tartu Universitāte. Tā dibināta 1632. gadā, taču ēka celta no 1805. līdz 1809. gadam pēc arhitekta Johana Vilhelma Krauzes projekta. Kopš tās atklāšanas 1809. gadā galvenajā ēkā notiek visi svarīgākie studentu un universitātes dzīves notikumi.

Tipogrāfijas muzejs un kaķis Gūtenbergs

Foto: Privātais arhīvs

Tipogrāfijas un papīra muzejs Tartu ir īpaša vieta. Tajā ne tikai vienkopus izvietotas dažādas drukas preses un gadsimtiem seni tipogrāfijas aparāti, bet arī mīt kaķis Johans Gūtenbergs. Jā, tik tiešām kaķis nosaukts tā slavenā vācu vīra vārdā, kurš 15. gadsimtā izgudroja grāmatu iespiešanas metodi ar metāla burtiem un kurš iespieda Bībeli. Nu muzejā Gūtenberga vārdu lepni nes kaķis. Vairāk lasiet šeit.

Foto: Privātais arhīvs

Tipogrāfijas un papīra muzejs atrodas Aparātu rūpnīcā. Divos stāvos izvietotajā ekspozīcijā var iepazīties ar papīra izgatavošanas procesu, aplūkot papīra skulptūras, vēsturiskas drukas preses, no koka un alvas veidotus burtveidolus, kā arī dažādas ar šo tēmu saistītas ekspozīcijas un izstādes.

Muzejā regulāri notiek dažādas apmācības, piemēram, 3D atklātņu dizaina veidošana un izgatavošana, plakātu druka, rokdarbu klades iešūšana. Muzejs darbojas arī kā spiestuve un organizē kursus mākslas studentiem. Atklāšanas prieks ir nodrošināts gan profesijas speciālistiem, gan ģimenēm ar bērniem, teikts "Visitestonia".

Pirmdienās un otrdienās muzejs ir slēgts.

Adrese: Kastani ielā 42

Mājaslapa

Jaunais Igaunijas Nacionālais muzejs

Vēl jau droši par jaunu un interesantu var saukt pērn oktobrī apmeklētājiem atvērto Igaunijas Nacionālā muzeja (ERM) ēku, kas tapusi desmit gadus, taču tās vēsture sniedzas līdz pat 19. gadsimtam.

Muzejs atrodas Tartu pilsētas pievārtē – Rādi ciemā. Ēka būvēta pie padomju laikā veidota militārā kompleksa, un tās formā "iestrādāts" blakus esošs lidlauka skrejceļš. "Muzeja forma ir kā rampa – vairāk nekā 300 metru gara –, simbolizējot pacelšanos, igauņu tautas augšupvirzību," iepriekš stāstīja arhitekti, kuri paskaidroja, ka muzeja projektā arī rūpīgi piedomāts pie tā, lai muzeja ēka iekļautos dabā un ainava – muzeja ēkā. Muzejs izvietots 34 tūkstošus kvadrātmetru plašās telpās, izstāžu zāles kopējā platība – 6 000 kvadrātmetru. "Tā ir mikropilsēta pilsētā," sacīja arhitekte Lina Gotmeha, kurai pievienojās arhitekts Cujoši Tane: "Mēs ceram, ka tā taps par vietu, kur cilvēkiem būt kopā. Mēs nosapņojām šo ēku, tagad ceram, ka šeit nāks daudz cilvēku, lai turpinātu kopā realizēt jaunus sapņus."

Muzejā ir divas pastāvīgās izstāžu zāles ar ekspozīcijām igauņu, angļu un krievu valodā. Lielākā no tām ir "Sastapšanās", kas attēlo pārmaiņas Igaunijas ikdienas dzīvē no dažādu kultūras un sociālo grupu skatu punkta. Muzeja otra pastāvīgā izstāde, "Urālu atbalsis", ir veltīta somugru tautām un tā sniedz detalizētu ieskatu viņu tradīcijās un rituālos šo tautu dabiskajā dzīves vidē.

Adrese: Muuseumi tee 2, Tartu

Mājaslapa

Vecā observatorija

Kalnā pie universitātes atrodas arī mazā un romantiskā observatorija. Te apskatāmi daži no pasaulē labākajiem teleskopiem. Tāpat iespējams uzkāpt krietni augstu tās kupolā un palūkoties kādā no teleskopiem pašam. Te apskatāms arī tāds retums kā arābu debess globuss, tāpat apmeklētāji var skaitīt krītošos meteorus un mācīties zvaigznājus.

Tartu observatorija, viena no sava laika nozīmīgākajiem astronomijas centriem, ir patiesa Igaunijas zinātnes vēstures pērle. Kopš 2005. gada Tartu observatorija kā daļa no Strūves ģeodēziskā loka (kas iestiepjas arī Latvijā) ir ietverta UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Ja ir skaidrs laiks, ziemā observatorijā notiek zvaigžņu vērošana. Ar pasākumu grafiku var iepazīties šeit.

Adrese: Lossi tänav 40, Tartu

Mājaslapa

Tartu Universitātes Doma baznīca

Tartu Doma baznīca ir viena no Igaunijas lielākajām viduslaiku baznīcām un vienīgā ar diviem torņiem. Baznīcu sāka celt 13. gadsimtā un to papildināja līdz pat 16. gadsimta sākumam. Kā pēdējie tika pabeigti baznīcas torņi. Interesanti, ka Livonijas kara laikā 16. gadsimtā baznīca tika iznīcināta, un kopš tā laika vairs nav darbojusies kā baznīca.

Kopš 2005. gada pavasara apmeklēšanai ir atvērti tās torņi. Papildus skaistajam skatam, kas paveras uz Tartu un tās apkārtējo teritoriju, torņu apmeklētāji var uzzināt vairāk par vienu no Livonijas spilgtākajām gotisko ķieģeļu ēkām. Nesen atjaunota senās katedrāles ekspozīcija par Igaunijas zinātni, turklāt baznīcas daļēji atjaunotajos mūros iznāks ļoti skaistas un nedaudz sirreālas fotogrāfijas atmiņām par Tartu apmeklējumu. Tāpat vērts apmeklēt trakā zinātnieka kabinetu, kas arī iekārtots Domā.

Adrese: Lossi tänav 25, Tartu

Baznīca pirmdienās ir slēgta.

Mājaslapa

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!