Foto: DELFI

Ja lūgtu nosaukt tūristu vietas, kas Atēnās (Grieķijā) noteikti jāapmeklē, protams, ka pirmā noteikti tiktu minēta Akropole, tālāk – Zeva templis... Taču tūrisma kartē ir iezīmēts arī stadions. Tā kā Romā biju redzējusi zālē ieaugušu stadionu, domāju, ka tas pats mani sagaidīs arī Atēnās, taču patīkami vīlos.

Panatinaiko jeb Panatenālais stadions ir viens no vecākajiem stadioniem pasaulē, mūsdienu olimpisko spēļu dzimtā vieta. Te 1896. gadā Pjērs de Kubertēns atklāja pirmās mūsdienu olimpiskās spēles, kādas mēs tās zinām šobrīd. Taču vieta nav izvēlēta nejauši, jo jau 566. gadā pirms mūsu ēras te, pavisam tuvu Akropolei un Zeva templim, Atēnu tūrisma simboliem, tika uzcelts stadions, kur sportisti jau tolaik mērojās spēkiem un piedalījās dažādās disciplīnās.

Laika gaitā stadions piedzīvojis dažādas pārvērtības. Tajā lepni uzstādītas marmora sēdvietas (starp citu, joprojām Panatenālais stadions ir vienīgais stadions pasaulē, kas veidots teju vai pilnībā no marmora), uz ilgu laiku dažādu varu un režīmu dēļ tas pat aizmirsts, taču 19. gadsimta beigās entuzasti apņēmās to atjaunot. Pēc Grieķijas neatkarības atgūšanas no Osmaņu impērijas sākās arheoloģiskie darbi, kas atsedza aizmirsto stadionu. Lai arī tas nebija restaurēts, vēl pirms pirmajām olimpiskajām spēlēm tajā tika rīkotas sporta sacensības, ko finansēja tolaik turīgais Evangelis Zapa, kurš tiešā veidā stāvēja klāt pie mūsdienu pirmo olimpisko spēļu šūpuļa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!