Apskates vietas, par kurām nebūs jāmaksā ne centa, bet iespaids būs fantastisks, var atrast arī visdārgākajās un tūristu iecienītākajās metropolēs. Tāpat vērts izpētīt muzeju ieejas biļešu politiku, jo lielākajai daļai Eiropas izcilo muzeju kādā mēneša dienā ieeja ir bez maksas - tas var ļaut ietaupīt pat vairākus desmitus eiro, bet informācija un redzētais tāpēc nekļūs mazāk vērtīgs. Arī dažās šādas idejas atradīsiet tālāk rakstā.
360 grādu Londona
Vai vēlies apskatīt Londonu kā uz delnas un nemaksāt par to milzu naudu? Tas ir pilnīgi iespējams. Jādodas uz gaisa dārzu jeb "Sky Garden", kur paveras 360 grādu skats uz visām debespusēm. Tas ir augstākais dārzs Londonā, teikts "sygic.com".
Ja meklē un nevari atrast, kurā debesskrāpī iekārtots minētais gaisa dārzs, vienkārši pajautā kādam vietējam, kur meklēt "Walkie-Talkie" jeb "rāciju" un noteikti ātri vien atradīsi vajadzīgo namu. Pēc tam tikai atliks baudīt skatu uz Lielbritānijas galvaspilsētu.
Bezmaksas ieeja.
Darba laiks:
Pirmdiena – piektdiena no pulksten 10 līdz 18
Sestdien, svētdien no pulksten 11 līdz 21
Tāpat jāpiemin, ka Londona jau kādu laiku atteikusies no ieejas maksas lielākajos muzejos, tāpēc bez liekiem izdevumiem varēsi apskatīt arī Nacionālo galeriju, Britu muzeju, "Tate Modern" mākslas galeriju, Nacionālo portretu galeriju, kā arī daudzus citus. Vairāk lasi šeit.
Brīvības uzvara pie Berlīnes mūra
Berlīnes mūris pilsētu 28 gadus fiziski sadalīja divās daļās, bet tas bija arī simbols vienas tautas daļas nebrīvei un apspiešanai. Mūsdienās šī mūra betona paliekas ir kā atgādinājums par tautas spēku, atkalapvienošanos un brīvību. Tas atrodas staro Fridrihshainas un Kreicbergas rajoniem. Tikai mēnesi pēc Berlīnes mūra krišanas māksliniece Kristīne Maklīna nolēma tā posmus apgleznot, izveidojot 1,3 kilometrus garu mākslas darbu ar satīriskiem un vienkārši interesantiem zīmējumiem.
Tā tapa brīvībai veltīts memoriāls, ko dēvē par " East Side Gallery". Nākamo mēnešu gaitā Maklīnai pievienojās vēl vairāk nekā 100 mākslinieki, kas apgleznoja citus posmus ar atmiņā paliekošiem grafiskiem darbiem.
Bezmaksas apskate visu diennakti.
Vairāk par maciņam draudzīgiem Berlīnes objektiem lasiet šeit.
Modernās mākslas muzejs Parīzē
Starp Elizejas laukiem un Eifeļa torni atradīsi arī interesantus un atmiņā paliekošus laikmetīgās mākslas šedevrus modernās mākslas muzejā "Art de la Ville de Paris". Pastāvīgajā ekspozīcijā iekļauti mākslinieku kustību darbi, jau sākot no 20. gadsimta līdz pat mūsdienām. Vairāk nekā 10 tūkstoši mākslas darbu ievedīs tevi aizraujošajā mūsdienu mākslas pasaulē, kur katram darbam ir vairākas nozīmes.
Te apskatāms arī franču gleznotāja, grafiķa, teātra dekoratora, grāmatu ilustratora, dizainera, keramiķa Raula Dufī (Raoul Dufy) meistardarbs " La Feé Electricité" (Elektrības nodeva), kas aizņem veselu telpas sienu, kā arī daudzi citi slaveni darbi.
Bezmaksas ieeja pastāvīgajā ekspozīcijā.
Darba laiks no otrdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 18.
Jāatgādina, ka arī daudzi citi muzeji Parīzē būs bez maksas tiem, kas vēl nav sasnieguši 26 gadu vecumu. Tāpat bezmaksas ieeja Parīzes muzejos ir katra mēneša pirmajā svētdienā.
Klasikas baudīšana Amsterdamā
Ja plāno apmeklēt Holandes galvaspilsētu un esi tur otrdienā, nepalaid garām lielisku iespēju baudīt augsto mākslu bez maksas. Dodies uz Holandes Nacionālo operu un baletu, kur varēsi noklausīties valsts orķestra klasiskās mūzikas koncertu bez maksas.
Pirmais šāda veida koncerts notika pirms vairāk nekā pirms 25 gadiem, un kopš tā laika šiem pasākumiem ir liela piekrišana kā no vietējiem, tā tūristiem.
Bezmaksas koncerti katru otrdienu, pusdienlaikā, pulksten 12.30. No septembra līdz maijam.
Savukārt informāciju par muzejiem Amsterdamā lasi šeit.
Komiksu taka Briselē
Šis maršruts nav tikai tiem, kas fano par zīmētiem stāstiem, tas noteikti patiks arī citiem, jo pilsētvidē var apskatīt vairāk nekā 50 prāva izmēra komiksu zīmējumus. Šī iniciatīva sākta jau 1991. gadā, Briseles pašvaldībai sadarbojoties ar Beļģijas Komiksu centru. Šīs sadarbības mērķis bija veicināt stipru mākslinieku saimniecību, liekot uzsvaru tieši uz komiksu un grafiti mākslu.
Lielākā daļa šo gleznojumu atrodami pilsētas centrā un tos nevar nepamanīt, bet arī priekšpilsētās ik pa laikam pārsteidz milzīgi grafiti gleznojumi ar savu domu un stilu. Tos ļoti ērti un patīkami apskatīt, dodoties izbraukumā ar velosipēdu pa pilsētu. Par šāda veida ekskursijas maršrutu vairāk lasi šeit.
Bezmaksas visu diennakti.
Pieskaries pasaulei Madridē
Šoreiz runa ir par "ONCE Museo Tiflológico" jeb muzeju, kur noteikti visam jāpieskaras un jāaptausta eksponāti. Kāpēc tā? Jo šis muzejs īpaši domāts vājredzīgajiem un neredzīgajiem apmeklētājiem, bet arī citiem būs interesants, jo šeit apskatāmi miniatūri pasaules slavenākie tūrisma objekti – ar rokām var aptaustīt gan Pizas šķībo torni, gan Eifeļa torni, gan romiešu viaduktus, gleznas un daudz ko citu.
Turklāt šis muzejs arī redzīgajiem palīdz labāk saprast, kā pasauli sajūt un uztver cilvēki ar redzes traucējumiem. Un tas viss tiek prezentēts caur objektiem, kas arī mums ļauj uzzināt daudz ko jaunu.
Ieeja muzejā ir bez maksas, bet var vajadzēt uzrādīt kādu personu apliecinošu dokumentu.
Darba laiks no septembra līdz jūlijam no otrdienas līdz piektdienai pulksten 10 - 20.
Ko apskatīt Madridē, lasi šeit.
Zvejnieku bastions Budapeštā
Ungārijas galvaspilsēta ērti iekārtojusies Donavas krastos. Un viens no skaistākajiem skatiem uz to paveras no smalkai pilij līdzīgā Zvejnieku bastiona. Tas būvēts 19. gadsimtā kā zivju tirgus pils kalna (Várhégy) galā.
Ja paskaitīsi, redzēsi, ka tam ir septiņi torņi – šis skaitlis nav nejaušība, tas simbolizē 7 senās ungāru (maģāru) ciltis.
Zvejnieku bastions īpaši skaisti izskatās naktī, kad pie kājām visas pilsētas ugunis spoguļojas Donavas tumšajos ūdeņos, bet baltie bastiona torņi kalna galā ir izgaismoti.
Atvērts 24 stundas diennaktī.
Par Budapeštas un Ungārijas apskates vietām informāciju atradīsi šeit.
Sērfo Minhenē
Ja kaut kas pasaulē ir savdabīgs, unikāls un tāds, kā citur nav – tad tas ir jāredz! Tāds ir gadījums ar sēfošanu Eisbahā, Minhenē. Šajā vietā ir dzimusi upju sērfošana – diezgan neparasts sporta veids.
Viļņi šeit, starp citu, ir mākslīgi. Pipariņu šim sporta veidam piešķir fakts, ka šajā vietā ir oficiāli aizliegts peldēties. Atkarībā no laikapstākļiem – sērferi šeit rosās visos gadalaikos.
Vairāk par to, ko apskatīt Minhenē, lasi šeit.
Medicīniskā bibliotēka Venēcijā
Neviens nevēlas apmeklēt slimnīcu brīvdienās, taču Venēcijas slimnīca ir īpaša. Tā izvietota milzīgā 15. gadsimta ēkā ar kāzu tortei līdzīgu, ornamentiem izraibinātu fasādi, kas ir viens no spilgtākajiem objektiem visā Svētā Džovani skvērā. Kad būsit devušies pa grandiozo ieejas halli ar tās marmora grīdu, jūs nokļūsiet senā klosterī un dārzos.
Pavisam nesen pirmais slimnīcas stāvs atvērts publikai, tajā izvietota plaša medicīniskā bibliotēka. Visai šausminoša kolekcija ar vēsturiskajiem medicīniskajiem instrumentiem un ilustrācijām, taču arī lieliska gleznu reprodukcijas kolekcija, ieskaitot Bellīni, Donato un Tintoreto atdarinājumus, kas sākotnēji te patiešām atradušies, taču šobrīd lielākoties apskatāmi Akadēmijas galerijā.
Adrese: Ospedale Civile, Campo SS Giovanni e Paolo, Cannaregio. Atvērta no otrdienas līdz sestdienai pulksten 9.30 līdz 12.30, no 14.00 līdz 17.00.
Par citiem bezmaksas objektiem, ko apskatīt Venēcijā, lasi šeit.
Brīnišķīgi dārzi Varšavā
Pēc labi ieturētām vakariņām Polijas galvaspilsētā ieteicams doties pastaigā, un to vislabāk darīt brīnišķīgā dārzā – tieši tāds atrodams skaistajā Vilanovas (Wilanow) pils parkā. Šī ir viena no retajām vietām, kas Varšavā Otrā pasaules kara laikā palika neskarta. Vilanovas pils ir viens no visizcilākajiem poļu baroka pieminekļiem. To ieskaujošais brīnišķīgais dārzs bieži tiek salīdzināts ar Versaļas parku Francijā. Ja dosieties turp ceturtdienā, tad par ieeju nebūs jāmaksā. Darba laiks ceturtdienā no pulksten 9.30 līdz 16.
Vēl viena skaista un romantiska pils Varšavā meklējama Lazienku parka sirdī. Bet par ieeju tajā esošajā muzejā būs jāšķiras no nelielas naudas summas, savukārt parks ap to ir pieejams visiem un pavasara un vasaras sezonā tiešām priecē. Tajā ir vairāki mākslīgi dīķi, kuros laivinieki interesentus vizina tādās kā lielās gondolās, savukārt parkā staigā pāvi, kas saviem apbrīnotājiem par prieku reizēm vēlīgi izpleš varenās astes. Tāpat it visur redzamas krāšņas dobes, seni koki un arī skaists pakalns ar seniem kokiem, kura piekājē apskatāms arī slavenā Polijas dēla, komponista Frederika Šopēna piemineklis, ko arī ieskauj milzīga ziedu dobe.
Polijas galvaspilsēta Varšava daudziem ir tikai vieta, kur pārlaist nakti ceļā uz "lielo Eiropu". Tomēr arī tad parasti ir pāris stundas laika, kad gribas izlocīt kājas pēc garā brauciena.
1999. gadā Polijas galvaspilsētā uzcelta moderna, ilgtspējīga ēka, kas ne tikai glabā zināšanas grāmatu formā, bet ļauj apbrīnot arī dabas mātes gudrību, izstaigājot fantastisku dārzu pašā pilsētas centrā.
2002. gadā atklāts bibliotēkas dārzs, ko veidojusi Irēna Bajerska. Šis ir viens no skaistākajiem un lielākajiem jumta dārziem Eiropā, un ar savu zaļumu, strautiņiem un krāšņo skatu no augšas uz pilsētu pieejams ikvienam. Stādījumi te aizņem vairāk nekā 5000 kvadrātmetrus. Dārzs izkārtots vairākos līmeņos uz jumta terasēm, un tos savieno tiltiņi. Tajā atrodamas arī neparastas skulptūras un šūpuļtīkli.
Savukārt pati Mareka Budzuriska un Zbigņeva Badovska projektētā ēka sešos stāvos izmitina gan hipsterīgas un mājīgas kafejnīciņas, gan stāvvietu un, protams, grāmatu glabātuvi. Tās zaļganpelēkās sienas veidotas kā milzīgas grāmatu muguriņas plauktā, un uz tām redzami uzraksti visdažādākajās valodās un rakstībās, tostarp, arābu, kirilicā, pat nošu pieraksts un matemātikas formulas. Tur atspoguļotas poļu renesanses dzejnieka Jana Kočanovska, Platona, vecas krievu hronikas, arābu un indiešu klasikas, kā arī Bībeles rindas. Ēka veidota no betona, stikla un metāla – moderni un it kā rotaļājoties.
Vairāk lasi šeit.