Sabiles apskates objekti - 7
Foto: Sabiles TIC arhīvs

Sabilei, kura spoguļojas Abavas upes ūdeņos, ir daudz krāšņu vietu, ko piedāvāt pilsētas viesiem. It īpaši šajā nedēļā, kad tur norisinās arī tradicionālie Sabiles Vīna svētki. Kāpēc gan neizmantot šo iespēju? Ko apskatīt pilsētā, vaicājām Sabiles tūrisma informācijas centram.

No 25. līdz 29. jūlijam Sabiles Vīna svētki tiek svinēti jau divdesmito reizi. Programma ir ļoti daudzpusīga un katrs tajā var atrast kaut ko sev piemērotu. Tomēr Sabile piedāvā arī citas atpūtas iespējas. Tiem, kuri vēlas baudīt dabu un sajust Sabiles ielejas šarmu, ir vērts uzkāpt Sabiles pilskalnā, kas ticis apdzīvots jau 11. – 13. gadsimtā. Ainaviskus skatus no otras ielejas puses piedāvā Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs, kur var doties pastaigās pat vairāku stundu garumā, priecājoties ne tikai par dabu, bet arī par tur esošajiem mākslas objektiem. Sabiles pusē īpaši lutinātas varētu justies ģimenes ar bērniem, jo šeit var apmeklēt Koka rotaļlietu muzeju, leļļu dārzu, spēļu taku "Pasaku mežs", pēc pastaigas botānikas takā saimniecībā "Drubazas" izbraukt pa trošu ceļu pāri Abavai, pavizināties ar rodeļiem atpūtas kompleksā "Zviedru cepure" vai izbraukt ar motorizētu plostu pa Abavas upi. Bet tas nebūt nav viss!

Sabiles Vīna kalns

Foto: Sabiles TIC arhīvs


Sabiles Vīna kalnu pilnīgi noteikti var uzskatīt par Sabiles simbolu. Arī Sabiles pilsētas ģerbonī ir attēlots vīnogu ķekars. Sabiles Vīna kalns ir unikāls ar to, ka ir ticis ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā, kā vistālāk uz ziemeļiem esošais vīna dārzs, kur brīvā dabā aug vīnogas. Kalna virsotne atrodas apmēram 34 metru augstumā virs pilsētas un Abavas upes līmeņa un 115 metrus virs jūras līmeņa.

Kopējā dārza platība – pusotrs hektārs. Vīna kalnā regulāri tiek papildināti vīnogulāju stādījumi: te aug aptuveni 30 dažādu šķirņu vīnogulāju, kopumā aptuveni 800 stādu. Pārsvarā tās ir pazīstamā latviešu selekcionāra Paula Sukatnieka izveidotās šķirnes. Visvairāk Vīna kalnā aug šķirnes "Zilga" vīnogas. Vīna kalnā aug arī tādi eksotiski augi kā persiki, aprikozes, valrieksti.

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Sabiles Vīna kalns ir izveidots divas reizes: pirmo reizi vācu laikā (14. – 16. gs.), bet pēc tam pilnībā atjaunots pirmās Latvijas brīvvalsts laikā 1936. gadā. No 1936. – 1938. gadam Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacija pēc prezidenta Kārļa Ulmaņa rīkojuma atjaunoja Vīna kalnu. Prezidents neuzskatīja, ka peļņa no vīnogu audzēšanas būtu galvenais, pēc viņa izteikumiem, Vīna kalna galvenā nozīme bija kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana.

Kara laikā daļa no iestādītajiem vīna krūmiem gāja zudumā. Kalnu atjaunoja ar Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijas gādību agronome Spodra Bērziņa (1921–1995). Viņas vārds ierakstīts Sabiles novada Goda grāmatā: "Sabiles vīna kalna dārzniece – agronome 1945.– 1967.gadam, – par ieguldīto darbu Sabiles vīna kalna kopšanā un veidošanā, veicinot tā ierakstīšanu Ginesa rekordu grāmatā."

Sākoties dažādām reorganizācijām, mainījās Vīna kalna apsaimniekotāji, līdz 2003. gada 18. jūnijā tā laika zemkopības ministrs Mārtiņš Roze parakstīja dokumentu, ar kuru Zemkopības ministrija atteicās no īpašuma tiesībām uz Vīna kalnu par labu toreizējai Sabiles novada domei. Tagad Vīna kalns ir pašvaldības īpašums.

Ūdenskritums, Abavas rumba, dabas taka un pilskalns

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Virsaišu ūdenskritums tika izvēlēts par 2010. gada Latvijas ģeoloģisko objektu. Tas atrodas Talsu novada Abavas pagastā, Virbupes labā krasta pietekā netālu no Virsaišu mājām, no Stendes – Sabiles šosejas un pagrieziena uz stādaudzētavu "Mazsili".

Virsaišu ūdenskritums ir 1,7 metrus augsts. Īpaši izteiksmīgs tas ir pavasaros un rudeņos, kad tā platums sasniedz 4 metrus. Ūdenskritums atklāts tikai 1998. gadā, bet kopš 2001. gada tam ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss.

Šeit ierīkota dabas taka, kas ir marķēta ar sarkanu krāsu. Tā ir piemērota nelielam pārgājienam dabā. Ir izvietotas norāžu zīmes takas maršruta sākuma un pagriezienu vietās un stends labiekārtotā atpūtas vietā pie ūdenskrituma. Izejot visu taku, ir iespēja iepazīt bebru mājvietas. Takas garums turp un atpakaļ ar visiem līkumiem ir apmēram trīs kilometri.

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Abavas rumba ir Abavas upes ūdenskritums, kas ir unikāls un ļoti skaists Latvijas dabas objekts. Ūdenskritums ir plaši apmeklēts visos gadalaikos, tomēr visvairāk apmeklētāju ir vasaras mēnešos. Ūdenskritums ir 35 metrus plats un aptuveni 1 metru augsts. Ūdens dziļums ap ūdenskritumu nav liels, tāpēc tas ir lieliski piemērots maziem bērniem un ūdens pastaigām. Paejoties pa straumi uz augšu, ūdens dziļums palielinās un upe kļūst piemērota arī tiem, kas prot un vēlas peldēties.

Abavas rumbas tiešā tuvumā ir izveidota atpūtas vieta. Šeit iespējams ne tikai baudīt ūdenskritumu un tā dabiskās masāžas, bet arī nakšņot teltīs, kurināt ugunskurus, izklaidēties un atpūsties.

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Tāpat ievērības cienīgs ir Sabiles pilskalns, no kura paveras brīnišķīgs skats uz mazpilsētu. Sevišķi skaisti šeit ir saulrieta laikā. Pilskalns atrodas 25 metru augstumā virs Sabiles un 110 metrus virs jūras līmeņa. Sabiles Vīna svētku laikā pilskalna īpašo atmosfēru aicināti izbaudīt tie, kam sirdī tuva ir mūzika. Vīna svētku laikā pilskalnā tiek rīkots "Muzikālais pikniks pilskalnā", kad šeit valda pozitīva atmosfēra, mūzikas skaņas dzirdamas pāri visai Sabilei.

Vīna un sidra degustācijas Sabilē un tās apkārtnē

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Sabile un tās apkārtne ir kļuvusi par mājvietu vīna un sidra darinātājiem. "Sabiles sidra nams" ir jauns restorāns un veikals, kurā mājīgā un sirsnīgā gaisotnē var nobaudīt Sabiles sidru un Latvijas ogu un augļu vīnus kopā ar mūsdienīgu un lieliski pagatavotu ēdienu. Tie, kuri vēlas uzzināt vairāk par sidra darīšanas procesu, var doties arī uz Sabiles Sidra darītavu.

Saimniecībā "Drubazas" netālu no Sabiles, ir iespēja piedalīties mājas vīnu degustācijā un sajust senatnes elpu vīna pagrabā, kā arī dzirdēt saimnieku stāstus un pieredzi. Ģimene saimniecībā iekopusi pati savu vīnogu dārzu. Šeit top garšīgi ķiršu, aveņu, ķirbju, upeņu, vīnogu un citi vīni.

Pašā Abavas senlejas sirdī, kas arī atrodas netālu no Sabiles, atrodas ģimenes vīna darītava "Abavas", kas ir Mārtiņa un Lienes Barkānu ģimenes izveidots un attīstīts uzņēmums, kas nodarbojas ar kvalitatīvu dzērienu ražošanu no Latvijā audzētiem augļiem un ogām. 2010. gadā ģimene iestādīja jaunu vīnogu dārzu. Paralēli vīnogām saimniecībā tiek audzētas arī upenes, avenes, zemenes, rabarberi un plūškoki. Vasarā saimnieki piedāvā ekskursijas un vīnu degustācijas savā ģimenes lauku īpašumā. Viesiem iespējams apskatīt vienu no lielākajiem Latvijas vīnogu dārziem.

Aktīvās atpūtas vietas un apskates objekti ģimenēm ar bērniem

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Abava piedāvā iespēju izbraucieniem ar laivām, kuras var noīrēt gan Sabilē, gan Kandavā, bet Sabile piedāvā Kurzemē vēl nebijušu piedzīvojumu – izbraucienu ar motorizētu plostu. Ikvienam apmeklētājam būs iespēja izbaudīt un iepazīt Abavas upes burvību, dodoties izbraucienā ar plostu pa Abavas upi no Sabiles līdz pat Abavas rumbai. Skaista daba, miers, ūdens skaņa un Abavas krasti.
Foto: Sabiles TIC arhīvs

Netālu no Sabiles, Rīgas–Kuldīgas šosejas malā, Abavas ielejas dabas parka teritorijā atrodas jau iepriekšminētā saimniecība "Drubazas", kas specializējusies vides aizsardzības projektu īstenošanā un tūrisma pakalpojumu sniegšanā. Tūristiem tiek piedāvātas plašas aktīvās atpūtas iespējas: laivu noma braucieniem pa Abavu, vizināšanās pa trošu ceļiem pāri Abavai, telšu laukumi, vieta sportiskām aktivitātēm un vīna degustācija. Šeit atrodas divus kilometrus gara botānikas taka.

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Kandavas–Sabiles šosejas malā, gleznainajā Abavas ielejā, atrodas viesu nams "Plostkrogs". Tā teritorijā atrodas sešus hektārus plašs meža nostūris, kur ir izveidots Pasaku mežs ar aizraujošām spēlēm lieliem un maziem apmeklētājiem.

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Lūk, vēl viens ierosinājums krāšņām brīvdienām! Sabiles koka rotaļlietu muzejs, kura idejas autors ir aktīvais sabilnieks Andris Millers. Līdzīgi kā ar bērniem, tiem augot, regulāri mainās un tiek papildināta arī rotaļlietu ekspozīcija. Šobrīd muzejā apskatāmas vairāk nekā 1000 rotaļlietas.

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Savukārt atpūtas bāze "Zviedru cepure" piedāvā visdažādākās izklaides iespējas, – sākot ar nobraucieniem ar rodeļiem un izbraucieniem ar bagijiem, līdz pat izjādēm ar zirgiem un pastaigām dabas takās.

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs

Foto: Sabiles TIC arhīvs

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un ietilpst īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā "Abavas ieleja". To Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižu ēku apkārtnē 1992. gadā sācis veidot viens no pazīstamākajiem Latvijas tēlniekiem Ojārs Arvīds Feldbergs, tādējādi realizējot savu ieceri par plašu parku arī Latvijā – Abavas upes senlejas 85 hektāru lielā teritorijā (pastaigu takas ar garumu no 1 kilometra līdz 5 kilometriem; pastaigu laiks: no 1 līdz 4 stundām).
Foto: Sabiles TIC arhīvs

Katru vasaras sezonu šeit notiek arī plenēri, simpoziji un radošās darbnīcas, tiek atklātas daudzas izstādes, notiek izrādes, koncerti un citi mākslas pasākumi, kas pulcē radošus cilvēkus no Latvijas un ārvalstīm.

Muzejs ir Kurzemes tūrisma asociācijas gada balvas "Lielais Jēkabs" nominācijas "Kurzemes muzejs 2007" ieguvējs.

Muzejā tiek piedāvāta akmens sēklas rituāla stādīšana mākslinieka Ojāra Arvīda Feldberga vadībā, akmens tēja, uzkodas uz akmeņiem, uzlējums uz akmeņiem – pēc vienošanās. Iespēja iegādāties īpašu apliecinājumu par iestādīto akmens sēklu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!