Tūrisms - 840
Foto: Publicitātes attēli
Ikviens Latvijas iedzīvotājs zina daudzkārt atkārtoto saukli – uz Tukumu pēc smukuma. Bet ko tad šajā pusē tik skaistu var aplūkot? Vaicājām ieteikumus Tukuma tūrisma informācijas centram.

Tukuma apkārtnes pilis un muižas

Foto: Publicitātes attēli

Kā greznas un dārgas Tukuma pērles pāri laikiem nemainīgi stāv Tukuma apkārtnes pilis. Durbes pils ir izcils Kurzemes klasicisma arhitektūras paraugs un vienīgā no agrākajām Latvijas muižu kungu mājām, kur atjaunots 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma interjers un radīts zināms priekšstats par vācbaltu kultūru. Apciemojot pili, pirmajā stāvā iespējams apskatīt vēsturiskās kungu mājas interjeru – lietišķās, reprezentācijas un privātās telpas, kur īpašu noskaņu rada laikmetam atbilstošie autentiskie aizkari, lustras un citi interjera priekšmeti, bet otrajā stāvā iespējams iepazīties ar muižu vēsturiskajām tradīcijām. Rožu ziedēšanas laikā pils ārpuse izdaiļojas visā krāšņumā. Pie pils izstaigājams arī parks ar akmens mūra tiltu un rotondu.

Foto: Publicitātes attēli

Jaunmoku pils, kas celta 1901. gadā kā Rīgas pilsētas mēra Džordža Armitsteda medību nams, ir vieta, kas ļauj sajust mieru ārpus pilsētas steigas klusā, pakalniem ieskautā Kurzemes ainavā. Turklāt tā izceļas ar daudzveidīgu piedāvājumu klāstu. Saviem viesiem pils piedāvā atjaunotās Meža muzeja ekspozīcijas un pils interjera apskati, ērtus viesnīcas numuriņus un gardas maltītes pils restorānā. Pasākumiem pieejamas greznas telpas gan pilī, gan muižas ēkā. Pils lepnums ir arī pāri laikiem saglabājusies krāsns ar unikāliem Rīgas skatu gleznojumiem. Romantiskām pastaigām īpaši piemērots pils parks ar krāšņajiem apstādījumiem, skaisto lapeni un strūklakas čukstu skaņām pils dīķī. Jaunmoku pils ir vieta, kur saplūst laiks, daba un mūzika. Plašāku stāstu par pili meklē šeit.

Foto: Publicitātes attēli

Greznā Kukšu muiža iepazīstama kā tipiska 18. gadsimta sākumā celta līdzenuma muiža, kur pēc gadu desmitiem atkal atmirdzējis Latvijas kultūrvēsturiskais mantojums. Muiža ir vienīgā Baltijā, kam saglabāti un restaurēti oriģinālie sienu gleznojumi. No ārpuses muižas ēka majestātiski spoguļojas uzpludinātās upes dzirnavezera ūdeņos, bet iekštelpas pārsteigs ar grezniem paklājiem, mirdzošām lustrām, antīkām mēbelēm, gleznām un grezniem logu dekoriem. Muižas gaisotni vēl vairāk iespējams sajust, nakšņojot ērti iekārtotajās viesu istabās un pasūtot gardu vietējo maltīti restorānā. Kukšu muiža ir vieta, kur iespējams izbaudīt aristokrātiski romantisku atpūtu harmoniskā vidē.

Foto: Publicitātes attēli

Kā pērle Abavas senlejā izsmalcinātai atpūtai slejas Kalnmuižas pils. Savulaik tā bijusi privātmuiža un tās vēsture iestiepjas pat 15.gadsimtā. Tās centra apbūve – kungu nams un saimniecības ēkas – veidojusies 19. gadsimta sākumā. Gadu gaitā mainījušies gan laiki un iekārtas, gan īpašnieki, taču Kalnmuižas pils cēli stāvējusi skaistās ainavas ieskauta un Dzirnavu ezera apskalota. Šobrīd te tiek piedāvāta muižas kompleksa apskate, naktsmītne dizaina numuros, garda maltīte brīvdienu restorānā kā arī citi pakalpojumi. Te apvienojas senatne ar mūsdienām, brīnumskaista ainava ar pārdomātu un ērtu infrastruktūru, izsmalcinātība un elegance ar sirsnīgu un nesamākslotu vienkāršību.

Tukums – rožu pilsēta

Foto: Publicitātes attēli

Tuvojoties otrreizējam rožu ziedēšanas laikam šajā vasarā, iespējams iepazīt Tukumu kā rožu pilsētu. Šogad pilsētā ir izveidots īpašs Rožu maršruts, kurā iekļautas 20 dažādas apskates vietas ar dažādu šķirņu un krāsu rozēm. Pilsētas apstādījumos ir izveidotas vairāk nekā 15 dažādas rožu dobes un tajās zied ap trīs tūkstošiem rožu ziedu. Detalizētu maršruta aprakstu iespējams saņemt Tukuma tūrisma informācijas centrā.

Tukums rožu pilsētas slavu iemantojis jau sen, bet šobrīd rožu pilsētas slavu tas uztur gan ar brīnišķīgajiem apstādījumiem, gan ar te svinētajiem Rožu svētkiem, kuros tiek veidots pasaulē lielākais dzīvo rožu vainags. Šogad svētki norisinājās no 13. līdz 15. jūlijam, un atkal visā krāšņumā tie pulcēs viesus pēc diviem gadiem – 2020. gada jūlijā.

Tukuma pievārtē, Sēmes pagastā, atrodas gan lielākā rožaudzētava – "Ar B Agro", gan viens no lielākajiem rožu kolekcijas dārziem – "Rozītes". Te aug vairāk nekā 4000 rožu stādu no 400 rožu šķirnēm. Kolekcija katru gadu tiek papildināta ar jauniem stādiem. Dārzs ir ērti iekārtots klusai un romantiskai atpūtai, lai apskatītu rožu ziedus un baudītu dārzu, veldzējoties pie dīķa uz terases vai klausoties burboļojošās ūdens skaņās. Dārzā notiek dažādi pasākumi, tiek svinēti svētki, kā arī apmeklētājiem tiek piedāvāts nodegustēt rožu ievārījumu, konfektes un rožu vīnu.

Ciemos pie zemniekiem

Foto: Publicitātes attēli

Vasaras otrajā pusē un rudenī, kad iestājas ražas laiks, pie sevis ciemos aicina zemnieku saimniecības, kas Tukuma pusi izceļ ar daudzveidīgo un interesanto piedāvājumu.
Zemnieku saimniecība "Kliblapsas" ikvienu pārsteigs ar daudzveidīgo saules ogu – ķirbju klāstu. Šobrīd te skatāmi 48 hektāru lieli ķirbju lauki ar 40 – 50 dažādām ķirbju šķirnēm. Te savu ķirbīti atradīs arī tas, kas mēdz skaļi deklarēt: "Es ķirbjus neēdu!". Viesmīlība un krāšņums raksturo šo interesanto zemnieku saimniecību.
Foto: Publicitātes attēli

Lai nobaudītu un iegādātos gardus ābolus un plūmes Tukuma pusē, jādodas uz zemnieku saimniecību "Rūķīši", kur saimnieks laipni izrādīs ne tikai dārzu, bet arī pastāstīs un pakonsultēs integrētajā augļkopībā. Arī zemnieku saimniecība "Eglāji" piedāvā iegādāties dažādu šķirņu ābolus, kuri šeit tiek audzēti 10 hektāru platībā kalnainā meža ielokā ar skatu uz jūru.

Jautra laika pavadīšana pieaugušajiem – atspirdzinošu dzērienu baudīšana

Foto: Publicitātes attēli

Atveldzēties, jautri pavadīt laiku un nobaudīt dažāda veida vīnus tagad Tukuma pusē aicina Abavas ģimenes vīna darītava. Lai arī Latvijas lielākās vīna darītavas Abavas saimnieki savu vīnogu dārzu kopj un lolo pie Sabiles un līdz šim ciemiņus uzņēmuši tikai saimniecībā, tagad visus interesentus gaida patīkamas pārmaiņas.

Saimnieki Abavas vīna darītavā, kas atrodas vien dažus kilometrus no Tukuma, atvēruši jauno vīna pagrabu un vīna bāru. Apmeklētājiem te iespējams ne tikai nodegustēt visus aktuālos dzērienus, bet arī iegādāties līdzņemšanai. Degustācija un ieskats Abavas vīna pasaulē ietver piecu dzērienu baudīšanu. Iespējams izvēlēties kādu no trīs degustāciju programmām: sausie, saldie un mix dzērieni. Vizītes ilgums atkarīgs no apmeklētāju skaita, tāpēc nekautrējieties zvanīt un vaicāt. Vēlama iepriekšējā pieteikšanās. Savukārt vīna darītavas veikalā-kafejnīcā dzērienus iespējams ne tikai nobaudīt, bet arī iegādāties līdzņemšanai. Piedāvājumā arī programma jaunlaulātajiem kā arī vecmeitu ballītēm.

Vēl pašgatavotu vīnu Tukuma pusē iespējams nodegustēt un iegādāties bioloģiskajā zemnieku saimniecībā "Kaspari" Tumē un arī SIA "Valguma mežvīns" Tukumā.

Takas, skatu tornis un ainaviskā daba

Foto: Publicitātes attēli

Dabas un izziņas taka "Viesatas upesloki" gleznainajos Viesatas upes krastos piedāvā izstaigāt dabas taku, uzspēlēt galda spēles brīvā dabā, kā arī sarīkot pikniku. Takas garums vienā virzienā ir aptuveni pieci kilometri. Izstaigājot dabas taku, būs iespēja apskatīt upes stāvkrastus, avotiņu, cūku vannu, bebru māju, mežizstrādes laukumu un daudzus citus dabas objektus līdz nonāksiet līdz lielajam Spuņņakmenim. Vairāk foto šeit.
Foto: Publicitātes attēli
Kā vectētiņš pāri gadu simtiem Tukuma pusē apciemojams un apskatāms Kaives Senču ozols. Tas ir resnākais ozols Baltijā (apkārtmērs vairāk nekā 10 metri). Audzis Kaives muižas tīrumos kā izcila ainavas skaistuma sastāvdaļa. Lai arī ozols, nolūstot vairākiem žuburiem, un zibens nospertās galotnes dēļ zaudējis savu kādreizējo dižumu, tas joprojām zaļo, aug resnumā un atjaunina vainaga zarojumu. Pēdējos gados ekskursanti un kāzinieki ozola zaros iesien prievītes, dzīparus un krāsainas lupatiņas, ticēdami, ka tādā veidā iemantos ozola svētību. Kaives Senču ozolam tuvākajā apkārtnē ir arī vairāki citi dižozoli, tik tādi kā mazdēli – četrus, piecus metrus resni.
Kā nemainīga vērtība ar dabas daudzveidību, unikalitāti un piedāvājumu klāstu izceļas Ķemeru nacionālais parks, kas arī iestiepjas Tukuma novadā. Kā viena no lielākajām un interesantākajām dabas takām Ķemeru nacionālajā parkā ir Ķemeru tīreļa laipa, kur tiek piedāvāta pastaiga pa dēļu laipām neskartajā augstajā purvā. Takas vidusdaļā uzbūvēts skatu tornis, no kura paveras plašs skats uz purva savdabīgo ainavu. Īpaši purva ainava izceļas agrās rīta stundās. Romantiķiem te patiks vērot saullēktu vai saulrietu. Takas garums – 3,7 kilometri lielais loks, bet 1,7 kilometri mazais loks.
Foto: Publicitātes attēli

Dunduru pļavu skatu tornis pavisam citā parka pusē ļauj novērot ne tikai pļavas putnus, bet ir arī savvaļā dzīvojošos zirgus un govis. Iespējams ieraudzīt arī kādu meža zvēru.
Vēl Tukuma pusē izstaigājamas Jāņupītes dabas taka un Ružciema dabas taka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!