Tūrisms - 881
Foto: Jēkabpils TIC arhīvs
143 kilometrus no Rīgas, 248 no Saldus, bet 167 no Valmieras atrodas hercoga Jēkaba vārdā nosauktā, 1670. gadā dibinātā Jēkabpils.

Agrāk pilsētas pašreizējajā teritorijā, Daugavas atdalītas, plauka un zēla divas ļoti atšķirīgas pilsētas – Krustpils un Jēkabpils, bet 1962. gadā, uzbūvējot tiltu pār Daugavu, pilsētas tika apvienotas, iegūstot Jēkabpils nosaukumu. Interesanti, ka vēl joprojām, dodoties uz pilsētu ar autobusu, būs jāiegādājas biļeti ar galamērķi Jēkabpils, savukārt, ja nolemsiet braukt ar vilcienu, tad stacijas kasierei jālūdz biļeti līdz Krustpilij.

Ko apskatīt šajā pilsētā? Kopā ar Jēkabpils tūrisma informācijas centru, piedāvājam idejas brīvdienu maršrutam.

Vēstures mīļiem – Krustpils pils un tornis

Foto: Jēkabpils TIC arhīvs

Ja ir vēlēšanās iedziļināties pilsētas vēstures lappusēs, tad noteikti ir jādodas uz Krustpils pili. Pils pirmo reizi rakstos minēta 1237. gadā. Vairākas reizes savas pastāvēšanas laikā nodegusi un karos nopostīta, taču vienmēr atjaunota un joprojām majestātiski sagaida viesus. Varēsiet apskatīt svecēm izgaismotos viduslaiku pagrabus, uzkāpt pils vārtu tornī un vērot brīnišķīgo ainavu, apskatīt mākslas izstādes.

Pils darbinieki piedāvās iespēju izmantot audio gidu – droši piekrītiet, jo šīs iespējas izmantošana ir bez papildu maksas. Stāstījums ir pieejams četrās valodās, un tas novērtēts, kā viens no labākajiem audio gidiem Latvijā.

Jēkabpilieši vienā no pils zālēm izveidojuši interesantu izstādi "100 iemesli lepoties ar Jēkabpili". Tā būs skatāma līdz pat 2020. gadam. Pilī izvietojies arī Jēkabpils Vēstures muzejs, kas apmeklētājiem piedāvā arī izglītojošās programmas, praktiskas nodarbības gan sveču liešanā, gan ziepju gatavošanā. Tās gan iepriekš ir jāpiesaka.

Vairāk par Krustpils pili un tās stāstiem lasi šeit.

Seno sēļu sadzīve – zemnieka sēta pašā pilsētas sirdī

Foto: Aigars Ieviņš

Ja ir vēlēšanās gūt zināšanas un smelties iespaidus par seno sēļu dzīvi, noteikti vērts doties uz Jēkabpils muzeja brīvdabas nodaļa "Sēļu sēta".

Gandrīz pašā pilsētas centrā, dažu simtu metru attālumā no Vecpilsētas laukuma, lielu, skaistu koku ieskautā parkā izveidota 19. gadsimta vidēji turīga sēļu zemnieka sēta. Visas ēkas ir pārvestas uz muzeju no tuvākās apkārtnes jau 20. gadsimta vidū. Dzīvojamā māja, klētis, pirts un dzirnavas. Ir vērts paskatīties, kā ļaudis toreiz dzīvoja, kādus darba rīkus lietoja.

Aiz dzīvojamās mājas atrodas "Spēļu dārzs", kur mazie apmeklētāji var izdraiskoties, tieši tāpat, kā to darīja bērni pirms 100 un vairāk gadiem. Jau ieejot "Sēļu sētā", tiks piedāvāts "Ģimenes grozs", kurā būs dažādi uzdevumi, spēles, mīklas. Patiks gan bērniem, gan pieaugušajiem!

Strūves parks

Foto: Jēkabpils TIC arhīvs

Lūk, arī kāds UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā iekļauts objekts!

Strūves parks, kas pirmās brīvvalsts laikā tika saukts par Kroņa dārzu, bija jēkabpiliešu iecienīta atpūtas un izpriecu vieta. Parku slavenu padarīja akadēmiķa, Tartu universitātes profesora, astronoma un ģeodēzista Vilhelma Strūves veiktais ģeodēziskā loka mērījumu punkts.

Latvijas teritorijā Strūve un viņa kolēģis Karls Tenners uzmērīja 16 ģeodēziskā loka punktus, no kuriem divi – Jēkabpilī un Sestukalnā – iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Šis ģeodēziskais loks kā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma bija pirmā instrumentālās uzmērīšanas metode, kas ļāva precīzi noteikt Zemes izmērus un formu.

Parkā varēsiet gūt informāciju par pašu zinātnieku Strūvi, par uzmērījumu veikšanu, kā arī par Jēkabpils pilsētu laikā, kad tika veikti mērījumi.

Aktīvās atpūtas iespējas

Foto: Jēkabpils TIC arhīvs

Jēkabpils Mežaparks un Radžu ūdenskrātuve šajā karstajā vasarā vilina pilsētniekus un pilsētas viesus.

Mežaparks ikdienā kalpo par lielisku vietu fiziskām aktivitātēm un veselīga dzīvesveida stiprināšanai. Mežaparka "Veselības taka" bez maksas ir atvērta visiem interesentiem. Tāpat apmeklētājiem bez maksas pieejami pludmales volejbola un ielu basketbola laukumi. Mežaparkā ir bērnu rotaļu laukums, koka vingrošanas iekārta "Lūša taka", āra trenažieri, pēdotāju taka, spēle "Meža domino", Saules terase u.c. aktivitātes. Viena no iecienītākajām aktivitātēm ir vissezonas kameršļūkšanas trase, kur tiek piedāvāts 87 metrus garš nobrauciens.

Foto: Jēkabpils TIC arhīvs

Līdzās Mežaprkam atrodas Radžu ūdenskrātuve, kuras krastā plīvo zilais karogs, kas ir pasaules populārākais tūrisma ekosertifikāts un tiek plaši atpazīts gan iedzīvotāju, gan pašvaldību un vides institūciju vidū. Jēkabpils Radžu ūdenskrātuves peldvieta ir viena no desmit vietām Latvijā, kurai piešķirts Zilais karogs. Šeit var ne tikai peldēties, bet arī nomāt laivu, katamarānu vai SUP dēļus. Tāpat aktīvās atpūtas cienītājiem līdzās šai pludmalei atrodas Veikborda kabeļtrase.

Mākslas baudītājiem

Foto: Jēkabpils TIC arhīvs

Esot Jēkabpilī, noteikti sanāks paiet garām vairākām skulptūrām, kuras veidojuši Latvijā zināmi mākslinieki.

Lūk, tikai trīs no tām:

"Mazais vijolnieks". Aigara Bikšes veidotā, 2013. gadā atklātā skulptūra, veltīta komponista Jāzepa Vītola atcerei. Ne visi zina, ka pirmos četrus dzīves gadus topošais komponists ar vecākiem dzīvoja Jēkabpilī un tieši te spēra pirmos soļus mūzikā.

Foto: Jēkabpils TIC arhīvs

"Zirgs ar ratiem". Gaita Burvja veidotā skulptūra vēsturiskajā tirgus laukumā, kur trešdienās notika aktīva tirgošanās. Tas bija vecākais pilsētas tirgus un agrākais vēsturiskais centrs. Līdzas atrodas arī tirgus laukuma neatņemama sastāvdaļa – karuselis bērniem, kuri nekad nepalaiž garām izdevību to iemēģināt.

"Lūsis" ir Andra Silapētera veidotais Jēkabpils simbols. Lūša figūra savu vietu atradusi strūklakas malā. Daudzās pilsētās ir skulptūras ar dažādām nobružātām detaļām, kurām ir jāpieskaras, kaut ko jāievēlas un tad tas noteikti piepildās. Jēkabpils lūsis ir viena no tām skulptūrām, tāpēc neaizmirstiet pataustīt lūša ausu pušķīšus!

Foto: Jēkabpils TIC arhīvs

Runājot par mākslu, nevar nepieminēt arī 1991. gadā dibināto galeriju "Mans's". Tā ir viena no pirmajām un lielākajām privātajām mākslas galerijām ārpus mūsu galvaspilsētas. Galerijas plašajās telpās apskatāmas latviešu un ārvalstu meistaru gleznas, keramika, rotaslietas, lietišķās mākslas priekšmeti, suvenīri. Šī ir skaistuma oāze pilsētas centrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!