Kokneses TIC arhīvs
Foto: Kokneses TIC arhīvs
"Daugavas labajā pusē, pie Pērses ietekas, atrodas viens no krāšņākajiem Latvijas novadiem – Koknese," tā par šo pilsētu rakstīts 1931. gadā tūrisma brošūrā "Vadonis par Koknesi". Vai kas mainījies no tiem tālajiem laikiem? Dabas skaistums un vēsturiskie notikumi ir vērtības, ko šī pilsēta ir saglabājusi cauri gadsimtiem. Ko tad apskatīt? Kopā ar Kokneses tūrisma informācijas centru piedāvājam populārākās tūrisma vietas šajā pusē.

Kokneses parks

Foto: Kokneses TIC arhīvs

Kokneses parka takas tā vien aicina doties rāmās pastaigās. Senais parks veidots ap 1900. gadu pie Pērses ietekas Daugavā. Šeit aug gan vietējie, gan svešzemju koki, kuru lapu zelts spēlējas ar rudens noskaņu krāsām.

Taka vijas gar seniem dīķiem, un šeit aplūkojamas savdabīgas kokgriezumā veidotas skulptūras – "Pils tornis", "Sams", kā arī kokgriezums ar latvju zīmēm. Starp dīķiem ūdens malku veldzei piedāvā strūklaka "Fauna galva", ko reiz veidojis netālu Bebros dzīvojošais tēlnieks Voldemārs Jākobsons. Strūklaka 20. gadsimta trīsdesmitajos gados atradusies netālu no appludinātā Pērses ūdenskrituma, kura mākslīgi veidotais atveids no oktobra beigām apmeklētājus ar ūdens šalkām pārsteigs parka lielākajā dīķī.

Foto: Kokneses TIC arhīvs

Taka aizvijas kalnup ar norādi uz Velna pagrabiņu. Kā stāsta teika, velniņš šeit sargā ne tikai savu naudas lādi, bet arī visu Koknesi, jo tā ir viņa laimīgā vieta. Vairāk par pagrabiņu lasi šeit.

Vai esi Lāčplēša, Kokneša vai Koknesīša augumā? Izmēri savu augumu pie skulptūras "Auguma mērītājs". Kad zini savu auguma mēru, pamēģini uzminēt koka skulptūras "Mūžībai" augstumu – tā ir viena no augstākajām koka skulptūrām Baltijā.

Tepat var vērot arī reiz skaistās Jaunās pils drupas. Dodoties caur Jāņa vārtiem Pērses virzienā pāri tiltiņam, var nonākt pie "Pērses meitenes" skulptūras, kas skumji noraugās uz vietu, kur reiz Pērsē šalca ūdenskritums.

Kokneses viduslaiku pilsdrupas

Foto: Kokneses TIC arhīvs

Kokneses viduslaiku pilsdrupu varenie mūri liecina par daudzu gadsimtu seno vēsturi. Tie stāsta par pili, kuras nozīmīgums vēstures griežos zudis pirms vairāk nekā 300 gadiem, bet kuras varenums ir nezūdošs, lai kādi vēji un ūdeņi pie tās plūstu un apskalotu to.

Iegriezies Kokneses viduslaiku pilsdrupās, lai aplūkotu vēsturisko ekspozīciju paviljonā, kas sniedz ieskatu cilvēka skatam zudušai ainavai pēc Pļaviņu HES ūdenskrātuve uzpludināšanas. Tepat aplūkojamas vēstures liecības, kas iegūtas arheoloģiskajos izrakumos pilsdrupās.

Stāsta, ka Koknesē reiz bijusi sava nauda, tagad to šeit var katrs pats sev izkalt. Un kāpēc gan nepamēģināt sevi ieraudzīt viduslaiku vai mūku tērpā? Ietērpies tērpos, ko šeit piedāvā, un nobildējies pilsdrupās. Bet, ja uz pārģērbšanos prāts nenesas, pils priekšpilī ir iespēja izmēģināt savus spēkus loka šaušanā, cirvja, šķēpa, šautriņu mešanā.

Foto: Kokneses TIC arhīvs

No priekšpils laivu piestātnes ir iespēja doties ūdens ceļā pa Pērsi un Daugavu ar vikingu kuģi "Nameisis" vai kuģīti "Vīgante".

Starp citu, šajā vasarā pilsdrupās veikti lieli rekonstrukcijas darbi, kas tiek turpināti arī rudenī. Ir nostiprinātas sienas Pērses krasta pusē, tiek atsegts reiz bijušais bruģis un atjaunota aka, kā arī ierīkots viduslaiku moku kambaris.

Likteņdārzs

Foto: Gatis Balodis

Likteņdārzs ir unikāla Latvijas tautas veidota piemiņas vieta un simbols tās izaugsmei nākotnē. Līdzīgi kā Brīvības piemineklis, Likteņdārzs jau desmit gadus tiek veidots tikai pateicoties ziedojumiem. Katrs iestādītais koks un atvestais akmens ir konkrēta cilvēka vai ģimenes stāsts par Latvijas tautas vēsturi.

Šeit apvienojas izcila vides arhitektūra ar Kokneses pussalas dabas un Daugavas plūduma krāšņumu. Likteņdārzu veido ābeļu aleja un bruģakmens ceļš, kas ved uz ozolu sardzes ieskauto amfiteātri, daudzfunkcionālā sabiedriskā ēka, digitālā ekspozīcija "Liktens gāte", Lielais kalns, sirds-akmens un skatu terase, no kuras paveras brīnišķīgs skats uz Daugavu un Kokneses baznīcu.

Foto: DELFI

Ik gadu Likteņdārzu apmeklē vairāki tūkstoši cilvēku – ekskursijās, kultūras un atpūtas pasākumos, kāzās vai vienkārši kopā ar ģimeni.

Ieeja Likteņdārzā ir par ziedojumu: pieaugušajiem no 1 eiro, skolēniem – no 0,70 eiro, izņemot politiski represētos un pirmsskolas vecuma bērnus.

Teritorijā atļauts iebraukt ar velosipēdiem, kā arī dārzu var apskatīt, iznomājot elektromobili.

Brīvdienu pieturvieta 'Pērsejas'

Foto: Kokneses TIC arhīvs

Pieturvieta "Pērsejas" Pērses upes stāvā krastā ir lieliska izvēle, ja brīvdienā ir vēlme izbraukt no pilsētas un labi pavadīt laiku vienā no visskaistākajām Latvijas vietām.

Nojume un terase ar skatu uz Pērsi ir gana plaša, lai brīvi atpūstos ar draugiem, kolēģiem vai arī bērna jubilejas viesiem. Aizraujošu pasākuma programmu, noformējumu un ēdienkarti var droši uzticēt "Pērseju" saimniekiem. Starp citu, no šīs vietas nāk arī gardā Kokneses sama "ugunszupa" (recepti vari aplūkot te).

Bērnu priekam te ir šūpoles, lielajiem – volejbola laukums, laivu piestātne, ugunskura vieta un grils. Bet, pats svarīgākais šeit ir kustības un atrašanās svaigā gaisā. Aktīvai atpūtai uz ūdens šeit ir airu laivas un SUP dēļi.

Izzinoša pastaigu taka ar bagātu ziedu sugu dažādību

Foto: Kokneses TIC arhīvs

Bioloģiskā saimniecība "Janavas" aicina gan lielus, gan mazus ceļotājus iepazīt jaunas atpūtas iespējas pie dabas.

Saimniecībā iespējams doties izzinošā pastaigu takā apmēram viena kilometra garumā. Taka atrodas Daugavas dabas parka teritorijā, kurš ir unikāls ar savu bagāto ziedu sugu dažādību – šeit atrodas divas trešdaļas visu Latvijas teritorijā esošo floru pārstāvji, tajā skaitā arī aizsargājamas un reti sastopamas sugas. Taka iepazīstina ar ārstniecības augu pasauli, ar vairāk nekā 30 šķirņu ārstniecības augiem, to ietekmi uz cilvēka veselību.

Šeit var izbaudīt dabas un cilvēka radītus mākslas darbus no dabīgiem materiāliem. Ja ir vēlme, var izmasēt pēdas, staigājot kailām kājām.

Adrese: "Janavas", Kokneses pagasts, Kokneses novads
Informācija un pieteikšanās: +371 25994160, +371 26565282; anta.kucere@gmail.com

Radošā māja un amatu centrs

Foto: Kokneses TIC arhīvs

Apciemojot Koknesi, vērts ekskursiju maršrutā iekļaut arī biedrības "Baltaine" māju. Tā piedāvā iesaistīties kādās rotaļās, iemācīties jaunu danci vai padziedāt kopā ar folkloras kopu "Urgas".

Kopā ar vietējiem amatniekiem var iemācīties kādu jaunu pīšanas paņēmienu, siet aukla, darināt ādas aprocīti ar latvju rakstu zīmēm vai iesaistīties kādos citos rokdarbos.

Turpat atrodama arī lielā puzle "Saliec Daugavu", kuru var salikt apmēram 15-20 minūtēs, iepazīstot Daugavas ceļu Latvijas teritorijā līdz pašai Rīgai.

Iespējams izmēģināt ļoti dažādas koka spēles, salikt latvju rakstus, iet ar ķekatām, makšķerēt zivtiņas, slēpot pat vasarā un iesaistīties citās aktivitātēs. Turpat atrodas arī pats jaunākais objekts – lielās šūpoles, kurās var šūpoties divatā

Iespējams nodegustēt kulināro mantojumu, piemēram, "Baltaines putru",
"Būnīšu" biezo zupu", "Daugavas zvirbuļus" ar circenīšiem, "Barona pankokus", cigoriņu kafeju un citus gardumus.

Adrese: Melioratoru iela 1A, Koknese, Kokneses pagasts, Kokneses novads
Informācija un pieteikšanās: +371 26575499; ingunazogota@inbox.lv

Savukārt amatu centrs "Mazā kāpa" atrodas netālu no Kokneses centra, Pērses upes krastā. Tur iespējams iegādāties vietējos labumus, kā arī pagatavot savu suvenīru no dabīgās ādas pašam. Pēc labi padarīta darbiņa noslēgumā tiek izdzerta tējas tase upes krastā vai kamīnzālē.

Adrese: Lakstīgalu iela 4, Koknese, Kokneses pagasts, Kokneses novads, LV-5113
Informācija un pieteikšanās: +371 29227936;

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!