Īsumā par svarīgākajām tehniskajām lietām. Nokļūt Baku var ar "airBaltic" tiešo lidojumu no Rīgas, jāņem vērā, ka oktobrī vasaras sezona tiek noslēgta un vēlāk uz Baku jādodas caur Maskavu, izmantojot citas avio kompānijas. Daudzi izmanto iespēju no Tbilisi uz Baku braukt ar vilcienu. Neiztikt arī bez vīzas, to var pāris darba dienu laikā nokārtot Azerbaidžānas vēstniecībā, vienreizējas ieceļošanas vīza maksā 35 eiro. Otrs variants ir visu izdarīt tiešsaistē, kur standarta vīzas pieteikumu izskata trīs darba dienu laikā, tas maksā vien 23 dolārus. Steidzamos gadījumos jāšķiras no 52 dolāriem, bet vīza būs e-pastā jau pēc trīs stundām.
Vecpilsētas mūri un debesskrāpji
Arhitektūrā redzam gabaliņu Monako, Berlīnes un Venēcijas. Tikpat raibs ir iedzīvotāju sastāvs, jo naftas buma laikā no visas pasaules šurp steidza naudas tīkotāji. Vēl šobaltdien pilsētu raksturo kā Eiropas un Āzijas krustojumu – viss atkarīgs no tā, kur atrodies. Ja vecpilsētā, tad jūtams Āzijas gars, bet ārpus tās – modernās Eiropas elpa.
Bagātīgi klātie galdi – ēdiena kults
Azerbaidžāņi smej, ka valstī valda kāzu un ēdiena kults. Un ja braucat uz Baku, noderēs platākas bikses, kur ietūcīt pieēsto vēderu. Galda klājums nedaudz atgādina pašmāju kapusvētkus – tur ir viss! Pirmkārt, tur būs trauks ar tandira maizi – balto miltu karaša, kas cepta tādā lielā māla podā uz dzīvas uguns. Arī papīra plānuma lavašs, tikai jāuzmanās, ka nepiestum māgu minūtes laikā ar lavašu vien – tas pats kūst mutē.
Vēl viens patīkams pārsteigums – kompots! Arī smalkākajos restorānos, pasūtot tradicionālo azerbaidžāniešu galdu, blakus vīna un ūdens glāzei parādīsies glāze kompotam. Iecienītākie ir ķiršu un no feijoja augļiem, kas ir mazs, zaļš auglis ar cietu mizu, pēc garšas tas ir salds un atgādina banānu, zemeņu un ananasu miksli.
Dabīga mūžīgā liesma – degošā klints
Akmeņu parks, kur muzeju veidojuši latvieši
Naftas pilsēta, kas jūtama pat gaisā
Trīspadsmit kilometrus garā promenāde ir iecienīta pastaigu vieta, skrējējus un riteņotājus gan tur nemana, lai arī ir vairāki velonomas punkti. Viss horizonts ir nosēts ar naftas ieguves torņiem, arī gaisā jūtama spēcīga smaka. Peldēties pilsētas centrā nav vēlams, jo redzams, ka akmeņi no naftas pārstrādes produktiem ir nomelnējuši, bet ūdenī skalojas brūna zampa. Tīru pludmaļu meklējumos esot jādodas ārpus pilsētas uz dienvidiem.
Pirmais urbums bija veikts jau 1864. gadā un melnais zelts veicinājis valsts attīstību. Kaspijas jūrā simts kilometru attālumā no Baku ir uzbūvēta industriāla pilsēta, ko sauc "Naftas akmeņi". Tā veidota uz metāla platformām un tur mitinās vairāk nekā divi tūkstoši naftas atradņu darbinieki. Tur atrodas daudzdzīvokļu mājas, poliklīnika, ēdnīca, parks un pat futbola laukums. Pāris ainas Džeimsa Bonda filmai "Ar pasauli nepietiek" uzņemtas tieši tur! Filmas sākumā redzama aina, kā Bonds brauc savā automašīnā gar piekrasti un visapkārt ir naftas ieguves torņi – tā patiesi izskatījās Baku deviņdesmito gadu beigās. Apskatīt unikālo "Naftas akmeņi" pilsētu diemžēl nav iespējams, jāizlīdzas ar fotogrāfijām internetā. Interesanti, ka šīs pilsētas pamatos iemūrēti pirmie naftas tankeri, kas piepildīti ar betonu.