Atpūsties Ēģiptē var visa gada garumā, jo klimats tam ir piemērots, tomēr mūsu valsts iedzīvotāji Ēģipti labprātāk izvēlas apmeklēt ziemas sezonā, kad gaisa temperatūra šajā valstī nav tik mokoši karsta kā vasarā.
Ko Ēģiptē apskatīt un ko nepalaist garām neizmēģinātu, iesaka ceļojumu organizatora "Kidy Tour" pārstāve Elīna Aņiļonīte.
Kņada un piramīdas Kairā
Ēģiptes galvaspilsēta Kaira ir vieta, kur vienmēr valda kņada un mērens haoss. Caur Kairu tek Nīla, sadalot pilsētu divās daļās – rietumu un austrumu krastā. Nīlas rietumu krastā, proti, Gīzā, lepni stāv viens no septiņiem pasaules brīnumiem — faraonu Heopsa, Hefrena un Mikerīna piramīdas, kas atgādina par šīs vietas tūkstošiem gadu seno vēsturi. Vidējās piramīdas pakājē var aplūkot skaisto Sfinksu, kas sargā sava valdnieka mieru. Tiek lēsts, ka vienas piramīdas būvei bija nepieciešami vidēji 20 gadi un darbos bija iesaistīti aptuveni 10000 strādnieku. Lai piramīdām nodrošinātu konservāciju, pa tām kāpelēt nav atļauts, taču iespējams tās apskatīt, kājām ejot vai kamieļa mugurā. Tāpat tūristiem ļauts apskatīt galvenos piramīdu kambarus un tuneļus.
Kairā esot, noteikti vērts apmeklēt arī Kairas nacionālo muzeju, kurā ir vairāk nekā 100000 eksponātu un vēl tikpat tiek glabāti muzeja krātuvēs. Piemēram, faraona Tutanhamona galerijā var apskatīt visu, sākot no viņa apģērba un bēru ratiem, līdz pat zelta sarkofāgam un urnām, kurās saglabāti valdnieka iekšējie orgāni. Muzejā atrodama arī visā pasaulē slavenā Tutanhamona nāves maska, kas veidota no tīra zelta. Tāpat var apskatīt citu Ēģiptes seno valdnieku un arī viņu mīluļu mūmijas. Elpai aizrauties liks seno ēģiptiešu juvelierizstrādājumi un citi artefakti.
Viena no tūristu iecienītākajām apskates vietām ir Kairas tirgus, kurš šajā vietā darbojas jau kopš 14. gadsimta. Tajā var atrast visu, ko sirds kāro, sākot ar smalkiem austrumu audumiem un garšvielām, līdz amatnieku izstrādājumiem un suvenīriem. Taču svarīgs noteikums: esiet gatavi kaulēties par cenām – to nedarīt ir pat nepieklājīgi!
Luksora: pilsēta – muzejs zem klajām debesīm
Luksora ir pilsēta Ēģiptes dienvidos, ko tāpat kā Kairu divās daļās sadala Nīla. Šī vieta ir gluži kā milzu muzejs zem klajām debesīm. Austrumu krastā, kur atrodas arī Luksoras pilsētas mūsdienu būves, garām nedrīkst laist majestātisko Karnakas tempļu kompleksu, ko veido 22 tempļi. Šis ir viens no senās Ēģiptes ambiciozākajiem būvniecības projektiem – svētnīca senajiem dieviem, kurā katrs faraons centies pārspēt savus priekštečus.
Savukārt Rietumu krastā atrodas senā nekropole – Mirušo valstība un Karaļu ieleja, kurā atrastas Ramzesa II, Tutanhamona un vairāk nekā 60 citu faraonu kapenes. Rietumu krastā atrodas arī iespaidīgās faraona statujas – Memnona kolosi. Tāpat iespējams pabūt pirmās sievietes faraones Hatčepsutes pēcnāves godināšanas templī. Šajā apkārtnē mēdz būt ļoti karsti, tāpēc ieteicams dienu sākt agri un nodrošināties ar pietiekamu devu saules aizsargkrēma.
Luksorā esot, vērts iegriezties arī Alabastras rūpnīcā, lai uzzinātu, kā senajos laikos ar rokām no marmora tika darinātas dažādas vāzes, svečturi un citi izstrādājumi.
Sendienu svētceļnieku galamērķis Dendera
Ēģiptes dienvidos netālu no Kenas pilsētas robežas atrodas Denderas pilsētiņa ar tās slavenāko būvi – mīlestības un mūzikas dievietes Hatoras templi. Daudzi tūristi par šo vietu nemaz nezina, taču šis tempļu komplekss ir viens no vislabāk saglabātajiem vēstures pieminekļiem visā Ēģiptē. Hatoras templi vairākus gadu tūkstošus sedza smiltis un dubļi, tāpēc tas ir lieliski saglabājies un uz sienām redzami arī seno laiku gleznojumi.
Hatora bija viena no seno ēģiptiešu svarīgākajām dievībām, kura atbildēja arī par auglību un dziedināšanu, tāpēc viņai veltītais templis senos laikos bija svētceļojumu vieta, uz kuru ticīgie devās, meklējot dziedināšanu. Hatoras templis ir galvenā būve Denderas kompleksā, taču šeit atrodamas arī citas ievērības cienīgas apskates vietas, to vidū svētais ezers, dievietes Izīdas dzimšanas templis, senā sanatorija un agrīna kristiešu baznīca, kurā atrodami detalizēti astroloģisko kalendāru grebumi un gleznojumi.
Tuksnesis un tā noslēpumi
Beduīnu ciemos ir iespēja doties izjādēs ar kamieļiem un nogaršot vietējo gatavotos ēdienus. Daudzos no tiem vakaros paredzētas īpaši tūristiem domātas izklaides: šovprogramma ar beduīnu nacionālajām dejām, tanuru – vīriešu deju ar svārkiem, jogu un faķīru šova elementiem. Nedrīkst laist garām iespēju redzēt arī tuksneša saulrietu vai saullēktu!
Ēģiptes Venēcija – Gūna
Netālu no Gūnas ir koraļļu rifs, ko dēvē par Delfīnu māju. Tur iespējams baudīt gan skaistas jūras ainavas, gan nodoties snorkelēšanai. Ļoti bieži netālu no šī rifa var redzēt delfīnus, no kā arī cēlies vietas nosaukums. Ēģiptē esot, noteikti vērts izbaudīt arī dziļūdens niršanu, iepazīstot Sarkanās jūras zemūdens pasauli ar daudzkrāsainām zivīm un koraļļu rifu košumu.
Daudzpusīgā kūrortpilsēta Hurgada
Brīvdienas Hurgadā var būt ļoti daudzpusīgas – šeit piemērotākos pasākumus sev atradīs tie, kuri meklē jautrību, enerģiskie tūristi, kas vēlas dejot līdz rītam un tie tūristi, kas vēlas iepazīt senās pilsētas un austrumu virtuvi, reliģiju un amatniecību. Šīs izklaides atrodamas dažādās pilsētas daļās, tāpēc trokšņainās diskotēkas netraucēs tiem, kuri vēlas mierīgu atpūtu vai ceļo ar saviem bērniem.
Hurgadā ir trīs ievērības cienīgi rajoni – vecpilsēta El Dahāra, Sakala un Marina. El Dahārā atrodas Hurgadas okeāna akvārijs, kas ir Ēģiptē lielākais. Tajā vienkopus apskatāma ne vien visdažādākā Ēģiptes fauna, bet arī Ēģiptē atrastās dinozauru fosilijas. El Dahāra ir vieta, kur izbaudīt īstu arābu atmosfēru ar nelielām kafejnīcām, kur vietējie vīrieši spēlē galda spēles, dzer tēju un smēķē ūdenspīpi. Vecpilsētā noteikti vērts apskatīt arī lielo mošeju ar tas desmitiem metru augstajiem minaretiem, kā arī pārtikas tirgu, kur pārsvarā iepērkas vietējie.
Sakala ir Hurgadas modernākais rajons, kurā mājvietu radušas jaunbūves, viesnīcas un restorāni. Šeit atrodas neskaitāmi veikali un suvenīru bodes, kur nopirkt visu, ko kāro sirds. Savukārt Marina ir Hurgadas piekrastes bulvāris, kur izbaudīt ainaviskus ostas skatus. Tur regulāri notiek arī koncerti, kā arī uzstājas akrobāti un citi mākslinieki.
Austrumu virtuve
Ēģiptiešu virtuve veidojusies, saplūstot palestīniešu, libāniešu, sīriešu, grieķu un turku virtuvēm. Sākot no kārdinošām mērcēm un svaigi gatavota humusa līdz "tabbouleh" un "fattoush" salātiem un turku zirņu falafeļa – Ēģiptē slikti ēst ir gandrīz neiespējami. Gaļēdājiem noteikti jāpamēģina "fattah" – lēni gatavots jēra ēdiens tomātu mērcē. Ievērības cienīgs ir arī "hamam" – ar rīsiem un garšvielām pildīts balodis. Ēģipte ir arī jūras valsts, tāpēc noteikti jānogaršo kaut daļa no plašā jūras velšu klāsta, kā arī turpat augušie un nobriedušie dienvidu augļi.
Vīlušies nebūs arī saldummīļi, jo Ēģipte ir slavena ar savām medū ceptajām smalkmaizītēm, ko dažādās variācijas papildina rožūdens, pistācijas, rieksti un mandeles. Lai gan lielākā daļa ēģiptiešu nelieto alkoholu, gandrīz visur plaši pieejams alus. Ēģiptē strauji attīstās arī vīna darīšanas nozare, kas gan pārsvarā tiek eksportēts. Jārēķinās, ka vīni un stiprie alkoholiskie dzērieni pārsvarā pieejami tikai viesnīcās, izņēmums gan parasti ir kūrortpilsētas.