Delfi kolāža
Foto: Delfi kolāža
Līdz ar pavasari, pilnā sparā sāksies arī jaunā tūrisma sezona. Kas no tās sagaidāms? "Tūrisma Gids" piedāvā dažādus tūrisma jaunumus, ko vērts apskatīt ikvienam!

Ogres novads

Foto: Ogres TIC arhīvs

Ogres novads pēdējos gados un arī šajā gadā var lepoties ar daudziem jauniem objektiem un tūrisma infrastruktūras uzlabojumiem. Ar tiem "Tūrisma Gidu" iepazīstināja Ogres novada tūrisma informācijas centra vadītāja Elīna Baltiņa.

Šajā gadā paredzēti vairāki jaunumi tūrisma sfērā. 22. februārī tika atklāta jaunā Ogres Vēstures un mākslas ekspozīcija "Pietura Ogre", kas ogrēniešiem un pilsētas viesiem piedāvā saistošu un saturiski bagātu vēstījumu par pilsētas kultūrvēsturisko attīstību. Jaunā ekspozīcija veidota tā, lai mudinātu apmeklētājus iesaistīties vēstures izzināšanas procesā, piedāvājot pašiem iesaistīties dažādās aktivitātes, kā arī aplūkot interesantus interaktīvos objektus.

Vairāki jaunumi paredzēti Ogres novada teritorijā. Pašlaik aktīvi tiek strādāts pie dabas parka "Ogres ieleja" attīstības un piemērošanas tūristu vajadzībām. Šogad tiks izbūvēts trošu tilts, kas vēsturiski atradies Ogres ielejā starp Mazozolu un Meņģeles pagastu. Tiks izbūvēta arī skatu platforma, paverot skatus uz Ogres upi un tās ieleju. Tūrisma informācijas centrs sadarbībā ar Vidzemes augstskolas studentiem šajā teritorijā sagatavos pastaigu ceļus un velomaršrutus, kuros tiks iekļauti jau esošie tūrisma objekti (piemēram, 2017. gadā atklātais Meņģeles skatu tornis un Dullā Daukas birzs), šādā veidā radot jaunu galamērķi dabas mīļotājiem, kuriem patīk aktīvā atpūta un laukiem raksturīgo ainavu baudīšana.

Foto: Ogres TIC arhīvs

Projekta "Greenways" ietvaros šajā gadā tiek turpināts iesāktais darbs pie velotūrisma attīstības uz bijušās dzelzceļa līnijas Rīga – Ērgļi. Rezultātā tiks sagatavots jauns maršruts velobraucējiem Ogre – Ērgļi. Ķeipenē maršrutu papildinās jau esošais objekts – Ķeipenes kinostacija, kas izveidota Ķeipenes kādreizējās dzelzceļa stacijas telpās. Pašlaik stacijas ēkā norisinās renovācijas darbi, tās atvēršana apmeklētājiem paredzēta maija sākumā. Objekti, kas atrodas ārā, interesentiem ir pieejami arī pašlaik. Ķeipenes stacija ir unikāla ar to, ka pie tās vēl joprojām atrodas sliežu ceļš, līdz ar to tuvākajā laikā Ķeipenes kinostacijas objektus papildinās jauna atrakcija – izbraucieni ar sliežu velosipēdiem ("railbike").

Foto: Ogres TIC arhīvs

Meņģeles pagasta Meņģelē tiks pārbūvēta vēsturiskā ēka "Krievskola". Ēka uzcelta 1840. gadā. Tajā savulaik mācījies rakstnieks Sudraba Edžus, savukārt viņa tēvs tur strādājis par skolotāju. Pārbūvējot ēku, tā kļūs par kultūras dzīves un tūrisma centru Ogres novada lauku teritorijā. Ēkā paredzēts izvietot tūrisma informācijas centru, kura telpās būs iespējams iegādāties vietējo mājražotāju, amatnieku un zemnieku produkciju, kā arī tiks izvietotas divas amatniecības darbnīcas, kurās vietējie amatnieki interesentiem sniegs iespēju apgūt amatniecības prasmes, iepazīties ar ražošanas procesu. Darbus paredzēts pabeigt līdz šī gada beigām.

Jāpiebilst, ka gada beigās tika atvērtas divas pastaigām un sportam piemērotas vietas – promenāde gar Daugavas krastu, kā arī Ogres upes vecais dambis no Brīvības ielas 60 līdz Brīvības ielai 80, kuru izbūvējot ne tikai tika novērsti plūdu draudi apkārt esošajās teritorijās, bet arī tika pagarināta esošās Krasta promenādes pastaigu takas garums. Rezultātā pilsētas viesi un iedzīvotāji ir ieguvuši skaistu, drošu un sakoptu vietu, kur atpūsties, nodarboties ar sportu, velobraukšanu vai citām nodarbēm, turklāt tiek veicināta agrākā kūrortpilsētas noskaņa.

Foto: Ogres TIC arhīvs

Tāpat Ogres pilsētā un novadā parādās arvien vairāk tūrisma uzņēmumu. Neilgi pirms jaunā gada sākuma tika atvērtas divas jaunas radošās darbnīcas – "Pie Mimi", kurā iespējams nodoties kulinārijas priekam, gatavojot dažādus gardumus, un "Dzīvais māls", kurā var apgleznot un veidot māla traukus. Abas darbnīcas atrodas pie Ogres Zilajiem kalniem (Zilo kalnu prospektā 2b), netālu no Jaunogres stacijas, tāpēc šo piedāvājumu ērti izmantot arī ceļotājiem, kas līdz pilsētai nokļūst, izmantojot sabiedrisko transportu.

Lielvārdes novads

Foto: Publicitātes attēli

Lielvārdes novadā jaunumus sagādājis izklaides parks "Avārijas brigāde", kas ir lielākais šāda veida atpūtas un izklaides parks ģimenēm ar bērniem Baltijā. Tas atrodas brīvā dabā un piedāvā atrakcijas dažāda vecuma bērniem. Savukārt pieaugušajiem bērnību atmiņā atsaukt palīdz animācijas filmai "Avārijas brigāde" veltītā pilsētiņa.

Šogad apmeklētājus gaidīs vairākas jaunas atrakcijas, no kurām dažas būs pieejamais jau no 1. maija.

"Pirmie jaunumi ir meža vilcieniņš, pie kā darbs jau noritēja pagājušajā sezonā. Vēl būs ugunsdzēsēju atrakcija, kur būs iespējams drošos apstākļos šaudīties no īsta ugunsdzēsēju auto ar ūdens lielgabaliem. Vēl esam iecerējuši maijā atklāt tepat Latvijā projektētu un izstrādātu strūklaku – šovu, kur būs apvienots uguns un ūdens priekšnesums. Plānos arī ietilpst visai ģimenei paredzētu amerikāņu kalniņu uzstādīšana," pastāstīja izklaides parka idejas autors un attīstītājs Mārtiņš Brezauckis.

"Pavisam jauna ekspozīcija, pie kā strādājam kopā ar mākslinieci Vladlenu, ir spoku māja. Pašus pirmos ekspozīcijas eksemplārus atrādījām tikko notikušajās tūrisma izstādēs Baltijā un tie izsauca neviltotu interesi. Paredzēts, ka spoku mājā tiks sakombinētas Vladlenas veidotās pilna auguma izmēra šausmu lelles ar jaunākajiem digitālajiem vizuālajiem, skaņas un gaismas efektiem radot fantastisku piedzīvojumu," stāsta Brezauckis.

Līdzīgi kā iepriekšējā gadā, arī šogad 11. maijā izklaides parkā notiks Pavasara gaismas svētki, kur norisināsies dažādas lustības un svētki pulcēs dažādus mūziķus un citus viesus. Jāpiebilst, ka pērnā gada izskaņā tika atklāts arī "ABpark Spice Home", kas ir iekštelpu izklaides centrs visai ģimenei 450 kvadrātmetru platībā.

Madonas novads

Foto: Shutterstock

Madonas novadā pie jaunumiem šogad dominē koku tēma, "Tūrisma Gids" pastāstīja novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas pārstāve Sanita Soma.

Tieši pirms Līgo svētkiem plānota Jura Alunāna parka atklāšana. "Ir iekārtoti celiņi, izveidotas atpūtas vietas, kas simbolizē piederību katram no Kalsnavas pagasta ciemiem – Veckalsnavai, Jāņukalnam, Aiviekstei. Tāpat arī iestādīti košumkrūmi un skujkoki, izbūvēta skatuves zona ar skatītāju vietām. Parka teritorijā ierīkota videonovērošanas sistēma un bezvadu interneta tīkla nodrošinājums, kā arī uzstādīti informatīvie stendi," paskaidroja Soma.

Savukārt tūrisma piedāvājumu Madonas novadā papildinājuši arī amatnieki. Kokamatnieks Zigmunds Lauriņš mainījis dzīvesvietu no pilsētas uz pilnīgu klusumu laukos, amatnieka cienīgi atjaunojis vecu māju, to mākslinieciski iekārtojis un tagad neliedz izrādīt arī ciemiņiem.

Foto: Madonas TIC arhīvs

Jāpiemin arī Ritvars Točš, kas atklājis prasmes, kā no dažādiem Latvijas kokiem un augiem iegūt vilnu, turklāt interesentiem var pastāstīt par katra koka vai auga vilnas ārstnieciskajā īpašībām.

Foto: Madonas TIC arhīvs

Alūksnes novads

Foto: Alūksnes TIC arhīvs

Jau Latvijas valsts pirmsākumos Alūksnes novads bija iekļauts starp Latvijas paraugmaršrutiem, dēvējot to par "Malienas Šveici". Kā pastāstīja Alūksnes tūrisma informācijas centra pārstāve Iveta Veļķere, šobrīd pašvaldība strādā, lai izveidotu dažādus piedāvājumus. Lai izceltu Drusku pilskalnu ar Kornetu ezeru virkni, Dēliņkalnu un citas ainaviskas vietas, ir izveidota sešu torņu tūre jeb pierobežas tūre, kurā iekļauti trīs skatu torņi Alūksnes novadā un trīs Igaunijas pierobežā, tajā skaitā Munameģis. Visi torņi atrodas līdz 40 kilometru attālumā no Alūksnes. Šajā maršrutā var doties ikviens, Alūksnes mājaslapā lejuplādējot informatīvo karti vai dodoties pēc informācijas uz Alūksnes tūrisma informācijas centru.

Lai aktīvās atpūtas un dabas cienītāji varētu pilnīgāk izbaudīt Baltijas mēroga augstkalni, iekārtoti atpūtas un izziņas pieturas punkti aizsargājamo ainavu apvidus "Veclaicene" teritorijā. Punkti jeb dabas mājas izbūvētas pie kopumā pieciem ezeriem – katra ar savu tematiku, stāstot gan par ūdeņiem un zivīm, gan meža zvēriem, putniem un dabu. Pie atpūtas un izziņas pieturas punktiem ir izvietoti arī vides mākslas objekti. Ēkās, kas tiks atklātas jau šī gada pavasarī, būs izzinoši fakti, stāstījumi, kā arī attēli. Tās būs piemērotas nesteidzīgai atpūtai, dabas vērtību izzināšanai, kā arī nakšņošanai dabas skaistuma un klusuma baudītājiem.

Tomēr arī pagājušā gada izskaņā Alūksne darbojās pie dažādu tūrisma objektu radīšanas, lai šajā sezonā varētu uzņemt ciemos pilsētas viesus. Pieminēšanās vērta ir multimediālā ekspozīcija "Alūksnes bānīša stacija", taču vērts doties arī uz Alūksnes muižas parku, kur atjaunotas dažādas arhitektoniskās formas.

Foto: Alūksnes muzeja krājums, A.Grīvnieks

Šī gada sākumā tur izvietota arī čukstoša laterna, kas trīs valodās tūristus mudina doties uz mauzoleja interaktīvo projekciju, kur no pulksten 10 līdz 22 četrās valodās izstāstīs Fītinghofu-Šēlu dzimtas stāstu un radīs noskaņu dažādām pārdomām.

Kuldīgas novads

Foto: Kabiles muižas vīna darītavas arhīvs

Viens no garšīgākajiem 2019. gada vasaras sezonas jaunumiem Kuldīgas novadā ir Kabiles muižas vīna darītava. Iepriekš apmeklētājiem slēgtā Kurzemes baroka un klasicisma arhitektūras pērle – Kabiles muiža – šogad atvērusi durvis. Vīna darītava atrodas velvētajos Kabiles muižas pagrabos, kuros saglabājies unikālais 18. gadsimta interjers – telpu apdares, durvis, logi, kāpnes, koka dēļu un parketu grīdas. Kungu mājas lielās zāles griestu apdare ir spilgts un Latvijā reti saglabājies "liesmojošā" rokoko stila paraugs, pastāstīja Kabiles muižas vīna darītavas īpašniece, arhitektūras doktore Agate Eniņa, kura kopā ar tāllēcēju un olimpisko spēļu dalībnieci Laumu Grīvu izlolojusi šo vietiņu.

Foto: Kabiles muižas vīna darītavas arhīvs

Apkopojot senās leģendas par vīna darīšanu baronu laikos un izmantojot augstvērtīgas izejvielas, radīti muižas vīna darītavas dzērieni. Vīni darīti no Kurzemes puses dārzos augušiem un pašu rokām lasītiem āboliem, rabarberiem un bumbieriem.

Vīna darītavas apciemojuma laikā viesus ne tikai iepriecinās dzirkstošo dzērienu degustācijas un gūtā pieredze par vīna un sidra darīšanas mākslu, bet arī saimnieču stāsti par muižas vēsturi un restaurācijas procesu.

Foto: Kabiles muižas vīna darītavas arhīvs

Degustācijām iekārtota muižas ēdamzāle, kura atvērta apmeklētājiem no maija vidus līdz oktobrim. Par apmeklējuma laikiem nepieciešams vienoties iepriekš. To viegli izdarīt, sazinoties ar vīna darītavu sociālā tīkla "Facebook" kontā.

Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš

Noteikti jāpiebilst, ka pirmo reizi pavasari sagaidīs arī dabas liegumā "Ventas ieleja" izveidotās ainaviskās un skaistās pastaigu takas, kas priecē ar labiekārtotāk taciņām un gleznainiem skatiem. Plašāk lasi te.

Talsu novads

Foto: Talsu TIC arhīvs

Arī Talsu novads parūpējies par dažādiem jaunumiem, "Tūrisma Gidam" pastāstīja Talsu novada tūrisma informācijas centra pārstāvji. Piemēram, tie, kas reiz pabijuši Lielzeltiņu observatorijā, kur var sajust debess juma varenību un apzināties, ka cilvēce tikai tāds niecīgs puteklītis vien ir, šogad var izmantot iespēju observatorijā arī nakšņot. Observatorijas iniciators ir Sergejs Kļimanskis, kam astronomija ir vaļasprieks jau no skolas gadiem.

Jaunumus sagādājusi arī Talsu tautas nama Radošā sēta, kas jau ir tūristu iemīļota. Iepriekš tur apmeklētājiem bijusi iespēja apskatīt vietējo amatnieku darbus un ar iepriekšēju pieteikšanos arī pašiem izgatavot sev suvenīru, tomēr tagad iespējams arī doties Radošās sētas iepazīšanas tūrē kopā ar kādu no Radošās sētas Ķēniņmeitām. Grupas ar iepriekšēju pieteikšanos var ļauties mazām ēverģēlīgām un iepazīt Talsu tautas nama un Radošās sētas kompleksu.

Jelgavas novads

Foto: Publicitātes attēli

Lai pārsteigtu Jelgavas novada viesus 2019. gadā, Elejas muižas parks piedzīvo vērienīgus labiekārtošanas darbus – atjaunotas vēsturiskās taciņas, uzbūvēts tiltiņš pāri dīķim uz pussalu un izveidoti apmeklētājiem interesanti, interaktīvi objekti, pastāstīja Jelgavas reģionālā tūrisma centra sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Grigorjeva. Izbūvēta, piemēram, liela klausule ("Saruna"), kas ļauj cilvēkiem sarunāties katram no sava ūdenstilpnes krasta, kā arī skulptūra "Mīlestībai" sievietes veidolā (tiks uzstādīta aprīlī), kas simbolizēs romantisku mīlestību. Jāpiemin arī tas, ka šajā vasarā Tējas namiņš Elejas muižas parkā 20. jūlijā aicinās arī uz pirmajiem Tējas svētkiem.

Foto: Publicitātes attēli

Vērts doties arī uz 2018. gada nogalē atklāto Vešūzi Lielplatones muižā, savukārt Berķenes muižā kungu nama pagrabstāvā 2019. gada februārī atvērts individuālais spa centrs.

Foto: Publicitātes attēli

Tāpat jāpiemin arī jaunums – braucienus ar apvidus auto un vides gidu "Safari ar savvaļas zirgu iepazīšanu". Izveidots arī jauns maršruts "Brīvības cīņām – 100". 2019. gadā aprit 100 gadi, kopš Latvijas teritorijā risinājās Brīvības cīņas, lai atbrīvotu mūsu valsti no Bermonta – Avalova karaspēka. Nozīmīgas atbrīvošanas cīņas 1919. gadā notika arī Jelgavas apkārtnē, un tolaik Jelgava pat piecas dienas bija Latvijas galvaspilsēta, pastāstīja Grigorjeva. Tieši tāpēc Jelgavas novads parūpējies par ekskursijām ar autobusu pa brīvības cīņu piemiņas vietām Jelgavas apkārtnē kopā ar vēsturnieku Andri Tomašūnu.

Foto: Publicitātes attēli

Koncentrējoties uz jaunumiem muzejos, tūrisma vasaras sezonu pirmo reizi sagaidīs multimediālais objekts "Alunāns un Jelgava", kas atrodas Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā. Tas ir trīs metrus augsts objekts, kas atgādina skatuvi ar kulisēm, uz kuras attēlota Jelgavas karte – tajā atzīmēti vairāk nekā desmit senās Jelgavas objekti, kas savulaik bijuši nozīmīgi Alunānam. Uzspiežot uz objekta, tas izgaismojas un uz ekrāna parādās informācija par to. Savukārt šajā gadā reizi mēnesī Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī notiek atvērtās ekskursijas kopā ar gidu, bet tikpat bieži norisinās arī vietējo gidu ekskursijas un pārgājieni, ļaujot katru reizi iepazīt novadu no cita aspekta.

Daugavpils

Foto: Pawel Wasowski

Jaunumi gaidāmi arī Daugavpils pusē. Ko sagaidīt, stāsta Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras vecākā eksperte tūrisma jomā Anna Burlakova.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā 2019. gada jūlijā tiks mainīta Marka Rotko oriģināldarbu ekspozīcija. Mākslas centrs atrodas Daugavpils cietoksnī, Mihaila ielā 3.

Foto: Publicitātes attēli

Savukārt Latgales zoodārzā tiks iekārtotas jaunas ekspozīcijas, kurās dzīvos tādi dzīvnieki, kā puspērtiķi Senegāla galago, zaļie pitoni, ragvardes, indīgas tropu vardes, spāņu tritoni, sienāži, leoparda bruņurupucis un citi. Zoodārza mazos un lielos apmeklētājus priecēs arī pagājušā gada nogalē izveidotā Eiropas trušu pilsētiņa, kur bērni var glaudīt mazos zoodārza trusīšus un pētīt to uzvedību. Tāpat Latgales zoodārza pagalmā varēs apskatīt lauku peļu viensētu, īstu hobitu māju kukaiņiem un zirnekļiem.

Foto: Publicitātes attēli

Jauna ekspozīcija Daugavpilī – "Mani Latvijas stāsti". Daugavpils medicīnas koledžas telpās (Varšavas iela 26a) februārī atklāta ekspozīcija ar patriotisku nosaukumu "Mani Latvijas stāsti", kas vēsta par Latvijas vēsturi no valsts dibināšanas līdz mūsdienām. Ekspozīciju veido dažādi tautas lietišķās mākslas priekšmeti, māla trauki, svečturi, koka sadzīves priekšmeti ar latvju rakstu zīmēm. Daudzveidīgie rokdarbi, adījumi un tamborējumi rada mājīguma sajūtu. To papildina rokdarbu grāmatu kolekcija ar daudzveidīgajiem adījumu rakstiem. Te var aplūkot joprojām darbojošās vairāk kā gadsimtu vecas koka stelles, ko izmantoja gobelēnu, paklāju, sienas segu un spilvenu aušanai, turklāt ekspozīcijas darbinieki parādīs kā tās darbojas.

Cēsu novads

Foto: DELFI

Kā pastāstīja Cēsu tūrisma informācijas centra speciāliste Santa Mieriņa, šobrīd noris darbi pie jauna pastaigu maršruta izveides. Gaujaslīču taka būs marķēts pastaigu maršruts pie Gaujas, kas tiks atklāts vasaras sākumā un vedīs pa mazām Cēsu ieliņām, kur iespējams apskatīt skaistas 19. gadsimtā celtas koka villas un to rekonstrukcijas, kā arī maršruta laikā būs iespējams iepazīt Gaujas nacionālā parka dabas bagātību un baudīt priežu meža tīro gaisu. Iepriekš piesakoties, būs iespējams paviesoties tēlnieku Jansonu mājās "Silķēs". Pastaigas laikā varēs apskatīt viesnīcas "Villa Santa" kompleksu, kuru veido trīs rekonstruētas villas – "Santa", "Ieva" un "Carola". Villu ārējais izskats ticis veidots pēc iespējas līdzīgāks vēsturiskajām villām, izmantojot vēsturiskas fotogrāfijas un saglabātus elementus. Maršruts būs pieejams A4 formātā un katrs interesents varēs viņu saņemt Cēsu tūrisma informācijas centrā, pastāstīja Mieriņa.

Tomēr tas nav vienīgais jaunums, ar ko tūristus priecēs Cēsis! Jūnijā mākslas telpa "Mala" savas durvis vērs jaunajās telpās ar vēsturisku auru – Cēsu vecajā alus darītavā. Jaunā "Malas" un brūža savienība iezīmēs spēcīgu punktu Cēsu kultūrkartē, veidojot pilsētai un iedzīvotājiem svarīgu simbiozi – brūža vēsturiskā mantojuma un tā teritorijas pakāpeniska iedzīvināšana, radot īpašu, atvērtu un autentisku vietu dažāda vecuma un interešu apmeklētājiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!