Kalifornijā, ASV
Visai unikāls skats paveras Kalifornijā, ASV, pie ezera, kas plašāk pazīstams pēc nosaukuma "Berryessa". Tur atrodas neparasts caurums jeb "ūdenskritums" bezdibenī. Vietējie gadu gaitā to saukuši visādi – arī par Svēto caurumu. Šis caurums ir daļa no "Monticello" dambja, kas celts 60. gados, skaidrots "Atlas Obscura".
Tam gan ir nedaudz praktiskāks izskaidrojums, nekā vienkārši skaists dambja papildinājums. Kad ūdens līmenis ezerā uzkrājies jau pietiekamā daudzumā, tas gāžas lejup pa 22 metrus plato un 75 metrus garo cauruli. Tālāk ūdens veic vairāk nekā 600 metru garu ceļu līdz tuvējai upei, tā stabilizējot vienmērīgu līmeni un novēršot applūšanu, skaidro "National Geographic".
Te gan jāpiebilst, ka šo skatu, kā ūdens gāžas bezdibenī, nenāksies redzēt vienmēr – bieži vien sausajā laikā ūdens līmenis ir krietni krities, interesentiem neatklājot šo savdabīgo ainu. Taču ir reizes, kad ezers iepriecina ar šīm bezdibeņa slūžām. Lai arī praktisks, tas tik un tā ir visai skaists!
Portugālē
Portugāles kalnu grēdu ielokā atrodas kāda neparasta vieta – kaļķakmens iežos izveidota atvere jeb ūdenskritums, caur kuru ūdens ietek tunelī un tālāk nokļūst tuvējā ezerā. Šo vietu sauc par "Covão do Conchos".
Šis objekts ir mākslīgi veidots, ceļot aizsprostu un dambi. 1955. gadā izbūvētais 1500 metrus garais tunelis novada ūdeni un rada ilūziju, ka dambis ir pārrauts, skaidro "Express". Šīs slūžas ilgu laiku bija teju nevienam nezināmas un neaktuālas tūristu acīs, taču 2016. gadā publicētie foto un video materiāli tām izpelnījās pasaules slavu. Tagad šī vieta tiek saukta dažādi – gan par portālu uz citu pasauli, gan neparastu ūdenskritumu. Tiek pat runāts, ka vietējie uzskata, ka šis rezervuārs ir ieeja, caur kuru nokļūt zemes centrā.
Anglijā
"Ladybower Reservoir" ir lielākais šāda veida rezervuārs valstī. Slūžas, ko vietējie dēvē par notekcaurulēm, ir divas, un katra no tām ir 24 metrus plata, bet ūdens plūst pa noteku, kuras diametrs ir 4,6 metri. Katrai atverei ir sava vārstu māja pie dambja sienas. Kad sākas pavasara pali, slūžas tiek atvērtas, un paveras fantastisks skats.
Dambis šajā vietā pabeigts Otrā pasaules kara laikā, 1943. gadā, skaidrots "Express". Pēc tam bijuši nepieciešami vēl divi gadi, lai milzu rezervuāru piepildītu – zem ūdens šeit pazudis arī ciems ar baznīcu.
Šī ir gana iecienīta vieta. Izveidots arī īpašs apmeklētāju centrs, kur var uzzināt vairāk par dambju un milzu noteku vēsturi.
Velsā
Dodoties uz šo vietu, galamērķī ikvienu sagaidīs autostāvvieta un pat ierīkota piknika vieta, minēts "Brecon Beacons" mājaslapā. Skaistu akcentu blakus slūžām piešķir arī ainaviskais tornītis, kas izskatās gluži kā no pasaku grāmatām.
Ļaudis šo skaistumu nebauda vien no malas – pieredzējušākie vai piedzīvojumu kārākie izvēlas šo vietu izpētīt arī no laivām.
Latvijā
Latvijai netipiskās slūžas atrodas dīķī, un, īpaši pavasarī un rudenī, kad ūdens ir daudz, rada lielisku skatu. Dīķa krastā aplūkojamas arī Ezeres ūdensdzirnavas, kas celtas 1910. gadā.
Jāpiebilst, ka kļavas lapas formā veidotā slūžu konstrukcija ir retums Latvijā. Pēdējā laikā šis objekts kļuvis populārs arī tūristu vidū, jo slūžas nav grūti atrast, bet fotogrāfijās tās izskatās ļoti iespaidīgi. Vairāk foto atradīsi te.