Vēl pirms dažiem gadiem Seišelu salas Indijas okeānā vairumam ceļotāju bija sapnis, bet ne reāls ceļojuma galamērķis. 115 salas apvienotas vienā valstī, kuras teritorija ir desmitkārt mazāka nekā Latvijai, ierindojas pasaules iekārojamāko atpūtas galamērķu sarakstos.
Seišelu pludmales tiek iekļautas visos gleznaināko pludmaļu topa sarakstos. Te medusmēnesi pavadījuši pasaules varenākie un bagātākie cilvēki, tai skaitā Lielbritānijas princis Viljams un Keita. Tagad, laicīgi plānojot ceļojumu, Seišelu salu apmeklējumu var iekļaut budžetā, kas līdzvērtīgs Taizemes vai Apvienoto Arābu Emirātu ceļojuma izmaksām. Aviokompāniju biļešu izpārdošanas akcijās lidojumu no Rīgas uz Seišelu galvaspilsētu Viktoriju var iegādāties jau no 450 eiro (abos virzienos), savukārt lielākās Seišelu salas piedāvā kvalitatīvas un samērā ekonomiskas naktsmītnes viesu namos un villās.
Seišelās nemeklējiet kultūrvēsturiskas un arhitektūras tūres, iepirkšanos vai mākslas un kultūras pasākumus. Šeit atradīsiet pasaules skaistākās pludmales, tropiskas dabas takas un daudzveidīgus endēmiskos augus un putnus, kas nav sastopami citviet, kā arī satiksiet jaukus cilvēkus un izbaudīsiet vietējo virtuvi.
Lūk, ceļvedis tiem, kas uz šīm salām dodas pirmo reizi!
Jūras kokosrieksta apsēstība
"Coco de Mer" jeb Jūras kokosrieksts, kas nebēdnīgi atgādina sieviešu dibena aprises, Seišelu salās ir goda vietā. Pirmo reizi to ieraudzīsiet jau lidostā savā pasē, jo Seišelu robežas šķērsošanas zīmogs ir "Coco de Mer" veidolā. Interesantā forma būs atpazīstama arī visos suvenīros – piekariņos, ziepēs, magnētos, kreklu un somu uzdrukās utt.
Seišelas lepojas, ka ir vienīgā vieta uz pasaules, kur aug "Coco de Mer" palmas, un ļoti stingri tās aizsargā. Tā augli (formāli tā ir pasaulē lielākā sēkla, vidējais svars 15–30 kilogrami) var nopirkt vien dažās vietās, turklāt katram no tiem ir individuāls reģistrācijas numurs un pircējam tiek izsniegts sertifikāts. Tā tirdzniecību regulē īpašs likums, bet par nelegālu augļa vākšanu draud cietumsods. Auglis nogatavojas sešu līdz septiņu gadu laikā. Vērts piebilst, ka tā cena svārstās no 250 līdz 350 eiro, atkarībā no svara. Leģenda vēsta, ka pirmais auglis atrasts izskalots Seišelu salas Pralēnas krastā, tādēļ tas nosaukts par jūras kokosriekstu. Brīvā dabā to var apskatīt arī "Curieuse" salās, kā arī plantācijā Mae salā, bet "Coco de Mer" iedvesmotas lietas būs visapkārt.
"Coco de Mer" palmām ir divas dzimtes – vīriešu un sieviešu, to vairošanās process joprojām nav pilnībā izzināts. Kā vēsta vietējo stāsti – palmas ir ļoti kautrīgas un sargā savus noslēpumus, ja kāds to ieraudzīs – paliks akls uz mūžu. Vareno palmu augstums sasniedz 25 līdz 34 metrus, bet krāšņās vēdekļveidīgās lapas ir 7 līdz 10 metrus garas un četrus metrus platas.
Seišelu brīnišķīgās pludmales un apgrūtinātā peldēšana
Tikai apmēram 30 Seišelu salas ir apdzīvotas. Trīs lielākās salas – Mae ("Mahe"), Pralēna ("Praslin") un Ladiga ("La Digue") – ir ļoti atšķirīgas, tādēļ ieteicams padzīvot katrā no tām. Savukārt no šīm lielākajām salām ar laivu sasniedzamas neapdzīvotas salas ar brīnišķīgām pludmalēm un skaistiem rifiem snorkelēšanai. Esat redzējuši skaistās Seišelu pludmales fotogrāfijās? Jā, tā ir īstenība – ūdens tirkīza krāsa un dzidrums, pludmaļu koraļļu smilšu un seno granīta bluķu ainavas. Bet ko bildes neparāda? Peldēšana šajās pludmalēs var būt apgrūtināta – vai nu spēcīgas straumes un viļņi, vai krasi paisumi un bēgumi. Tādēļ prātīgi izvēlēties viesnīcu vai viesu māju ar baseinu. Jāpiebilst, ka vislabākā peldēšana ir izbraukumā ar laivu. Šādas ekskursijas pieejamas visās trīs salās – vidējā cena cilvēkam uz pusi dienas ir 50 eiro, bet visu pilnu dienu ar pusdienām ap 100 eiro. Cenā iekļauti arī atspirdzinoši dzērieni un snorkelēšanas piederumi.
Visas Seišelu salu pludmales ir publiskas un pieejamas ikvienam. Skaistāko pludmaļu līčos ir uzceltas greznas viesnīcas, bet nesamulstiet – jums ir tiesības piekļūt ikvienai no šīm pludmalēm. Viesnīcas samaksu var prasīt tikai gadījumos, ja izmantojat pludmaļu infrastruktūru – dušas, saulessargus utml.
Pralēna un skaistie dabas parki
Pralēna ir Seišelu otra lielākā sala, kur dzīvo ap 8000 cilvēku. No Mae uz Pralēnu var nokļūt ar prāmi, brauciens ilgst ap pusotru stundu. Pralēnā atrodas UNESCO aizsargāts objekts – "Vallee de Mai" nacionālais parks. Šeit dabā var apskatīt slavenās palmas un augļus, redzēt melno papagaili, kas sastopams vienīgi Seišelās, kā arī parkā pieejamas vairākas pastaigu takas. Apkārtnes apskate varētu ieilgt līdz divām stundām, cena 26 eiro personai, bet iespējams arī izvēlēties gida pakalpojumus, kas ļaus apzināt šī tropu meža un tā veģetācijas unikalitāti.
Kaut arī "Vallee de Mai" parkā ir apskatāma lielākā augu daudzveidība, es rekomendētu izvēlēties otru Pralēnas dabas parku – "Fond Ferdinand". Arī šeit pastaiga ilgs līdz divām stundām (ieeja 8 eiro), bet tropiskais mežs ir nedaudz mazāks, līdz ar to "Coco de Mer" apskatāms tuvāk, turklāt ir mazāk cilvēku, kā arī pastaigu taka ved uz kalna virsotni ar fantastisku panorāmas skatu.
Skaistākās Pralēnas pludmales:
- "Anse Lazio": viena no titulētākajām pludmalēm, kas visbiežāk iekļuvusi pasaules skaistāko pludmaļu sarakstos;
- "Anse Georgette": izvietota skaistā līcī, viesnīcas "Constance Lemuria" teritorijā. Vieglākais ceļš uz šejieni ir, ejot cauri viesnīcas teritorijai, bet tam nepieciešama viesnīcas caurlaide, kas tiek izdota ierobežotā apjomā. Pludmalē var nokļūt no okeāna puses ar laivu vai samērā grūtā 1,5 kilometrus garā bezceļu pārgājienā no "Anse Lazio" pludmales.
- "Cote d'Or": arhipelāga garākā pludmale, kas plešas divu kilometru garumā.
Ladige: milzu bruņurupuči, pludmales, aizraujoši pārgājieni
Ladige. Neliela saliņa 15 minūšu prāmja braucienā no Pralēnas. Tieši Ladigē atradīsiet krāšņākās pludmales. Daudzas no tām noteikti esat redzējuši filmās un reklāmu fotosesijās. Sala ir piecus kilometrus gara un 3,5 kilometrus plata. Vienīgā satiksme uz salas ir velosipēdi un dažas stilizētas elektromašīnas. Nesteidzīgā satiksme rada īpašu salas gaisotni, bet vairākās viesu mājās mājdzīvnieku lomā ir milzu bruņurupuči, kas brīvā vaļā staigā pa dārzu vai pat uz ielas. Salas augstākā virsotne ir vien 300 metrus augsta, paverot 360 grādu panorāmas skatu uz Ladigi un apkārtējām salām. Uz virsotni ved 1,5 kilometrus gara dabas taka.
Kopējais salas krasta garums ir vien 15 kilometri, un šķiet neticami, kā tik nelielā teritorijā var satilpt tik daudzveidīgas un neticami iespaidīgas pludmales. Ladiges dienvidu galā atrodas iespaidīgā "Grand Anse" pludmale – šeit bieži ir stipras straumes un tādēļ tā nav piemērota peldēšanai. "Grand Anse" ir ērts sākuma punkts Ladiges pludmaļu iepazīšanai. Ja iesiet pa kreisi, apmēram 20 minūtes pa kalnu taku caur mežu, nokļūsiet "Petit Anse" pludmalē, bet dodoties vēl 40 minūtes, tai skaitā šķērsojot ūdens straumi un pārrāpjoties pāri pakalnam, nokļūsiet skaistajā "Petite Cocos", kur iespējams būsiet vienīgie apmeklētāji. Noteikti paņemiet līdzi dzeramo ūdeni.
Izturīgākajiem un piedzīvojumu meklētājiem rekomendēju izvēlēties maršrutu no "Grand Anse" pludmales pa labi – līdz pat "Anse Source d'Argent" pludmalei. Četru stundu pārgājiens noteikti kļūs par vienu no spilgtākajiem dzīves piedzīvojumiem, kur okeāna, klinšu un pludmaļu skati mijas ar personisku izaicinājumu šajā tropiskajā karstumā pārvarēt visdažādākos šķēršļus – aizaugušu mežu brikšņus, milzīgu klinšu bluķu krāvumus (dažiem ir jārāpjas pāri, citiem jālien pa apakšu), bet citviet jāiet pa okeānu, kur ūdens līdz viduklim. Šajā maršrutā nav taku, bet pilnīgs bezceļš, kuru iziet var tikai gida pavadībā – īpaši kritiskās vietās viņš precīzi pateiks, kur likt kāju vai roku, lai tiktu tālāk. Bet kā apbalvojums – gleznainās pludmales un līcīši, kur koraļļu rifu dēļ nevar piekļūt pat ar laivu. Vienā no atelpas brīžiem var veldzēties ar gida savākto kokosriekstu sulu un vērot viņa sniegto meistarklasi, kā atvērt kokosriekstu mežā bez jebkādiem palīgrīkiem. Pārgājiena gala punkts jeb titulētā "Anse Source d'Argent" pludmale noteikti ir redzēta filmās "Pamestais" un "Kruzo" vai dažādās reklāmās. Ja pārgājiens šķiet par smagu, tad šajā pludmalē var nokļūt arī no "L'Union" parka puses, vien nopērkot ieejas biļeti par astoņiem eiro.
Seišelu lielākā sala – Mae
Seišelu lielākā sala – Mae. Tur dzīvo 90 procenti iedzīvotāju un tur atrodas galvaspilsēta Viktorija. Galvaspilsētas interesantākais objekts – tirgus, kur vietējie iepērk zivis un pārtiku. Te var nopirkt arī garšvielas un kokoseļļu, bet tirgus otrais stāvs atvēlēts tūristiem un suvenīriem.
Seišelas ir Āfrikas reģiona bagātākā valsts. Kā savdabīgs apliecinājums tam ir mākslīgā sala Ēdene, ko būvējuši šajā jomā pieredzējušie speciālisti no Apvienoto Arābu Emirātiem. Ēdenes salā izbūvētas villas, jahtu piestātnes, daži izsmalcināti veikali un vairāki labi restorāni.
Slavenā Seišelu ruma "Takamaka" ražotne atrodas salas dienviddaļā. Degustāciju un prezentācijas zāle ierīkota restaurētā koloniālā īpašumā, kas paver citu šķautni Seišelu vēsturē. Ir vērts šeit iegriezties pēc šīs sajūtas vien. Pēc iepazīšanās ar ruma ražošanas tehnoloģiju, iespēja nogaršot un izvēlēties sev tīkamāko ražojumu. Mūsu favorīti bija ananasu un kokosriekstu rums. Turpat netālu intereses vērts ir neliels botāniskais dārzs – "Le Jardin du Roi".
Mae salā Seišelu tūrisma padome sadarbībā ar Nacionālo parku organizāciju izstrādājusi deviņus dabas taku maršrutus, kas ļauj iepazīt salas daudzveidību. Taku garums no 1,5 līdz astoņiem kilometriem, turklāt tās var iziet bez pavadoņa. Vairums taku ir salas iekšzemē, bet plašāku informāciju par visiem maršrutiem var iegūt informācijas centrā.
Mae krāsņākās pludmales, kuras noteikti vērts apmeklēt – "Petite Anse", "Anse Intendance", "Beau Vallon", "Anse Takamaka", "Baie Lazare".
Seišelu garša jeb sikspārņu karija meklējumos
Seišelu tradicionālie ēdieni radušies Francijas, Āzijas un Indijas virtuvju ietekmē. Svaigas zivis un jūras produkti no Indijas okeāna pieejami gan grilēti, gan salātos, bet populārākais ēdiens ir karijs. To šeit gatavo ar Seišelās augušām karija lapām un tām ir īpaša garšu buķete. Noteikti jānogaršo astoņkāja un lobstera karijs.
Gandrīz kā mīts ir sikspārņu karijs, kas pieejams vien dažos restorānos, un tikai dienās, kad izdevies sikspārni noķert. Lielos sikspārņus Seišelu salās var redzēt gan dienā, gan naktī – tie mīt līdz pat 300 sikspārņiem lielās kolonijās. Par sikspārņu kariju uzzinājām jau ceļojuma pirmajās dienās un ar interesi to meklējām, bet tikai pēdējā dienā mēs satikām cilvēku, kurš to bija ēdis. Tas bija karija meistarklases šefpavārs Marko, kurš pats gan to negatavo, bet vienmēr nogaršo, kad ciemojas pie vecmammas. Kā garšo sikspārnis? Atsaucoties uz Marko – kā kaulains cālis.
Kamēr meklēsiet sikspārņa kariju restorānos, citi ēdieni, kas Seišelās būtu jānobauda ir: zivis, kas grillētas kokosrieksta čaumalā, sālītas zivis, banānu ēdieni (Seišelās aug 23 dažādas banānu palmas un banāni tiek plaši izmantoti ēdienos), maizes koka augļa čipsi, satini salātu paveids – smalki sagrieztas papaijas un avokado šķēles ar sīpoliem.
Seišelu garšvielas ir arī labākā dāvana, ko atvest uz Latviju – īpaši Seišelās augošās četru garšvielu koka lapas (tirgū to atradīsiet kā "Four spices" vai "All Spices"), kas sevī apvieno četru garšu buķeti – piparu, ingveru, krustnagliņas un muskatriekstu.
Ko vērts zināt pirms ceļojuma uz Seišelu salām
Izdrukājiet aviobiļetes un viesnīcu/viesu namu rezervācijas. Kaut arī iebraukšanai Seišelās vīza nav vajadzīga, gan Rīgas, gan Seišelu lidostā jums jāuzrāda aviobiļetes un naktsmītnes rezervācija.
Seišelu lielākās salas savieno ērta prāmju satiksme, bet tie nav bieži un mēdz būt pārpildīti. Prāmju biļetes vēlams iegādāties iepriekš internetā, tad tās ir arī nedaudz lētākas. Un arī šīs biļetes vēlams izdrukāt A4 formātā. Dažreiz ostā kontrole var būt stingrāka nekā lidostā. Ladiges ostā mūs uz ilgāku laiku aizturēja un iztaujāja.
Visi Seišelu iedzīvotāji runā trīs valodās – angļu, franču un Seišelu kreolu valodā.
Vietējā valūta – Seišelu rūpijas. Vislabāk tās mainīt uz vietas, bet norēķini iespējami arī ar eiro – gan veikalos, gan tirgū.
Seišelas kādreiz bijusi daļa no Anglijas kolonijas, kā liecība tam saglabājusies kreisās joslas satiksme.
Bezvadu internets pieejams praktiski visur. Tikai šeit ir tradīcija, ka kafejnīcā jums nepateiks paroli, bet paši to ievadīs jūsu telefonā.