Ūdenskritums, aiz kura ved tunelis
Vai tu būtu gatavs doties 10 kilometrus vienā virzienā, lai tikai lūkotu kādu ūdenskritumu, aiz kura ved tunelis? Daudzi pavisam noteikti būtu gatavi doties uz Oregonu, ASV, lai pēc tam vēl mērotu ne sevišķi vieglo ceļu līdz šim dabas brīnumam.
Pasakainā pastaigu taka sniedzas nepilnu 10 kilometru garumā, un tās pieveikšanai būs nepieciešama aptuveni visa diena. Taka ir vidēji grūta, tāpēc pirms došanās rūpīgi jāizvērtē savi spēki, minēts "Oregon Hikers".
Ceļš ir skatiem bagāts – neskaitāmi ūdenskritumi, zaļi meži un iespaidīgas klintis. Un tas viss jau pirmajos trīs kilometros, nerunājot nemaz par to, kādi dabas brīnumi sagaidāmi visas takas garumā.
Pārgājiena kulminācija ir takas noslēgumā – ap desmito kilometru. Tur acīm paveras brīnumainais, 53 metrus augstais ūdenskritums "Tunnel Falls" (titulattēlā), kas burtiski tulkojumā iekļauj vārdus "tunelis" un "ūdenskritumus". Tas ir visai piemērots nosaukums, jo tieši šis aspekts vietu padara īpašu – gājēju taka ved aiz ūdenskrituma, sniedzot sirreālas sajūtas.
Pēc fantastiskā ūdenskrituma aplūkošanas pārgājiens nebūt nebeidzas, jo jāmēro vēl ceļš atpakaļ, tomēr fantastiskie skati un iegūtās sajūtas pavisam noteikti ir šādu pūļu vērtas.
Ūdenskritums, kuru mēdz 'izslēgt'
Ūdenskritums, kas plašāk pazīstams pēc nosaukuma "Shaki", ir īstens dabas brīnums. Tas atrodas Armēnijā, un priecē ar milzu šļakatām. Skaistais ūdenskritums ir nedaudz vairāk nekā 18 metrus augsts un visai ievērojams. Tā daudzās ūdens kaskādes prot uz mirkli atstāt bez vārdiem.
Kā skaidro "Atlas Obscura", pirms aptuveni 30 gadiem šo dabas brīnumu varēja baudīt ikviens, tomēr ap to laiku tur tika uzbūvēts mazs hidroelektrisks ģenerators, kas sāka novirzīt lielāko daļu ūdens, tā atstājot šo dabas pērli teju sausu. Cilvēki, kas bija iemīļojuši šo vietu vai mēroja tālu ceļu, lai to redzētu savām acīm, bija vīlušies, ka gleznainais ūdenskritums ir vienkārši pazudis. Tika noslēgta vienošanās – par samaksu ģenerators tika izslēgts un interesenti varēja baudīt ūdenskrituma varenību. Šāda vienošanās par ūdenskrituma "izslēgšanu" un "ieslēgšanu" ilga vairākus gadus, tomēr pieauga cilvēku neapmierinātība, kā rezultātā tika meklēts jauns kompromiss.
2017. gadā tika nolemts, ka vismaz tūristu sezonā ūdenskritumam visā varenībā jābūt pieejamam ikvienam. Vadoties pēc šī lēmuma, tika nolemts ieviest darba laiku, ļaujot sezonā ikvienam atnākt un papriecēt acis.
Ūdenskritums, kuru rotā mūžīgā liesma
"Eternal Flame Falls" jeb Mūžīgās liesmas ūdenskritums Ņujorkas štatā, ASV, nudien sajūsmina ikvienu, kas to apmeklē. Kāpēc? To savā ziņā pačukst priekšā pats nosaukums – ūdenskritumu rotā mūžīgā uguns.
Ūdenskritums, kas kopā stiepjas aptuveni deviņu metru augstumā, atrodas Ņujorkas štata rietumos. Lai gan pats ūdenskritums nav no diženākajiem, stāvākajiem un nepārsteigs ar ievērojamiem izmēriem, savs šarms tam piemīt – pār klintīm vairākos stāvos plūst skaista ūdens urga.
Pats īpašākais šajā vietā ir turpat, zem kādas klints apakšas mūžīgi degošā liesma. Kā minēts "World Atlas", iemesls šim fenomenam ir tur nepārtraukti plūstošā dabas gāze, ļaujot nodrošināt neizdziestošu liesmu. Tiesa, gluži mūžīga šī liesma gan nav, jo, ja ir vēlēšanās, uguni var apdzēst, taču to ļaudis neizvēlas darīt. Galu galā – kad tad vēl ir bijusi iespēja redzēt tik "draudzīgas" ūdens un uguns attiecības?
Agrāk šī vieta bija gluži kā "apslēptais dārgums" un to devās meklēt vien zinātkārākie tūristi, taču pēdējos gados vieta kļuvusi par objektu, kuru noteikti jāapskata, atrodoties apkārtnē.
Ūdenskritums, kas iekrāsojies dzeltenā krāsā
Lūk, "The Hukou" ūdenskritums! Tas ir otrs lielākais ūdenskritums Ķīnā un tiek uzskatīts par vienīgo pastāvīgo šāda veida ūdenskritumu.
Ūdenskritums ir 20 metrus augsts un parasti tas ir 30 metru plats, bet kad sākas plūdu sezona, tas izplešas 50 metru platumā. Ūdenskritums radies, pateicoties klintīm un Dzeltenajai upei, kas tur plūst. Runājot par izteikti dzelteno krāsu, tā radusies nogulšņu dēļ, kas lielā koncentrācijā sastopama jau upē pirms ūdenskrituma. Ar lielo straumi nogulsnes tiek aizskalotas līdz ūdenskritumam, iekrāsojot to dzeltenīgi brūnganā tonī.
Bieži vien, runājot par šo ūdenskritumu, tiek pieminēta tējkanniņa, kuras snīpim par godu tad arī dots tā nosaukums. Kāpēc tam dots tik interesants vārds? Jo mutuļojošās ūdens šļakatas atgādina pa tējkanniņas snīpi plūstošu dzērienu, savukārt ūdenskrituma pakājē ūdens atsitas ar lielu spēku, radot miglas mākoni – vizuāli gluži tāpat kā varētu kūpēt karsta tēja tasītē, minēts "World Atlas".
Dzeltenais ūdenskritums, kā to vienkāršoti bieži dēvē ļaudis, ir viens no Ķīnas dabas objektiem, kas ir iecienīts tūristu vidū – to gadā vidēji apmeklē 100 tūkstoši interesentu.
Ūdenskritums, kuru savām acīm iespējams lūkot vien dažas reizes gadā
Aptuveni 56 metrus augsts, augstumā apsteidzot savus rada gabalus, tostarp Niagāras ūdenskritumu, "Grand Falls" jeb Lielais ūdenskritums prot pārsteigt.
Šis dabas brīnums meklējams Arizonā, ASV, un tā stāsts sākās ļoti senā pagātnē ar vulkānisku izvirdumu, radot varenas kaskādes un liekot turp plūstošajai upei velties pāri klinšainajiem pauguriem.
Lai arī izmēros šis ūdenskritums ir visai iespaidīgs, lai to redzētu savām acīm, būs jāpielāgojas ūdenskrituma režīmam. Proti, ūdens šļakatas kaskādes nerotā ikdienā, bet gan tikai dažas reizes gadā – to savā varenībā var redzēt tad, kad kūst sniegs, vai arī pēc ilgstošākiem lietus periodiem. Pārējā laikā paveiksies, ja šeit sanāks manīt kaut nelielu ūdens tērcīti.
Protams, ūdenskritums izceļas ar savu krāsu. Šādu ūdenskrituma toni iespējams novērot tādēļ, ka, iespaidīgajai straumei mērojot ceļu līdz kaskādēm, tā līdzi paņem arī smiltis. Tieši ūdenskrituma toņa dēļ tas iesaukts arī par Šokolādes ūdenskritumu.