Ilzu evaņģēliski luteriskā baznīca
Uzkalniņā "Sprīdīšos" stalti slejas Ilzu evaņģēliski luteriskā baznīca, kas celta 1844. gadā. To savulaik cēlusi Ilzes muižas īpašniece – Elizabete fon Orgīza-Rūtenberga. Baznīca ir saglabājusies līdz pat mūsdienām, tiesa, gadu laikā baznīcu skāris laika zobs, kā arī kara postaža. Pašlaik rūpes par baznīcu ir uzņēmusies viesmīlīgā Sarkaņu ģimene, kas labprāt dalās interesantā stāstā par šīs baznīcas vēsturi, kā arī izrāda seno dievnamu. Saimniece Valentīna Sarkane apmeklētājiem piedāvā dažādas aktivitātes, tajā skaitā arī pastaigas pa takām līdz Ilzu jeb Garjama ezeram, kā arī nakšņošanas iespējas. "Tūrisma Gida" ciemošanās laikā Valentīna pirms iešanas baznīcā visiem mudināja pielikt pie krūts lielo baznīcas atslēgu un iedomāties kvēlāko vēlēšanos, bet pēc tam visus viesus cienāja ar pašas ceptām un ļoti gardām pankūkām, kuru recepti drīz varēsiet izlasīt sadaļā "Tasty".
Adrese: "Sprīdīši", Rites pagasts, Viesītes novads
Iepriekš vēlams pieteikties pa tālruni: +26453761 (Valentīna Sarkane)
'Alīdas kafeja' – mini kafijas ražotne mājās
Elkšņu pagasta "Dzelmītēs" rosās Jolanta Kovnacka ar ģimeni, kura, iedvesmojoties no savas vecmammas Alīdas brīnišķīgās kafijas receptes, radījusi savu biznesu mājās – "Alīdas kafeja", piedāvājot iegādāties aromātisko cigoriņu kafiju, kā arī kafiju ar citām garšu niansēm, piemēram, cigoriņu kafiju ar kaņepi un rudziem vai arī cigoriņu kafiju ar apiņiem. Uzņēmumu Jolanta nodibinājusi 2009. gadā, un kopš tā brīža ģimene aktīvi nodarbojas ar kafijas ražošanu, kā arī dārzeņu, augļu un ogu pārstrādi. Vizītes laikā Jolanta ne tikai dalās aizraujošos stāstos par kafijas tapšanu, bet arī izrāda savu kafijas fabriku un pacienā ar tasi kūpošas kafijas.
Adrese: "Dzelmītes", Elkšņu pagasts, Viesītes novads
Iepriekš vēlams pieteikties pa tālruni: +37126582074 (Jolanta Kovnacka) vai e-pastā: kafeja.alida@gmail.com
Izmaksas: fabrikas apskate un degustācija – 3 eiro, brauciens ar cigoriņu mašīnu – 5 eiro
Gārsenes pils un dabas takas
Greznajā Gārsenes pilī, kas celta no 1856. gada līdz 1860. gadam, savulaik dzīvojis barons fon Budbergs un viņa skaistā sieva, bet jau 1939. gadā pils pārbūvēta skolas vajadzībām. Līdz pat 2015. gadam šajā ēkā virmojis mācību gars, bet šobrīd pilī atrodas tūrisma informācijas centrs. Pili var aplūkot ne tikai individuāli, bet arī grupās un gida pavadībā. Kā "Tūrisma Gidam" pastāstīja Gārsenes pils pārvaldniece, šeit var rīkot arī dažādus pasākumus, tajā skaitā arī kāzas, jo pilī iekārtotas arī hosteļa tipa istabiņas. Tāpat vēsturiskajā ēkā var baudīt arī vīnu degustāciju –dažādus augļu un ogu vīnus, kā arī pat tomātu vīnu, kuru brūvējis vietējais Gārsenes iedzīvotājs.
Runājot par Gārsenes pili, jāizceļ arī viens no pils kompleksiem, kurš ir atjaunots, turklāt tajā izvietota krāšņa mākslinieku darbu kolekcija. Netālu no pils ir arī 3 līdz 4 kilometrus garās Gārsenes dabas takas, kurās, ja ir laiks, var ļauties nesteidzīgai dabas apskatei un senielejas valdzinājumam. Starp citu – Gārsenes dabas takas ir daļa no agrākā baronu pastaigu maršruta.
Adrese: "Labieši", Gārsenes pagasts, Gārsene
Iepriekš pils apskatei vēlams pieteikties pa tālruni: +37126367150 (pils pārvaldniece-gids Dace Geida) vai arī e-pastā garsenespils@akniste.lv .
Izmaksas:
Valda Kalnieša iespaidīgā senlietu kolekcija
Gārsenē var aplūkot ne tikai Gārsenes pili vai dabas takas, bet arī iespaidīgu Valda Kalnieša senlietu kolekciju "Solis sendienās". "Tūrisma Gidam" senlietu kolekcijas saimnieks atklāja, ka viņš šīs kolekcijas izveidei iedvesmojies no senlietu privātkolekcijas "Saipetnieki" saimnieka Andreja Stabelnieka, kurš Rugāju novada Lazdukalna pagastā savās mājās savācis tūkstošiem eksponātu. Arī Valda Kalnieša kolekcija ir ne mazāk iespaidīga, jo šeit uz katra stūra ir lietas, kurām var "piesiet aci" vai gremdēties nostalģijā. Šeit atrodami dažādi vēstures dārgumi – sākot ar senajiem darbarīkiem, līdz pat pirmajiem "Nokia" telefoniem un PSRS atribūtiem.
Adrese: "Gāršas", Gārsenes pagasts, Aknīstes novads
Iepriekš vēlams pieteikties pa tālruni: +37126430814 (Valdis Kalnietis)
Izmaksas: ieeja par ziedojumiem
Paula Sukatnieka vīnogu dārzs
Paula Sukatnieka vārds ir izskanējis tuvu un tālu aiz Latvijas robežām, jo viņa radītās vīnogu šķirnes braukuši apbrīnot un iegādāties ļaudis no tuvākiem un tālākiem nostūriem. Dvietes pagasta "Apsītēs", kur savulaik dzīvojis slavenais vīnogu kolekcionārs, pašlaik saimnieko mājas patronese Vanda Gronska. Pateicoties viņas entuziasmam un neizsīkstošajai enerģijai, Dvietē atkal ir atdzimis vīnogu dārzs. Šeit pavasarī var iegādāties kvalitatīvus vīnogu stādus, bet citos mēnešos var aplūkot plašo vīnogu dārzu, kā arī izzināt vīnogu audzēšanas gudrības un šo gardo ogu dažādos pielietojumus. Starp citu – katru gadu augustā "Apsītēs" notiek arī vīnogu draugu saiets par godu dižā selekcionāra jubilejai, kura laikā tiek ne tikai degustēts vīnogu vīns, bet arī notiek dažādas svētku aktivitātes.
Šajā rakstā vari plašāk izlasīt par Paula Sukatnieka vīnogu dārzu un Vandas darbošanos tajā.
Adrese: "Apsītes", Dvietes pagasts, Ilūkstes novads
Iepriekš vēlams pieteikties pa tālruni: +371 26369215
Galerijā zemāk var aplūkot Paula Sukatnieka skaisto dārzu vasarā:
Radošā galerija "Ūdenszīmes"
Adrese: Kaldabruņas skola, Rubenes pagasts, Jēkabpils novads
Iepriekš vēlams pieteikties pa tālruni: +37129548967 (Ieva Jātniece)
Izmaksas: no 5 eiro līdz pat 20 eiro (gida pakalpojumi, radošās darbnīcas, muzeja apskate)
Zasas dzirnavas un amatniecības centrs
Arī Zasas dzirnavas, kas atrodas ūdenstilpes krastā, pašlaik iegūst otro elpu, pateicoties kādam entuziastiskam vīrietim no Vācijas. Tās ļoti krāšņi izskatās arī no ārpuses, jo logi ieguvuši māksliniecisku papildinājumu – zīmējumus.
Adrese: Zasa, Zasas pagasts
Plašāku informāciju par Zasas dzirnavām var izlasīt šajā mājaslapā, kur jaunais dzirnavu saimnieks ir detalizēti vācu valodā izklāstījis par šo ēkas atjaunošanu, kā arī plašajām atpūtas iespējām, kuras var baudīt senajā ēkā vai pie tās.
Zasā radoši var padarboties arī amatniecības centrā "Rūme", kur mākslinieki labprāt uzņem viesus, kā arī palīdz izveidot kādu mākslas priekšmetu. Šeit gan jārēķinās ar teju visu dienu, jo skaistu un rūpīgu darbiņu nevar izveidot dažu minūšu laikā.
Adrese: Amatniecības centrs "Rūme", Zasa, Zasas pagasts
Iepriekš vēlams pieteikties pa tālruni: 26557249 (keramikas mākslas meistare Anda Svarāne)
Izmaksas: 65 eiro (cenā iekļautas pusdienas, naktsmītnes, bet nav ieskaitīti darba materiāli)
Portāls "Delfi" Sēlijā viesojās "Sēlijas salu" tūrisma brauciena ietvaros. Starpteritoriālās sadarbības projektu "Sēlijas salas" īsteno lauku partnerība "Sēlija" sadarbībā ar Aizkraukles rajona partnerību un Daugavpils un Ilūkstes novadu lauku partnerību "Kaimiņi". Projekta darbības norisinās mazajās lauku apdzīvotajās vietās visā Sēlijas teritorijā, kopumā 17 Salās: Ilūkstes novadā – Dvietē, Eglainē, Subatē; Aknīstes novadā – Asarē, Gārsenē; Jēkabpils novadā – Zasā, Dignājā, Kaldabruņā; Salas novadā – Biržos, Sēlpilī; Viesītes novadā – Elkšņos, Saukā, Ritē; Neretas novadā – Mazzalvē, Pilskalnē; Jaunjelgavas novadā – Staburagā, Secē.