Mežmuižas avoti - 13
Rudens lietavu laikā ūdenskritumi un avoti mēdz pārsteigt ar savām ūdens šļakātām, tāpēc šis ir īstais laiks, lai skaistas pastaigas apvienotu ar šo dabas objektu apskati. Šajā reizē "Tūrisma Gids" stāsta par piecām ainaviskām vietām, kur meklēt avotus.

Apburošais Mežmuižas dabas liegums

Siguldas novadā, Allažu pagastā atrodas Mežmuižas avoti. Tie saukti arī par Kaļķugravas avotiem, jo iztek no Kaļķugravas nogāzes. Atkarībā no ūdens daudzuma šeit var apskatīt septiņus līdz pat četrpadsmit avotus.

Viena no skaistākajām vietām dabas liegumā noteikti ir Dzirnavu ezeriņš, kuru, saplūstot kopā, izveidojuši avotiņi. Tā pamatu klāj devona laikmeta zilganā glūda, tāpēc ezeriņš, īpaši saulainā laikā, izveido ūdenī dažādu krāsu gammu – vērojami zaļi, zili, tirkīzzili vai zilganzaļi toņi. Ūdens ir tik caurspīdīgs, ka iespējams saskatīt pašu ezeriņa gultni. Skats, kā avotiņi satek šajā ezeriņā un ainava spoguļojas ūdenī, ir tiešām skaists.

Šeit atrodas arī nelielā Kaļķugravas dabas taka, kas sākas pie avotiņiem, bet tās beigu posmā ierīkotas piknika vietas. Aptuveni 700 metrus garā taka ved cauri mežam un iepazīstina ar šajā vietā esošajiem augiem.

Lasīt vairāk


Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Lielākais dabīgais dzidravots Latvijā

Foto: Alise Lūse

Vaiņodes tuvumā noteikti nevar pabraukt garām Lielbātas avotam, kas skaists visos gadalaikos. Lielbātas avots pārsteigs ikvienu ar savu neparasto dzidrumu – tas ir lielākais dabīgais dzidravots Latvijā un viens no retajiem Ziemeļeiropā, kas zemes virspusē no dzīlēm iznes bioloģiski aktīvu un pareizi strukturētu ūdeni. Jau izsenis tam piedēvētas dziednieciskas spējas. Vēstures liecības liecina, ka 1923. gadā Lielbātas pilī tika izveidota sanatorija, kam par iemeslu bija šeit esošā dabiski tīrā un dziednieciskā vide, kas saglabājusies līdz pat mūsdienām, jau iepriekš skaidro "Tūrisma Gids". Laikam ritot, avota ūdens plūsma ir pat pieņēmusies spēkā un ar apbrīnojamu jaudu turpina mūs lutināt ar savu unikālo dabas velti – tīro un bioloģiski aktīvo ūdeni.

Avots ir ērti pieejams. Automašīnu iespējams atstāt takas sākumā netālu no Lielbātas pils un doties patīkamā pastaigā līdz avotiņam ar kājām. Kopā turp un atpakaļ sanāks mērot 1,2 kilometru garu distanci. Pie avotiņa pieejama arī jauka atpūtas vieta.

Starp citu, pavisam netālu – nedaudz vairāk nekā viena kilometra attālumā – atrodas arī Volzbaha kalns, kur izveidota labiekārtota pastaigu taka un paveras skaisti skati.

Lasīt vairāk


Sarkano klinšu taka un Rūcamavots

Foto: DELFI

Sarkano klinšu taka Cēsu pusē priecē ar sulīgi krāšņām klintīm, kurām piekļaujas debeszili ezeriņi, Rūcamavotu un lielformāta gleznām. Divus kilometrus garš piedzīvojums!

Sarkanās klintis ir smilšakmens iežu atsegums Gaujas senlejas kraujas apakšējā daļā. Klintis stiepjas 200–300 metru garumā gar Gaujas vecupes malu. Pati klints ir nišām un plaisām bagāta, vietām sasniedzot 10 metru augstumu. Kas interesanti, klinšu sienā atrodami dažādi seni iegravējumi, kas ir mūsu vēstures liecības, tāpēc mūsdienās veikt jaunus skrāpējumus ir aizliegts.

Pašā takas sākumā, apmēram 20 metrus no starta punkta, Sarkano klinšu pakājē iztek Rūcamavots, kas ir ne vien skaists pastaigas papildinājums, bet arī vietējo ūdens ieguves vieta.

Foto: DELFI

Dodoties pa labiekārtotajām laipām un trepītēm, kā arī apskatot kā klintis, tā arī, piemēram, vareni skaistas krāsas ūdenstilpi, pēc puskilometra ikvienam ir izvēle – soļot šo pašu distanci atpakaļ vai doties pusotra kilometra pastaigā, veicot pilnu apli un galā nonākot autostāvvietā.

Vērts izvēlēties otro, jo pēc mierīgas pastaigas pa kluso mežu, tuvojoties beigām, sākas lielizmēra gleznu izstāde brīvā dabā. Gleznas tapušas, iedvesmojoties no latviešu rakstnieka Kārļa Skalbes pasaku tēliem.

Apkārtne ir labiekārtota, ir autostāvvieta, takā ir viegli orientēties, tomēr daudzo trepīšu un sakņaino taku dēļ nebūs ērti izbraucama ar ratiņiem.

Lasīt vairāk

Sateseles pilskalns un dabas taka ar avotiņu

Sateseles jeb Satezeles pilskalns Siguldā ir nozīmīgu vēstures notikumu liecinieks, varenu virsaišu mājvieta, kura apkārtnē mūsdienās atrodas pastaigu takas, avots un kanjons.

Sateseles pilskalnā, kas meklējams Siguldā, agrāk atradusies varenā Sateseles novada vecākā Dabreļa pils, tagad pilskalns kalpo kā vēstures liecinieks. Pirms 13 gadiem te notikuši arheoloģiskie izrakumi, kas snieguši ieskatu senlaiku dzīvē.

Pilskalns bijis nocietināts ar astoņus metrus augstu un 75 metrus garu aizsargvalni. 13. gadsimta sākumā te risinājušās sīvas cīņas starp vietējām ciltīm un vācu bruņiniekiem.

Apskatot pilskalnu, ir vērts doties arī uz tuvākajiem un mazliet tālākajiem apskates objektiem. Pie pilskalna koka kāpnītes aizvedīs līdz Sateseles avotam, tālāk var doties līdz Sateseles kanjonam. Lietus vai sniega apstākļos kāpnes var būt slidenas, tāpēc jābūt uzmanīgiem.

Lasīt vairāk


Dāvida dzirnavu avoti meža ielokā pie Cēsīm

Foto: DELFI

Pie Dāvida ūdensdzirnavām Cēsu novada Vaives pagastā atrodas neliels ūdenskritums un avoti ar oranžiem dolomīta atsegumiem.

Avotu grupa atrodas Vaives upes ielejā, ko vietējie sauc par Daukšas gravu, netālu no Dāvida dzirnavām. Tur tie izplūst no Pļaviņu svītas dolomītiem.

Foto: Zaiga Kaire

Avotu ūdens satur dzelzs hidroksīdus un kalcija karbonātu, tāpēc ap to uz akmeņiem redzamas oranžas nogulsnes, bet tiem, kas nokāps līdz pašai gravas lejai, visticamāk, arī zābaki un bikšu gali būs šādā, ne visai viegli izmazgājamā, bet košā krāsā.

Laukakmeņi, iespējams, šeit nonākuši mākslīgi, būvējot dzirnavas. Savukārt nomaļāk esošais, koši krāsotais, vertikālais dolomīta ūdenskritums ar vairākām pakāpēm ir dabiski veidojies.

Kopumā šeit atrasti 34 minerālūdens avotiņi, kas visu gadu darbojas vienlīdz aktīvi. Šī ir iecienīta ūdens ņemšanas vieta.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!