Foto: DELFI
Ja esi nolēmis izlocīt kājas svaigā gaisā, tad vērts izvēlēties kādu dabas taku. Turklāt kur gan vēl brīnišķīgāk, ja to papildina kāds brangs un spēcīgs pārsteigums klinšu veidolā. Šajā reizē "Tūrisma Gids" apkopojis vairākas dabas takas, kas vijas gar varenām klintīm.

Cecīļu dabas taka

Cecīļu dabas taka pavisam noteikti ir pastaigu vieta, kas ļaus kvalitatīvi atpūsties. Gana pamatīgi maršruti un skaistas ainavas ik uz soļa – kā gan nepaviesoties šādā vietā?

Cecīļu dabas takas sākums atrodas Ieriķos, Amatas novadā. Tas meklējams viena kilometra attālumā no Cecīļu dabas takas informācijas punkta. Lai arī var izvēlēties mērot īsākas distances, takas kopgarums ir līdz 15 kilometriem garš un gājiens var aizņemt pat piecas stundas.

Maršruti ir skaistiem dabas objektiem bagāti. Cecīļu iezis, Pērļupes ieži, Stūķu iezis, Ķaubu iezis – te klinšainu veidojumu netrūkst.

Lasīt vairāk

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Skaņākalna dabas taka

Foto: DELFI

Skaņākalna dabas taka meklējama Mazsalacā. Tā ir vareni skaista vieta, ko izgrezno gan mežu ieskautās klintis, gan Salaca, gan arī dažādi ievērojami dabas takas elementi.

Doties šajā skaistajā pastaigā var pie Skaņākalna parka ieejas, kur arī iespējams atstāt auto. Tālāk maršruts ved pa taciņām, koka laipām un trepēm.

Lai arī ir citi klinšaini pieturpunkti, vislepnāk gozējās pats Skaņaiskalns. Nepilnus 20 metrus augstā un 90 metrus garā sarkanā smilšakmens klints ne vien izskatās iespaidīgi, bet arī rada unikālu akustisko efektu – neparasti skaidru atbalsi. Skaņākalna atbalss ir vienīgā šāda veida atbalss Latvijā un līdz ar to ir leģendām apvīta un aizsargājama kā svarīgs dabas mantojums.

Lasīt vairāk

Cīrulīšu dabas takas

Kā radusies upe? Kādi te bijuši senie augi? Kādi pirmie iedzīvotāji? Atbildes iespējams gūt nesteidzīgā pastaigā pa Cīrulīšu dabas takām, kas sniedz iespēju iedvesmojošā pastaigā izzināt skaistās Gaujas ielejas attīstību no ledus laikmeta līdz mūsdienām.

Teritorijā ir trīs labiekārtoti vieglas pieejamības maršruti – 2,7 un 3,5 un 6,3 kilometru gari. Pastaigas laikā apskatāmi aizraujoši dabas objekti: Zvanu klintis, iespaidīgās Spoguļklintis (Cīrulīšu klintis), kuras zīmīgi atspīd Gaujas vecupes ūdeņos, Dzidravots, Līgavas ala, kura vēlreiz pārliecinās par mīlestības spēku teiku, kā arī Cīrulīšu ala.

Lasīt vairāk

Taka gar Līču-Laņģu klintīm

Foto: Ikars Kubliņš

Līču-Laņģu klintis atrodas Priekuļu novadā, Gaujas nacionālajā parkā. Tas ir tiešām iespaidīgs dabas veidojums. Līču-Laņģu smilšakmens atsegums veidojies vairāk nekā pirms 300 miljoniem gadu, un Līču klints augstums ir 30 metri, savukārt Laņģu klints augstums ir 11 metri.

Tie visi gan ir tikai skaitļi, daudz iespaidīgāk ir pašam šo dabas brīnumu skatīt savām acīm, tomēr pirms tam tas vēl ir jāatrod. Šis ir būtisks aspekts, jo ir vairāki maršruti, kas ved uz klintīm, tāpēc vislabāk iepriekš kārtīgi iepazīties ar informāciju, lai nesanāk vilties. Gar klintīm ved taciņas, koka laipas un trepītes, kuras garantē skaistu pastaigu.

Lasīt vairāk

Sarkano klinšu taku

Foto: DELFI

Cēsu pusē iespējams doties pastaigā pa Sarkano klinšu taku. Tā priecē ar sulīgi krāšņām klintīm, kurām piekļaujas debeszili ezeriņi, un Rūcamavotu. Divus kilometrus garā dabas taka neliks vilties.

Sarkanās klintis ir smilšakmens iežu atsegums Gaujas senlejas kraujas apakšējā daļā. Klintis stiepjas 200–300 metru garumā gar Gaujas vecupes malu. Pati klints ir nišām un plaisām bagāta, vietām sasniedzot 10 metru augstumu.

Lasīt vairāk

Zvārtes ieža taka

Foto: DELFI

Amatas novadā atrodamais Zvārtes iezis ir valsts nozīmes aizsargājamais ģeoloģiskais dabas piemineklis, kas iegūlies Amatas upes krastā. Zvārtes iezis ir viens no skaistākajiem smilšakmens iežu atsegumiem Latvijā. Tas ir veidojies pirms vairāk nekā 350 miljoniem gadu un ir 20 metrus augsts. Blakus izcilnim atrodas iežu atsegums, kura kopgarums ir 200 metri un augstums sasniedz 44 metrus. Izcils skats uz šo varenību pavērsies gan no upes, gan arī no ieža virsotnes, kurp ved kāpnes.

Zvārtes iezi apvij ainaviskas dabas takas, savukārt, ja nav vaļa doties pastaigā, bet ir vēlēšanās redzēt vareno iezi paša acīm, turp iespējams piebraukt arī ar auto.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!