MISC 2.0 - 3908
Svētku sajūtu var gūt ne tikai mājās, bet arī pilsētu ielās, laukumos un skvēros, kur zaļo krāšņas egles, sasēduši rūķi un sniegavīri, bet ēkas rotā mirdzošas gaismiņas. Arī šogad portāls "Delfi" turpina ikgadējo tradīciju un piedāvā aplūkot, kā svētkiem sapostas Latvijas pilsētas un to Ziemassvētku eglītes.

"Delfi" aicināja atsaukties visu Latvijas pilsētu pašvaldības, lai pastāstītu par savām Ziemassvētku eglītēm – cik naudas tam iztērēts, kādos mežos egles cirstas un kā dekorētas. Piemēram, Ikšķilē egli ieskauj stilizēta sēta, kas simbolizē rokās sadevušos, sirdī vienotus novadniek

us. Savukārt pirms 17 gadiem Inčukalnā iestādītais Ziemassvētku koks izaudzis tik varens, ka egle uz svētkiem tiek posta īpaši, šoreiz – kā cimdu egle.

Ķeguma pilsētas eglīte rotājas ar spēka vārdiem, kas iedvesmo – mīlestība, cerība, prieks, labsirdība un daudziem citiem. Kuldīgas Rātslaukuma egli papildina jauni dekori – "lāstekas", kas ar savu estētiskumu piestāv Kuldīgas vecpilsētas raksturam. Cēsis ik gadu aicina iedzīvotājus pilsētai uzdāvināt svētku egli no sava īpašuma, un nereti ir arī atsaucīgie. Liepājnieku priekam turpināts stāsts, kura motīvs ir sārtās gaismas bumbas no eglīšu rotājumu sērijas un lukturīši, taču tie šogad daudz plašāk izmantoti. Savukārt Salacgrīvā svētku laikā iedzīvotājus iepriecinās mobilais Salavecis, kas izpušķotā un izgaismotā piekabītē iebrauks daudzdzīvokļu māju pagalmos.

Jāteic, ka ne visas pašvaldības rada iespēju atsaukties mūsu aicinājumam, tādēļ var gadīties, ka rakstā savu pilsētu neatrodi. Savukārt "Delfi Aculiecinieks" aicina ikvienu parādīt, kā šogad izskatās tavs adventes vainags. Reportāžas sūti, izmantojot aculiecinieka reportāžas pievienošanas formu, vai arī uz e-pastu aculiecinieks@delfi.lv.

Ainažu egle


Foto: Publicitātes attēli

Salacgrīvas novada Ainažu pilsētas galvenā egle ir uzstādīta pilsētas centrā, Valdemāra ielas un Brīvības ielas krustojumā. Tur egle priecē garāmgājējus jau daudzus gadus. Kā atklāj Ainažu pilsētas pārvaldes sekretāre Ginta Cielava, pirms pieciem gadiem laukumā tika iestādīta svētkiem paredzēta sudrabegle, kas kopumā labi ieaugusi, tomēr vēl ir pārāk zema. "Tā kā tā pagaidām ir tikai pusotru metru gara, tad pašvaldībai piederošā teritorijā jau vasarā tika noskatīta apmēram astoņus metrus gara pilsētas egle, kas, tuvojoties svētkiem, tika nogādāta svētku laukumā. Tradicionāli kopā ar šo egli rotājam arī blakus esošo sudrabegli un vides objektu – zvejas laivu –, kurā šogad satupuši divi pašu gatavoti rūķi."
Egles rotāšanai izmantotas iepriekšējos gados sarūpētas lampiņu virtenes balti dzeltenā nokrāsā. Tāpat šogad iegādātas nelielas bumbiņu gaismas virtenes sarkanā un dzeltenā krāsa, kā arī astoņi skaisti izgaismoti, dekoratīvi kuģu stūres rati, kas simbolizē Latvijas jūrniecības šūpuli un ir pirmā velte Ainažu pilsētai 95 gadu jubilejā, kuru atzīmēs nākamajā gadā. Jauniegādātajiem rotājumiem iztērēti 2800 eiro.
Astoņus metrus augsto egli izgaismoja Otrajā adventē, 6. decembrī. Saskaņā ar valstī noteiktajiem ārkārtējās situācijas noteikumiem, šajā gadā nenotika svētku pasākums, tomēr, iededzot eglīti, ikviens garāmgājējs varēja klausīties Ziemassvētku dziesmas un uz brīdi piestāt, lai gūtu sev svētku noskaņu un prieku.

Aizkraukles egle


Aizkraukles iedzīvotājus un viesus šogad priecē 12 metrus augsta balzāma baltegle, informē Aizkraukles novada domes sabiedrisko attiecību speciālists Arvis Upīts. Tā novietota pilsētas centrālajā laukumā, kur jau vismaz 30 gadus Ziemassvētkos atrodas galvenā pilsētas rota.

"Šī gada Ziemassvētku rota, tāpat kā iepriekšējā gadā, nav cirsta mežos – to ir dāvinājusi Aizkraukles pagasta iedzīvotāja Agnese, kurai egle auga dzīvojamās mājas pagalmā. Šogad vērsāmies pie sabiedrības ar lūgumu uzdāvināt egli pašvaldībai, kas tiks novietota centrālajā laukumā – tam atsaucās trīs novadnieki. Šādu soli spērām vides saudzēšanas vārdā. Jau šobrīd ir aizrunāta arī nākamā gada egle, ko saņemsim kā dāvinājumu," egles izcelsmi raksturo Upīts.

Eglīte rotāta ar gaismas virtenēm un citiem gaismekļiem. "Dekoru iegāde un rotāšanas darbi izmaksāja 4000 eiro. LED virtenes ir no iepriekšējiem gadiem, savukārt LED "sniega pikas" iegādātas šogad. Tie egles rotājumi, kas netika izmantoti šogad, ir izvietoti citās vietās pilsētā – turpat esošajos kokos ap centrālo laukumu, kā arī izsniegti pašvaldības iestādēm."

Ziemassvētku eglīti iededza 4. decembrī – pilsētā ir izveidojusies tradīcija to darīt starp Pirmo adventi un Otro adventi. Atklāšanas pasākums šogad drošības apsvērumu dēļ izpalika. Citus gadus egles atklāšanas pasākums bija veidots tā, lai iepriecinātu bērnus. "Lai arī šogad atcēlām šo pasākumu, tomēr izlēmām, ka novada bērniem ir jārada Ziemassvētku sajūta, un 4. decembrī uz visām novada izglītības iestādēm devās īpašais Ziemassvētku vecītis, lai apsveicinātos ar bērniem, nodotu dāvanā eglīti un paziņotu par lielās egles iedegšanos, kā arī vienkārši uzmundrinātu bērnus," stāsta Upīts.

Aizputes egle


Krāšņa eglīte uzstādīta arī Aizputē, vēsta Aizputes novada domes pārstāve Kristīne Jasaite. Tā atrasta mežos Kazdangas pagastā, un ir apmēram 15 metrus augsta. Šogad Ziemassvētku egles atrašanās vieta nav mainījusies, kā ierasts to var apskatīt Aizputes tirgus laukumā.

Eglīte rotāta ar tradicionāliem rotājumiem, kas palikuši no iepriekšējiem gadiem. Citus gadus svētku egli Aizputē iededz 1. decembrī, bet šogad tas noticis divas dienas ātrāk – Pirmajā adventē. Jautāta par to, kā notika eglītes iedegšana, Jasaite atbild: "Šogad, sakarā ar Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumiem, pasākumi pie egles netiek organizēti. Egles iedegšana notika klusām un nemanāmi, lai izvairītos no cilvēku pulcēšanās."

Aknīstes egle


Foto: Aknīstes novada pašvaldība
"Aknīstes novadā, kā katru gadu, centrālā egle novietota pie Aknīstes novada domes ēkas. Šogad tā ir sešus metrus augsta un cirsta Aknīstes novada pašvaldības teritorijā, rotāta pašu spēkiem," informē Aknīstes novada sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Prande.
Svētku egle rotāta ar sudraba un sarkanas krāsas bumbām un spuldzīšu virtenēm. "Katru gadu rotājumi tiek nedaudz papildināti, kas nesastāda lielas izmaksas. Blakus eglei novietoti dekoratīvie elementi – sniegavīri. Pie Aknīstes novada domes šogad izveidots jauns vides objekts –- izgaismotas latvju rakstu zīmes."
Arī Aknīstē šogad egle iedegta bez pasākuma un meklēti citi risinājumi bērnu iepriecināšanai svētku laikā. Prande stāsta: "Lai bērniem būtu prieks par svētkiem, pie egles novietota Ziemassvētku vecīša pastkastīte, kurā šogad bērni var iemest apsveikumus, kuri veltīti Ziemassvētku vecītim. No iesūtītajiem apsveikumiem tiks izlozēti vairāki, kuri saņems pārsteiguma balvas. Kopumā novadā iedzīvotājus priecēs vairākas svētku egles – arī Asares un Gārsenes pagastā ir pa eglei."

Alojas egle


Alojas pilsētu katru gadu rotā viena un tā pati eglīte – to necērt, jo tā jau tāpat aug pilsētas centrā, informē Alojas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Regīna Grosa. Egle šobrīd ir 15 metrus augsta.

Mūžzaļais koks šogad rotāts ar lampiņu virtenēm un pašdarinātiem rotājumiem. "Eglītes rotājumi tiek izmantoti vairākkārt. Ja nepieciešams, rotājumus cenšamies darināt pašu spēkiem un no dabas materiāliem," stāsta Grosa. Parasti Alojas eglīte tiek iedegta pēdējā adventes svētdienā, bet šogad nolemts to izdarīt agrāk – naktī uz 10. decembri. Ņemot vērā situāciju valstī, šogad Alojā egles iedegšanas svinības izpalika.

Alūksnes egle


Alūksnes Ziemassvētku egle, tāpat kā citus gadus, arī šogad iemirdzējās Otrajā adventē. Tā atrodas Saieta laukumā pie Alūksnes novada pašvaldības administratīvās ēkas. Gadu gaitā svētku egle ir mainījusi savu atrašanās vietu, pēdējos divus gadus tā atkal atrodas un priecē kā bērnus, tā pieaugušos tieši šajā laukumā, informē Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Spudiņa.
Egle tiek īpaši veidota no atsevišķiem egļu zariem, kas tiek piestiprināti pie koka karkasa. Tās augstums ir 10 metri. Svarīgi, ka zari iegūti dabai draudzīgā veidā, proti, no cirsmām un vietām, kur veikta koku griešana. Kopējās egles uzstādīšanas izmaksas šogad ir 1640 eiro. Lai dekorētu egli, izmantoti gan iepriekšējo gadu rotājumi, gan jauninājumi – sniegpārslas. Kā stāsta Spudiņa, jau daudzus gadus egles noformējuma koncepciju izstrādā Alūksnes Kultūras centra mākslinieks Gintars Čerbikovs.
"Saprotams, ka, respektējot valdības lēmumus, netika rīkoti pasākumi par godu egles iedegšanai. Skanēja Ziemassvētku skaistākās melodijas, un egle tās iedegšanas vakarā vēl tika īpaši apgaismota ar daudzkrāsainiem prožektoriem.

Iedzīvotāji aicināti doties mierpilnās vakara pastaigās Alūksnes ielās un parkos, lai baudītu svētku rotājumus un Ziemassvētku gaidīšanas atmosfēru. Jau vairāku gadu garumā Alūksnē par Ziemassvētku rotājumu izvēlēti eņģeļi, tā šai svētku gaidīšanas laikā kļūstot par eņģeļu pilsētu," stāsta Spudāne.

Šogad svētku sajūtu nerada lieli kopīgi pasākumi, bet pilsētā atrastas citas iespējas iedzīvotāju iepriecināšanai: "Alūksnes Kultūras centra kolektīvs ir parūpējies par četrām adventes svētdienām, kad šādu ģimenisku pastaigu laikā noteikti vērts iegriezties arī Brūža ielā un apciemot Alūksnes Kultūras centru un skvēru, kas arī ir izrotāts ar Ziemassvētku dekoriem, skan svētku mūzika un ir skatāmas projekcijas uz ēkas sienām."

Apes egle


Foto: Publicitātes foto
Apes svētku eglīte šogad atceļojusi no Apes novada pašvaldības mežiem, tās augstums ir apmēram septiņi metri. Tāpat kā citus gadus, egle uzstādīta Apes pilsētas centrā, pretī novada domes ēkai. Svētku eglīti pušķo, izmantojot iepriekšējos gados iegādātus rotājumus un gaismas virtenes.

Svētku rotās pilsētiņa ietērpjas pakāpeniski, par to gādā čaklie un izdomas bagātie iestādes "Komunālā saimniecība" un Apes tautas nama darbinieki. Apes pilsētas svētku egle izgaismota bez svētku pasākumiem, stāsta Ilze Ērmane, Apes novada domes personāla speciāliste, sabiedrisko attiecību speciāliste.

Baložu egle


Foto: Publicitātes foto
Ķekavas novada pašvaldības pārstāve Eva Onzule portālam "Delfi" skaidroja, ka Ķekavas novadā šogad tiek rotātas vairākas Ziemassvētku eglītes – Ķekavā, Daugmalē, Baložos, Rāmavā, Mellupos un Dzērumos. "Katru gadu rotājam dzīvās, apdzīvotajās vietās augošās egles. Novadā šogad rotātas 11 egles vai egļu grupas, arī tūju grupas un viens liela izmēra lapu koks," informē Onzule.
Novadā dekorētās egles ir 12–15 metrus augstas. Tās rotātas ar LED lampiņu virtenēm, dažas egles arī ar elektriskajām LED bumbām un plastikāta bumbām. "Ķekavas novadā tiek izmantoti esošie rotājumi, bet katru gadu piepērkam arī klāt kaut ko jaunu. Šogad egļu dekorēšanai iegādātās LED lampiņu virtenes izmaksāja 1122 eiro kopā ar PVN," norāda pārstāve. Visas eglītes tika iededzinātas Otrajā adventē.

Balvu egle


Šogad Balvu centrālā egle tika svinīgi iedegta, kā ierasts, Pirmajā adventē, 29. novembrī, laukumā pie Balvu Kultūras un atpūtas centra. Bet atbilstoši šī brīža situācijai Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja uzrunu, gaismu spēles uz kultūras centra ēkas, Ziemassvētku vecīšu ierašanos zirga pajūgā, saksofona melodijas un gaismiņu iedegšanos eglē varēja vērot "Facebook" video tiešraidē.

Balvu svētku egle ir apmēram 10 metrus augsta un nākusi no "Latvijas Valsts mežiem". Šogad egle ietērpta tajās pašās svētku rotās, kādas bija pagājušajā gadā, apkārt tai ir iemirgojušās daudzas mazas eglītes, kas rotā visu pilsētu. Katrā adventes svētdienā gaismas objekti pilsētā tiek papildināti. Skaistās Ziemassvētku kamanas pie pilsētas galvenās egles ir Balvu Profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas izglītojamā Rolanda Ignatjeva kvalifikācijas prakses darba uzdevums sadarbībā ar prakses vadītāju Aldi Voitu.

Balvu pilsētas egle nav vienīgā apkaimes egle, pie kuras gūt svētku atmofēru. Arī pagastos tiek svinīgi iedegtas pagastu centrālās eglītes, kas šogad notiek attālināti, piemēram, 30. novembrī gaismiņas tika iedegtas Tilžas pagasta galvenajā eglē, bet 6. decembrī Krišjāņu pagasta galvenajā eglē, stāsta Iluta Mežule, Balvu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un IT nodaļas vadītāja.

Bauskas egle

Bauskā jau Pirmajā adventē iedegta Ziemassvētku egle. Kā ik katru gadu, egle savā krāšņumā rotājas Bauskas rātslaukumā.

Patiesībā jau Bauskā lielā svētku egle veidota no 21 mazas eglītes, kas cirstas Bauskas novada Dāviņu pagasta mežā. Svētku egles augstums ir astoņi metri, bet kopā ar statīvu – 11 metri.
Kā stāsta Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina, eglītei ir klasisks rotājums. Idejas autoram bija iecere izveidot adītu cimdiņa rakstu. "Tā kā šādi egli rotājam jau vairākus gadus, no sākotnējās ieceres ir nobīdes. Nākamgad ceram zaļo skaistuli ietērpt jaunā rotā," saka domes pārstāve.

Eglīšu rotājumus dome šogad no jauna nav pirkusi, viss ir iepriekšējo gadu mantojums. Saistībā ar pandēmiju nekādi pasākumi gan šogad nenotiks, eglīti iededza Pirmajā adventē, un šo darbiņu paveica runcis Čiekurs.

Tradicionāli jau vairākus gadus līdzās eglei tika uzstādīta notikumu māja "Baltais briedis", taču šogad diemžēl nekas tāds pandēmijas dēļ nav iespējams, norādīja Ieva Šomina.

Brocēnu egle


Foto: Publicitātes attēli
Brocēnos svētku eglīte iedegta 3. decembrī, un, kā ik gadu, tā rotājas pie Brocēnu novada kultūras un izglītības centra.
Šogad Ziemassvētku egli Brocēnu novada pašvaldībai uzdāvinājis Brocēnu uzņēmums SIA "CompositeLine" un tās īpašnieks – Ventis Bērzs. Septiņus metrus augstajā eglē ir dažādi rotājumi, atsevišķi gādāti šogad no jauna. Novada dome jaunu rotājumu iegādei šogad iztērējusi 2000 eiro.
Pandēmijas dēļ nekādi svētku pasākumi pie eglītes gan šogad nenotiks, bet pie tās visu laiku skan mūzika un iedzīvotājiem iespējams nofotografēties jebkurā laikā, pastāstīja Brocēnu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Sipeniece.

Cesvaines egle

Ziemassvētku eglīte, kas atrodas pie Cesvaines novada domes administrācijas ēkas, šogad iemirdzējās 10. decembrī. Kā stāsta Cesvaines novada domē, "šogad zināmu iemeslu dēļ izpaliek ierastie publiskie pasākumi eglītes iedegšanas pievakarē. Tomēr, lai radītu svētku noskaņu mazos un lielos cesvainiešos, pilsētas ielās un pagalmos varēja ieraudzīt Ziemassvētku vecīti zirga pajūgā kopā ar saviem palīgiem. Lai ievērotu distancēšanās noteikumus, Ziemassvētku vecītis visus sirsnīgi sveicināja, pamāja un priecēja, skanot dziesmām un Ziemassvētku melodijām. Ziemassvētku vecītis izbraukāja ikvienu ielu un māja sveicējiem, radot skaistu svētku atmosfēru. Brauciena laikā vecītis iededza arī eglīti, kura nu koši mirdz pilsētas centrā, līdztekus citiem skaistiem rotājumiem."

Šogad jau decembra sākumā pilsētā spoži izgaismojās svētku rotājumi – izrotātas nelielas eglītes, stilizētas eglītes un mirdzoši koki, mirdzošas bumbas, eņģelīši, dažādi spīdoši un izgaismojoši rotājumi. "Prieks, ka vietējie iedzīvotāji un uzņēmēji arī parūpējušies par savu ēku un pagalmu izrotāšanu!"

Eglīte ir aptuveni 5 metrus augsta, un katru gadu tā tiek uzstādīta vienā vietā – pie novada domes administrācijas ēkas. "Ilgus gadus tika rotāta tur augošā eglīte, taču nu jau vairākus gadus rotājam eglīti, kas atvesta no meža – šajā pašā vietā augusī eglīte tika nocirsta, jo bija kļuvusi bīstama un ne visai izskatīga, bet blakus iestādītajai jaunajai eglītei vēl nedaudz jāpaaugas, lai tā tiktu greznota kā galvenā svētku rota." Šogad eglīte ir no novada iedzīvotāja privātā meža. Novadnieks to laipni ir atvēlējis, lai tā greznotu pilsētu un priecētu ikvienu garāmgājēju.

Eglīti jau vairākus gadus rotā ar gaismiņu virtenēm un rotājumiem, kas saglabājušies no iepriekšējiem gadiem, papildinot un nomainot to klāstu. Arī šogad daļa no eglītē redzamajām bumbām un gaismiņu virtenēm saglabājušās no iepriekšējā gada. Eglīte greznota ar baltām gaismiņām (daļa no tām ar mirgojošu "strobe" efektu) un sarkanām gaismiņām, papildinot visu ar sudraba krāsas eglīšu bumbuļiem.

"Cesvaine šogad ir īpaši iemirdzējusies svētku rotā, izgaismojot ielas, skvērus un ēkas. Par daiļajiem rotājumiem jāpasakās Cesvaines novada domes Labiekārtošanas nodaļas un Cesvaines Kultūras nama darbiniekiem. Cesvaines dome novēl gaišus, sirsnīgus svētkus, idejām un to piepildījumiem pārbagātu Jauno gadu!"

Cēsu egle


Foto: Publicitātes foto
Vienā no senākajām Latvijas pilsētām, Cēsīs, jau gadiem ilgi svētkos egles tiek uzstādītas divās vietās – gan Vienības laukumā blakus Uzvaras piemineklim, gan Rožu laukumā līdzās nesen atjaunotajai Sv. Jāņa baznīcai. Rožu laukuma egle tika iedegta jau 29. novembrī, bet Vienības laukuma egle – 10. decembrī.
Cēsis ik gadu aicina novada iedzīvotājus pilsētai uzdāvināt svētku egli no sava īpašuma, un nereti ir arī atsaucīgie. Tā šogad viena egle uz pilsētu atceļojusi no Vaives pagasta, bet otru pilsēta iegādājās audzētavā. Abas egles ir aptuveni 10 metrus augstas.
Rožu laukumā egle rotāta ar baltām spuldzīšu virtenēm, sarkanām bumbām un dekoriem baltā krāsā. Savukārt Vienības laukumā – ar baltu virteni, sarkanām un zilām bumbām, dekoriem baltā krāsā. Rotājumu krājumus pilsēta atjauno reizi vairākos gados, un šogad jauni nav iegādāti.

Tā kā šogad plaši svētku pasākumi valstī noteikto pandēmijas ierobežošanas pasākumu dēļ izpaliek, Cēsis nolēmušas iedzīvotājus iepriecināt arī attālināti – no šī gada Pirmās adventes cēsnieki aicināti ik dienu atvērt elektronisku Cēsu adventes kalendāru un saņemt nelielu pārsteigumu, ko sagatavojuši Cēsu mākslinieki, uzņēmēji un dažādas citas organizācijas. Savukārt katru piektdienu, sestdienu un svētdienu svētku rotā tiek izgaismota arī Cēsu Sv. Jāņa baznīca. Divās pēdējās adventes svētdienās pēcpusdienā plānots muzikāls pārsteigums cēsniekiem, ko var baudīt, atrodoties savās mājās un pienākot pie loga. Tāpat, lai radītu svētku atmosfēru, nedēļas nogalēs Vienības laukumā skanēs noskaņu mūzika.


Dagdas egle

Foto: Publicitātes foto

Visai prāva – deviņus metrus augsta – svētku egle šogad priecē arī Dagdas iedzīvotājus. Tā uzstādīta Dagdas domes ēkas priekšā, kur atrodas ik gadu.

Egle uz Dagdu atceļojusi no Andrupenes pagasta mežiem. Egle izrotāta ar virtenēm un dekoriem, kas iegādāti šogad.

Egles svinīgā iedegšana notika 11. decembra vakarā, taču diemžēl pandēmijas dēļ plašākas svinības šogad izpaliek. Par eglīti katrs varēs priecāties pats, nākot un baudot svētku noskaņu un individuāli bildējoties pie dekorācijām, ievērojot visus valstī noteiktos ierobežojumus.

Daugavpils egle

Svētkiem cītīgi gatavojas arī Daugavpilī, norāda domes sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas pārstāve Līga Korsaka. Ir uzstādīts lielais adventes vainags, kurā pirmo svecīti iededza 28. novembrī. Novembra beigās uzstādīta arī eglīšu konstrukcija – aptuveni 14 metrus augsta mazu eglīšu piramīda no mazām eglītēm, kas veido lielu egli.

"Šogad pie pilsētas rotas pašvaldība nopietni strādā, lai esošajā situācijā Daugavpilī būtu gaiši, silti un cilvēki justu Ziemassvētku gaisotni. Izrotātas būs ielas, parki un skvēri, būs daudz pārsteigumu, ko gatavo mākslinieki. Skaista un izgaismota būs gājēju iela – Rīgas iela, visā tās garumā būs dažādi dekori, gaismas elementi. Centrālā rota būs Vienības laukumā, kur uzstāda lielo egli, būs namiņi ar kompozīcijām tajos, Rūķu namiņš arī būs, kā jau katru gadu, bet šogad to varēs apskatīt tikai no ārpuses. Brīvdienās darbosies mini zoo. Pašvaldība pieņēmusi lēmumu, ka āra slidotava Vienības laukumā šogad netiks uzstādīta, lai nepieļautu cilvēku drūzmēšanos," atklāja Līga Korsaka.

Dobeles egle


Galvenā Dobeles Ziemassvētku egle tradicionāli tiek uzstādīta un iedegta Dobeles vēsturiskajā Tirgus laukumā. Šogad, protams, šis notikums norisinājās citādi, nekā līdz šim bija ierasts. Visā krāšņumā egles iedegšana notika pakāpeniski laikā no 5. līdz 6. decembrim ar devīzi "Iededz pats pilsētas egli!".

Ņemot vērā pulcēšanās ierobežojumus un citus valstī noteiktos drošības pasākumus, katrs, kurš pie egles uzkāpa uz speciāli izveidotās platformas un iedomājās savu vissvarīgāko vēlēšanos, piedzīvoja krāšņās egles izgaismošanos uz noteiktu laika sprīdi, līdz 6. decembra vakarā egles rotājumi izgaismojās un tādi paliks uz visu svētku laiku.

Egle ir izveidota no rāmja, kurā iestiprinātas 44 piecmetrīgas egles, un rezultātā tapušā rotājuma augstums ir iespaidīgi 17 metri. Rāmis, ap kuru būvēts rotājums, ir mantojums no savulaik popularitāti ieguvušās Dobeles plastikāta "Eglītes-neglītes", kas tapa 2016. gadā. Šis rāmis pilsētu izrotāt palīdz jau ceturto gadu.

Rotājumu pamatā izmantotas pirms trim gadiem iegādātās lampiņas, kā arī 60 spoguļu bumbas.

Šogad rotājumiem pievienoti 20 LED gaismu "Rīta zvaigžņu" ornamenti. Jauno dekoru iegāde eglei šogad izmaksāja 6800 eiro, neskaitot PVN.

Durbes egle


Foto: Publicitātes foto

Arī Latvijas mazākajai pilsētiņai – Durbei – ir pašai sava eglīte, kas pirms daudziem gadiem iestādīta centra skvērā. Šogad tā sasniegusi jau trīs metru augstumu!

Jāpiebilst, ka eglītes rotā ne tikai Durbi, bet priecē iedzīvotājus arī novada pagastos. Gluži kā Durbē, arī Vecpils un Dunalkas pagastos pie kultūras namiem jau vairākus gadus aug un zaļo eglītes, kuras tiek iedegtas pirmajā adventē.

Svētku eglītēm Durbes novadā rotājumi tiek izmantoti vairākus gadus atkārtoti ar Durbes novada ģerboņa krāsu rotājumiem – tumši zilas krāsas bumbām un baltas krāsas gaismiņām.

Grobiņas egle


Arī Grobiņā, tāpat kā Durbē, svētkos egle rotā ne tikai pašu novada centru, bet arī katru novada pagastu. Egles priecē cilvēkus gan Gaviezē, gan Bārtā, gan Medzē, gan Grobiņas pagasta Dubeņos un Cimdeniekos.
Tradicionāli visur notiek svinīgie eglīšu iedegšanas pasākumi, taču šogad no tiem diemžēl bija jāatsakās, "Delfi" informēja Grobiņas novada domes Kultūras nodaļas vadītāja Linda Pričina.
Eglītes svētku rotās ietērptas gan Grobiņā, gan arī visos pagastos. Šogad gan jauni rotājumi nav pasūtīti, un lietā likti citos gados iegādātie.
"Pagājušogad Grobiņā pie pilsdrupām svētku laikā pie lielās egles sev mājvietu atrada gada simbols – liela, izgaismota žurciņa. Šogad tā ar visu savu spožo lietussargu pārcēlusies uz pilsētas centru, savu vietu pie lielās svētku egles atdodot 2021. gada simbolam – vērsim. Lai tas mums atnes spēku, izturību un veselību! Savukārt ceļu uz skolu izgaismo ķekatnieku tēli, kas paslēpušies cimdiņos un zeķītēs."



Gulbenes egle

Gulbenei par svētku egles gādāšanu ik gadu no jauna nav jāsatraucas – tā aug pilsētas centrālajā skvērā. Apkārtējo mežu lielās egles var droši uzelpot un Ziemassvētku laikā no cirvja nebīties.

Egle izrotāta gaismu virtenēm. Krāsu shēma kā Gulbenes novada karogs – zaļo fonu nodrošina pati egle, bet rotājumi mirdz sarkanā krāsā.

Egles iedegšana notika 6. decembrī – Otrajā adventē. Šogad tas noritēja mierīgi, bez tradicionālā svētku pasākuma.

Ikšķiles egle


Foto: Publicitātes foto

Ikšķilē lielā Ziemassvētku egle tika iedegta Pirmās adventes svētdienā Centra laukumā. Tā novada iedzīvotājus un viesus ar savu krāšņumu priecēs visu svētku laiku. 12 metrus augsto egli pašvaldībai dāvāja Krišs Ozoliņš ar ģimeni, par ko pašvaldība pauž pateicību
Kaut arī tradicionālais egles iedegšanas pasākums nenotika, egles iedegšanas vakarā skaistas dziesmas, izgaismoti koki, kā pasaku namiņš ar lampiņām izrotātais Ikšķiles tautas nams radīja brīnišķīgu svētku noskaņu. Arī turpmākajās svētdienās no pulksten 17 līdz 20 Ikšķiles Centra laukums rotāsies Ziemassvētku laika noskaņās.
Egles izgreznošanai izmantoti pagājušajā gadā iegādātie rotājumi – zaros iekārtas lielas, baltas bumbas, tāpat tajā krāšņi mirdz lampiņu virtenes. Skaistu akcentu rada arī sarkankrūtīšu dekori un sarkanas lentītes. Egli ieskauj īpaša dizaina sētiņa, kuras radīšanai izmantots Ikšķiles novada logotips – stilizēts cilvēciņš. Šī sētiņa idejiski attēlo rokās sadevušos novada iedzīvotājus, kas vienojas, kopā ieskaujot skaisto un ģimenisko svētku simbolu – Ziemassvētku eglīti.

Jaunjelgavas egle


Foto: Privātais arhīvs

Jaunjelgavas novada sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Vectirāne pastāstīja, ka centrālais pilsētas ''egļu mežs'' tradicionāli izveidots Vecpilsētas parkā, kur viena no eglēm izstiepusies piecu metru augstumā. Tāpat svētku rotu ieguvušas pie dažādām iestādēm augošās egles, kas sasniedz pat 11 metru augstumu. To tērpus veido sudraba bumbas un gaismas virtenes, kas lielākoties saglabājušās no iepriekšējiem gadiem, bet šogad no jauna par 230 eiro iegādātas dažas papildu gaismas virtenes un dekoratīvi briedīši. Eglītes iedegtas Pirmajā adventē.

Arī šogad notiek dažādi svētku pasākumi, tiesa, tie ir citādi nekā citus gadus – individuāli apmeklējami un veicami. No Otrās adventes Jaunjelgavas Kultūras nama pagalmā pieejama Ziemassvētku noskaņās noformēta vieta ģimeniskiem foto mirkļiem. Tāpat iedzīvotāji tiek aicināti rotāt savas mājas un pagalmus, kā arī izgatavot Ziemassvētku eglītes, no kurām Vecpilsētas parkā tiks veidots pašu gatavoto eglīšu mežs. Savukārt Ceturtajā adventē Jaunjelgavā, sekojot norādēm, varēs saņemt Ziemassvētku sveicienu.

Vectirāne piebilst, ka arī novada pagastos tiek iedegtas gaismiņas pagastu centrālajās eglēs, notiek skaistāk rotāto sētu konkursi un citi individuāli darbiņi Ziemassvētku noskaņās. ''Svinēsim Ziemassvētku droši!'' viņa aicina.

Jelgavas egle

Foto: Publicitātes foto

Jelgavas pilsētas lielā Ziemassvētku egle svētku rotā izgaismojās Pirmajā adventē, tā tradicionāli tiek izvietota Hercoga Jēkaba laukumā. Šogad pilsētas egles iedegšanas pasākums netika rīkots un iedzīvotāji tika aicināti Pirmo adventi svinēt mājās – nepulcējoties.

Egli veido 18 metrus augsta metāla konstrukcija, kurā nostiprinātas 33 dabīgās egles. Pilsētas centrālajam svētku simbolam šogad ir jauni rotājumi: pērļu, zelta un bronzas krāsas bumbas, kā arī 3000 metru garas LED gaismas virtenes. Egles uzstādīšana šogad uzsākta novembra vidū, lai laikus izvietotu jaunās dekorācijas, kuru izvietošana tehniski prasīja vairāk laika. Papildinot egli, Hercoga Jēkaba laukumā koku vainagus izgaismo LED spuldzīšu aizkari.

Egles jaunie dekori kopā ar piegādi un uzstādīšanu izmaksāja 41 tūkstoti eiro bez PVN.

Iepriekšējo gadu egles dekorācijas kopā ar citiem rotājumiem tiek izmantotas vairāku pilsētvides objektu greznošanai.

Jēkabpils egle


Foto: Publicitātes foto

4. decembra pēcpusdienā Jēkabpils Vecpilsētas laukumā, kā ik gadu, tika iedegta pilsētas galvenā egle, stāsta Jēkabpils pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļā. "Egle tika izvēlēta Latvijas valsts Dienvidlatgales reģiona mežniecības Viesītes iecirknī. Izvēlētā egle ir aptuveni 30 gadus veca, 12,5 metrus gara un ļoti kupla. Eglīti rotā 400 dekoratīvo bumbu un izgaismo 500 spuldzītes. Tās galotnē mirdz zvaigzne."
Eglītes rotāšana un rotājumu izvēle tika uzticēta profesionāļiem. Pakalpojuma izmaksas sastāda 4500 eiro bez PVN. Plānots, ka egle pilsētā mirdzēs līdz pat jaunā gada 25. janvārim.
Šogad, ņemot vērā, valstī noteiktos ierobežojumus, publisks egles iedegšanas pasākums netika rīkots, bet ir sagatavots īss video stāsts par egles ceļu līdz pilsētai – kā rūķi palīdzēja Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājam Aivaram Krapam izvēlēties pilsētas galveno egli!

Lai radītu svētku sajūtu iedzīvotājiem, Jēkabpils ielas, skvēri, vides objekti tiek rotāti Ziemassvētku noskaņās. Vecpilsētas laukumā ir izveidota rotaļu zona mazajiem pilsētniekiem – ar sniegavīriem, lielu Ziemassvētku vecīša krēslu un karuseli, pie Krustpils kultūras nama tapis rūķu piparkūku nams, Kena parku izgaismo lampiņu virtenes. Kopumā pilsētā tapušas vairākas jaukas vietas, ko apmeklēt vakara pastaigu laikā un iemūžināt kādā fotogrāfijā.

Šī gada Ziemassvētkus pašvaldība aicina svinēt savā ģimenes lokā, tāpēc lielāki svinēšanas pasākumi netiek rīkoti.

Jūrmalas egle


Foto: Publicitātes foto

Jūrmalas pilsētā pašvaldība ik gadu uzstāda piecas egles, šajā gadā tās ir no audzētavas Vidzemē. Lielākā egle atrodas Dubultu laukumā, tā ir aptuveni 14 metrus augsta un veidota no daudzām mazākām eglītēm. Pie iebraukšanas Jūrmalā no Rīgas puses, Priedaines caurlaižu punktā, uzstādīta aptuveni astoņus metrus augsta egle, kas arī veidota no mazākām eglītēm.
Vēl trīs egles uzstādītas Horna dārzā Majoros pie Jūrmalas Kultūras centra, Dubultu Kultūras kvartālā un Kauguros pie Kauguru kultūras nama. Ar gaismas virtenēm tiek dekorēti arī pilsētā augošie koki, piemēram, pie Jūrmalas pilsētas muzeja, eglītes Dzintaru Mežaparkā, pie Jūrmalas pilsētas domes, Dubultos, Jaundubultu parkā, pie Mellužu estrādes, kā arī liepu aleja Jomas ielā, pie Majoru dzelzceļa stacijas. Egles rotātas ar iepriekšējo gadu rotājumiem.

Kandavas egle


Kandavā, tāpat kā iepriekšējos gados, Ziemassvētku egle uzstādīta Vecpilsētas promenādē, stāsta Kandavas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Dagnija Gudriķe. Šogad svētku egli pašvaldībai dāvinājusi mežizstrādes uzņēmuma SIA ''Loreka'' valdes locekle Zanda Lorence – no viņas īpašuma izraudzīta 20 metrus augsta, 40 gadus veca meža skaistule.

Uzdevums Kandavu ietērpt svētku rotā šogad uzticēts dizainerei, māksliniecei Baibai Jirgenai, kas pilsētu sāka uzpost jau Pirmajā adventē. Tieši Ziemassvētku egles rotāšanā izmantoti kā iepriekšējos gados radītie, tā arī no jauna darinātie svētku rotājumi.

Kārsavas egle


Foto: Privātais arhīvs
Šī gada Kārsavas pilsētas Ziemassvētku egli sagādājuši "Latvijas Valsts meži", un tā slejas piecu metru augstumā, pastāstīja Kārsavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Solvita Dzērkale. Lai gan Kārsavas Ziemassvētku egles fotogrāfijas nesaņēmām, egle uzstādīta skvērā pretī Kārsavas novada pašvaldības ēkai un izrotāta ar bumbuļiem un lampiņu virtenēm, kas izmantotas arī citus gadus.
Dzērkale norāda, ka šogad pie svētku egles netiek plānot pasākumi, taču iedzīvotāji tiek aicināti iesūtīt foto, kuros redzams, kā izrotātas viņu mājas un pagalmi.

Krāslavas egle


Foto: Privātais arhīvs

Krāslavas pilsētas svētku egles aug griezdamās jau gadiem pilsētas laukumā – "Mērītas nav, bet ir lielas!" pastāstīja Krāslavas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Kavinska. Šogad tās tērptas iepriekšējos gados iegādātajās spuldzīšu virtenēs un tradicionālajos rotājumos. Skanot Ziemassvētku melodijām, eglītes izgaismotas 11. decembrī līdz ar tumsas iestāšanos.
Ņemot vērā Covid-19 pandēmiju, Krāslavā šogad netiek plānoti svētku pasākumi, taču Kavinska teic – Ziemassvētku brīvdienās pilsētas laukumā uz ekrāna paredzēts rādīt svētku apsveikumus.

Kuldīgas egle


Kuldīgā tradicionāli ir divas svētku egles – viena no tām tiek izrotāta Kuldīgas vecpilsētas sirdī – Rātslaukumā, bet otra – Pilsētas laukumā, portālam "Delfi" pastāstīja Kuldīgas novada pašvaldības pārstāve Kristīne Duļbinska. Kā katru gadu, Rātslaukumu rotā zāģēta egle. Šogad Kuldīga svētku egli saņēma dāvinājumā no AS "Latvijas valsts meži". Ap 16 metrus augstā egle atvesta no Dienvidkurzemes mežu apsaimniekošanas daļas apsaimniekojamo mežu teritorijas.
Nu jau otro gadu pie ēkas Pilsētas laukumā izrotāta skaista sudrabegle, ko savulaik iestādījis Kuldīgas rajona galvenais arhitekts Kārlis Vainovskis.
Rātslaukuma egle izrotāta gaišā, vieglā tonalitātē, izmantojot pērn izgatavotās egļu bumbas, gaišas lampiņu virtenes, ko papildina jauni dekori – "lāstekas", kas ar savu estētiskumu ļoti piestāv Kuldīgas vecpilsētas raksturam un labi papildina jau esošo egļu bumbu ansambli. Savukārt Pilsētas laukuma eglē izrotāta sarkanos toņos – ar sarkanām bumbām, sarkanām un baltām lampiņu virtenēm.

Domājot par jaunām dekorācijām egles rotāšanai, ļoti svarīgs priekšnosacījums bijis, lai tās atbilstu vecpilsētas raksturam, labi papildinātu jau esošo dekorāciju ansambli un būtu ilgmūžīgas. Jaunās dekorācijas "lāstekas" izgatavoja SIA "Saučuks" galvenais mākslinieks.

Bez eglēm Kuldīgā ir arī daudz citu svētku rotājumu. Liepājas ielā ikvienu priecē zvaigžņotās debesis, ko papildinājušas jaunas dekorācijas – lustras, kas ienes ielā mājīguma atmosfēru.

Tā kā pasākumi ārkārtējās situācijas laikā ir liegti, eglītes svinīga iedegšana konkrētā laikā netika organizēta. Svētku gaismas visā pilsētā iedegās piektdienas, 27. novembra, vakarā, bet svētku egles visā krāšņumā iemirdzējās pirmajā Adventē.

Ķeguma egle


Foto: Publicitātes foto

Šogad Ķeguma pilsētu rotā īpaša Ziemassvētku eglīte. Kā informēja Ķeguma novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kintija Sparāne, zaļo skaistuli veido vairākas mazākas eglītes, kas cirstas, attīrot grāvjus un elektrolīnijas Ķeguma novada pašvaldības piederošajos mežos.
Teju astoņus metrus augstā eglīte atrodas Ķeguma parkā – līdzās vides objektam, uzrakstam "Ķegums".

"Laikā, kad tik svarīgi ir pateikt labus vārdus, sajust atbalstu un noticēt brīnumiem, Ķeguma pilsētas eglīte rotājas ar spēka vārdiem, kas iedvesmo un iepriecina. Eglītē atrodas tādi vārdi kā mīlestība, cerība, prieks, labsirdība un daudzi citi. Protams, eglīti rotā arī lampiņu virtenes un iepriekšējo gadu dekorācijas," informē Sparāne.

Šogad dekorācijas papildinātas ar jaunām lampiņu virtenēm un labo vārdu dekoriem. Jauninājums izmaksājis ap 500 eiro, norāda Sparāne. Tradicionāli eglītes lampiņas tika iedegtas Pirmajā adventē. Šogad pie eglītes atradās Ziemassvētku pasts, kurā ikviens varēja ievietot savu vēstulīti Ziemassvētku vecītim.

Lielvārdes egle



Šogad, tuvojoties svētku laikam, pilsētas laukumā iestādīta jauna svētku eglīte, kas oktobrī tika atvesta no Vācijas, portālam "Delfi" pastāstīja Lielvārdes novada pašvaldības informācijas līdzekļu redaktore Anita Saka.
"Tagad eglīte ir piecus metrus augsta, bet, rūpīgi kopjot, tā augs un priecēs vēl daudzus gadus." Zināms, ka kociņš ir labu roku kopts, audzis jau 30-35 gadus, līdz sasniedzis piecu metru garumu, norāda Saka. "Eglīti esam arī izrotājuši ar svētku lampiņām, viegliem jauniem dekoriem, lai netraucētu ieaugties. Mūsu ar āboliem un piparkūku sirdīm dekorētā eglīte uzmirdz sirsnībā, īstumā un klusā priekā, tajā, ko pauž Ziemassvētku vēstījums. Svētku rotās pušķojam arī visu pilsētu un pagastus, lai katrā vietā sniegtu iedzīvotājiem nedaudz prieka un gaismas."
Līdztekus eglītei Lielvārdes iedzīvotājus priecē arī citi svētku rotājumi, lampiņu virtenēm izgaismots ābeļdārzs, bet tumsu pilsētas laukumā šķeļ izgaismota metāla eglīšu grupa. Pilsētas podos egļu un priežu skujiņu pušķos mirdz sniegpārsliņas un auseklīši. Iebraucot pilsētā, karogos plīvo sveicinājums ikvienam pilsētas iedzīvotājam un viesim, informē pārstāve.

Liepājas egle



Galvenās Liepājas pilsētas svētku egles augstums ir 12 metri, pamatnes platums – 10 metri. Egle veidota uz metāla karkasa, no aptuveni 700 mazām eglītēm, kas iegādātas stādaudzētavā, "Delfi" uzzināja pašvaldībā.
Liepājā katru gadu egle ir pilsētas centrā, Rožu laukumā, nemainīgā vietā. Sakarā ar Covid-19 ierobežojumiem tradicionālais svinīgais pasākums centrā nenotika, toties visu decembri un janvāri Liepāja būs izgaismota koši un bagātīgi. "Šogad rotājumi ir ne mazāk skaisti kā pērn, un pat par kripatu krāšņāki – ir papildinājumi un jauni akcenti. Liepājnieku un ciemiņu priekam turpinām vienotu stāstu, kura motīvs ir sārtās gaismas bumbas no eglīšu rotājumu sērijas un lukturīši, taču tie skaita un izvietojuma ziņā ir daudz vairāk un plašāk izmantoti nekā pērn," pastāstīja Būvvaldes māksliniece Agita Ansule.

Lielā egle kopumā izskatās tāpat kā pirms gada – galotni apsedz koši sarkana rūķa cepure un zaros no apakšas līdz augšai spīguļos krāsaini svētku bumbuļi, taču šo spožumu skaits ir palielinājies.

Augstskolas priekšā ikvienu pārsteidz mirdzošs gaisa balons ar atsperīgu, kustīgu grozu, kurā bērni drīkst ierāpties, lai izspēlētos iedomātā pārlidojumā virs pilsētas un pasaules. Tieši no šī gaisa balona virs Lielās ielas visā tās garumā ir "izkaisītas" citas egļu bumbas.

Pie Liepājas Latviešu biedrības nama mazos atkal aicina rotaļāties tradicionālais slīdkalniņš, taču tas ir veidots nevis pulksteņa formā, kā iepriekš, bet kā liela gaismas bumba. Savukārt uz Tramvaja tilta ierīkotās gaismas šogad aizstiepušās līdz pat Rīgas un Raiņa ielas krustojumam. Skvērā pie koncertzāles "Lielais dzintars" ar gaismas virtenēm apņemtas tur augošās egles.

"Gadu no gada mērķtiecīgi esam virzījušies uz mērķi, lai rotāts būtu ne tikai centrs, bet, iespēju robežās, arī mikrorajoni," uzsver Ansule. Kopumā svētku rotājumi izvietoti vairāk nekā 20 vietās.

Izgaismoti lukturīšu namiņi ir Jaunliepājā, Annas tirgus laukumā, kur slejas arī īsta, no meža atvesta egle, līdzīgi kā Ģenerāļa Baloža ielā Karostā.

Uliha ielā, M. Ķempes un Grīzupes ielā izdekorēti vairāku ēku brandmūri, jaunu izskatu tumšajā laikā ieguvusi arī M. Ķempes un Ziemeļu iela visā garumā, savukārt uz Jaunā tilta margām nolaidušies eņģelīši. Eņģelīši stabulēs un vakara stundās mirdz arī virs Kalpaka tilta laidumiem. Atkal cauri visai pilsētai kursē eglīšu rotājumu izgaismotais Ziemassvētku tramvajs.

Grobiņas šosejas un dzelzceļa krustojumā garāmbraucējus sagaida un pavada balti mirdzoša lidmašīna, kas iepriekšējos gados atradās un bērnus iepriecināja centrā, pie universitātes.

Limbažu egle



Kā portālu "Delfi" informēja Limbažu novada pašvaldības pārstāve Aija Kamala, Limbažos egle iestādīta pirms vairāk nekā 15 gadiem, līdz ar to nav nepieciešams egli iegādāties katru gadu no jauna. Tā ir 10 metrus augsta un atrodas Baumaņu Kārļa laukumā.
Šogad egle izrotāta ar iepriekšējos gados iegādātiem egles rotājumiem, lampiņām un Rīgas Valsts tehnikuma Limbažu struktūrvienības izgatavotajiem dekoriem, kas atrodas ap egli. Tieši tāpēc papildu tēriņi par rotājumiem šogad netika plānoti.
Eglīte limbažniekus un pilsētas viesus priecē kopš 29. novembra. Ņemot vērā esošo situāciju, kad publiskie pasākumi nav atļauti, lai radītu svētku noskaņu, Limbažos izgaismots Vienības parks, veidojot gaismas tuneli. Limbažu novada pašvaldības aģentūra "LAUTA" aicinājusi Limbažu uzņēmumus un iedzīvotājus iesaistīties pilsētvides dekorēšanā līdz Ziemassvētkiem, Limbažos veidojot "Rūķu ceļu", pa kuru varēs pastaigāties gan vietējie iedzīvotāji, gan pilsētas viesi. Izveidotie rūķi iekļauti kopējā maršrutā un apskatāmi līdz Zvaigznes dienai.

Līgatnes egle

Foto: Publicitātes foto

Kā portālam "Delfi" paskaidroja Līgatnes novada izpilddirektors Egils Kurpnieks, svētku egles uzstādītas gan Augšlīgatnē, gan Līgatnē un ir aptuveni 6,5 metrus augstas. "Egles vietējās, uzstādīšanas vieta – nemainīga. Rotāta ar elektriskajām spuldzīšu virtenēm un klasiskajiem piekarrotājumiem. Šajā gadā ir papildināti dekori abām eglēm par kopējo summu 1000 eiro. Katru gadu tiek izmantoti gan vecie gan no jauna iegādāti dekori. Par izmaksām konkrētāk zināsim pēc komunālservisa rēķinu saņemšanas, bet prognozēju, ka abu egļu uzstādīšana kopā varētu izmaksāt ap 500 eiro (pacēlājs, darbs un transports)."
Egles tika svinīgi iedegtas 29. novembrī, ievērojot visas prasības Covid-19 ierobežošanai , tostarp pulcēšanās noteikumus, norādīja Kurpnieks.

Līvānu egle


Līvānieši, sagaidot Ziemassvētkus, jau daudzus gadus svētku rotā ietērpj dabīgi augošu, 16 metrus augstu baltegli laukumā pie Līvānu novada Kultūras centra, portālam "Delfi" pastāstīja Līvānu novada domes sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Indra Upeniece.
Arī šogad svētku egle tradicionāli tika iedegta Otrajā adventē, bet atšķirībā no iepriekšējiem gadiem drošības prasību dēļ izpalika pasākums, kas parasti pulcē kuplu skaitu ģimeņu ar bērniem. Toties šogad Līvānu egle ir "runājoša" – priecājoties par egli, visi garāmgājēji var klausīties Ziemassvētku dziesmas, audio apsveikumus un stāstus. Ziemassvētku melodijas egles apkaimē atskaņos līdz pat Ziemassvētkiem.
Ziemassvētku egles greznošanai šogad izmantoti iepriekšējos gados iegādātie rotājumi, taču noskaņas radīšanai blakus eglei uzstādīti vēl papildu rotājumu elementi – izgaismotas eņģeļu figūras, zvaigznes, apkārtējos kokos iekārtas izgaismotas bumbas. Līdz 28. decembrim kultūras centra logos gar Rīgas ielu katru vakaru no 17 līdz 24 būs vērojamas video projekcijas, jo kultūras centra mazo zāli savai rūķu darbnīcai ir izīrējis Ziemassvētku vecītis. Pie kultūras centra jau vairākus gadus tiek uzstādīta arī "Ziemassvētku strūklaka" – metāla konstrukcija ar gaismas tuneļiem, kas ziemas laikā aizstāj īsto strūklaku.

"Pagājušā gada rudenī blakus lielajai eglei tika iestādīts "egles bērniņš". Lielā egle pamazām noveco, tāpēc tika iestādīta jaunā Ziemassvētku egle – asā sudrabegle, kas ar laiku nomainīs pašreizējo. Šobrīd jaunā eglīte ir aptuveni 2,5 metrus gara, gada laikā tā jau krietni paaugusies, bet nākotnē sasniegs 15 metru augstumu. Tā ir viena no populārākajām Ziemassvētku egļu šķirnēm, jo veido platu, konisku, asu skuju vainagu," stāsta Upeniece.

Savukārt pie pagrieziena uz Līvānu pilsētas industriālo zonu ir uzstādīti vairāki gaismas rotājumi, tostarp sešus metrus augsta, izgaismota metāla egles instalācija jeb industriālā eglīte, ko, atsaucoties pašvaldības aicinājumam, veidojis Līvānu novada uzņēmums "LīvMet".

Lubānas egle



Lubānā pilsētas Ziemassvētku egle, kā jau katru gadu, uzstādīta pilsētas centrā pie kluba. Zaļā meža rota ir aptuveni sešus metrus augsta, pastāstīja Lubānas novada pašvaldības pārstāve Ligita Pētersone. Eglīte greznota ar elektriskajām lampiņu virtenēm un rotājumiem, kas Lubānā pataupīti no iepriekšējiem gadiem. Iedzīvotāju priekam Ziemassvētku egle iedegta 9. decembra vakarā.
Šogad, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, netika realizēta svinēšana un koncerti. "Svētku gaidīšanu un tumšo laiku padarām priecīgāku ar gaismu. 4. decembrī tika iedegts svētku apgaismojums Lubānas pilsētas centrā, kas līdz svētkiem tiks papildināts ar jauniem elementiem. 6. decembrī pulksten 17 vienlaicīgi vairākās vietās iedegās svētku apgaismojums un iemirdzējās eglītes Lubānas novada Indrānu pagasta Meirānos – tā izgaismojot Meirānu ciemu. No 21. līdz 26. decembrim lubāniešus aicināsim iesaistīties konkursā "No tumsas uz gaismu", skaisti izrotājot un izgaismojot savas mājas logus un piesakot savu dalību," norādīja Pētersone.

Ludzas egle


Galvenā Ziemassvētku egle Ludzā nogādāta 2. decembrī – aptuveni desmit metrus garā egle atceļojusi no Pildas pagasta, pastāstīja Ludzas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Dukaļska. Egli pilsētai gādīgi dāvinājuši SIA "Sodra Latvia" un tās pārstāvis Jāzeps Deglis. "Liels paldies arī ilggadējiem atbalstītājiem – zemnieku saimniecībai "Mauriņi 57" – Vitautam Gojevam, SIA "Janaforest", Valērijam Kreminskim, SIA "Ludzas apsaimniekotājs" pārstāvjiem, kas ik gadu profesionāli egli nozāģē, nogādā un uzstāda pilsētas centrā," pilsētas vārdā pateicību izsaka Dukaļska.

Egle uzstādīta tam speciāli paredzētajā lūkā, par egles rotājumiem, kā jau ik gadu, rūpējās Ludzas Tautas nama kolektīvs. Šogad eglītē iemirdzējās vēl vairāk svētku gaismiņu nekā pērn, uzstādītas arī jaunas dekorācijas. Lai arī Ziemassvētku egles iedegšanas svētki šogad nenotika, lielā Ziemassvētku egle pilsētas centrālajā laukumā pie pašvaldības administratīvās ēkas iemirdzējusies Otrajā adventē.

Turpat, uz LED ekrāna, līdz pat Ziemassvētkiem tiks demonstrēti zīmējumu akcijas "Adventes laiks manā sirdī" iesūtītie darbi, ko atbilstoši adventes laika tematikai radījuši mazie pilsētnieki. Lai Ziemassvētku gaidīšanas laiks būtu gaišāks un priecīgāks, Ludzas novada pašvaldība aicina iesaistīties arī iedzīvotājus, uzņēmumus, iestādes, nevalstiskās organizācijas un rotāt savus namus, pagalmus un logus.

Madonas egle


"Madonieši var lepoties, ka Madonas pilsētas centrā, Saieta laukumā, ik gadu krāšņā svētku rotā tiek posta dabīgā egle, kas savā garajā augšanas mūžā sasniegusi vismaz 15 metru augstumu. Madonas novada pašvaldība ik pa 2-3 gadiem egli poš jaunā rotā, bet ik gadu – esošos svētku rotājumus papildina. Šogad eglei saglabātas iepriekšējā gada dekorācijas – 300 metrus garās lampiņu virtenes," pastāstīja Madonas novada pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Riekstiņa.

Egles iedegšanas pasākums tradicionāli Madonā notiek Otrās adventes laikā, taču šogad, ņemot vērā ierobežojumus, tas izpalika. Egle, kā arī jaunie gaismas objekti Saieta laukumā spozmē laistās jau kopš 4. decembra.

Lai izbaudītu svētku laiku, Madona šogad piedāvā arī divus pastaigu maršrutus saturīgai laika pavadīšanai kopā ar ģimeni, bet novada iedzīvotāji aicināti krāšņot savu māju fasādes un īpašumus svētkiem atbilstošā tematikā. Vairāk lasi šajā "Tūrisma gids" rakstā.

Mazsalacas egle

Mazsalacas novada lielo Ziemassvētku egli iededza Pirmajā adventē. Kā pastāstīja Mazsalacas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Gluha, egle cirsta turpat novada mežos Skaņkalnes pagastā, un to pašvaldībai uzdāvinājis uzņēmums SIA "SCA Mežs Latvija".

Astoņus metrus augstā, zaļā svētku rota uzstādīta pilsētas centrā, Saieta laukumā, gluži kā iepriekšējos gadus. To izrotājuši pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas nodaļas darbinieki. Šogad iepirkti arī jauni rotājumi, kas izmaksājuši 1884,67 eiro.

Kā jau citviet, arī Mazsalacas egli bija iecerēts atklāt ar pasākumu bērniem, lecot rotaļās un veicot citas svētku tradīcijas. "Taču ierobežojumu dēļ egle netika iedegta konkrētā laikā, tā iemirdzējās jau no pulksten 12 dienā, centrā skanot Ziemassvētku dziesmām," pastāstīja Gluha.

Olaines egle


Šogad Olaines pilsētas galvenā egle ir 10 metrus augsta un ļoti, ļoti kupla. Tā izrotāta ar silti baltām lampiņu virtenēm un sārtām bumbām, kas simbolizē dzērvenes, pastāsta Olaines novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Mārīte Rūja. "Tās mums ir gan tuvējos mežos, karogā un pāris gadus simboliski arī galvenajā pilsētas eglē. Dekorēšanai izmantoti jau iepriekšējos gados iegādāti rotājumi, bet šogad lielo egli esam papildinājuši ar izgaismotām briežu ģimenes figūrām. Tās priecē gan mazus, gan lielus un rada meža draudzīgo noskaņu pilsētas centrā," norāda Rūja. Eglīte izraudzīta un atvesta no tuvējā “Latvijas Valsts mežu” Zemgales mežsaimniecības Klīves iecirkņa.
Olaines pašvaldība rotājumus uzstāda plašā teritorijā, kopskaitā 32 vietās un objektos. Izrotātas pilsētā un citviet novadā dabīgi augošās eglītes laukumos, skvēros un iedzīvotāju iecienītās atpūtas vietās. Sabiedriskās vietās, kurās nav dabīgo eglīšu, uzstādītas no meža atvestās. Kopumā rotātas 19 egles un izlikti apgaismoti dekori uz apgaismes stabiem ielās un ceļos. Kā ierasts, arī abi ūdenstorņi – gan Olainē, gan Jaunolainē – rotāti ar lampu virtenēm, radot gaišu un priecīgu noskaņu un redzami no A8 šosejas.

Ogres egle


"Ogrē ir uzstādītas vairākas Ziemassvētku egles, centrālā egle atrodas pilsētas centra daļā – Brīvības ielas gājēju promenādē, turpat, kur tā bija novietota iepriekšējos gados," atklāja Ogres novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Nikolajs Sapožņikovs. 12 metrus augstā egle ir cirsta Ogres apkaimes mežos.

"Izrotāta, ievērojot principu, lai Ziemassvētku rotājumi būtu siltos toņos. Ziemassvētku rotā pilsētu ietērpa uzņēmums SIA "First service", ar kuru publiska iepirkuma rezultātā pašvaldība ir noslēgusi līgumu, arī Ziemassvētku egļu rotāšanu veic šis uzņēmums. Pilsētas dekorēšanā, tajā skaitā Ziemassvētku egles rotāšanā, tiek izmantoti iepriekšējos gados iegādātie dekori, tos papildinot ar jauniem. Centrālās egles dekorēšanas kopējās izmaksas šogad sasniegušas 2520 eiro," norāda Sapožņikovs.

Ogrē, tāpat kā parasti, centrālā egle iedegta Pirmās adventes vakarā. Iepriekšējos gados pie centrālās egles pasākumi sākās Pirmajā adventē un turpinājās visās adventes svētdienās un Ziemassvētkos, arī šogad Ogres novada Kultūras centrs bija ieplānojis amatiermākslas kolektīvu uzstāšanos, iesaistot aktivitātēs arī pasākumu apmeklētājus, bet šogad viss izpalicis, Pirmajā adventē pašvaldība nodrošināja ekumeniskā dievkalpojuma tiešraidi "ReTV" kanālā.

Jāpiebilst, ka Ogre šogad skaisti izgaismota ar mirdzošām virtenēm un pat 60 tūkstošu lampiņu karieti. Pašvaldība aicina izstaigāt pilsētu, lai aplūkotu rotājumu krāšņumu. Vairāk lasi šajā "Tūrisma gids" rakstā.

Pāvilostas egle



Pāvilostas pilsētas svētku egle šogad iedegta Pāvilostas centrā 4. decembra vakarā. Kā pastāstīja Pāvilostas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Kurčanova, eglīte aug turpat centrā un ir aptuveni trīs metrus augsta. Šogad egle izrotāta ar iepriekš iegādātām lampiņām un rotājumiem "Austras koks". Stingro ierobežojumu dēļ eglīte gan iedegta klusi – bez tradicionālā svētku tirdziņa un eglītes iedegšanas pasākuma.

Pļaviņu egle

Foto: Publicitātes attēli

Pļaviņu pilsētā egle katru gadu tiek uzstādīta Tradīciju laukumā. Šogad egle ir 14 metrus augsta, uz pilsētu atceļojusi no Pļaviņu novada Aiviekstes pagasta Skujaiņu ceļa malas. Ziemassvētku centrālais objekts Pļaviņās ir rotāts ar elektriskajām lampiņām.
Kā atklāja Pļaviņu novada domes Tūrisma, sporta un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Rasa Siliņa, egles pucēšanā izmanto arī iepriekšējos gados iegādātus rotājumus, taču ik gadu tie tiek dažādoti. Piemēram, 2019. gadā pilsēta iegādājās papildu rotājumus par 1161 eiro, ko izmanto arī šogad
Tradicionāli Pļaviņu pilsētā eglīti iededz pirms Otrās adventes, taču šogad tas notika nedaudz vēlāk – neilgi pirms Trešās adventes. Svētku noskaņas radīšanai plānots atskaņot Ziemassvētku mūziku, izgaismot blakus teritorijā esošo parku, kā arī veidot Ziemassvētku egļu taku "Citāds laiks, citāda egle", kur katrs interesents ir aicināts izgatavot gaumīgu, asprātīgu un āra apstākļiem piemērotu "egli" no jebkāda sadzīves materiāla, pievienojot tai nosaukumu. "Vēlams, lai egle būtu uzstādīšanai nostiprināma un diennakts tumšajā laikā izgaismojama," piebilda domes pārstāve.

Preiļu egle


Foto: Publicitātes attēli

Šogad Preiļu pilsētā lielā Ziemassvētku egle izgaismota pavisam neparastā atmosfērā. Svētku laukums bija pārvērties gaismas spēlēs, skanēja multimediāli apsveikumi, dziesmas, dejas, un tika atklāti animācijas īsfilmiņas "Par Lupatiņiem" noslēpumi. Jau vairākus gadus tradicionāli svētku egle tiek uzstādīta tajā pašā vietā – Svētku laukumā pretī Kultūras centram. "Šogad egles dizaina koncepcija bija pašvaldības mākslinieces Ineses Aninas ideja. Tās pamatā – vienota krāsu gamma kopā ar izgaismoto strūklaku un gaismām apkārtējo ēku noformējumā," portālam "Delfi" skaidroja Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Paegle.
Speciāliste norādīja, ka egles rotājumus no izturīga, viegla un gaisīga putuplasta izgatavoja vietējais uzņēmums SIA "Volmārkoks". Zilos un baltos toņos tie nokrāsoti pašvaldības uzņēmuma SIA "Preiļu saimnieks" darbnīcā. Gaismas virtenes un bumbas rada krāsu pāreju no siltajiem toņiem egles pamatnē līdz auksto toņu gaismām tās virsotnē. Egles noformējumam izmantotas iepriekšējos gados iegādātās gaismas virtenes, tās atdzīvinot un nedaudz papildinot ar jaunām. Eglītei apkārt ir izveidots dekoratīvs nožogojums, kas rada kompozīcijas pabeigtības sajūtu un arī drošību.

Lielā pilsētas egle ir 12 metrus augsta. Tā atceļojusi no Preiļu novada Saunas pagasta Jezufinovas, kur auga Līgas Konstantinovas privātajā mežā un ir Līgas dāvinājums Preiļu pilsētas un novada iedzīvotājiem svētkos.

Tāpat kā iepriekšējos gados, lielās egles transportēšanu no meža un uzstādīšanu laukumā veica SIA "Preiļu saimnieks" un uzņēmums SIA "Vicars". Egles rotāšanas darbi tika uzticēti SIA ''Preiļu saimnieks'' darbiniekiem sadarbībā ar Preiļu novada pašvaldības Tehnisko daļu, informēja Maija Paegle.

Priekules egle


Ziemassvētkus ar sajūsmu gaida arī Priekules pilsēta. Tā kā jebkurus svētku sarīkojumus likums pavada ar vārdiem “pārtraukt, nerīkot, aizliegts, nepulcēties un izsargāties”, tad pieaug svētku noformējuma vērtība, stāstīja Priekules novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītājs Gundars Venens. “Priekulē šogad netika uzstādīta lielā egle, jo mūsu apkārtnē garas un greznas egles kļuvušas par lielu retumu. Domājot par dabas saudzēšanu, pieņēmām lēmumu no meža egli necirst, bet tā vietā novada ģimeņu dārzā augošā sudrabegle kļuvusi par Ziemassvētku dekorējamo egli Priekulē.”

“Mūsu kultūras darbinieki šī gada svētkos svarīgāko uzsvaru liek uz acu prieku. Gada tumšajā periodā gan bērniem, gan pieaugušajiem atvērtu smaidu raisa spožās lampiņas un pasaku tēlos veidots svētku noformējums telpās un āra vidē. Lai arī Priekules “Brīnumķēķa” rūķiem liegts bērnus uzņemt savā valstībā, viņi svētkus iznesuši ārpus savas pazemes valstības un neliedz to skatīt visu diennakti jebkuram apmeklētājam.” Arī pie Gramzdas tautas nama iespējams apstāties un interesentiem uztaisīt kādu fotogrāfiju, baudot dekorāciju krāšņumu, atklāja pilsētas pārstāvis. Turpat arī ikvienam ir iespēja uzrakstīt vēstuli, ielikt to aploksnē un iemest īpašajā svētku pastkastītē, ticot, ka brīnumi notiek.

Gan Priekules, gan Gramzdas kultūras iestādes atrodas blakus ceļam, kas ved uz Lietuvu, līdz ar to novada krāšņums iepriecina ar kaimiņus. Savukārt Bunkas kultūras namā apmetušies rūķi ar savu zvanu kolekciju, ko ikviens var skatīties kā izstādi. Visos pagastos un novada ciemu centros ienākusi gaisma un noformējums. Izsludināti vairāki konkursi, kuros ikviens var piedalīties, parādot sava personiskā īpašuma Ziemassvētku noformējumu, pretī, iespējams, saņemot balvas. “Šogad tā arī svinēsim – ar ģimeniskām pastaigām dabā, ar pārdomām par aizvadītajā gadā piedzīvoto un par to, kas mūs gaida nākamgad,” stāstīja Venens.

Rēzeknes egle


Foto: Publicitātes foto

Rēzeknes pilsētas dekoratīvā egle tika iegādāta 2012. gadā. Tā ir 18 metrus augsta un sver 2700 kilogramus. Tās rāmis ir no nerūsējošā tērauda, tāpēc tā var kalpot vairākus gadus. Par pilsētas svētku egles demontāžu, uzstādīšanu un apkalpošanu 2020. gadā pašvaldība maksā 9344 eiro.
Festivāla parkā ap egli ir ar gaismu virtenēm rotāti koka namiņi, Ziemassvētku vecīša namiņā varēs ielūkoties logā un par redzēto viens otram izstāstīt savu stāstu. Tāpat vairākās pilsētas vietās gar Atbrīvošanas aleju līdz Ziemassvētkiem iedegsies gaismas objekti, mudinot vakaros doties gaismas pastaigā.

Jau pagājušajā gadā Rēzeknē tika uzstādīti jauni rotājumi – gaismas bumbas, mirdzošs sniegavīrs un gaismu rotā tika ievīti arī vairāki koki. Šogad rotājumu skaits ir papildināts, lai pilsēta šajā tik tiešām klusajā laikā priecētu rēzekniešus ar gaišumu.

Kā "Delfi" uzzināja pašvaldībā, svētku egle iedegta 6. decembrī, īpaši pasākumi vai akcijas nebija plānoti, taču šobrīd pašvaldība ir izsludinājusi konkursu par viskrāšņāk izrotātajiem pagalmiem, ēkām, logiem. Tā kā mūsu sarunas brīdī egle vēl nebija iedegta, tad piedāvājam apskatīt citus pilsētas svētku dekorējumus.

Rīgas egle


Rīgā piegādātas, uzstādītas un noformētas 17 Ziemassvētku egles, Rīgas galvenās egles Rātslaukumā un Doma laukumā iedegtas jau 29. novembrī. Iedzīvotājus Doma laukumā priecē egle "Kraukšķītis", kuras noformējumu radījis SIA "First service" un mākslinieks Kristaps Štobis, savukārt Rātslaukumā skatāma egle "Meža pasaka", kuru veidojis SIA "United workshops" un mākslinieks Jānis Ezers. 11. novembra krastmalā egle "Konfektes" iedegta pēc 2. decembra.
Trešā lielā pilsētas egle atrodas 11. novembra krastmalā, papildus noformētas arī trīs brīvi augošas egles – Operas skvērā, Brīvības ielā 266 un Rūpniecības ielā 21, norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Komunikācijas un sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.
Trīs galveno pilsētas Ziemassvētku egļu noformēšanai tiek organizēts publisks Ziemassvētku egļu noformējuma māksliniecisko ideju skiču un to realizēšanas tehnisko risinājumu projektu atlases konkurss. Pārējās Ziemassvētku egles tiek rotātas ar iepriekšējos gados uzkrātiem rotājumiem. Ik pa laikam noformējuma bojātie vai nolietotie elementi, piemēram, egļu bumbas, LED elektriskās virtenes tiek nomainītas ar jaunām.

Visu 28 eglīšu (tās ir gan iekštelpās kultūras centros, gan ārā) ciršana Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas meži" norādītajās teritorijās, egļu transportēšana, uzstādīšana, uzturēšana eksponēšanas kārtībā un demontāža izmaksā 22632 eiro bez PVN. Trīs galveno pilsētas Ziemassvētku egļu noformējuma izgatavošana un piegāde – 41613 eiro bez PVN. 20 Ziemassvētku egļu noformējuma izveidošana, uzstādīšana, uzturēšana eksponēšanas kārtībā un demontāža – 32995 eiro bez PVN.

Rūjienas egle


Foto: Publicitātes attēli

Šogad – kā jau katru gadu – arī Rūjienas pilsētas centrā ir uzstādīta pilsētas galvenā egle. Kā skaidroja Rūjienas kultūras nama vadītāja Ilze Leska, egle iegādāta no privātpersonas par 30 eiro un ir veselus septiņus metrus augsta. Egle ir rotāta ar iepriekšējos gados iegādātiem rotājumiem, un arī pārējās pilsētā redzamās dekorācijas ir pārmantotas no citu gadu svinībām.
Kā norādīja Leska, eglītes iedegšanas pasākums šogad nenotika, tomēr, iespējams, kādu dienu pārsteigt un iepriecināt garāmgājējus pie egles ieradīsies Ziemassvētku vecītis.

Sabiles egle


Foto: Publicitātes foto

Sabiles Ziemassvētku skaistā eglīte veidota no 150 mazām eglītēm, kas atrastas atēnotās jaunaudzēs. Septiņus metrus augstā svētku rota pilsētas viesus un iedzīvotājus priecē Sabiles Pilsētas laukumā, kurā to uzstāda katru gadu.

Kā pastāstīja Sabiles tūrisma informācijas centra pārstāve Sanda Poriņa, egle izrotāta ar lampiņām un bumbiņām, kā arī ar konfektēm, kuras ir paštaisīti dekori. Eglītes rotājumi ir no pagājušā gada. Arī Sabilē oficiālais eglītes iemirdzēšanās pasākums šogad izpalika, bet svētku eglīte iemirdzējusies tāpat – bez īpaša pasākuma, priecējot visus ar savām lampiņām un pašdarinātajiem dekoriem.

"Ikgadējos Karstvīna svētkus decembrī katrs Sabiles iedzīvotājs ir aicināts svinēt savā ģimenē un savā mājā, sētā izrotājot eglīti, kuru apciemos maza Sabiles kultūras nama komanda," mudināja Poriņa.

Salacgrīvas egle


Foto: Publicitātes attēli

Salacgrīvu svētkos rotā astoņus metrus augsta dabiskā egle, kas iestādīta jau 2004. gadā. Eglīte atrodas Rīgas un Jūras ielas krustojumā, pilsētas vēsturiskās apbūves rajonā. Kā atklāj Salacgrīvas novada domes izpilddirektors Andris Zunde, eglītes rotāšanā piedalījās trīs pašvaldības darbinieki, turklāt nācās izmantot pat pacēlāju. Pašvaldība savu rotājumu klāstu ik gadu papildina, un kopējā rotājuma summa šobrīd ir aptuveni 5500 eiro.
Pilsētā egli iededza 13. decembrī īpaša gaismas šova pavadībā, skanot salacgrīviešu iesūtītajām iemīļotākajām Ziemassvētku dziesmām. Tiešraidē "Facebook" ikvienam bija iespēja noklausīties domes priekšsēdētāja uzrunu. Runājot par svētku plāniem, Zunde informēja, ka iedzīvotājus iepriecinās mobilais Salavecis. "Viņš izpušķotā, apskaņotā un izgaismotā piekabītē iebrauks daudzdzīvokļu māju pagalmos un radīs noskaņu pieaugušajiem un brīnumu – bērniem." Salaveci varēs sastapt gan Salacgrīvā, gan Kuivižos, gan Svētciemā, gan arī Vecsalacās un Liepupē.



Salaspils egle


Salaspils novadā iedzīvotājus priecē divas astoņus metrus augstas egles, kas ir uzstādītas Saulkalnē un pie Sporta nama. Kā atklāj Salaspils novada domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lolita Balcerbule, abas ir augušas Limbažu kokaudzētavā un iegādātas par 520 eiro.

"Savukārt Dienvidu ielā un pie kultūras nama ir izrotātas šeit jau gadiem augošās skaistules. Dekori katru gadu tiek rūpīgi sakopti un salaboti, ja nepieciešams, bet to krājumi arī tiek papildināti," stāsta Balcerbule.

Pirmā Salaspils novada egle tika iedegta Saulkalnē 29. novembrī, savukārt Otrajā adventē iededza egli Dienvidu ielā, pie Salaspils sporta nama. Kā skaidro pilsētas pārstāve, lai izvairītos no cilvēku pulcēšanos, šogad netiek rīkotas papildu aktivitātes, bet jau kopš Pirmās adventes pie kultūras nama ir "noparkojies" Rūķmobilis, uz kuru katru nakti rūķi sanes salaspiliešu iesūtītās vēstules, zīmējumus un apsveikumus. 21. decembrī kāds no apsveikumu autoriem saņems pārsteiguma dāvanu. Tāpat arī kultūras nama dārzā ir izveidots Adventes vainags, pie kura katru svētdienu skan Ziemassvētku dziesmas un pasakas svētku noskaņas radīšanai. 23. decembrī iedzīvotājus iepriecinās gaismas instalācijas un spogulīšu mirdzums.

Saldus egle



Pirmajā adventē bez publiska pasākuma Saldus pilsēta iemirdzējās svētku rotā. Šogad lampiņas tika iedegtas vairākās Saldus pilsētas eglēs – pie autoostas, pie Saldus Mūzikas un mākslas skolas, kā arī "Pasaules malā" pie Saldus burtiem! Krāšņi iemirdzējās arī pārējie Ziemassvētku rotājumi Saldus pilsētā – lampiņu virtenes rotā gan apgaismojuma stabus, gan ēkas un kokus, kā arī svētku dekorācijas izvietotas dažādās pilsētas vietās, pastāstīja Saldus novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Šteina.

Šogad laukums pie Mūzikas un mākslas skolas pārtapis par mazu brīnumzemi! Kā jau katru gadu, O. Kalpaka laukumu rotā lampiņas uz māju jumtiem, pārvēršoties par mazu pasaku valstību, kas priecē gan pilsētas iedzīvotājus, gan viesus.

Šogad O. Kalpaka laukumā tiek veikti labiekārtošanas darbi, tāpēc tur netika uzstādīta egle, bet gan tika pušķotas citas pilsētas egles, kas rotātas gan ar jauniem, gan ar iepriekšējos gados iegādātiem rotājumiem. Saldus pilsētas kopējās Ziemassvētku dekorāciju izmaksas šogad veido aptuveni 26 000 eiro. Turklāt, kas būtiski, arī privātmāju īpašnieki īpaši padomājuši pie Ziemassvētku noformējuma.

Saulkrastu egle

Saulkrastu novadā uzstādītas divas svētku egles, aptuvenais koku garums ir astoņi metri, pastāstīja Saulkrastu novada domes pārstāve Baiba Stjade.
Šogad abas egles pašvaldība saņēmusi dāvinājumā no privātpersonas dārziem. Katru gadu svētku egles uzstāda pilsētas centrā un Zvejniekciemā. Eglītes rotātas ar LED virtenēm, LED dekoriem un plastmasas bumbām. Šogad rotājumi papildināti kopsummā par 2670 eiro.

Sedas egle


Sedas egle, kas cirsta Latvijas Valsts mežos, slejas sešu metru augstumā. Egle, kā ierasts, uzstādīta pilsētas centra laukumā. Daiļais Ziemassvētku simbols rotāts ar elektriskām eglīšu virtenēm un pašu gatavotiem rotājumiem. Daļēji izmantoti iepriekšējo gadu krājumi, bet daļēji papildināti – Strenču un Sedas eglēm rotājumi izmaksāja 500 eiro.

Siguldas egle

Jau 10 gadus Siguldas novada pašvaldība saudzē dabu un lielos kokus, egles konstrukcijai izmantojot meža tīrīšanas darbu laikā izcirstās 50 mazākas eglītes, tādējādi atbalstot videi draudzīgas idejas. Katras eglītes augstums vidēji ir trīs metri. Mazās eglītes iegūtas no Siguldas novadā esošiem lauksaimniecības zemju attīrīšanas vai mežu kopšanas darbiem, pastāstīja Siguldas novada pašvaldības pārstāve Austra Priļepiševa.

Vairākus gadus pēc kārtas centrālā Siguldas Ziemassvētku egle tiek uzstādīta Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā. Aptuveni 10 metrus augstās egles gaismas rotu veido dažādu toņu, spilgtumu un izmēru virtenes. Šajā gadā egli izgaismo kopumā aptuveni 1500 metrus garas virtenes ar apmēram 9000 diožu gaismiņām.

Siguldas novada pašvaldība ik gadu svētku rotājumu uzturēšanai atvēl aptuveni 20 tūkstošus eiro. Svētku egles rotājumi izmantoti jau esošie, iespēju robežās papildināti ar jauniem.

Ziemassvētku egles rotājumu iedegšana tradicionāli ik gadu notiek Pirmajā adventē, uz kuru novadnieki aicināti sanākt kopā, lai priecātos par svētku galveno simbolu. Šajā gadā, ņemot vērā pulcēšanās ierobežojumus, egles iedegšanas pasākums nenotika, tomēr, turpinot tradīcijas, Pirmajā adventē eglīte iedegta. Egles gaismu lampiņu iedegšanu papildināja gaismu un mūzikas saspēle, savukārt Siguldas dzelzceļa stacijas ēkas fasāde mirdzēja LED prožektoru staros, atdzīvinot svētku laikam raksturīgos tēlus – rūķus, meža zvērus, Ziemassvētku vecīti, viņa kamanas un citus. Iedzīvotājus aicināja nepulcēties un ievērot piesardzības pasākumus, lai sev ērtā laikā dotos baudīt svētku brīnumu un adventes laiku, jo, ņemot vērā valstī esošo ārkārtējo situāciju, kultūras un izklaides pasākumu norise nav iespējama.

Skrundas egle


Skrundas pilsētas svētku egle atceļojusi no Skrundas novada meža, un tā uzstādīta 6. decembrī. Kā ik gadu, tā rotājas pie Skrundas kultūras nama. Egle ir aptuveni 12 metrus augsta. Papildus jau esošajiem rotājumiem šogad iegādāti arī jauni, kas priecēs gan vietējos iedzīvotājus, gan viesus, pastāstīja Skrundas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Rozenfelde.

Egle iedegta 9. decembrī, šogad diemžēl bez ierastajiem publiskajiem pasākumiem, taču pašvaldība parūpējusies, lai šo laiku padarītu interesantu. 9. decembrī pie Skrundas kultūras nama notika pasākums "Lielās egles Ziemassvētku stāsts", kur ikvienu aicināja uzzīmēt savu Skrundas pilsētas sapņu egli un atnest to vakara gaitā uz kultūras namu, pretī saņemot pārsteigumu. Tāpat padomāts arī par citiem situācijai atbilstošiem un drošiem svētku piedzīvojumiem.

Smiltenes egle

Smiltenes pilsētas Ziemassvētku eglīti iededza rūķi sarkanā žigulī 6. decembrī, pastāstīja Smiltenes novada domes pārstāve Agija Kukaine.

Egle, kuru pilsētai uzdāvināja iedzīvotājs Ivo Ruks, tika vesta no Smiltenes novada Grundzāles pagasta Vecpalsas upes malas. Zaļā skaistule ir deviņus metrus gara un tradicionāli ik gadu uzstādīta Smiltenes pilsētas centrā. Tā rotāta ar latvju rakstu zīmēm, sniega pārslām un elektriskajām lampiņu virtenēm.

Šogad eglītes rotājumi ir nemainīgi, bet rotājumi pilsētas centrā un Vecajā parkā ir papildināti ar gaismas virtenēm, sniega pārslām un lielizmēra piparkūkām.

Staiceles egle


Kā informē Staiceles kultūras nama vadītāja Marta Māra Kuzmenko, Staicelē, tāpat kā citus gadus, arī šogad ir skatāma izrotāta eglīte. Tā ir dāvinājums pilsētai no kādas privātpersonas, kas vēlas palikt anonīma. Eglīte ir apmēram deviņus metrus augsta, tā atrodas laukumā pie Tūrisma informācijas centra, blakus robežakmenim par godu trim tautībām – latviešiem, igauņiem un lībiešiem.

"Šogad eglīte ir rotāta tikai ar gaismiņām. Līdz šim tās katru gadu papildināja arī Staiceles iedzīvotāju pašdarināti rotājumi, kuri tika radīti kādā no adventes radošajām darbnīcām, taču šogad Covid-19 straujās izplatības un aizliegumu dēļ šīs meistarklases nenotiek," papildu rotājumu neesamību skaidro Kuzmenko. "Taču paralēli izrotātajai Staiceles pilsētas galvenajai eglei katru gadu cenšamies papildināt rotājumu, dekoru krājumus. Šogad Staiceles pilsētā izvietos vēl 15 gaismas objektus – eglītes. Ceram, ka tie iepriecinās Staiceles pilsētas iedzīvotājus un viesus.

Katru gadu Staiceles pilsētas galveno egli iededz Otrajā adventē, pasākuma laikā. Arī šogad egle tika iedegta Otrajā adventē, bet papildu pasākumi nenotika."

Stendes egle


Foto: Publicitātes foto

"Mēs esam unikāli, jo mūsu pilsētai ir pašai sava egle, nekur nav jābrauc un jāmeklē," uzsver Stendes tautas nama vadītāja Elza Rozentāle. Krāšņā Stendes pilsētas eglīte atrodas Karoga laukumā. To, kā stāsta Rozentāle, stādīja stendenieka, filologa Kārļa Draviņa dēls Dainis un mazdēls Ivo 2000. gada 3. jūnijā, Kārļa Draviņa grāmatas "Kurzemē aizgājušos laikos" prezentācijas pasākumā. "Šogad eglei aprit 20 gadi. Mēs ļoti lepojamies ar savu egli. Tā izaugusi kupla un ļoti skaista. Egle šobrīd izaugusi aptuveni sešus metrus," atzīmē Stendes tautas nama vadītāja.

Ziemassvētku eglīte jau tradicionāli rotāta ar skaistām mantiņām un spuldzītēm. "Mums bija ļoti īpaši egles mirdzēšanas svētki. Šajā dienā egle īpaši iemirdzējās mūzikas pavadījumā, uzburot skaistu Ziemassvētku brīnumu. To papildināja dažādas gaismu instalācijas. Cilvēki bija sajūsmā un tiešām uz mirkli sajutās kā pasakā," tā Rozentāle.

Strenču egle



Strenčos rasts interesants risinājums. Tur no mazām eglītēm, kas cirstas Latvijas Valsts mežos, izveidota lielā egle. Egle, kā ierasts, meklējama pilsētas centra laukumā. Tā stiepjas 12 metru augstumā. Egle izgreznota ar elektriskām eglīšu virtenēm un pašu gatavotiem rotājumiem. Daļēji izmantoti iepriekšējo gadu krājumi, bet daļēji papildināti – Strenču un Sedas eglēm rotājumi izmaksāja 500 eiro.

Talsu egle


Foto: Publicitātes foto

Krāšņā svētku eglīte Talsu pilsētas laukumā iemirdzējās dienu pirms Pirmās adventes – 28. novembrī. Kā stāsta Talsu novada pašvaldības mārketinga speciāliste Dana Felkere-Bērziņa, šī gada eglīte, tāpat kā iepriekš, veidota no 250 mazām eglītēm, kuras izvēlētas, konsultējoties ar Latvijas Valsts mežiem, apzinot vietu, kur tās videi atbildīgi izcirst.

"Talsu pilsētas egles rotāšanā ir izmantotas gan iepriekšējo gadu dekorācijas, gan jaunas – gaismu virtenes un rotājumu elementi. Šogad to īpašu dara iedzīvotāju līdzdarbība egles rotājumu veidošanā," iedzīvotājus uzslavē Felkere-Bērziņa.

Viņa stāsta, ka Talsu novada pašvaldība šogad aicināja iedzīvotājus mājas apstākļos izrotāt katram vienu no galvenajiem egles rotājumu elementiem – cimdiņiem – ar domām par gaidāmajiem svētkiem. "Iedzīvotāju atsaucība bija tika liela, ka izrotāti tika ne tikai 50 cimdiņi, bet arī 20 sniegpārslas. Tajos atspoguļojas gan Ziemassvētku tematika, gan personīgi vēstījumi, gan lepnums par savu pilsētu – Talsiem," norāda Talsu novada pašvaldības pārstāve.

Pilsētas laukumā eglīte rotājas ne tikai košās lampiņu virtenēs, bet pie tās katru sestdienu var vērot iespaidīgas gaismas un multimediju projekcijas. Gaismu šovs ir vērojams no pulksten 18 līdz pulksten 22.

Tukuma egle

Tukumā svētku eglīte ik gadu tiek novietota Tukuma centrā – Brīvības laukumā, kur tā ar savu krāšņumu priecē ne tukumniekus, bet arī pilsētas viesus. Šī gada Tukuma svētku rota 53 gadus augusi Jauntukumā – iespaidīgo eglīti ziedojusi tukumnieces Dzintras Ivančikas ģimene. Kā izrādās, to pirms vairāk nekā pusgadsimta pie mājas iestādījis Dzintras tēvs Ēriks Pelcis, mamma Irēna un brālis Edmunds. Eglīti pilsētai ģimene nolēmusi dāvāt, jo tā bija izaugusi pārāk liela, kā rezultātā sākusi bojāt ģimenes dzīvesvietu. "Kad koku stādīja, nevienam pat prātā neienāca, ka tas izaugs tik kupls un augsts. Patiesībā mēs pat nepamanījām, pa kuru laiku šī egle kļuva tik milzīga", tā Dzintras kundze stāstījusi žurnālistiem par egli. Ģimenes dāvātā eglīte pilsētniekus un Tukuma viesus priecēs līdz pat Zvaigznes dienai. To, cik svētku koks ir augsts, neviens nav mērījis.

"Egli rotājis rūķis, kas pakāpies uz kāpnēm. Rūķis bijis taupīgs, izmantojis pagājušā gada lampiņas un bumbas," pastāstīja Tukuma tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Ingrīda Smuškova. Pilsētas lielākā egle izrotāta ar lukturiem, kamanām un trepēm, kur arī ir pats egles rotātājs – rūķītis. "Vējš pēdējās dienās bijis diezgan spēcīgs, rūķim egle jāpieskata ik dienas," tā TIC vadītāja. Rūķis izrotājis ne tikai pilsētas eglītes, bet, kā stāsta TIC vadītāja, arī pilsētas ielas un puķu dobes. Šajā rakstā vari lasīt stāstu par to, kā rūķītis uzdarbojās Tukumā, kā arī vari aplūkot video, kur redzams Tukums ziemā. Savukārt šajā rakstā vari aplūkot pasākumus, kas decembrī notiks Tukumā.

Šogad Tukumu priecē arī vēl viena, izmēros mazāka, svētku eglīte, tā uzstādīta pie stacijas – uz perona. Šo mazo svētku eglīti ziedojuši pilsētas iedzīvotāji. Starp citu – arī šo eglīti uzpasē rūķītis, kurš ir uzlīdis blakus stabā. Egli arī pilsētai ziemassvētku rotas veidošanai uzdāvinājusi tukumnieku Ribakovu ģimene no Durbes.

Eglītes šogad pilsētā iemirdzējās Pirmajā adventē. Šoreiz gan epidemioloģiskās situācijas dēļ krāšņs svētku pasākums izpalika.

Valkas egle


Foto: Roberts Johansons, Valkas novada domes Elektronisko plašsaziņas līdzekļu speciālists

Valkas pilsētā šogad uzstādītas divas krāšņas Ziemassvētku eglīte – viena jau tradicionāli rotā Lugažu laukumu iepretim Valkas pilsētas kultūras namam, bet otra egle, noslēdzoties Valgas-Valkas Dvīņu pilsētas centra būvdarbiem, pirmo reizi uzstādīta jaunajā Valgas-Valkas centrā.

"Egle, kas uzstādīta Lugažu laukumā, cirsta Valkas novada Valkas pagasta mežā, tā ir apmēram piecus metrus augsta. Savukārt Valgas-Valkas centra egle izveidota no vairākām dabiskām mazām eglītēm. Tās augstums sasniedz apmēram sešus metrus," stāsta Valkas novada domes pārstāvis Ivo Leitis.

Viņš norāda, ka šogad Valkas egles izrotātas ar jauniegādātām Ziemassvētku gaismu virtenēm. Tās dažādos laika intervālos maina savu apgaismojumu. "Šī gada apgaismojuma tematika ir Latvijas un Igaunijas sadraudzība, kas ir par godu pabeigtajam centra projektam. Valgas-Valkas centrā uzstādītā egle iemirdzas gan Latvijas, gan Igaunijas karogu krāsās, kā arī citās krāsu kombinācijās.

Abas eglītes Valkā tika iedegtas decembra sākumā. "Par egļu iedegšanu iepriekš netika izziņots, lai izvairītos no iedzīvotāju pulcēšanās. Valstī noteikto ierobežojumu dēļ diemžēl svētku pasākumi šogad izpaliks," tā Leitis.

Egle Valkas-Valgas kopīgajā centrā

Valmieras egle

Foto: Publicitātes foto

"Valmierā svētku galvenā rota – Ziemassvētku egle – tika iedegta vēlā ceturtdienas vakarā, lai no piektdienas līdz pat janvāra vidum priecētu valmieriešus un pilsētas viesus. Šogad nenotika publisks egles iedegšanas pasākums, to paveicām ar īpaši veidota video stāsta palīdzību, stāsta Kultūras centra direktors Toms Upners.

"Ziemassvētku egle atvesta no Amatas novada Zaubes pagasta, tā ir aptuveni 12 metrus augsta. Egle izvēlēta sadarbībā ar SIA "Egļu Serviss", kas veica arī egles piegādi uz Valmieru.

Lai arī nevaram pulcēties lielā pulkā, aicinām ģimenes un ikvienu individuāli atnākt pie Ziemassvētku egles, kā arī doties pastaigā pa pilsētu, kas vakaros un agrās rīta stundās pārtop par skaistu ziemas pasaku. Piektdienu, sestdienu, svētdienu vakaros un ziemas saulgriežu laikā īpašu noskaņu Valmierā radīs mūzikas skaņas."

Šogad Ziemassvētku dekorāciju un rotājumu iegādei, veidošanai, atjaunošanai un izvietošanai pilsētvidē, tai skaitā egles iegādei un egles rotājumiem paredzēti aptuveni 30 000 eiro. Rotājumu idejas rada un to izgatavošanu veic pilsētas māksliniece Inta Skrastiņa kopā ar tehnisko cilvēku komandu. No piegādātājiem tiek iegādāti vien materiāli, kas nepieciešami rotājumu izgatavošanai, bet paši rotājumi top uz vietas Valmierā. Arī dekorāciju izvietošana pilsētvidē ir vietējā resursa darbs, procesā iesaistoties Valmieras Kultūras centra, SIA "Valmieras Namsaimnieks" un SIA "Woltec" tehniskajam personālam.

Ziemassvētku dekorācijas un rotājumi tiek izmantoti atkārtoti, taču katru gadu tiek izveidots kaut kas jauns, kā arī papildināta un pilnveidota pamata bāze. "Rotājumi ir unikāli, Valmieras pilsētas mākslinieces Intas Skrastiņas radīti, tādējādi tiek ekonomēti finanšu resursi un panākts maksimāls efekts, jo rotājumi un dekorācijas kalpo vairākas sezonas. Šogad egle no iepriekšējiem gadiem atšķiras ne vien ar rotājumiem, bet arī lampiņām, kas iemirdzas īpaši – vairākās krāsās, vienai otru nomainot.

Iepriekšējos gados Ziemassvētku sajūtu daudzi no mums guva koncertos un dažādos citos Ziemassvētku pasākumos. Šogad Ziemassvētku gaidīšanas laikā esam padomājuši par piedāvājumu, lai šo noskaņu varam piedzīvot, taču nedaudz citādā veidā. Piedāvāsim dažādas aktivitātes svaigā gaisā, kas mudinās gan aplūkot Ziemassvētku egli un rotājumus, gan izstaigāt ne vienu vien neierastu maršrutu pilsētā. Būs gan pastaigu maršruts ģimenēm ar bērniem "Ziemas rūķa zābaciņš", gan pārgājiens "Ziemas saulgriežiem pa pēdām" 12 kilometru garumā, gan kontūru izaicinājums ģimenēm vai individuāliem interesentiem, kā arī aizraujoša spēle "Lukturīšu pastaiga" 26. decembrī. Par visām aktivitātēm plašāk var uzzināt Valmieras mājaslapā."

Ievērojot valstī noteiktos pulcēšanas ierobežojumus, svētku salūts netiks organizēts, taču Vecgada vakarā un līdz pat Jaunā gada pirmajām stundām Valmierā ģimenes un ikviens individuāli varēs pabūt gaismas un skaņas stāstā. "Vecgada vakarā aicinām izvēlēties sev piemērotu laiku un doties pastaigā, noskaņu maršrutos Vecpuišu parkā, Jāņparkā un Gaujmalā (netālu no "Pārgaujas aptiekas"), baudot gaismas un skaņas saspēles burvību, protams, vienlaikus ievērojot ierobežojumus Covid-19 izplatības novēršanai."

Vangažu egle


Foto: Privātais arhīvs

Arī Inčukalna novadā egļu iedegšana šogad notiek citādi nekā ierasts, informēja Inčukalna novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Aila Ādamsone. Pirmajā adventē kā pirmā tika iedegta egle pie Inčukalna Tautas nama. Otrajā adventē – Gaujas ciematā, bet 13. decembrī svētku egle iemirdzējās pie Vangažu Kultūras nama, savukārt Ceturtajā adventē viss novads būs gatavs sagaidīt Ziemassvētkus.
Pirms 17 gadiem Inčukalnā pie Tautas nama tika iestādīts Ziemassvētku koks, kas pa šiem gadiem izaudzis tik brangs, ka jau trešo gadu šī egle uz svētkiem tiek posta īpaši. Šoreiz tā saposta kā cimdu egle. Šo ieceri īstenojusi Inčukalna Tautas nama māksliniece Iveta Rozentāle, godinot Goda novadnieci un tautas daiļamata meistari – adītāju Ilzi Kopmani.

Arī Vangažu pilsētā pēdējos gados tiek sagatavota un izgreznota egle, kas nav mežā cirsta. Tā ir mākslīgā egle, kuras augstums sasniedz aptuveni sešarpus metrus. Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šoreiz tā tiks rotāta ar gaismas virtenēm un citiem rotājumiem.

Mežā cirstas eglītes Inčukalna novadā tiek uzstādītas tikai Gaujas ciematā, un šogad tur sarūpētas divas svētku egles. Viena no tām ir pirmsskolas izglītības iestādes "Minka" filiāles "Lapsiņa" teritorijā, bet otra – Vidzemes šosejas tuvumā.

Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā un noteikto ierobežojumu dēļ nekādi publiski pasākumi netiek rīkoti. Arī svētku egļu iedegšana notiek bez liekas iedzīvotāju pulcēšanās. Svētku egles tiek iedegtas, ļaujot iedzīvotājiem tās aplūkot ikvienam ērtā laikā. Gada tumšajā laikā gaismas nevar būt par daudz, tādēļ novadā bez ielu apgaismojuma stabu rotājumiem ar svētku tematikas dekoriem papildus gaismas elementi izvietoti Inčukalnā un Gaujas ciematā Vidzemes šosejas tuvumā esošā svētku egle izgaismota krāsu dažādībā.

Varakļānu egle



Varakļānos ik gadu tiek rotāta pilsētas skvērā augoša egle, šogad tā tika iedegta 11. decembrī. Diemžēl egles iedegšanas pasākums izpalika valstī esošo ierobežojumu dēļ. Varakļānu novada pašvaldības projektu vadītāja Aija Ščucka raksta, ka egle ir aptuveni 15 metrus augsta un tās rotāšanu veica pašvaldības saimnieciskie darbinieki. Egles rotājumi ik gadu tiek papildināti un šogad tam tika iztērēti aptuveni 300 eiro.

Ventspils egle

Šogad Ventspils pilsētas galvenā svētku egle ir uzstādīta Lielajā laukumā, kur atrodas gan koncertzāle "Latvija", gan strūklaka "Fregate "Valzivs"", "Delfi" uzzināja pašvaldībā.

Papildus galvenajai svētku eglei šogad Ventspilī tiek rotātas vēl astoņas egles – Rātslaukumā (10 m augsta meža egle), Bērnu pilsētiņā (10 m augsta meža egle); bērnu parkā "Fantāzija" (10 m augsta meža egle), Pārventas centrā (10 m augsta svētku egle, kas veidota no daudzām mazām dabiskām eglītēm), Ventspils pilsētas domes skvērā augoša dabīgā sudrabegle (10 m augsta), Ventspils tirgus laukumā (10 m augsta meža egle), pie Olimpiskā centra "Ventspils" (8 m augsta meža egle) un Piedzīvojumu parkā augoša dabīgā egle (4,5 m augsta)..

Pilsētas galvenā svētku egle tika izvēlēta ļoti rūpīgi. PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" un PSIA, "Komunālā pārvalde" speciālisti galveno svētku egli ieguva no AS "Latvijas valsts meži" Ziemeļkurzemes reģiona "Ventas" iecirkņa Elkšķenes mežā. Speciālisti norādījuši, ka egli izvēlējušies tās augstuma un kuplā zarojuma dēļ. Galvenā egle Lielajā laukumā ir 16 metrus augsta. Kopš jaunās koncertzāles izbūves 2019. gadā, pilsētas galvenā egle atrodas Lielajā laukumā. Iepriekš galvenā egle tika uzstādīta Rātslaukumā. Akcentējot turpat esošo koncertzāli "Latvija", Lielā laukuma svētku egle ir rotāta, izmantojot mūzikas nošu kompozīciju. Visu Ziemassvētku un Jaunā gada svētku gaidīšanas laiku, Lielā laukuma noskaņu papildinās egles fonā dzirdamas Ziemassvētku dziesmas.

Galvenokārt egles tiek rotātas jaunā noformējumā, dažādi kombinējot iepriekšējos gados iegādātos rotājumus. Visu egļu vizuālais svētku noformējums tiek izskatīts un apstiprināts Ventspils pilsētas domes Pilsētas attīstības komisijas sēdēs. Iepriekšējo gadu rotājumi tiek izmantoti, dekorējot pārējo pilsētu. Kokos izkārtotas baltas un sarkanas 3200 spuldzīšu virtenes, kuru kopgarums sastāda teju 38,5 km. Arī šogad ir uzstādīti gaismas dekori pie apgaismojuma stabiem, izgaismotas kompozīcijas "Rūķis ar dāvanu maisu", "Rūķis uz slēpēm", "Sniegavīrs uz slēpēm", eņģelīši, kā arī mirdzumu papildinās izgaismoti objekti parkos, skvēros un ielu krustojumos.

Turpinot Ventspils pilsētas Austrumu zodiaka simbolu dekorāciju tradīciju, Lielajā prospektā ir uzstādītas un izgaismotas Austrumu zodiaku skulptūras – žurka, zirgs, gailis, suns, pūķis, vērsis, trusis, tīģeris, čūska, cūka, pērtiķis, kaza.

Jaunas dekorācijas šajā gadā ir izgatavotas un uzstādītas Lielajā laukumā – trīs dažādi izgaismoti vides objekti mūzikas instrumentu formā, kā arī jaunas dekorācijas ir Kuldīgas ielā posmā no Lauku ielas līdz Raiņa ielai gan apgaismojuma stabos, gan iekārtas virs ielas.

Jaunie pilsētas svētku rotājumi ir iegādāti par nedaudz vairāk kā 20 tūkstošiem eiro.

Viesītes egle



Viesītē jau tradicionāli svētku eglīte iemirdzējusies pie Viesītes Kultūras pils. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad svētku egle ir cirsta no privātīpašuma zemes, "Delfi" uzzināja pašvaldībā. Astoņus metrus augstā svētku egle ir izrotāta ar gaismiņām, lampiņām un lieliem eglīšu rotājumiem – sarkanām un zeltītām bumbām, norāda Viesītes Kultūras pils direktore Raisa Vasiļjeva. Eglītes rotāšanai izmantoti iepriekšējo gadu dekori, bet ik gadu tie tiek papildināti pēc nepieciešamības un bez ievērojamiem tēriņiem. Pie svētku egles atrodas rūķi un rūķīšu namiņš, kur visu laiku skan Ziemassvētku melodijas.
Tāpat krāšņa Ziemassvētku egle priecē arī mazākos Viesītes novada iedzīvotājus – PII "Zīlīte" bērnudārza audzēkņus. Arī Viesītes novada pagastos – Elkšņos, Ritē un Saukā ir iedegtas svētku egles, kuras ir izrotātas ar krāsainām gaismas virtenēm un bumbuļiem.

Viļakas egle


Viļakas egle šogad izraudzīta un atvesta no Vecumu pagasta. Pilsētas galvenā egle ir 10 metrus augsta ar īstiem čiekuriem, tā uzstādīta Viļakas strūklakas laukumā, netālu no domes.
"Egles rotāšanai daļēji tika izmantoti iepriekšējos gados iegādātie rotājumi – 185 metri elektriskās silti baltās LED virtenes, 12 mirgojošās LED sniegpārslas un egles galotne," norāda daiļdārzniece Kristīne Rundzāne.
"Krāšņajā rotā šī gada jaunums ir 200 metri mirgojošas zaļas LED virtenes un 51 spīdīga zelta bumba, tās ir trīs dažādos izmēros. Tādējādi eglīte ir skaista un pamanāma arī dienas gaišajā laikā. Galvenās egles izrotāšanai, tāpat kā citus gadus, tika noīrēts pacēlājs. Šogad iegādātie rotājumi izmaksājuši 263 eiro, kopā egle šogad pašvaldībai izmaksāja 420 eiro."
Turpat pie pilsētas centrālās egles apmeklētājus sagaida sniegavīri un gaiši mirdz strūklakas namiņš. Viļakas novada domes pārstāvji izsaka lielu paldies uzņēmējam Elmāram Šakinam par palīdzību pilsētas egles transportēšanā.

Viļānu egle


"Viļānos eglīte tika iedegta 4. decembrī, diemžēl ierobežojumu dēļ nevarējām sarīkot svinīgo egles iedegšanu pulcējot novada iedzīvotājus un organizējot meistardarbnīcas, kā tas bijis iepriekšējos gadus. Tomēr katrs individuāli un kopā ar ģimeni ir aicināts apskatīt eglīti," raksta Viļānu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Sintija Upeniece.
"Eglīti mēs necērtam, bet rotājām to, kas aug tepat pašā pilsētas centrā, skvērā pie Kultūras nama. Eglīte ir ap 15 metrus augsta, tā greznota ar gaismiņu virtenēm un bērnu, skolēnu, pedagogu un iestāžu darbinieku veidotiem rotājumiem, šogad tās ir dekorētas koka sirdis, tāpēc nodēvēta par "Sirsnīgo eglīti". Tāpat jau otro gadu pie eglītes ir izvietoti Ziemassvētku namiņi, kas jo īpaši priecē bērnus, jo grūti tiem ir paiet garām un neienākt paciemoties."
Pilsētas laternu stabos ir izkārti LED rotājumi, lai radītu svētku noskaņu ikkatram, kurš iebrauc pilsētā, bet iestāžu un māju logus rotā elektriskie svečturi un citas gaismiņu instalācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!