Gunāra Igauņa mūzikas instrumentu muzejs - 18
Foto: DELFI
Cītara, cimbole, garmoška un bajāns – vai zini, kā izskatās šie mūzikas instrumenti? Un vai esi dzirdējis, kādas skaņas no tiem var izvilināt? Ja nē, tad atbildes var uzzināt Gaigalavā, Rēzeknes novadā, kur mūzikas instrumentu muzejā aplūkojami vairāk nekā simts dažāda veida instrumenti, kas pēdējo 120 gadu laikā tika spēlēti Latvijas teritorijā. Protams, ņemot vērā valstī esošo situāciju, līdz muzeja apmeklējumam vēl mazliet jāpaciešas, tāpēc šoreiz piedāvājam doties virtuālā tūrē.

Muzejs iekārtots bijušā staļļa vietā, tā saimnieks Gunārs Igaunis atminas, ka aiz sienas turētas arī govis, bet 2007. gadā lopiņus nomainīja mūzikas instrumenti. Viss sākās ar to, ka Gunāram bija piešķirta telpa kultūras namā, kur viņš remontēja akordeonus un izgatavoja cītaras: "Vienu dienu zvana paziņa un prasa, ko daru. Šim atbraukuši radi, bet jau divas dienas gulšņā, jo nav ko darīt. Saka, lai parādu, kā tā cītara izskatās. Tā arī viss sākās, parādīju mūzikas instrumentus, viņiem patika!" atceras Gunārs.

Ekspozīcijā ir īsts Latvijas lepnums – 30. gados Augusta Ieviņa taisīta harmonika. "Viņam tik labi gāja, ka Rīgā Barona ielā līdz 1954. gadam darbojās veikals, bet padomju vara paziņoja, ka tik buržuāzisku instrumentu padomju cilvēkam nedrīkst pārdot, veikalu nācās slēgt," Gunārs izrāda kolekciju. Plauktā ir arī simts gadus vecs sintezators, kur ir gan stīgas, gan podziņas, kā arī neparasts instruments cimbole jeb cimbala. Tā izskatās pēc kokles, bet spēlēt to var ar speciāliem koka āmuriņiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!