Ruģeļu ūdenskrātuve - 2
Dzidri zils vai koši zaļgans? Jā, jā, lai baudītu šādu ūdeņu vilinājumu, nebūt nav jāsteidz tālā ceļojumā – pietiek vien ar nelielu ekskursiju pa Latviju, lai to visu lūkotu savām acīm. Kur tad šādas vietas meklēt? "Tūrisma Gids" piedāvā piecus variantus!

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Tāpat, plānojot apskatīt kādu no šīm un arī citām vietām, vērts iepriekš pārliecināties, vai sakarā ar ierobežojumiem tā pieejama apmeklētājiem.

Ogres pusē

Dubkalnu ūdenskrātuve atrodas dabas parka "Ogres Zilie kalni" teritorijā, kuru brīvdienu pastaigām un braucieniem kā galamērķi izvēlas daudzi apkārtnes iedzīvotāji.

Ūdenskrātuves vidējais dziļums ir 2,5 metri, bet kopējā platība – 12,7 hektāri. Dubkalnu karjera nosaukums, iespējams, radies laikā, kad 20. gadsimta 50. gados derīgo izrakteņu krājumus Grantskalnos novērtēja toreizējās Ļeņingradas ģeoloģiskās izmeklēšanas speciālisti. Visticamāk, "Dubkalni" ir krieviskots līdzās esošo "Ozolkalnu" nosaukums.
Foto: Mārtiņš Laģis

1959. gadā tika uzsākta grants ieguve. Daļa Grantskalnu tika norakti un izveidojās Dubkalnu karjers. 2003. gadā grants ieguve tika pārtraukta, teritorija ātri piepildījās ar ūdeni un kļuva par iecienītu peldvietu vietējo iedzīvotāju vidū. Pateicoties tam, ka parka teritorijā ir daudz pazemes avotu, ūdens ir dzidrs un tīrs.

Ainaviski pievilcīgākā vieta, nenoliedzami, ir skatu laukums stāvkrastā, ūdenskrātuves austrumu pusē. Tā augstums ir 27 metri. Vieta allaž sniedz baudījumu dabas mīļotājam, dažādos gadalaikos ļaujot vērot dabas daudzveidību. Bieži iespējams novērot ūdensputnus – meža pīles, gulbjus.

Lasīt vairāk

Daugavpilī


Foto: Imants Suveizda Photography

Ruģeļu ūdenskrātuve Daugavpils pusē ir mākslīga ūdesntilpe, kas izveidota, gatavojoties Daugavpils HES celtniecībai. Tā atrodas četru kilometru attālumā no Daugavpils centra un ir iecienīta rekreācijas vieta. Ūdenskrātuves spoguļa laukuma platība ir 14,3 hektāri. Vidējais dziļums – trīs metri, bet maksimālais dziļums – 12 metri.

Šeit mīt ne tikai raudas, līdakas, asari, plauži, pliči, līņi, ruduļi, karūsas, bet arī vēži. Savukārt tas nozīmē, ka ūdens ir ļoti tīrs. Atkarībā no laikapstākļiem ūdenskrātuve neizsakāmi burvīgi maina savu krāsu – brīžos atklājot pat zaļganzilu eksotiku.

Lasīt vairāk

Siguldas novadā


Siguldas novadā, Allažu pagastā atrodas Mežmuižas avoti. Tie saukti arī par Kaļķugravas avotiem, jo iztek no Kaļķugravas nogāzes. Atkarībā no ūdens daudzuma šeit var apskatīt septiņus līdz pat četrpadsmit avotus.

Viena no skaistākajām vietām šeit noteikti ir Dzirnavu ezeriņš, kuru, saplūstot kopā, izveidojuši avotiņi. Tā pamatu klāj devona laikmeta zilganā glūda, tāpēc ezeriņš, īpaši saulainā laikā, izveido ūdenī dažādu krāsu gammu – vērojami zaļi, zili, tirkīzzili vai zilganzaļi toņi. Ūdens ir tik caurspīdīgs, ka iespējams saskatīt pašu ezeriņa gultni. Skats, ainava spoguļojas ūdenī, ir tiešām skaists.

Šeit atrodas arī nelielā Kaļķugravas dabas taka, kas sākas pie avotiņiem, bet tās beigu posmā ierīkotas piknika vietas. Aptuveni 700 metrus garā taka ved cauri mežam un iepazīstina ar šajā vietā esošajiem augiem.

Lasīt vairāk

Šķeltovas pagastā


Netālu no Aglonas, Škeltovas pagastā, atrodas neliels ezers – Velnezers, kas tiek dēvēts arī par Čertoku. Par spīti tam, ka agrāk uz ezeru nav vedušas norādes, lai tūristu plūsmas uz turieni nedotos, cilvēku interesi tas nemazināja. Tagad ezers kļuvis par populāru tūrisma objektu apkārtnē.

Savu nosaukumu tas ieguvis, pateicoties mistiskiem notikumiem, kas apvij šo ezeru, bet popularitāti tūristu vidū iemantojis savas unikālās, zaļganās krāsas dēļ. Informācijas stendā pie ezera teikts, ka pie šīs ūdenstilpnes novērojams neparasts klusums un ka to nemīl ne putni, ne dzīvnieki. Daudzi uzskata, ka arī peldēties tur nedrīkstot.

Ezeru apvij arī dažādas teikas un mistiski notikumi. Zinātnieki pat stāsta, ka te bieži vien aparatūra nestrādā, pazūd vai gadās kāda cita neizskaidrojama ķibele.
Lasīt vairāk

Rendas pusē


Starp Talsiem un Kuldīgu meklējamā Renda un tās apkārtne ir vairākiem dabas objektiem apveltīta teritorija – tostarp pirms dažiem gadiem popularitāti iemantojušais Lāčkroga ezers.

Lāčkroga ezers izveidojies bijušā kaļķu karjera vietā. Tas ir neliels ezers ar tirkīzzilu un ļoti dzidru ūdeni, kas nāk no pazemes avotiem.

Kā minēts "Visit Kuldīga", ezers savu nosaukumu guvis no blakus esošām mājām – "Lāčkrogs".
Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!