Savulaik greznais vācu baronu atpūtas galamērķis – Sējas muiža – pārvērties pīšļos
Foto: Nataly Hlapkovska
Ieejas durvis ar čuguna mežģīņu rāmi, unikāli karogu turētāji, greznas istabas un ēdamzāle ar smalkiem griestu gleznojumiem – tas viss un vēl vairāk kādreiz rotāja vareno Sējas muižu, kura piederēja vācu baroniem. Taču šodien no šīs spozmes nav ne miņas, un vēsturiskā ēka palēnām pārvēršas pīšļos.

Sējas muižas kungu māja celta 18.–19. gadsimta mijā. Muižas ēka piederējusi vācu baroniem, kuri vasarās braukuši te atpūsties, teikts Sējas novada pašvaldības mājaslapā. No 1751. gada līdz pat agrārreformai 1920. gadā Sējas muiža piederēja fon Duntenu dzimtai.

Pašreizējā pils ēka celta 1766. gadā un pārbūvēta no 1883. līdz 1885. gadam. Ārpusē virs divām sānu ieejas durvīm (vienas durvis aizmūrētas) atradās stikla jumtiņš – to turēja divi dekoratīvi čuguna balstiņi ar četrlapu laukumiem un rāmis. Balstiņu ornamentā redzams riņķis, ietverts kvadrāts un četrlapu caurums. Karogturētāju galvenās ieejas pusē veidoja divi dekoratīvi čuguna lējumi, kam bija liels trīslapu caurums. Šādi rāmji, balstiņi un karogturētāji konstatēti vienīgi Sējā. Čuguna mežģīnes bija daudzveidīgas – tas liecināja par kādreizējo meistaru amata prasmi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!