Sējas dižozols
Foto: Nataly Hlapkovska
Mēs, cilvēki, bieži vien aizmirstam to, cik patiesībā bezspēcīgi un mazi esam dabas varenības priekšā. Lai to atminētos, par laimi nav jāgaida kāda postoša dabas katastrofa, bet gan varam tik vien kā pamest savu mājīgo mitekli un aplūkot simtiem gadus vecos dabas pieminekļus. Viens šāds ''onkulītis'', joprojām stalts, slejas Sējas muižas parkā – tas ir Latvijā vecākais dižozols.

Sējas ozols atrodas kādreizējā Sējas muižas parkā, piekalnē. Ozols ir ļoti ainavisks, bet tā apkārtne sakopta – iekopts mauriņš, nogrābti pastaigu celiņi. Varenais koks literatūrā tiek minēts kā ceturtais dižākais ozols Baltijā, bet otrais lielākais Latvijā, un tas tā ir ne velti. Varenā koka apkārtmērs (pēdējie mērījumi veikti 2017. gadā – red.) ir 9,15 metri (stumbra ''viduklis'' savu iespaidīgo apkārtmēru saglabā līdz pat piecu metru augstumam), savukārt ozola zari stiepjas 23,5 metru augstumā. Dižozolam ir arī iespaidīgs vainags, kura izmēri ir 24x6 metri.

Savus iespaidīgos izmērus koks ieguvis aptuveni 450 dzīves gadu laikā – tiek minēts, ka tas iestādīts ap 1567. gadu, kad Sējas muižu savā īpašumā ieguva Juhans Zeige (Johan Seyge jeb Zöge). No muižnieka uzvārda arī cēlies muižas latviskais nosaukums. Jāpiebilst, ka Sējas ozols ir vecākais ozols Latvijā. Sava mūža laikā ozols arī ieguvis vairākas ''rētas'' – uz tā stumbra vērojamas divas vecas zibens spēriena joslas, kā arī nenosakāmi daudz svina un dzelzs šķembu no abu pasaules karu šāviņiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!