Pasaku valstība Cēsu pusē: dabas parks, kurā tek ziemā neaizsalstošs Svētavots
Foto: TrenkoTrip
Jau izsenis dažādiem dabas objektiem tiek piedēvētas dziednieciskas spējas, un īpašā godā tiek turēts ūdens. Tas apdziedāts tautasdziesmās, tiek pieminēts ticējumos un teikās. Ja radusies vēlme uz savas ādas pārbaudīt kādai ūdenstilpei piedēvēto spēku, zini – tas ir iespējams! Piemēram, viens no šādiem svētavotiem, kuram jau izsenis tiek piedēvētas dziednieciskas spējas, atrodas Cēsīs.

Kā stāstīts Svētavota mājaslapā, Dienvidaustrumos no Cēsīm, Cīrulīšos no kādas smilšakmens nišas iztek leģendām apvītais, ziemā neaizsalstošais Svētavots. Tas izplūst no 88 metru dziļuma tīrā, lielā, dabiskā baltas smilts iezī, un tā ražība ir 3 litri ūdens sekundē. Svētavota izcelsmes un pastāvēšanas vēsture ir ļoti sena – tā ala ir pirmā Latvijas ala, kas minēta zinātniskajā literatūrā.

Novadpētnieks Johans Kristofs Broce 1722. gadā alu apmeklēja, aprakstīja un uzzīmēja – tas ir senākais šobrīd zināmais Latvijas alas attēls. Broce rakstījis, ka "alas dibenā, kur ir arī daži lieli, melni akmeņi, no zemes izplūst skaidrs, ledusauksts ūdens, kas aiztek gar alas kreiso pusi. Ap to un pie kalniem abās pusēs aug alkšņi, egles, priedes, kadiķi un ievas. Šī novada latviešu zemnieks piedēvē ūdenim brīnumspēku, tāpēc tad, kad ir slims, viņš tajā mazgājas un arī atstāj alā apģērba gabalus un naudu".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!