Iepriekš arhitektūras pieminekļu mednieks Artūrs Tiziks dalījās ar Top 5 skaistākajām pamestajām Latvijas baznīcām, kā arī Top 5 vērienīgākajām pamestajām muižām, bet šoreiz Artūrs dalās ar Top 5 neparastākajiem un interesantākajiem pamestajiem objektiem. Kādiem? To vari uzzināt turpmākajās rindās.
''Šī gada sākumā nejaušības pēc sāku interesēties par pamestām ēkām Latvijā. Atrast šos objektus nav vienkārši, bet tas noteikti ir iespējams. Pēc pirmās tūres pa Vidzemi āķis bija lūpā, un kopš tā laika brīvdienas tiek pavadītas, medījot graustus un izbijušus vietējos, kā arī valsts nozīmes arhitektūras pieminekļus. Šis tops viennozīmīgi ir subjektīvs un balstīts uz manām izjūtām,'' uzsver Artūrs. Viņa pamesto vietu meklējumiem vari arī sekot līdzi viņa ''TikTok'' kontā.
Atgādinām – ja vēlies apmeklēt kādu no rakstā pieminētajām vietām, izturies pret to ar cieņu un atstāj neskartu!
Ņemot vērā Covid-19 izplatību, arī "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.
Gulbenes Baltā pils
Ēkai ir raiba un smaga vēsture – tā divas reizes cietusi no liesmām; tajā pēc Pirmā pasaules kara piespriesti nāves sodi un pagrabos notikusi spīdzināšana; Otrā pasaules karā pils daļēji sagrauta, bet pēc kara tur izveidoti dzīvokļi. Savukārt 20. gadsimta 70. gados tika pieņemts lēmums pārtraukt dzīvokļu darbību, piešķirt valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statusu, atjaunot ēku un tur izveidot muzeju. Plāni īstenoti tikai daļēji – dzīvokļu darbība tika pārtraukta.
Kopš 2005. gada ēka divas reizes mainījusi īpašniekus, kuriem bijuši plāni atjaunošanai, bet tie nav realizēti. Ļoti žēl noskatīties, ka šāds skaists veidojums ir tuvu sagrūšanai, bet koncentrēšos uz pozitīvo – ēkas arkas ar torsiem ir ļoti skaistas, pils kopējā forma arī šķiet unikāla un neredzēta. No priekšas Gulbenes Baltā pils tiešām izskatās kā pils, un ļoti gribētos redzēt, kā tā izskatījusies savas spozmes laikā.
Iesaku aizbraukt apskatīt, kamēr tā vēl saglabājusi daļu šarma.
Murjāņu kamaniņu trase
Pie vecās trases var brīvi piebraukt. Tā atrodas ļoti skaistā kalnainā vietā (latviešu izpratnē, protams), Gaujas nacionālajā parkā. Pie trases apskatāma arī glīta klints. Tā kā trasi apskatījām darba dienā, mums paveicās, jo bijām tur vienīgie. Koka trase, dīvainie trenažieri un citas instalācijas, kā arī pilnīgā izolācija radīja iespaidu, ka esam aizceļojuši uz pavisam citu laiku un vietu. Tā ir patiešām unikāla. Atliek cerēt, ka īpašnieki turpinās par to rūpēties.
Peldu tornis
No torņa palikušas pāri vien ārējās sienas, bet tas nemazina efektu. Kopskats ir ļoti skaists – Peldu tornis ezera krastā, tam blakus – koka lapenīte un laipa. Vietējiem iedzīvotājiem ekskluzīva atpūtas vieta.
Publiskajā telpā informācija par Peldu torni pieejama ļoti ierobežotā daudzumā. Dažādos avotos minēts, ka tornis celts 1820., 1890. gadā vai 19. gadsimta vidū, bet uz paša torņa norādīts 1890. gads. Peldu tornis bijusi daļa no Remtes muižas kompleksa, un, iespējams, tajā ik pa laikam pusdienojuši muižas iedzīvotāji.
Boķu tautas nams
Grenču skola
Šobrīd ēka stāv pamesta, un vienīgie tās apmeklētāji ir pamesto ēku fani un ''airsoft'' entuziasti.