Foto: Vecbebru muiža, kurā reiz tika apmācīti biškopji
Foto: Natālija Hlapkovska, DELFI
Latvijā ir daudz skaistas un neparastas, lielas un mazas, atjaunotas un aizmirstas muižas. Kāda nāk prātā uzreiz, bet cita joprojām ir neatklāta un var sagādāt patīkamu pārsteigumu. Interesants brīvdienu galamērķis ir Bebru pagastā – apmēram desmit minūšu brauciena attālumā no saglabājušās Vecbebru muižas kompleksa atrodas bijušās Jaunbebru muižas drupas.

Kokneses pagasta tūrisma mājaslapā informācija liecina, ka Vecbebru muižas dzīvojamā ēka celta barona Fīdriha fon Meijendorfa laikā 19. gadsimta pirmajā pusē klasicisma stilā. Muižas kungu māja nodedzināta 1905. gadā, bet vēlāk to atjaunoja arhitekta Vilhelma Bokslafa vadībā. Atjaunojot muižas kungu māju, tai izbūvēts rizalīts (celtnes daļas izvirzījums visas ēkas augstumā), kas ir izteiksmīgs jūgendstila arhitektūras paraugs.

Bijusī kungu māja (valsts nozīmes piemineklis) ir vienstāvīga dzīvojamā ēka ar arhitektoniski viekārši risinātu cokolstāvu, kurā saglabājušās oriģinālie cilindriskie griestu pārsegumi un krusta velves, rakstīts "Historia" mājaslapā. Ēkas parādes fasādes centrālo daļu grezno proporcionāli iespaidīgs ieejas rizalīts ar jūgendstilam raksturīgo centrālo logu dekoratīvu dalījumu. Virs pirmā stāva izbūvēts mansards ar dekoratīvu pildrežģa apdari sānu fasādēs un bēniņstāvs ar nelieliem virsgaismas lodziņiem. Ēkā ir baroka laika kamīns. Vēstursiko muižas apbūvi līdz ar kungu māju veido dažādos laika posmos un stilos būvētu dzīvojamo un saimniecības ēku grupa – agrā klasicisma stilā būvētā klēts, stallis un pagrabs. Vecbebru muižas dienvidu pusē saglabājies liepu alejas posms ar mūrētu akmens žoga stabu rindas paliekām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!