Foto: No "Birzī" personīgā arhīva
Pasaulē pirmajā sulu koku parkā, kas kopš 2018. gada tiek iekopts Brantu pagasta Kainažos, 21. maijā tiks veidots lielformāta vides objekts Māras krusta formā, kuru varēs redzēt no putna lidojuma.

Dzirkstošo bērzu sulu "Birzī" ražotāji SIA "Kainaži" ar Smiltenes novada pašvaldības atbalstu 2018. gadā sāka veidot pasaulē pirmo sulu koku parku. Tajā tiek stādītas tikai koku sugas, kas pavasarī dod pārtikā lietojamu sulu.

Nodarbojoties ar sulu tecināšanu, lai no tās radītu sīrupus, atspirdzinošus dzērienus, balzamus un citus produktus, ražotāji nonākuši pie secinājuma, ka pārtikā lietojamas sulas neražo tikai bērzi un kļavas, bet arī citas koku sugas. "Protams, radās jautājums, kā tās garšo, vai ir kādas atšķirības. Nonācām pie idejas, ka nebūtu slikti kādreiz to visu nomēģināt vienā vietā. Tā kā mums ir zeme un neesam tipiskie lauksaimnieki, nonācām līdz idejai, ka varētu izveidot parku, kas būs atvērts gan lekcijām un ekskursijām, gan zinātniskiem nolūkiem, kā arī pašiem būs interesanti nogaršot sulas," stāsta uzņēmuma īpašnieks Ervins Labanovskis.

Pašlaik parkā aug vairāk nekā 300 bērzi, valrieksti, kļavas un arī dižskābarži. Kā vēstīts "Birzī" mājaslapā, pirmās parkā tika iestādītas 100 cukura kļavas, kuru dzimtene ir Ziemeļamerika. Arī dzimtenē koks plaši tiek izmantots sulu ieguvei. Tieši šīs kļavas lapa ir Kanādas simbols un attēlota arī valsts karogā. Pēc tam sekoja 200 Latvijas āra bērzu un 200 purva bērzu stādīšana. Latvijas ainavā tipiski augošajiem bērziem turpat netālu slejas arī no Ziemeļamerikas nākušais dzeltenais bērzs, Himalaju bērzs akmens bērzs un citi. Tāpat nelielā paugurā aug aptuveni 100 melnie valrieksti, kura dzimtene arī ir Ziemeļamerika. Platībā aug arī dažādas kļavas, piemēram, Norvēģijas kļava, Sudraba kļava, Zaļmizas kļava. Ar visiem parkā augošajiem kokiem vari iepazīties, klikšķinot šeit.

Sākotnēji parka apmeklētāji varēs priecāties par augošo koku krāšņumu, jo paies vismaz 15 gadi, līdz tie sasniegs tik lielu apkārtmēru, lai tajos varētu urbt un iegūt sulas.

Šogad parks tiks papildināts ar Āzijas bērzu un Japānas valriekstu. "Protams, ir valrieksti un kļavas, kas pie mums nekad neaugs, jo nevar izturēt mūsu ziemas. Piemēram, Peru vai Kalifornijas valrieksts," stāsta Ervins. Arī stiprās salnas maija sākumā ir apskādējušas kociņus, taču saimnieks cer, ka tie ātri atkopsies un nosalušo lapu vietā drīz plauks jaunas.

Šogad papildus Neīstās Zībolda jeb Korejas kļavai, Ķīnas sīklapu bērzam un Ailantlapu riekstokam hektāra platībā parkā tiks stādītas kļavas Māras krusta formā, kam abās pusēs būs sastādītas egles, lai krusta kontūras būtu zaļas un redzamas visu cauru gadu. Plānots, ka pēc gadiem, kokiem paaugoties, no putna lidojuma varēs redzēt Māras krusta formā sastādītos kokus, kas katrā gadalaikā izskatīsies citādāk.

"Mūsdienu pasaulē, kad viss notiek ātri un mirklīgi, esam nolēmuši radīt ko absolūti pretēju, ko tādu, kas veidojas ilgi un pamatīgi. Šis Māras krusts cerams būs redzams vēl tad, kad neviens no viņa stādītājiem vairs nestaigās pa šo zemi," ieceri komentē uzņēmuma īpašnieks.

"Birzī" aicina talkot gribētājus pielikt savu roku un lāpstu unikālā projekta tapšanā, kas notiks 21. maijā Latvijas Meža dienu ietvaros.

Pasākuma norises vieta: Smiltenes novada, Brantu pagasta Kainaiži, "Birzī" dzirkstošo bērzu sulu ražotne.

Pasākuma programma:

  • Pulksten 11 čellistes Undīnes Balodes muzikālā performance;
  • No pulksten 11.30 līdz 14 sulu koku parka stādīšana un Māras krusta veidošana no kļavu stādiem;
  • 14.00 "Kainaižu" spēka zupa.


Pasākuma rīkotāji aicina apmeklētāju ierasties ar savu lāpstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!