Noskaties! Sējā salāti aug plastmasas caurulēs
Vai jūs zināt, kas ir hidroponika? Tā ir audzēšanas metode, kurā neizmanto augsni, bet gan ūdeni, kas bagātināts ar barības vielām. To sauc arī par nākotnes lauksaimniecību, jo tā ir videi draudzīga un efektīva. Tieši šādu metodi salātu un garšaugu audzēšanai izvēlējušies Jānis un Elīna Birzkalni, kas saimnieko "Augšbirzēs" Saulkrastu novada Sējas pagastā.

Pagaidām ģimene savu saimniekošanu sauc par hobiju. Lai gan četri plēves tuneļi, kuros aug vasaras un rudens avenes, zemenes un dažādi zaļumi šķiet gana nopietna saimniecība, kas arī prasa daudz darba. Reiz ar telefona aplikācijas palīdzību pārbaudījuši - dienā dažādus saimniecības darbus veicot, nostaigāti 25 kilometri. Taču sācies viss ar Jāņa mammas ideju par aveņu audzēšanu. "Šeit bija zemes gabals, ko nopirkām jaunības trakumā. Aizaudzis viss ar krūmiem un zāli, nekas īsti netika darīts. Tad mamma palūdza vienu gabalu, kur iestādīt avenes – paaudzēt, aizvest uz tirdziņu, lai būtu ko darīt. Protams, gājām palīgā. Pēc kāda laika arī Elīnas mamma izdomāja, ka viņa varētu te iestādīt avenes, varbūt vēl kaut ko," stāsta Jānis. Tā nu dažu gadu laikā īpašumā iekopti vairāki nelieli lauciņi, līdz reiz viņš pieaicināts palīgā avenes nolasīt. "Es skatos – nekā tur nav, mazas tās ogas. Tāds bezjēdzīgs darbs."

Jānis, zinot, ka kolēģis īstenojis Eiropas atbalstītu projektu un uzcēlis tuneļus tieši aveņu audzēšanai, devies pie viņa ciemos, un sapratis, ka ko līdzīgu var sameistarot paša spēkiem. "Pa ziemu pirmo garo tuneli sametināju, pavasarī uzstādījām un iestādījām pirmās avenes. Tad nākamajā ziemā nebija miera, un likām vēl klāt. Tuneļu malās bija kastes, kurās mūsu mammas audzēja dažādus salātus, zaļumus, dilles, ko arī deva prom uz tirdziņu. Un tad, kad to bilanci sākām skatīties, izrādījās, ka dārzeņiem ir labi rādītāji. Pat labāki nekā dārgajām avenēm."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!