Viršu ziedēšana NBD - 6
Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
Pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 500 viršu šķirnes. To lapojums ir no gaiši un tumši zaļiem līdz sudrabainiem, dzelteniem, zeltainiem, bronzas un sarkanīgas nokrāsas lapu toņiem. Ziedi dažādu toņu violeti, sārti, sarkani, balti. Īpaši krāšņas ir šķirnes ar pildītiem ziediem. Nacionālā botāniskā dārza (NBD) kolekcijā ir ap deviņdesmit viršu dažādību, stāsta NBD Dendrofloras nodaļas vadītāja Linda Strode.

Viršu ģints zinātniskais nosaukums Calluna ir cēlies no grieķu vārda "kallyno" – tīrīt, savukārt "vulgaris" nozīmē – parastais. Burtiskā tulkojumā "parastais tīrītājs". Virsis tāds ir gan tiešā, gan arī pārnestā nozīmē. Viršu slotas senāk izmantoja slaucīšanai, bet ziedošos dzinumus – mājlopu un cilvēku organismu sakopšanai. Viršu ģintī ir tikai viena suga – parastais virsis. Ģinti ar viena sugu sauc par monotipisku.

Parasto virsi Calluna vulgaris L. Latvijā bieži sastop priežu mežos, degumos, sūnu purvu apmalēs un sūnu purvos uz ciņiem. Iespaidīgas audzes tas veido virsājos.

Kultūrā virši zināmi kopš 18. gadsimta vidus, kad tos sāka audzēt Anglijas dārzos. Vēlāk šķirnes parādījās Holandē, Beļģijā un Vācijā. Vairāk kā pēc 150 gadiem viršus sāka audzēt Centrālās Eiropas dārzos. Un vēl ilgi viršus dārzos uzskatīja par kaut ko novecojušu. Tādēļ to atdzimšana pirms dažiem gadu desmitiem likās vēl spožāka. Virši ir ļoti populāri krāšņumaugi Lielbritānijā, Vācijā, Čehijā, Polijā, ASV.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs

Parastais virsis augstumā sasniedz metru, ir bagātīgi zarots, mūžzaļais sīkkrūms. Tā īsi lineārās lapas ir vienas no mazākajām Latvijas ziedaugu lapām – tikai 1,5 - 2,5 milimetru garas. Violeti sārtie, retāk baltie ziedi sakopoti vienpusējos ķekaros. Viršu ziedēšanas sākums iezīmē fenoloģiskās vasaras beigu posma sākumu. Latvijā pēdējo 40 gadu laikā veiktie novērojumi atklāj, ka vidēji tas ir 4. augusts. Jāatzīmē, ka, pateicoties Latvijas klimatiskajām īpatnībām, ziedēšanas sākumam ir lielas reģionālas atšķirības. Novēro arī atšķirības starp gadiem.

Parastais virsis ir izcils nektāraugs. Viršu medum raksturīga tumša dzintara krāsa, reizēm ar sarkanīgu toni. Tas ir stiprs, nedaudz rūgtens un ar augstu olbaltumvielu saturu.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
'Allegretto'. 35 līdz 40 centimetrus augsts, zarojums stāvs, nedaudz izplests, jauno dzinumu gali zaļgandzelteni, ziemā oranždzelteni, ziedi rubīnsarkani, zied augusta vidus – septembris.


Senāk viršu novārījumu lietoja mājlopu grūti dzīstošu brūču tīrīšanai, ar saberztu ziedu un lapu pulveri apkaisīja brūces. Nelielās devās viršus iebaroja mājlopiem. Barības vielu tajos maz, toties organismu spēcinošu vielu – bagātīgi. Tautas medicīnā viršu ziedošos dzinumu tēju un uzlējumu arī mūsdienās izmanto kā nomierinošu, sviedrējošu, klepu mīkstinošu līdzekli, ar to ārstē reimatismu, gastrītu, podagru, ādas slimības un urīnceļu iekaisumus.

Īpaši bagātīgas viršu audzes sastopamas pie Vidusjūras, Mazāzijā un Spānijas ziemeļos, Skotijā, Īrijā, Skandināvijā, arī Vācijā, Krievijā, Baltkrievijā, Polijā un Baltijā. Uzskata, ka Ziemeļamerikā parastais virsis nonācis, pateicoties no jūras izskalotajiem avarējušo skotu kuģu jūrnieku gultu matračiem, kurus senākos laikos pildīja ar viršu dzinumiem. Dīgtspēju saglabājušās sēklas piemērotos apstākļos veidoja jaunus augus. Mūsdienās parastais virsis Ziemeļamerikā ir naturalizējies, tomēr biežāk sastopams tieši okeāna piekrastes apvidos, savukārt iekšzemē tas atrodams galvenokārt dzelzceļu tuvumā.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
'Con Brio'. 30 līdz 35 centimetrus augsts, zarojums stāvs, jauno dzinumu gali zaļgandzelteni, ziemā bronzas toņos, ziedi rubīnsarkani, zied augusta vidus – septembris.


Tātad virsi var uzskatīt par "ģeogrāfisku zemju vienotāju". Ne tikai ģeogrāfisku, bet arī valodniecisku. Latvijā viršus sauc par siliem, siliņiem, silājiem, cedriem, melatņiem, mellotņiem, virzājiem, viržiem. Lietuviešu valodā virsis ir "viržis". Daudzu tautu rudens mēneša senajos vai mūsdienu nosaukumos iekodēts virsis. Latvieši septembri kādreiz dēvēja par viršu jeb silu mēnesi, arī ukraiņu, poļu un baltkrievu valodā septembrim dots virša vārds.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
'Dark Beauty'. Ap 20 centimetrus augsts, zarojums stāvs, blīvs, lapas tumši zaļas, ziedi tumši sarkani, zied augusts – septembris.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs

'Boskoop'. Ap 25 centimetrus augsts, zarojums plašs, izplests, lapas zelta dzeltenas, ziemā krāsojas oranždzeltenas, ziedi violeti, zied augusts – septembris.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
'Grizabella'. 25 līdz30 centimetrus augsts, zarojums stāvs, diezgan blīvs, lapas pelēkzaļas, blīvi klātas ar matiņiem, kas piešķir augam sudrabaini pelēku krāsojumu, ziedi violeti, zied augusts – septembris.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
'County Wicklow'. Ap 20 centimetrus augsts, zarojums stāvs, nedaudz izvērsts, diezgan blīvs, lapas tumši zaļas, ziedi maigi rozā, pildīti, zied augusta sākums – septembra vidus.

Foto: Nacionālais botāniskais dārzs

'Kinlochruel'. Ap 20 centimetrus augsts, zarojums stāvs, nedaudz izvērsts, diezgan blīvs, lapas tumši zaļas, ziemā krāsojas bronzas toņos, ziedi balti, pildīti, zied augusta sākums – septembra vidus.
Ar citām šķirnēm vari iepazīties šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!