Bez sastrēgumiem un mierā
Foto: Kārlis Dambrāns/"Delfi"/Publicitātes foto
Pērnajā rudenī kā divu stāvu piebūve pie Ventspils slimnīcas ēkas tika atklāts Kurzemes Rehabilitācijas centrs, būtiski paplašinot rehabilitācijas pakalpojumu klāstu un uzlabojot pakalpojumu pieejamību.
Kā skaidro Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis, pasaules tendences liecina – rehabilitācijai ir jāatrodas pēc iespējas tuvāk slimnīcai. Tas pacientam ir gan ērtāk, gan palīdz drīzāk atlabt. Arī pacienta tuviniekiem šāds risinājums atvieglo ikdienu, jo atkrīt garais ceļš, piemēram, uz Vaivariem.
"Pacients rehabilitāciju saņem uzreiz nodaļā pēc operācijas un tad jau var sākt izmantot pakalpojumus rehabilitācijas centrā, un tādējādi ātrāk atgriežas normālā ikdienas dzīvē," skaidro Lācis. "Šis nav lielākais rehabilitācijas centrs Latvijā, bet mēs esam otrajā vietā Latvijā rehabilitācijas pakalpojumu dažādībā," uzsver slimnīcas vadītājs. Kā īpašus jaunumus plašajā pakalpojumu klāstā viņš izceļ baseinu ar paceļamo grīdu, kas piemērots dažādu klientu vajadzībām, virtuālās realitātes iekārtas un citus modernus risinājumus.
"Tas nav tikai darba piedāvājums un konkurētspējīgs atalgojums, bet dažādu lietu komplekss," par speciālistu piesaisti stāsta Lācis. Pilsētas saistošajos noteikumos mediķu bērniem iekļauti atvieglojumi – iespēja sākt mācības izvēlētajā izglītības iestādē bez rindas. Tāpat speciālistiem tiek nodrošināta dzīvesvieta. "Tas ir nopietns lēmums – pārcelties uz dzīvi citā pilsētā. No sākuma ir lieli izdevumi, un mēs mēģinām to atvieglot," uzsver slimnīcas vadītājs, atklājot, ka lielākā daļa Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas speciālistu ir dzimuši un auguši citur, bet darba dēļ pārcēlušies uz Ventspili.
Gādājot par esošo darbinieku labbūtību, tiek domāts arī par viņu mentālo veselību, jo tieši mediķi ir viena no tām grupām, ko slodzes, darbaroku trūkuma un citu apstākļu dēļ bieži skar izdegšana. "Nav noslēpums, ka mediķu trūkst. Īpaši tas attiecas uz māsām. Tāpēc mums slimnīcā ir klīniskie psihologi, jo darbinieku mentālā veselība ir ļoti svarīga, un pie tā mēs nopietni piestrādājam," skaidro slimnīcas vadītājs.
Šovasar skatē "Gada labākā būve Latvijā 2022" Kurzemes Rehabilitācijas centrs ieguva trešo vietu nominācijā "Pārbūve un atjaunošana".
"Ja ir ģimene, sākumā jāpadomā par viņiem. Mans vīrs ir jūrnieks, viņam bija vienalga, kur dzīvot (smejas). Man bija svarīgi, ka šeit dzīvo mani vecāki, varu viņiem palīdzēt, viņi man. Liels pluss bija, ka piešķir dzīvokli. Nav tā, ka atbrauc, un tad jāmeklē, kur dzīvot un vai vispār ir ko īrēt, jāuztraucas, kādi būs apstākļi," par pārcelšanos stāsta Jūlija. Viņas ģimenē aug divas meitas – piecus un 12 gadus vecas –, tāpēc ārste var novērtēt gan brīvi pieejamos pulciņus un plašo nodarbību klāstu, gan pilsētas infrastruktūru, kas ļauj ietaupīt laiku un justies droši par bērnu ikdienas gaitām.
"Ventspilī viss ir blakus. Šeit nav sastrēgumu. Uz darbu ar kājām man ir sešas minūtes. Lielākā meita man saka, ka savās ikdienas gaitās pat nepaspēj pa ceļam noklausīties vienu dziesmu, kad ir jau klāt. Arī apmaldīties šeit ir grūti," priecājas Jūlija. Viņa ar ģimeni izbauda gan pludmales tuvumu, gan pilsētas parkus, gan Ūdens piedzīvojumu parka baseinu, kas gan pieaugušajiem, gan bērniem ļauj peldēt visu gadu, gan dažādos kultūras un izklaides pasākumus ventspilniekiem un pilsētas viesiem.
Protams, Jūliju kā veselības speciālisti uzrunājušas arī jaunās un mūsdienīgās rehabilitācijas centra telpas ar labo tehnisko nodrošinājum. "Nevajag nekur braukt – viss ir uz vietas." Lielu lomu spēlē arī darba kolektīvs, kas jaunpienācēju uzņēmis kā ģimenes locekli. "Tu atnāc, visi tevi apņem kā ģimene, un tu jūties šeit svarīga un gaidīta." Jūlija smejot atklāj, ka viņas klasesbiedrene, neiroloģe, kura arī atgriezusies dzīvot Ventspilī, kādus trīs gadus vilinājusi Jūliju turp. "Viņa man visu laiku teica: "Brauc!" Man likās, ka Rīgā ir vairāk iespēju, bet patiesībā šeit ir ļoti labi. Te arī ļoti atbalsta papildu mācības, došanos uz konferencēm un citādi rūpējas par darbinieku izaugsmi." Viņa atklāj vēl kādu interesantu novērojumu – ventspilnieki daudz uzmanīgāk un atbildīgāk izturas pret ārsta norādījumiem un pierakstu laiku. "Uz vizīti atnāk ap 95% cilvēku, ko nevar salīdzināt ar situāciju, piemēram, Rīgā."
Viens no stūrakmeņiem jauno speciālistu piesaistē ir dienesta dzīvokļu piešķiršana. "Tas ir pašvaldības nopelns, ka tai ir iespēja to piedāvāt, un cilvēkus tas interesē." Viņa novērojusi, ka ir dažādas tendences – ir jaunas ģimenes, kas vēlas pārvākties no Rīgas vai citām pašvaldībām, ir māmiņas, kuras dzīvē vēlas kaut ko mainīt un izvēlas ar bērniem pārcelties, ir sievietes, kuru bērni ir izauguši un kuras vēlas dzīvē pamēģināt kaut ko jaunu. "Ir dažādi ceļi, kas šurp atved cilvēkus," norāda Bakanauska un atklāj – uzsākot jauno mācību gadu, pedagogiem Ventspilī piešķirti tuvu 20 dzīvokļiem.
"Mēs varam palepoties – esam piesaistījuši vidusskolas fizikas skolotāju, esam piesaistījuši vairākus gan vidusskolas, gan pamatskolas līmeņa biologus, mums ir izdevies piesaistīt latviešu valodas speciālistus un mūziķus. Tāpat esam piesaistījuši pirmsskolas pedagogus, logopēdus un sākumskolas skolotājus," uzskaita Bakanauska, norādot – vēl aizvien ir arī speciālisti, kuru trūkst, piemēram, logopēdi, psihologi un citi.
Speciālistu piesaistei Ventspils Izglītības pārvalde izmanto arī citus efektīvus instrumentus, piemēram, stipendijas topošajiem pedagogiem mācību laikā – to prioritāro jomu studentiem ir iespējams saņemt no trešā kursa, un stipendijas apmērs ir puse no minimālās algas desmit mēnešus gadā.
Īpaši augstas raudzes speciālistiem, kuri ir sevi pierādījuši un kuri ir gatavi pārcelties uz Ventspili, izstrādāta īpaša un individuāli pielāgojama bonusu sistēma, kas varētu atvieglot lēmumu mainīt dzīvesvietu un palīdzēt iedzīvošanās procesā.
Kā tad rit Lindas dzīve un viņas ģimenes dzīve Ventspilī?