Foto: "Shutterstock"/Publicitātes
Sienu pārkrāsošana ir ātrs un efektīvs veids, kā pilnībā izmainīt vai uzlabot kādas telpas izskatu. Lai gan pats krāsošanas process nav pārlieku sarežģīts, pirms darbu uzsākšanas ir svarīgi pienācīgi sagatavoties, nodrošināties ar visu nepieciešamo un ievērot vairākus būtiskus priekšnoteikumus, kas ļaus iegūt vislabāko rezultātu. Esam jau noskaidrojuši, kā izvēlēties piemērotāko krāsas veidu un toni, un tagad piedāvājam eksperta padomus, kā paša spēkiem pareizi un efektīvi veikt sienu krāsošanu.
Telpas sagatavošana un piemērots apģērbs
Sagatavošanās pirms krāsošanas, līdzīgi kā jebkurā saimnieciskā darbā, ir ļoti svarīgs etaps, kas tieši ietekmēs rezultātu. Lai gan sagatavošanās process daudziem varētu šķist laikietilpīgs un nedaudz garlaicīgs, tam tomēr ir jāatvēl laiks, un šo soli nedrīkst izlaist vai sasteigt.
Vispirms ir jāsagatavo telpa, kurā plānots veikt krāsošanas darbus. Lai virsmas un mēbeles tiktu pasargātas no krāsas, telpa ir maksimāli jāatbrīvo. Ja mēbeles nav iespējams pārvietot, tās jāapsedz ar plēvi. No sienām jānoņem gleznas un citi dekori. Tāpat arī jānosedz grīda. To var darīt ar plēvi, bet vēl labāks risinājums ir kartons, jo tas neslīd un labi uzsūc krāsu. Krāsošanas laikā ieteicams pa rokai turēt lupatiņu vai salvetes, jo noteikti vajadzēs kaut ko noslaucīt.

Krāsošanas darbiem vēlams arī piemeklēt apģērbu, ko nebūs žēl sasmērēt. Var arī izmantot tam īpaši paredzētu kombinezonu. Savukārt bez respiratora var iztikt. "Mūsdienās visas iekšdarbiem paredzētās krāsas atbilst Eiropas Savienības noteiktajiem gaistošo organisko savienojumu emisiju normatīviem, lai tās nenodarītu kaitējumu elpceļiem. Tāpēc es teiktu, ka respirators krāsošanas darbu laikā nav nepieciešams. Ja runa būtu par, piemēram, profilēšanu vai slīpēšanu, tad gan respiratoru vajadzētu lietot," iesaka "Sadolin" pārstāvis Ēriks Šagiazdanovs
Lai arī kā mēs negribētu, krāsa tomēr nedaudz šļakstīsies. Mūsdienās produkti nav tik šķidri, ar tiem ir vieglāk strādāt, bet kaut kādi krāsu pleķīši, visticamāk, uz apkārtējām virsmām nonāks. Lai arī ūdens bāzes krāsu ir vieglāk notīrīt, ieteikums to darīt uzreiz, tikko krāsa nonākusi uz nevēlamās virsmas. Citādi, kad ūdens bāzes krāsa sakalst, to būs jau grūtāk notīrīt, tāpēc obligāti jānosedz viss, ko nevēlamies nokrāsot.
Ēriks Šagiazdanovs, "Sadolin" pārstāvis
Sienu sagatavošana krāsošanai
Tas, cik pareizi un rūpīgi pirms pārkrāsošanas būs bijušas sagatavotas sienas, uzskatāmi atspoguļosies gala rezultātā. Jo slinkāki būsim, veicot sienu pirmsapstrādi, jo lielāku vilšanos sagādās nokrāsotā virsma. Pirmais solis – sienu nepieciešams atbrīvot no vecās apdares.
Ja siena iepriekš jau bijusi krāsota, tā, visticamāk, jau ir arī noslīpēta un noklāta ar gruntskrāsu. Vietās, kur vecā krāsas kārta ir nelīdzena un nolupusi, tā jānokasa. Ja uz sienas ir kādi nelieli defekti, tos var aizšpaktelēt. Liekā špakteles kārta pēc tam ir jānoslīpē. Vietās, kur ir veikti šādi labojumi, pēc tam ir vēlams arī uzklāt gruntskrāsu. Tad sienas jānomazgā un jāļauj tām nožūt.
Vispirms ir jānovērtē virsmu stāvoklis – vai nekas nelūp, nebirst, vai viss ir stabils. Vecā krāsas kārta, kas vietām ir nedaudz atlupusi, jānokasa nost, jo ar laiku tā tāpat nonāks nost. Ja sienas ir nesen krāsotas un viss joprojām izskatās labi, tikai gribas tās atsvaidzināt, pietiek ar to, ka sienas nomazgā ar tam paredzētiem līdzekļiem, kas atrodami būvmateriālu veikalos krāsu nodaļās.
Ēriks Šagiazdanovs, "Sadolin" pārstāvis
Līmlente un piemēroti instrumenti
Kad mēbeles ir apsegtas, grīda noklāta un sienas sagatavotas krāsošanai, atliek vēl norobežot līnijas, kuras nevēlamies pārkrāsot. To dara ar tam speciāli paredzētu krāsotāju līmlenti. Jāraugās, lai līmlente stingri piegultu virsmai un neļautu krāsai nokļūt zem tās. Ir jānorobežo griestu līnija, palodzes, līstes, logi, kontaktligzdas, slēdži un citas detaļas. Līmlenti vēlams noņemt uzreiz pēc krāsošanas. Ja līmlente paliks pie sienas pārāk ilgi, var gadīties, ka, to noņemot, no sienas tiks atplēsta krāsa.

"Nevajadzētu mēģināt ietaupīt uz līmlentes rēķina, jo lielveikalos nopērkamās lētākās līmlentes bieži vien nav tik kvalitatīvas. Tas pats arī attiecas uz instrumentiem – rullīšiem un otām. Kvalitatīvi instrumenti, iespējams, ir nedaudz dārgāki, taču arī no tiem ir atkarīgs rezultāts – cik līdzeni klāsies krāsa," skaidro jomas pārzinātājs.
Sienu krāsošanai pamatā izmanto rulli. Vēlams nodrošināties ar diviem – vienu lielāku, ar kuru krāsot sienas plakni no griestiem līdz grīdai, un vienu mazāku, ar kuru nokrāsot stūrus, malas, apkārt slēdžiem un citas grūti aizsniedzamas vietas. Tikko nopirktus instrumentus pirms lietošanas būtu vēlams nomazgāt. Ja ir šaubas par savu izvēli, piemērotākos instrumentus uz vietas būvmateriālu veikalā palīdzēs izvēlēties konsultants.
Žūšana – kas jāņem vērā?
Viena no būtiskākajām kļūdām, ko cilvēki pieļauj, ir krāsai nelabvēlīgu apstākļu radīšana. Uzskats, ka liels siltums paātrinās žūšanu, ir aplams.

"Tas, kas krāsai nepatīk, ir papildu karstums un sausums. Bieži vien remonts notiek apkures sezonas laikā, cilvēki aizver visu ciet, uzgriež vēl radiatorus, mitruma telpā nav nemaz. Krāsa it kā ātrāk nožūst, taču tā neizlīdzinās. Var gadīties, ka pēc nožūšanas varēs redzēt visas pārejas, ruļļa pēdas, pleķus. Krāsai žūstot, tai labāk patīk nedaudz vēsāki un mitrāki apstākļi nekā sausums un karstums. Ja ārā nav sals, varam telpu arī nedaudz pavēdināt," iesaka "Sadolin" pārstāvis.
Trīs izplatītas kļūdas, no kurām jāizvairās
  • Nekvalitatīvi darba instrumenti
    "Mēs varam nopirkt ļoti labu krāsu, ievērot tās lietošanas nosacījumus, bet, ja nopirksim nekvalitatīvus instrumentus, krāsojums tiks sabojāts. Ja no ruļļa kritīs ārā plūksnas, tās paliks uz sienas, un rezultāts nebūs kvalitatīvs. Arī jauns rullītis pirms krāsošanas būtu jāizmazgā, jo ražošanas procesā tajā var palikt plūksnas daļas," klāsta speciālists.
  • Nepiemēroti žūšanas apstākļi
    "Ja krāsošanas darbi tiek veikti apkures sezonā, telpas nedrīkst būt pārkurinātas. Ja ir pārāk liels karstums un gaiss ir sauss, var uzlikt mitru lupatu uz radiatoriem vai atvērt logu. Taču, ja ir liels sals, ārā arī būs zems gaisa mitrums, un tad ar loga atvēršanu neko neatrisināsim," skaidro eksperts.
  • Nepareiza virsmas sagatavošana
    "Virsmas sagatavošana krāsošanai ir ļoti svarīga, jo no tās ir atkarīgs rezultāts. Ja nepieciešama gruntēšana, tad tas arī ir obligāti jādara. Mēģinot ietaupīt, beigās var sanākt, ka skopais maksā divreiz," saka pieredzējušais jomas pārstāvis.