Foto: AFI
Runājot par ēšanas jautājumiem - grūtniece ir tāds pats cilvēks kā visi citi. Jau sen nav spēkā vecie, bet tautas apziņā iesakņojušies uzskati, ka grūtniecei ir jāēd par diviem vai otrādi – grūtniecības laikā jāievēro īpaši saudzējošs režīms (kā jau pie katras nopietnas saslimšanas).
Topošajai māmiņai, normāli noritošas grūtniecības laikā, nav nepieciešams ievērot kādu īpašu diētu vai ēšanas ierobežojumus, bet... jāatceras, ka tāpat kā ikvienam cilvēkam, ikdienā jālieto veselīgs, pilnvērtīgs un kvalitatīvs uzturs. Būtiskākie nosacījumi, kas būtu jāatceras grūtniecības laikā, ir šādi:

  • Nodrošināt, lai uzturā būtu pietiekami daudz olbaltumu – gaļa, siers, zivis, piena produkti.
  • Jāpiedomā, lai ēdienkartē vienmēr būtu svaigi dārzeņi, augļi un zaļumi, kas nodrošinās nepieciešamo vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu daudzumu.
  • Šajā laikā ir divtik svarīgi izvairīties no konservantu un dažādu ķīmisku pārtikas piedevu lietošanas, jo tas var palielināt alerģiju risku bērnam. Tāpēc ēdienkartē jāiekļauj pēc iespējas svaigāki un kvalitatīvāki produkti. Jāizvairās no sāļu produktu lietošanas.
  • Dienā jāuzņem vismaz 1,5 l šķidruma, bet jāseko, lai neveidotos izteiktas tūskas.
  • Tas pats sakāms par svētku svinēšanu. Svētkos varam atļauties nedaudz atkāpties no ikdienas ritma, arī nedaudz pagrēkot, tāpēc jau tie ir svētki.

    Jāņu dienas galdā tradicionālākie produkti ir siers un alus. Siers ir pat ļoti ieteicams produkts, bet... jāraugās, lai tas nebūtu sāļš, tāpēc vislabākie būs pašmāju gatavotie Jāņu sieri. Ar alu gan ir citādi. Lai cik arī tas kvalitatīvs un veselīgs nebūtu, par alkoholu grūtniecības laikā būtu jāaizmirst. Alus vietā var droši iemalkot minerālūdeni vai iesalu. Jāņi būs arī nākošgad!

    Bez šīm tradicionālajām lietām šodienas latvieša jāņugaldā, iespējams, būs arī ceptas desiņas, grilēta gaļa un zivis, zaļumi, svaigi un grilēti dārzeņi, kečups un dažādas gatavās mērces un citi produkti. No grilētajiem produktiem vislabāk izvēlēties kvalitatīvu gaļu, zivis vai dārzeņus, un censties tos pārāk nepiededzināt.

    Pārāk apbrūninātas virsmas vēlams nogriezt, jo tās var radīt gremošanas traucējumus. Tāpat nebūtu ieteicams pie grilētajiem produktiem lietot tradicionālos kečupus un citas gatavās mērces, jo tās satur ļoti lielus sāls daudzumus, un pārmērīgs sāls patēriņš veicina ūdens aizturi un tūsku veidošanos.

    Šie ieteikumi ir attiecināmi uz veselām grūtniecēm, kuras jūtas labi un kurām nav nekādas ar ēšanu saistītas problēmas.

    Galvenais - priecājieties un izbaudiet šos jaukos svētkus, bet ar mēru!

    Raksta autore: Inguna Bērziņa, diētas ārste.

    Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!