Grūtniecības laikā var parādīties “grūtniecības maska” jeb brūni pigmenta plankumi uz ādas pieres rajonā un ap acīm. To vairāk novēro sievietēm pēc 30 gadu vecuma un tumšākam ādas tipam. Piemēram, 3. ādas tipam ar normālu ādu, brūniem matiem, pelēkām vai brūnām acīm, (vidējs jutīgums pret saules apdegumiem), kā arī 4. ādas tipam ar gaiši brūnu-olīvkrāsas ādu, tumšiem matiem un acīm (minimāla jutība pret saules apdegumiem).
Pigmentācijas intensitāte un tās izzušanas ātrums katrai sievietei ir individuāls atkarībā no ādas tipa, hormonālās darbības organismā un tās ietekmi uz ādu. Parasti pigmenta plankumi izzūd pēc bērniņa piedzimšanas un barošanas ar krūti, tomēr atsevišķos gadījumos var arī saglabāties. Risinājums
Tām sievietēm, kuras nomākusi piņņu problēma, sejas ādas stāvoklis grūtniecības laikā parasti uzlabojas. Savukārt tām grūtniecēm, kurām pinnes nav bijušas, pasliktinoties sejas ādai kopumā, var pirmoreiz parādīties iekaisīgi izsitumi (pinnes). Lielākoties pēc bērna nākšanas pasaulē āda atveseļojas.
Risinājums
Krunciņu veidošanās, protams, ir atkarīga no vispārējā ādas stāvokļa (tās pastiprināti veidojas sausas ādas īpašniecēm!), ģenētiskās pārmantotības un no tā, kā par savu ādu rūpējas ikdienā. Tās pastiprināt var ilgstošs nogurums, miega bads, satraukums, kas nereti rodas, apgūstot savu jauno lomu dzīvē.
Risinājums
Izvēlies savu kosmetologu!
Grūtniecības laikā iespēju robežās vajadzētu apmeklēt kosmetologu, kas, pirmkārt, ieteiks atbilstošāko kosmētiku, lai izvairītos no sejas ādas izskata pasliktināšanās. Otrkārt, pielāgojot atbilstošas sejas procedūras, tiks uzlabots ne tikai ādas stāvoklis, bet arī radītas pozitīvas emocijas, kas ir īpaši svarīgas sagatavojoties jaunam dzīves pavērsienam. Relaksācija un labsajūta kā pozitīvs lādiņš iedarbosies arī uz bērniņu.
Jebkura sejas procedūra uzlabos ādas šūnu atjaunošanos, līdz ar to tās izskatu - atsvaidzinās sejas krāsu, veicinās ādas elastību un novērsīs jaunu krunciņu veidošanos.
Izvēloties atbilstošas sejas procedūras, iespējams izvairīties arī no pastiprinātas pigmentācijas veidošanās. Tā kā grūtniecības laikā bieži vien ir vērojama sejas tūska, ieteicamas arī limfodrenējošas masāžas, kas veicinās limfātisko cirkulāciju un pašattīrīšanos - dabīgo ādas vielmaiņu.
Mati un nagi - pirms un pēc!
Parasti grūtniecības laikā mati kļūst stipri, kupli un veselīgi spīdīgi. To veicina sievišķā hormona - progesterona darbības pieaugums, kā arī tas, ka grūtniecības laikā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu bērniņa attīstību, organisms sāk izstrādāt augšanu veicinošus hormonus.
Var parādīties arī pastiprināts ķermeņa apmatojums pēc vīrišķā tipa, t.s., hirsutisms, kas mazinās pēc bērna piedzimšanas.
Taču 2-3 mēnešus pēc dzemdībām mati var sākt pastiprināti izkrist, tie kļūst sausi un zaudē spīdumu, jo strauji krītas progesterona līmenis, tiek izjaukts vispārējais hormonālais stāvoklis organismā, un māmiņa, barojot bērnu, no sevis atdod ļoti daudz mikroelementu, olbaltumvielu un citu organismam svarīgu elementu, kas organismā atjaunojas lēnām un to trūkums izpaužas kā matu, nagu, reizēm, zobu bojājums. To var veicināt arī dzelzs, cinka, kalcija, vitamīnu trūkums organismā un stress, iespējamā pēcdzemdību depresija un apkārtējās vides faktori - putekļaina vide, gaisa kondicionieri, ultravioletais starojums, ķīmiska matu apstrāde, nepiemēroti kopšanas līdzekļi.
Ieteikumi
Nagi, tāpat kā mati, grūtniecības laikā kļūst stiprāki un cietāki. Ja naga plātnītes sāk slāņoties, tas var liecināt par dzelzs trūkumu organismā, kas ļoti nepieciešams bērniņa gaidīšanas laikā. Tāpat kā pēc bērniņa piedzimšanas un barošanas ar krūti mēdz pastiprināti izkrist mati, arī nagi kļūst trauslāki.
Apgrūtinātā pēdu audu apasiņošana un inervācija var mazināt ādas un nagu aizsardzību pret sēnīšu infekciju. Grūtniecības laikā, pieaugot svaram, pēdējos mēnešos ir lielāks risks inficēties ar nagu sēnīti, jo kājām ir apgrūtināta venozā un limfātiskā attece, kājas pietūkst, īpaši, ja ilgi sēdēts vai stāvēts. Turklāt pēdējos grūtniecības mēnešos, palielinoties ķermeņa svaram, pastiprināti var veidoties pēdu ādas sabiezējums, sāpīgas plaisas, varžacis un pēdu kārpas.
Ieteikumi
Ķermeņa āda!
Tāpat kā uz sejas, arī uz ķermeņa ādas iespējamas vizuālas izmaiņas, kas saistītas ar grūtniecību. Ne tikai palielinās ķermeņa svars un apjoms, bet saistībā ar augšanas hormonu pastiprinātu darbību organismā uz ādas var parādīties dažādi līdz šim nebijuši ādas jaunveidojumi - kārpas un papillomas, kas līdz tam bija it kā snauduši.
Papillomas un kārpas ir vīrusu izraisīti veidojumi ādā un to augšana tieši grūtniecības laikā pastiprinās ādas aizsargspēju izmaiņu dēļ.
Grūtniecības laikā reizēm var palielināties dzimumzīmes. To veicina estrogēnu receptoru atrašanās tajās un hormonālās darbības pastiprināšanās. Tas ir normāls process un nav iemesla nopietniem uztraukumiem.
Grūtniecības laikā pigmentācija var pastiprināties arī uz vēdera, krūšu galiem un citos ģenitālos rajonos, kas ir normāla un pārejoša ādas parādība grūtniecības laikā.
Tā kā grūtniecības laikā palielinās asinscirkulācija, asins daudzums, notiek aktīva asinsvadu reakcija - var kļūt sārtas plaukstas, lielāka iespēja veidoties asinsvadu veidojumiem (hemangiomām) un zirnekļveida nēvusiem.
Pēdējā trimestrī iespējama stiprāk vai vājāk izteikta nieze, ko rada sastrēgums žults izdalē un tas, ka āda var kļūt pastiprināti sausāka. Vairogdziedzera pastiprinātas darbības dēļ, kas izraisa pārmērīgu svīšanu, var parādīties arī daudzkrāsainā ēde.
Iespējamas arī specifiskas ādas slimības - dažādi izsitumi ar stipru ādas niezi, kas raksturīgas tikai grūtniecības laikam. Tomēr tām nepieciešama atbilstoša izmeklēšana un ārstēšana, lai slimība neizraisītu neatgriezeniskas sekas.
Ieteikumi