Ajūrvēdā grūtniecība tiek uzskatīta par kapfisku stāvokli (“kapha” jeb zeme – viena no trim došām jeb cilvēka tipiem atkarībā no tā uzbūves un emocionālā stāvokļa), kas izpaužas, sievietei esot nosvērtākai, mierīgākai un piezemētākai – ārējie apstākļi un problēmas šajā laikā viņu uztrauc daudz mazāk.

Tas ir laiks, kad sievietes ķermenī notiek jauna organisma veidošanās, viņas aprises kļūst apaļīgākas, sieviete kļūst mazkustīgāka, sapņaināka, laimīgāka, bet tai pašā laikā arī ļoti jūtīga un viegli aizvainojama.

Tieši tādēļ ir svarīgi, lai sieviete saņemtu uzmanību un rūpes no saviem līdzcilvēkiem un tuviniekiem, lai viņa justos laimīga un apmierināta. Bet pirmām kārtām viņai ir pašai jāparūpējas par sevi, vairāk jādomā par sevi, par savu bērniņu un jādara viss, ko un kā viņa vēlas.

Grūtniecei būtu jācenšas izvairīties no strīdiem un citām situācijām, kas rada stresu, arī darbā radušās problēmas vajadzētu risināt miermīlīgi un racionāli, neielaižot sevī negācijas. Protams, ka reālajā dzīvē vienmēr tā neizdodas, tomēr jāmēģina pēc iespējas mazāk iesaistīties aktivitātēs, kas prasa emocionālu un fizisku slodzi.

Saskaņā ar ajūrvēdisko pasaules skatījumu sievietei grūtniecības periodā vajadzētu darīt tikai to, ko viņa vēlas, kas ir priekšnosacījums tam, lai bērniņš justos labi un tam nerastos nekādas problēmas. Protams, ir ļoti svarīgi, lai sieviete ieklausītos sevī un izprastu, kuras ir tās “pareizās” vēlmes. Ja sieviete līdz grūtniecībai, kā arī tās laikā ir nodarbojusies ar jogu un ir ievērojusi ajūrvēdiskā uztura pamatprincipus, tas ir daudz vienkāršāk un saprotamāk.

Joga grūtniecēm palīdz ne tikai saglabāt nosvērtu prātu un sirdsmieru, atbrīvojoties no dusmām, bailēm un nepārliecinātības, bet arī efektīgi sagatavo ķermeni dzemdībām, vingrinot iegurni, mācoties pareizi elpot un atslābināties. Tādējādi dzemdību process arī ir mazsāpīgāks, sieviete arī šajā situācijā spēj kontrolēt notiekošo un palīdzēt sev.

Runājot par uzturu, grūtniecēm ir ieteicama kārtīga maltīte - ēd arī to, ko iepriekš esi sev liegusi, šajā ziņā nevajadzētu sevi īpaši ierobežot. Uzturā ieteicams lietot vairāk ogu, sezonas augļus un dārzeņus (gan svaigus, gan dažādi pagatavotus), nevajadzētu aizmirst arī par piena produktiem, jo kopā ar ogām tie ir kalcija un citu nepieciešamo minerālvielu avots.

Grūtniecības laikā sievietes bieži saskaras ar kuņģa sāpēm un dedzināšanu, pret ko labi palīdz silts piens ar ghee - īpaši karsētu un pagatavotu sviestu. Šī recepte ļoti labi palīdz arī bezmiega gadījumā. Lai cīnītos ar aizcietējumiem un veicinātu vēdera izeju no rītiem, ļoti labi palīdz 1 līdz 2 tējkarotes ghee no rīta un vakarā, uzdzerot siltu ūdeni - tas lieliski sagatavo zarnu traktu darbībai, kā arī sasilda ķermeni.

Lai palutinātu ķermeņa ādu un tā nezaudētu elastību, vislabāk ieteicams izmantot sezama eļļu, kas ajūrvēdā ir pazīstama kā universāls līdzeklis gan ārīgai, gan iekšķīgai lietošanai. Savukārt grūtniecības pēdējos mēnešos ar striju veidošanos vislabāk cīnās kokosriekstu eļļa. Katrā ziņā, nebūtu vēlams lietot krēmus ar ķīmiskām sastāvdaļām, jo caur ādu šīs vielas nonāk sievietes un līdz ar to arī bērniņa organismā.

Sākot ar grūtniecības vidējo periodu ir ieteicams nēsāt bandāžu – speciālu jostu, kas pilda vēdera muskuļu funkcijas un pasargā vēderu no izstiepšanās un nokarāšanās.

Sievietēm šajā dzīves posmā vajadzētu vairāk uzturēties dabā, mežā, pie jūras, plašās ar svaigu gaisu bagātās telpās. Staigājot, nevajadzētu steigties, vajadzētu stabili turēties uz abām pēdām, lai ilgākas pastaigas rezultātā nesāpētu mugura. Pēdējos grūtniecības mēnešos vajadzētu sēdēt ar nedaudz platām kājām, pēdas vēlams turēt paralēli.

Un nevajadzētu aizmirst, ka arī ciešs un salds miegs nodrošina labu izskatu!

Raksta autore Tatjana Simanovska ir sertificēta ginekoloģe, ajūrvēdas konsultante jogas skolā “ANAHATA” (Tērbatas iela 49/51, 4. stāvs. Tel. 6204599. E-pasts: info@anahata.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!