Ir daudz domu, stāstu, mītu un minējumu par to, ka topošajām māmiņām nav ieteicami gēla nagi, taču var pieaudzēt akrila nagus, vai dot priekšroku akrilam bez aromāta. Šis apgalvojums ir patiess tikai daļēji, jo gēlam nepiemīt specifisks aromāts, tomēr tas sacietēšanas laikā iztvaiko, līdzīgi kā akrils. Tāpēc šajā gadījumā jāskatās nevis uz vienas vai otras nagu pieaudzēšanas sistēmas priekšrocībām, bet gan par katras sievietes individuālajām īpatnībām.
Grūtniecības laikā sievietes organismā notiek daudzas pārmaiņas, kuras ietekmē arī nagu stāvokli un tie var sākt šķelties un lūst. Tas ir saistīts ar B vitamīna, sēra un kalcija trūkumu un nepietiekamu pārstrādāšanos organismā. Tādēļ jebkuras procedūras, kuras noslogo naga virsmu, var būt nevēlamas. Bieži pēc procedūras var notikt viena vai otra materiāla atgrūšana, tajā pašā laikā cits turas lieliski un pat labāk kā pirms grūtniecības, tāpēc izvēle jāizdara pašai sievietei.
Pirms mazuļa dzimšanas rekomendējam mākslīgos nagus noņemt. Lai cik skaisti un estētiski izskatās gēla vai akrila nagi, tomēr mazuļa drošība un higiēna ikdienas aprūpē šajā dzīves periodā ir vissvarīgākais. Tomēr iesakām nagiem nodrošināt gan “brīvu elpošanu”, gan dot priekšroku procedūrām, kas uzlabo nagu asinsriti (masāža, ūdens aļģu maskas), gan arī to nostiprināšanu (vanniņas ar jūras sāli, vitaminizētus preparātus).
Medicīnas un ķīmijas eksperti piekrīt viedoklim, ka grūtnieces var nēsāt pieaudzētos nagus, tikai jāskatās, lai netiktu izsaukta ķermeņa alerģiska reakcija. Taču jebkādas negatīvas emocijas un izjūtas nav iemesls, lai liegtu sev baudu būt skaistu, koptu nagu un roku īpašniecei, jo pozitīvas emocijas ir ļoti nepieciešamas sievietei šajā īpašajā laikā.
Manikīrs
Diemžēl nav gadalaika, kurā mūsu rokas netiktu pakļautas apkārtējās vides kaitīgajai iedarbībai. Īpaši vēlā pavasarī un vasarā rokas cieš no ultravioletā starojuma, no dažāda veida netīrumiem un putekļiem (strādājot dārzā, aktīvas atpūtas laikā, sportojot), no ūdens un temperatūras maiņas. Tā rezultātā tiek traucēts hidrolipīdais balanss – āda zaudē mitrumu, kļūst raupja, sausa un pat noveco. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi nodrošināt tai pareizu kopšanu un barošanu, kā arī pietiekamu mitrumu. Mazgāšanas līdzekļi no ādas likvidē tās dabīgo lipīdo plēvi. Tā rezultātā tiek traucēts PH līmenis un āda kļūst pārāk sausa.
Kā zināms, ir trīs attīrošo līdzekļu pamattipi: cietās ziepes, šķidrās ziepes un krēmziepes. Ziepju izvēlē jādod priekšroka tām, kuras satur maigas un mīkstas virsēji aktīvas vielas (glicerīnu). Roku maskas rekomendējam reizi 3-4 dienās. Maskas, kas taisītas uz jūras aļģu bāzes var kļūt par reanimāciju nagiem un roku ādai. Pateicoties augstajam mikro un makro elementu koeficientam aļģēs, šādi kopšanas līdzekļi atjauno, padara ādu tvirtāku kā arī stiprina nagus.
Grūtniecības laikā ir iespējama nagu šķelšanās, tāpēc maskas no aļģēm, kuras satur no 60% - 70% proteīna, ir neaizvietojamas nagu atveseļošanās procesā. Neskaitot proteīnus, aļģes satur A, B un E grupas vitamīnus, jodu un lielu daudzumu beta-karotīnu (125 reizes vairāk kā burkānā). Regulāra lietošana padara ādu tvirtāku, pozitīvi ietekmē naga plāksnīti, paaugstina elastīgumu un novērš novecošanos.
Izvēloties ikdienas roku kopšanas līdzekļus, jāpievērš uzmanība sastāvam. Vasarā lietotajiem krēmiem ātri jāiesūcas, neatstājot uz ādas taukainu spīdumu. Krēmi un toniki, kuru sastāvā ir aļģu ekstrakti, zaļā tēja, ir īpaši piemēroti karstā laikā. Tie nodrošina kompleksu iedarbību – tonizē, baro, mitrina, aizsargā no toksīniem un piesārņojuma. Ziemā rekomendējami preparāti, kuru sastāvā ietilpst tējas koka komponenti, avokado eļļa (lieliski mitrina ādu) un vitamīniem piesātinātā mandeļu eļļa.
Nagu valnīša (kutikulas) noņemšanas laikā ar knaiblītēm un manikīra šķērītēm vajadzētu darboties ļoti uzmanīgi, nepieļaujot pat vissīkākos iegriezumus un rētas. Sistemātiskas kutikulas bojāšanas un sistemātiskas tās izgriešanas gadījumā tā kļūst raupja un pārlieku ātri ataug. Tāpēc to ieteicams apstrādāt un kopt ar ļoti saudzīgām metodēm, izmantojot speciālus kopšanas līdzekļus un mīkstinātājus.
- Der ielāgot:
- Darot mājas darbus, kuros iznāk saskarties ar dažādiem tīrīšanas līdzekļiem, izmanto speciālus cimdiņus, lai saudzētu roku ādu no skrāpējumiem un citiem ievainojumiem.
- Bieži izmanto aizsargkrēmus un maskas.
- Neatstāj rokas slapjas, esot svaigā gaisā, jo no tā roku āda kļūst sausa un rupja.
- Regulāri apmeklē manikīra speciālistu.
- Atceries, ka koptas rokas ar akurātu manikīru lieliski papildina roku skaistumu.
Gaidīšanas prieks
Grūtniecības laikā ādai nākas piedzīvot ievērojamas pārmaiņas, tāpēc iesakām šajā laikā palutināt savu ādu ar lielāku mitrināšanu un intensīvāku kopšanu.
Ne visas procedūras, ko piedāvā salonu meistari, ir veselīgas un ieteicamas grūtniecēm. Jau pirmajos grūtniecības mēnešos sievietēm nepieciešama pieredzējuša konsultanta ieteikumi par to, kā izvairīties no iespējamām ādas izmaiņām bērniņa gaidīšanas laikā, kā arī novērst traucējumus, kuri var palikt uz mūžu. Māmiņas konsultējošiem ārstiem bieži vien nepietiek laika sekot līdzi viņas ādas stāvoklim un veselībai. Tieši tāpēc laba speciālista konsultācija ir tik noderīga un svarīga.
Ikdienas ādas kopšanas programmai ir jābūt kārtīgi izplānotai un pārdomātai. Katrai sievietei šī programma var būt atšķirīga. Tas pirmām kārtām attiecas uz tām māmiņām, kurām grūtniecības laikā parādās pigmenti uz sejas un ķermeņa. Pēc dzemdībām tie pazūd, taču grūtniecības laikā tie bez šaubām izsauc zināmu uztraukumu un raizes.
Aizsardzība pret ultravioleto starojumu
Regulāras procedūras pirmajos grūtniecības mēnešos palīdzēs izvairīties no pigmentu parādīšanās. Ieteicams izvairīties no ilgstošas saules iedarbības, tā kā ultravioletie stari var tikai veicināt pigmentu rašanos. Ieteicams lietot dienas krēmus un citus līdzekļus, kas izstrādāti speciāli aizsardzībai pret ultravioletajiem stariem.
Lai izvairītos no ādas izstiepšanās vēdera apvidū, ļoti ieteicams būtu lietot speciāli izstrādātus krēmus. Vēdera āda bieži vien topošajām māmiņām kļūst par visu kopšanas procedūru centru, tā kā tieši šai ķermeņa daļai tiek vislielākā slodze.
Ja ādas elastīgie audi ir pārāk nostiepti un plīst, tad var palikt rētas. Sastiepumu parādīšanās ir katra indivīda ādas īpatnību sastāvdaļa, taču šos sastiepumus var veiksmīgi novērst mājas apstākļos. Tam lieliski palīdzēs masāžas un kopšanas līdzekļi. Ādai ir jāsaglabājas elastīgai un tvirtai, lai pēc mazuļa piedzimšanas sievietei būtu vieglāk atjaunot tās iepriekšējo stāvokli.
Pretcelulīta krēmiem grūtniecības laikā uzlieciet tabu. Daudzi no tiem liedz gaisam piekļūt ādai, toties mīkstinošie un mitrinošie krēmi un losjoni ir obligāti ieteicami vēdera ādas kopšanai.
No aromātiskajām eļļām labāk atteikties
Būt grūtniecei nozīmē ievērot paaugstinātu piesardzību, tāpēc ļoti daudzas procedūras (kuras der vienkāršai sievietei) nederēs topošajai māmiņai. Piemēram, nav ieteicams pielietot aromātiskās eļļas, bet vēl labāk ir vispār izvairīties no aromaterapijām. Pirmkārt, grūtnieces ir ļoti jūtīgas uz dažādiem aromātiem, otrkārt, daudzas ēteriskās eļļas ir bīstamas, tā kā šīs eļļas iedarbojas stimulējoši arī uz dzemdi, tad tās var izsaukt priekšlaicīgas dzemdības. Te runa ir vairāk par rožu, piparmētras eļļām.
Pēdējo trīs grūtniecības mēnešu laikā pieprasījums pēc kosmetologa konsultācijas pieaug. Tomēr grūtniecības beigās labāk neveikt nekāda veida ilgstošās procedūras, tā kā daudzām topošajām māmiņām kļūst par grūtu ilgstoši gulēt vienā pozīcijā. Acu nogurumam un piepampšanai palīdzēs atvēsinošas acu maskas. Vaksācija
Vai sievietei grūtniecības laikā taisīt vaksāciju, ir strīdīgs jautājums. Galvenais, lai sieviete justos komfortabli un netiktu satraukta. Ja pirms grūtniecības vaksācija ir taisīta, tad to var veikt arī grūtniecības laikā. Bet sievietēm, kas to nav darījušas, pirms grūtniecības labāk to nedarīt, jo tas var izrādīties liels emocionāls pārdzīvojums, kas bērniņa gaidīšanas laikā nav labvēlīgs.
Raksta autore: Tatjana Rezviha, dvēseles un ķermeņa kopšanas salons “Flower Power” (Ģertrūdes iela 2, k-2, tālr. 8381849, Anita).