Kas šajā formulējumā ir tik nepieņemams, ka tiek pievērsta tik liela uzmanība, kas liek diskutēt par cilmes šūnu tehnoloģijas attīstību valstiskās, politiskās, reliģiskās un citās institūcijās? Vadošās iestādes ir pārsteigtas par jauno perspektīvu un nav gatavas to pieņemt? Vai tā ir veselīgā skepse par cilmes šūnu perspektīvu, aizvietot daudzas tradicionālās medicīnas tehnoloģijas un ārstēšanas metodes?
Jā, nekas nestāv uz vietas! Pasaulē jauno tehnoloģiju ienākšana notiek ļoti strauji. ASV jau izdod federālo likumu un veido jaunu valsts institūciju, kas kontrolēs, lai pēc iespējas visiem tiktu saglabātas cilmes šūnas no nabas saites un placentas pēc bērniņa dzimšanas. Arī apdrošināšanas kompānijas iekļauj šo pakalpojumu savās veselības apdrošināšanas piedāvājumos.
Kas notiek pie mums?
Eiropā tikai nedaudzās valstīs ir valsts izveidotas cilmes šūnu bankas. Pārsvarā dominē iespēja vecākiem saglabāt cilmes šūnas savai ģimenei, apmaksājot pašiem šo pakalpojumu.
Pēc iegūšanas avota cilmes šūnas iedala:
• Olšūnas
• Embrionālās cilmes šūnas
• Nabas saites un placentas cilmes šūnas
• Pieauguša cilvēka cilmes šūnas
• Klonētas cilmes šūnas
• Teratomas cilmes šūnas
Cilmes šūnu loma organismā
Augsti specializētas cilmes šūnas ikdienā nodrošina nepārtrauktu organisma šūnu atjaunošanos. Ja notiek „katastrofa”: trauma, infarkts, akūta vai hroniska infekcija u.t.t, tad atjaunošanās procesos aktīvi piedalās pluripotentās cilmes šūnas. Iekaisuma mediatoru ietekmē tiek aktivēta pluripotento cilmes šūnu migrācija uz bojājumu vietu un tiek realizēts ģenētiski ieprogrammētais akts, lai atjaunotu bojātā orgāna anatomisko, fizioloģisko un funkcionālo vienotību.
Tradicionālā medicīna ļauj mazināt bojājumu vai racionāli ekspluatēt atlikušos orgāna resursus.
Jau sen tika konstatēts (vairāk nekā 40 gadus atpakaļ), ka sievietēm grūtniecības laikā uzlabojas daudzi veselības rādītāji. Nesen ir atklāts paradoksāls fakts. Augļa pluripotentās cilmes šūnas spēj šķērsot placentu un uzturēties asinīs (1-18 šūnas/ml), deponēties orgānos un veidot jaunus audus mātes organismā grūtniecības un laktācijas laikā. Vēl nav skaidra šīs parādības fizioloģiskā nozīme. Iespējams, šādā veidā auglis (jaundzimušais) cenšas nodrošināt savu piedzimšanu un eksistenci, kompensējot vai labojot mātes organisma defektus.
Cilmes šūnas jaundzimušā asinīs atrodas lielā daudzumā, kā arī placentas un nabas saites asinīs
Latvijā arī ir iespēja pēc bērniņa dzimšanas paņemt un saglabāt cilmes šūnas. Tas notiek dzemdību laikā, kad bērniņš ir piedzimis un nabassaite ir jau pārgriezta. Asinis ņem no placentas nabassaites daļas, kas neizraisa sāpes vai neērtības ne mātei, ne bērnam. No paņemtām asinīm cilmes šūnas tiek atdalītas un sasaldētas 24 stundu laikā.