Tuberkulozi: 1 reizi (3-5dienu vecumā)
Hepatītu B: 3 reizes (1.diena, 1mēn., 6-8mēn.)
Difteriju, stinguma krampjiem, poliomielītu, garo klepu: 4 reizes (3mēn., 4.5mēn., 6mēn., 18mēn.)
Haemohpilus influenzae b tipa infekciju 3 reizes (3mēn., 4.5mēn., 6mēn.)
Masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu 2 reizes (15mēn., 7gados)
Difteriju, stinguma krampjiem, poliomielītu 2 reizes (7gados, 14gados)
Vakcinācija tiek veikta gan monovakcīnās (pret vienu infekcijas slimību), gan kombinētās (līdz pat 5-6 slimībām). Tādejādi vakcināciju iespējams veikt apmēram 10 vizītēs un 12 dūrienos.
Dažādās pasaules valstīs atšķiras vecumi, kuros tiek veikta vakcinācija un arī saslimšanas, pret kurām tiek vakcinēts.
Kas ir vakcīnas? Kas ir vakcinācija?
Vakcīnas ir novājinātu (dzīvu) vai nonāvētu (inaktivētu) slimības izraisītāju (vīrusu, baktēriju) vai to daļu preparāti. Tās satur arī vielas, kas paaugstina imunogenitāti (adjuvanti), kas nodrošina antigēno īpašību stabilitāti (stabilizatori), kas nodrošina sterilitāti (konservanti) u.c. palīgvielas.
Vakcinācijas ideja ir radīt stabilu vai vismaz noturīgu imunitāti pret infekcijām vakcinētajā organismā. Vakcinējot organismu ar nogalinātiem vai novājinātiem infekciozo slimību izraisītājiem, tiek radīta mākslīga saslimšana, kurai jānorit vai nu nemanāmi, vai ar īslaicīgiem un pārejošiem simptomiem. Vakcīnai jāiepazīstina un jāsagatavo dzīvais organisms tikšanās brīdim ar infekciju. Tiek uzskatīts un pierādīts, ka saņemot vakcīnu cilvēka organismā veidojas antivielas un imunoloģiskā atmiņa, kura tad arī nodrošina spēju pretoties saslimšanai.
Saslimšanas, pret kurām vakcinē
Tuberkuloze (tbc)
Slimības ierosinātājs ir: Mycobacterium tuberculosis
Infekcijas avots: cilvēks
Izplatīšanās veids: no personas, kuru krēpās ir mikobaktērijas, gaisa pilienu veidā
Slimības raksturojums: slimības slēptā forma noris 95% inficēto personu, bet infekcijas aktivizēšanās risks pastāv visu mūžu. Ierosinātājam izplatoties pa limfu un asinīm, attīstās miliārā tbc, tuberkulozais meningīts vai cita ārpus plaušu tbc forma. Zīdaiņiem, agrīna vecuma bērniem un personām ar novājinātu imūnsistēmu smagas ģeneralizētas infekcijas formas mēdz ātri progresēt un iznākums ir nelabvēlīgs.
Inficēšanās riska faktori: alkoholisms, smēķēšana, imūndeficīts, slikts uzturs, cukura diabēts, medicīniskās aprūpes trūkums.
Komentārs: vakcīnas efektivitāte ir 0-85% pret plaušu tbc, 75-86% pret tbc meningītu un miliāro tbc.
Hepatīts B
Slimības ierosinātājs: vīruss
Infekcijas avots: cilvēks
Izplatīšanās veids: perinatāls (grūtniece - auglis), asins transmisijas un seksuālas transmisijas veidā
Slimības raksturojums: hepatīts B ir vīrusu izraisīts aknu iekaisums. Inficēšanās risks pastāv visu mūžu, bērniem mēdz būt reti. Ja grūtniece saslimusi ar B vīrushepatītu, var saslimt arī auglis. Biežākās pazīmes: gripai līdzīgas izpausmes, paaugstināta temperatūra, nespēks, nogurums, sāpes vēderā, dzeltenīga āda un acs āboli. Iespējamās komplikācijas: akūta aknu mazspēja, letāls iznākums. Ne reti aknu iekaisums kļūst hronisks un rada saistaudu savairošanos aknās - cirozi un vēzi.
Difterija
Slimības ierosinātājs: toksīnu producējoša baktērija (C.diphtheriae)
Infekcijas avots: cilvēks
Izplatīšanās veids: no inficētas personas tuvas respiratoras (gaisa pilienu) vai ādas saskares veidā
Slimības raksturojums: difterija ir smaga infekcijas slimība. Tā norisinās ar ādainas plēves veidošanos uz gļotādas vai ādas un toksisku sirds, nervu sistēmas, nieru un citu orgānu bojājumu. Difterija skar elpceļus un var beigties ar nāvi elpceļu nosprostojuma dēļ.
Inficēšanās riska faktori: ļoti cieša saskare ar cilvēkiem, zems sociāli ekonomiskais stāvoklis.
Komentārs: Latvijā ir augsta saslimstība, īpaši 30-55 gadu vecumā.
Stinguma krampji (tetanus)
Slimības ierosinātājs: toksīnu producējoša baktērija (Cl.tetani)
Infekcijas avots: dzīvnieku zarnu trakts, augsne
Izplatīšanās veids: iekļūstot sporām organismā caur ievainojumiem vai nabassaiti
Slimības raksturojums: stinguma krampji ir ļoti bīstama infekcijas slimība, kuras izraisītāji dzīvo augsnē un var inficēt cilvēku, nonākot asinsritē caur niecīgu ādas bojājumu. Neilgi pēc inficēšanās sākas krampji, kas var beigties ar nāvi, ja tiek paralizēti elpošanas muskuļi. Nāve iestājas lielākajā daļā gadījumu un sevišķi bērniem un veciem cilvēkiem. Iespējamās komplikācijas ir plaušu karsonis vai nopietni sirdsdarbības traucējumi.
Inficēšanās riska faktori: brūču vai nabas saites kontakts ar baktēriju.
Komentārs: kopējā mirstība ir 25-75%.
Garais klepus (pertusis)
Slimības ierosinātājs: baktērija (B.pertusis)
Infekcijas avots: cilvēks
Izplatīšanās veids: no inficētas personas tuvā respiratorā veidā
Slimības raksturojums: garais klepus ir lipīga infekcijas slimība, ar gripai līdzīgiem simptomiem, stiprām klepus lēkmēm un skaļu elpas ievilkšanu un vemšanu klepus lēkmes laikā. Spēcīgas un ilgstošas klepus lēkmes izsauc izteiktu elpas trūkumu un var kļūt par cēloni neatgriezeniskiem smadzeņu bojājumiem. Smagas komplikācijas ir pneimonija un vidusauss iekaisums. Jaundzimušiem un zīdaiņiem apdraud dzīvību. Saslimst augsts procents uzņēmīgo bērnu.
Inficēšanās riska faktori: ļoti cieša saskare ar cilvēkiem, atbilstošs vecums (parasti bērni).
Komentārs: valsts programmā šobrīd pieejamas atvieglotās (bezšūnu) vakcīnas, kuras rada mazāk blakusparādību. Aizvietojot pilnšūnu vakcīnu ar bezšūnu ir iespējams samazināt “svešo” proteīnu (olbaltumvielu) skaitu par gandrīz 3 tūkstošiem.
Poliomielīts (bērnu trieka)
Slimības ierosinātājs: vīruss (1., 2. un 3. tips)
Infekcijas avots: cilvēks
Izplatīšanās veids: fekāli orāla vai tuvas respiratoras saskares veidā
Slimības raksturojums: poliomielīts ir akūta vīrusu infekcija, kuras sekas var būt smaga neatgriezeniska paralīze vai nāve. Vairumā gadījumu saslimšana ir viegla (gripai līdzīgi simptomi, galvassāpes, pastiprināts ādas jūtīgums), bet retos gadījumos attīstās paralītiskais poliomielīts.
Inficēšanās riska faktori: zems vides higiēnas līmenis.
Komentārs: attīstītajās valstīs poliomielīts gandrīz nav sastopams.Ir atsevišķi orālās poliomielīta vakcīnas izraisīti paralītiskā poliomielīta gadījumi, tāpēc daudzās valstīs ir tendence nomainīt orālo (caur muti) vakcīnu uz inaktivēto (injekcijās) vakcīnu.
Haemophilus influenzae b tipa (Hib) infekcija (meningīts u.c.)
Slimības ierosinātājs: b tipa haemophilus influenzae baktērija
Slimības raksturojums: Hib tipa infekcija bērniem pirmos dzīves gados ir viens no biežākiem smadzeņu plēves iekaisuma (meningīta), plaušu karsoņa iemesliem. Vislielākais risks saslimt ir zīdaiņiem 6-12 mēn. veciem, ka arī līdz 18-24 mēn. vecumam. Pakāpeniski samazinoties līdz 5 gadu vecumam.
Komentārs: Vakcīna nepasargā no citu Haemophilus influenzae tipu izraisītām infekcijām, ne arī no citu mikroorganismu izraisītiem meningītiem.
Masalas
Slimības ierosinātājs: vīruss
Infekcijas avots: Cilvēks
Izplatīšanās veids: no inficētas personas tuvas respiratoriskas saskares veidā
Slimības raksturojums: masalas ir ļoti kontagioza (lipīga) vīrusinfekcijas slimība. Tā norisinās ar drudzi, izteiktām augšējo elpošanas ceļu katarālām parādībām, izsitumiem un acu iekaisumu. Var noritēt ar smagām komplikācijām: pneimoniju, vidusauss iekaisumu, galvas smadzeņu iekaisumu. Sekas var būt kurlums un garīga atpalicība. Slimībai ir augsta mirstība.
Inficēšanās riska faktori: cieša cilvēku saskare, zems sociāli ekonomiskais stāvoklis.
Masaliņas
Slimības ierosinātājs: vīruss
Infekcijas avots: cilvēks
Izplatīšanās veids: aerogēni (gaisa pilienu ceļā), auglis var saslimt no mātes cauri placentai
Slimības raksturojums: ar izsitumiem norisoša, kontagioza (lipīga) vīrusinfekcija. Noris viegli, bet ļoti bīstamas grūtniecēm, sevišķi pirmajā grūtniecības trimestrī, jo izraisa smagus augļa attīstības traucējumus: aklumu, kurlumu, smadzeņu bojājumu un sirdskaites vai pat tā bojāeju. Epidēmiskais parotīts (cūciņas)
Slimības ierosinātājs: vīruss
Infekcijas avots: Cilvēks
Izplatīšanās veids: aerogēni
Slimības raksturojums: cūciņas ir akūta un ļoti lipīga vīrusu slimība. Visvairāk slimo pēc divu gadu vecuma, pirmskolas un sākumskolas vecumā. Cūciņas sākas ar siekalu dziedzeru pietūkumu, vispirms vienā, tad otrā pusē. Ir sāpes rijot, kustinot galvu, paaugstināta temperatūra. Slimības sarežģījumi ir aizkuņģa dziedzera un viegls smadzeņu apvalku un smadzeņu iekaisums. Vecākiem bērniem no 6-15 gadu vecuma slimība var skart arī dzimumdziedzerus. Pubertāti sasniegušiem zēniem dažkārt rodas ārkārtīgi sāpīgs sēklinieku iekaisums, kas var izraisīt neauglību. Meitenēm var rasties olnīcu iekaisums. Retos gadījumos cūciņas sekas ir vājdzirdība.
Latvijā pieejamas, bet vakcinācijas kalendārā neiekļautas un valsts neapmaksātas ir vakcīnas pret ērču encefalītu, gripu un vējbakām.
Kā pieņemt lēmumu pret ko un kad vakcinēt?
Lēmumu un atbildību par vakcināciju var uzņemties vienīgi vecāki, pamatojoties uz savu pārliecību. Uz pārliecību par slimību bīstamību, vakcīnu efektivitāti un drošību, vai arī pārliecību par vakcīnu bīstamību un neefektivitāti. Šī pārliecība iegūstama vien sekojot pārbaudītai informācijai un savai sirdsbalsij.