Grūtniece. Foto: Jyn Meyer
Aptaujā, ko veicis TV raidījums “Māmiņu Klubs” š. g. oktobrī, piedalījās 200 Māmiņu Kluba skatītājas no visas Latvijas, kas dalījās savā pieredzē, kā grūtniecība un bērna kopšanas atvaļinājums ir ietekmējuši sievietes tālākās izredzes darba tirgū, un kādi ir bijuši faktori, kas ierobežojuši profesionālo attīstību.
Sievietes, kas plāno ģimenes pieaugumu, grūtnieces, jaunās māmiņas, kas devušās bērna kopšanas atvaļinājumā – tā ir grupa darba ņēmēju, kas bieži darba tirgū saskaras ar diskriminējošiem faktoriem.

Atrašanās grūtniecības, pirmsdzemdību un bērna kopšanas atvaļinājumos rada virkni apstākļu, kas ietekmē sievietes (ģimenes) finansiālo stāvokli, tālāko karjeras attīstību un darba tirgu kopumā.

Plānojot ģimenes pieaugumu, sievietēm jārēķinās ar iespējamiem karjeras kritumiem (ilgstoša izolētība no darba tirgus), finansiālā stāvokļa pasliktināšanos un nedrošām garantijām atgriezties iepriekšējā darba vietā un amatā. Šie faktori var ietekmēt ģimenes dzīvi un lēmumu par ģimenes pieauguma plānošanu.

Māmiņu Kluba veiktā aptauja rāda, ka vismaz 65 % sieviešu ir bijušas grūtības un sarežģījumi, paziņojot par gaidāmo ģimenes pieaugumu savam darba devējam. Retāk, tikai 10 %, šādas grūtības vai neiecietīga attieksme no darba devēja puses, ir bijušas valsts, pašvaldību iestādēs vai lielajos uzņēmumos strādājošajām. Biežāk – mazo un vidējo uzņēmumu darbiniecēm (45 %).

Aptaujā noskaidrots, ka sievietes nereti izjūt bailes, šaubas un neziņu par to, kāda būs darba devēja attieksme, uzzinot, ka darbiniece plāno doties dekrēta atvaļinājumā.

Darba devēju attieksme pret sievietes – darbinieces grūtniecību nosaka, kā veidosies sievietes pašapziņa profesionālajā jomā pēc atgriešanās no bērna kopšanas atvaļinājuma, un, vai būs iespējams pilnvērtīgi turpināt karjeras attīstību, ņemot vērā ilgstošu izolētību no darba tirgus. Turklāt darba devēju attieksme pret darbinieces paziņojumu par grūtniecības iestāšanos ir atšķirīga – ja valsts un pašvaldību iestādēs sievietei pastāv drošas garantijas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma atgriezties savā darba vietā, tad privātajā sektorā – īpaši mazajos un vidējos uzņēmumos situācija ir stipri sarežģītāka, jo darba devējs ne vienmēr vēlas uzņemties sociālās garantijas, ko šajā gadījumā nosaka pastāvošā likumdošana.

Aptaujā bieži piesauktās izjūtas - trauksme un bailes, ko topošā māmiņa izjūt saistībā ar apstākļiem, ka par savu jauno stāvokli jāpaziņo darba devējiem, rada situāciju, kad darbiniece apzināti slēpj no darba devēja grūtniecības faktu (ap 25 % paziņojušas par grūtniecību tikai 5-6 grūtniecības mēnesī).

Bērna kopšanas atvaļinājuma ietekme uz sievietes izredzēm darba tirgū

Nereti sievietes, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, ir nobažījušās, vai atradīs savu vietu darba tirgū. Šobrīd sieviete, ja vēlas saglabāt sociālās apdrošināšanas pabalstu, nevar strādāt algotu darbu laikā, kad atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Tas nozīmē, ka ir iespējamas situācijas, kad sievietes, ģimenes finansiālā stāvokļa dēļ izvēlas atgriezties darba tirgū pirms beidzies bērna kopšanas atvaļinājums. Tas var radīt spriedzi ģimenē (vietu trūkums pirmsskolas izglītības iestādēs; bērna biežā slimošana; darba devēja neapmierinātība ar darbinieces darba kavējumiem, kas saistīti ar bērna aprūpi).

65 % aptaujāto māmiņu atzina, ka ir atgriezušās vai plāno atgriezties darba tirgū laikā, kad bērns ir vecumā no 7 mēnešiem – 1 gadam, nenogaidot 1,5 gadu, kad beigsies likumīgi pienācies bērna kopšanas atvaļinājums.

Vismaz 35 % sieviešu, kas atgriezušās iepriekšējā darba vietā, ir neapmierinātas ar jaunajiem darba apstākļiem un noteikumiem, jo:

  1. darba alga ir samazināta vai netiek paaugstināta kā citiem darbiniekiem;
  2. tiek piedāvāts strādāt uz pusslodzi, par iemeslu minot it kā uzņēmuma darbu traucējošo apstākli, kad darbinieces aprūpē ir mazs bērns, tātad – pārāk maz laika pilnvērtīgam darbam;
  3. samazināti darba pienākumi un atbildība, (kā iemeslu minot darbinieces ilgstošo izolētību no profesionālās dzīves un nekompetenci tikt galā ar jauno darba kārtību).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!