Dzirde ir viens no svarīgākajiem cilvēka maņu orgāniem, jo pateicoties dzirdes funkcijai mēs spējam izprast apkārtnes skaņas, ar laiku izprast to nozīmi, taču augstākajā nozīmē – laba dzirdes funkcija nodrošina iespēju apgūt valodu, tātad arī spēju runāt.Dzirdes orgānu attīstība sākas ar trešo grūtniecības nedēļu un turpinās līdz 37. grūtniecības nedēļai, turpmākajā dzīves laikā mainās tikai ārējās auss gliemežnīca (aug līdz 9 gadu vecumam) un ārējās auss eja (veidojas līdz 7 gadu vecumam).Dzirdes traucējumi bērniem norit klusā, slēptā traucējumu kompleksa veidā, jo īpaši agrīna vecuma bērni nevar mums pastāstīt, ka viņi dzird sliktāk, un traucējumu kompleksa veidā – tāpēc, ka savlaicīgi nenoteikta diagnoze rada valodas, runas attīstības traucējumus, pedagoģiskas un psiholoģiskas problēmas un, galu galā, akadēmiskas neveiksmes.
Par iespējamiem dzirdes traucējumiem agrīnā bērnu vecumā būtu jādomā, ja ir norādes par sekojošo:
1. Eksistē tā saucamie riska faktori,
kas norāda uz iespējamu dzirdes traucējumu, tie būtu: ģimenes anamnēze par ģenētisku vājdzirdības pārmantojamību; infekcijas grūtniecības laikā (masaliņas, citomegalovīrusu infekcija, herpes vīrusu infekcija, toksoplazmoze, sifiliss); sejas vai galvaskausa attīstības anomālijas; zems dzimšanas svars, t. i. zem 1500 gramiem, ļoti augsts bilirubīna līmenis pēc dzimšanas ar tālāku asins pārliešanu; ototoksiski medikamenti (aminoglikozīdu rindas antibiotiķi, diurētiķi, īpaši to kombinācija); bakteriāls meningīts; zems novērtējums pēc Apgares skalas no 0-4 ballēm pirmajā minūtē un no 0-6 ballēm piektajā minūtē; mehāniska ventilācija (elpināšana), kas ilgst vairāk par 5 dienām; stigmas, kas asociējas ar kādu no sindromiem.
2. Ja nav attiecīgas reakcijas uz skaņām konkrētos bērna vecuma periodos.
Bērna reakcijas attiecīgos vecuma periodos (norma)
1. Jaundzimušais - reaģē subjektīvi uz 80 decibelu (dB) skaļu skaņas kairinājumu sekojošu reakciju veidā:
pamostas no miega pie skaļām skaņām;skaļu skaņu ietekmē novēro roku, kāju kustības;vēro orientēšanās reakcijas - skaņas ietekmē platas acu spraugas, skaņas rezultātā paplašinās acu zīlītes;sejas grimases skaņas ietekmē;skaļas skaņas rezultātā sāk raudāt vai izrāda gatavību to darīt.2. Bērna reakcijas 4-6 nedēļu vecumā (reaģē uz 70 (dB) skaļu skaņu):
skaļu skaņu ietekmē mainās bērna reakcijas – grūdienveida acu attaisīšana vai aiztaisīšana;bērns sāk reaģēt uz vecāku sarunām;bērns reaģē uz zīdpapīra un pergamenta papīra čaukstoņu;bērns meklē skaņas avotu ar acu kustībām.3. Bērna reakcijas 3-5 mēnešu vecumā (reaģē uz 60 dB skaļu skaņas kairinājumu):
skaņas ietekmē bērns sāk griezt galvu uz sāniem;bērns pamostas, ja pusmiegā kāds pienāk pie gultiņas; vai jūs esat dzirdējuši, ka jūsu bērns smejas? bērna sejā parādās reakcija arī tad, ja bērns pazīstamu runātāju neredz.4. Bērna reakcijas 6-9 mēnešu vecumā (reaģē uz 50-40 dB skaļu skaņas kairinājumu):
bērns sāk lokalizēt skaņas no sāniem; bērns reaģē uz radio mūziku; bērns lallina vairākas saprotamas skaņas, to starpā ir vārdi, kuros ir vairāk par 1 zilbi; bērns lieto savu balsi un pievērš tai uzmanību; bērns kļūst nemierīgs, ja parādās nepazīstami trokšņi; bērns sāk reaģēt uz skaņām, kas atrodas ārpus telpas. 5 Bērna reakcijas 10-12 mēnešu vecumā (reaģē uz 40-30 dB skaļu skaņas kairinājumu):
bērns lokalizē skaņu no sāniem, zem sevis; bērnam jāsaprot viņam izteiktie aizliegumi: nē un nedrīkst;bērns seko uzaicinājumam kaut ko darīt; bērns reaģē uz mūziku, meklējot skaņas avotu; bērns saprotami izrunā pāris vārdus; 5. Bērna reakcijas 24 mēnešu vecumā (reaģē uz 20-15 dB skaļu skaņas kairinājumu):
bērns lokalizē skaņu no sāniem, zem sevis, virs sevis; bērns seko uzaicinājumam čukstus balsī parādīt kādu ķermeņa daļu; bērns seko klusā balsī izteiktam aicinājumam; bērns iemācās pazīstamus trokšņus: mašīnas rūkoņa, dzīvnieku skaņas; bērns sarunājas ar citiem savā valodā; bērns veido vienkāršus divu vārdu teikumus. Ja konkrētā bērna vecuma periodā neizpaužas minētās reakcijas, jums nekavējoties jādodas uz Latvijas Bērnu Dzirdes centru tālākai dzirdes izmeklēšanai!
3. Dzirdes traucējumus apstiprina sekojošas speciālas izmeklējumu metodes (tiek veiktas Latvijas Bērnu Dzirdes centrā):
smadzeņu stumbra izraisīto potenciālu audiometrija; subjektīvā bērna uzvedības audiometrija. Latvijas Bērnu Dzirdes centrs strādā katru darba dienu, no plkst. 9 līdz 16. Pieteikšanās pa telefonu 7577694.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi
šeit