Pēc dzemdībām, kad mazulis prasa pastiprinātu uzmanību, daudzas lietas sievietes dzīvē sāk ieņemt otršķirīgu vietu... Par sievietes libido pēc bērniņa piedzimšanas un kāpēc notiek tā, kā notiek, stāsta “Veselības centra 4” seksologs Andis Kalvišķis.
Dzimumdzīves atsākšana pēc dzemdībām

Pētījumi (*) rāda, ka seksuālās veselības problēmas ir plaši izplatītas pēcdzemdību periodā gan sievietēm, kurām ir raksturīgs depresīvs noskaņojums, gan, kurām nav nosliece uz depresiju. Turklāt emocionāli nestabilas un sirdī nospiestas sievietes nelabprāt atsāk dzimumattiecības 6 mēnešu laikā pēc dzemdībām un viņām biežāk ir seksuālās veselības problēmas (dispareunija, libido zudums, grūtības sasniegt orgasmu).

Pēc normālām dzemdībām speciālisti parasti iesaka seksuālas attiecības atsākt pēc sešām nedēļām. Tai skaitā arī izvairīties no penentrācijas (pirkstu vai citu priekšmetu ievadīšanas vagīnā). Pastāv arī otra versija - no dzimumattiecībām atturēties 4 nedēļas vai arī, kad beidzas lochia (pēcdzemdību izdalījumi). Manuāla vai orāla klitora stimulācija ir pieļaujama, paturot prātā, vai starpenes apvidū nav plīsumi un audu bojājumi. Dzimumakta aizlieguma galvenais iemesls ir ļaut ģenitālajiem audiem sadzīt, it sevišķi, ja ir bijusi epizotomija vai vagīnas plīsumi, kā arī izvairīšanās no infekcijas riska. Parasti šajā laikā (6 nedēļās) dzemde atgūst pirmsdzemdību izmērus.

Daudzām sievietēm pēc dzemdībām seksuālā tieksme jeb libido ir zema vai vispār nepastāv un vagīnas plīsumi seksa laikā var radīt sāpes. Austrālijas zinātnieki pētījumā atklāja, ka sešu nedēļu laikā sievietes atsāk dzimumattiecības, tomēr pusei sieviešu sākotnēji pastāv seksuālas problēmas, kuras turpinās vēl apmēram gadu pēc dzemdībām. Pētījuma dati rāda, ka vidējais laika periods, kad sievietes sāk justies komfortabli seksa laikā pēc dzemdībām, bija trīs mēneši. Sievietēm mazuļa barošanas laikā ar krūti mainās hormonālais līmenis, kā rezultātā menstruācijas neatsākas, bet tām, kuras baro mākslīgi, mēnešreizes novēro agrāk. Turklāt barošana ar krūti izraisa libido samazināšanos, jo mātes uzmanība ir pievērsta bērnam. Jāatzīst, ka šajā laikā orgasms un krūšu stimulācija var izraisīt “vilšanās refleksu”, jo krūtis var “sulot”, kā rezultātā sievietes seksa laikā izvēlas nēsāt krūšturi.

Bailes no sāpēm

Daudzas sievietes pēc dzemdībām izvairās no dzimumattiecībām sāpju dēļ vai arī gluži vienkārši baidās, ka tās varētu būt sāpīgas. Laiks, kurā sievietes seksuālā vēlme atgriežas iepriekšējā līmenī, ir atkarīga arī no dzemdību norises. Sievietēm, kurām dzemdības noritējušas ar stangu palīdzību, nepieciešams ilgāks laiks, lai justos komfortabli seksa laikā. To pašu novēro sievietēm, kurām ir iekšēji vagināli plīsumi.

Sievietēm ar starpenes pietūkumu un perineum bojājumiem arī nepieciešams ilgāks laiks seksuālo attiecību atsākšanai. Pārsteidzoši, bet seksuālo attiecību atsākšanā nav īpašas atšķirības starp sievietēm ar epiziotomiju (vagīnas paplašinājumu) un sievietēm bez tās.

Ja sieviete izjūt sāpes, vai ir psiholoģiskas bailes no sāpēm, dzimumattiecības var aizstāt ar orālo seksu un manuālu stimulāciju, kā arī neskopoties ar maigumu seksa laikā. Tāpat jālieto pietiekami daudz lubrikantu, lai samazinātu sāpes vaginālā sausuma gadījumā.

Nogurums ir viens no biežākiem libido samazināšanās iemesliem pēcdzemdību periodā. Bērniņa piedzimšana prasa milzīgu pielāgošanos no abu vecāku puses, un seksu ir grūti iekļaut “dienas kārtībā”. Lielākai daļai sieviešu libido samazināšanās ir pārejoša un tam nepieciešams tikai laiks, lai atgrieztos “normālās” sliedēs.

10 ieteikumi labam pēcdzemdību seksam

Daudzas sievietes atzīst, ka seksuālā dzīve pēc bērna piedzimšanas mēdz uzlaboties vai arī vismaz tā kļūst citādāka. Lūk, daži ieteikumi pēcdzemdību seksuālo attiecību uzlabošanai.

  1. Atceries, ka galvenais ir kvalitāte, nevis kvantitāte!
  2. Ieejiet kopā dušā vai vannā! Tas ne tikai samazinās izmaksas par ūdeni, bet sagādās arī abpusēju prieku.
  3. Plānojiet savu nākamo bērnu piedzimšanu. Neesiet to vidū, kuri divus mēnešus pēc bērna piedzimšanas ir pārsteigti par jaunu grūtniecību!
  4. Piedzimstot bērniņam, parasti visi mātes uzmanības apliecinājumi veltīti tieši viņam. Mēģiniet atrast laiku divvientulībai - kopā tikai ar savu vīrieti, pat, ja tā ir tikai samīļošanās. Tas ļaus justies kā gribētai sievietei, vēl pirms tam, kad sekss ir atļauts!
  5. Ļaujiet labāk iepazīt vienam otru ar pieskārienu palīdzību! Atceries, ka vajag laiku, lai sakārtotu dzīvi kā vecākiem, pat tad, ja tas nav pirmais bērns.
  6. Esi spontāna! Laiks pirms gulētiešanas ne vienmēr ir pareizais, kā arī guļamistaba - ne tā labākā vieta seksam. Pievieno “dažādas garšvielas” savai seksuālai dzīvei, “paspēlējiet” pusaudžus!
  7. Pārliecinies, ka tev un partnerim ir pietiekoši daudz laika, lai paliktu pietiekoši “mikliem”. Ja nepieciešama lielāka palīdzība nekā māte daba ir devusi, labāk lietot vairāk lubrikantu nekā uztraukties, ka mikluma ir par maz.
  8. Izrunājies ar partneri par to, kā jūties, it īpaši, ja tevi māc bažas par to, kādu ietekmi uz tavu partneri ir atstājusi piedalīšanās dzemdībās.
  9. Nekad nešaubies pateikt “nē”! Nezaudē neatkarību un, galu galā, pastāv arī kompromiss. Varbūt dzimumakts nav iespējams, bet laba, “sen aizmirsta skūpstīšanās un maigošanās” ir atļauta...
  10. Netraucies pēc jebkā un visa uzreiz! Visam ir savs laiks! Šoreiz ieklausies savās sajūtās un uzticies dabas mātei, gan viņa zina, ko dara...

(*) Pētījums: Morof D et al., Perspectives on Sexual and Reproductive Health Volume 36, Number 3, May/June 2004. Morof D et al., Postnatal depression and sexual health after childbirth, Obstetrics & Gynecology, 2003, 102(6): 1318-1325.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!