Jautājums: Sveicināti! Man ir tāds jautājums. Man bieži meita slimo ar angīnu, veicām dažādas procedūras: mandeļu saldēšana bija, lietojam antibiotikas, daudzas reizes ārstējāmies stacionārā, bet nekas nepalīdz. Bijām pie imunologa, bet neko sevišķu nepateica. Gandrīz katru mēnesi slimo.
Atbild LU MF asoc. profesors E. Biķis, pediatrs:
Jūsu stāstījumā par meitas biežo slimošanu nekas nav minēts par slimības pazīmēm: vai ķermeņa temperatūra slimības reizēs ir paaugstināta, vai ir sāpes pie rīšanas, vai rīkles gļotāda un kakla mandeļu virsma ir apsārtušas, vai mandeļu virsma ir tīra, vai to klāj aplikumi, un, ja tie ir, tad kādi; vai kakla limfmezgli ir sataustāmi un kādi tie ir… Ceru, ka ģimenes ārsts vai pediatrs, kurš regulāri un arī slimības reizēs izmeklē un ārstē Jūsu bērnu, par to sīkāk varētu pastāstīt.
Man Jums jāpaskaidro, ka vārdu "angīna" mūsdienās bieži lieto nevietā un nepareizā nozīmē. Tas atvasināts no latīņu valodas darbības vārda "angere" = smacēt, žņaugt. Terminu "angīna" no seniem laikiem medicīnā lietoja, raksturojot stenokardijas sāpes krūšu kurvī pie sirds vainagartēriju sašaurinājuma sklerozes dēļ. Šaurākā nozīmē par "angīnu" varētu saukt kakla mandeļu iekaisumu ar pietūkumu un aplikumiem, kas rada sāpes, rīšanas un elpošanas grūtības. Gribas cerēt, ka Jūsu meitai viņas biežajās slimības reizēs uz mandelēm nekādu aplikumu nav bijis un kakla mandeļu iekaisums raksturojas vien ar rīkles gļotādas un varbūt arī mandeļu virsmas apsārtumu un ka mandeļu pietūkums izteikts nelielā mērā.
Rīkles gļotādas iekaisumam (faringītam) un kakla mandeļu iekaisumam ar apsārtumu (tonsillītam) var būt dažādi cēloņi. Pirmkārt, tās var būt kairinošas ķīmiskas vielas (t.s. iritanti), kas iedarbojas, tās ieelpojot, vai tām nokļūstot mutē. Iekaisuma izraisītāji ziemas – pavasara sezonā var būt t.s. respiratorie vīrusi, bet vasaras – rudens sezonā – enterovīrusi. Liela loma atkārtotu faringo-tonsillītu izcelsmē ir A grupas beta-hemolītiskajam streptokokam, kas var ilgstoši uzturēties organismā vai arī mājot bērnu kolektīva līdzbiedru vai kāda no ģimenes locekļu (tad to apzīmē par streptokoka "nēsātāju") organismā.
Lai izvairītos no atkārtotiem iekaisumiem, izšķiroša nozīme ir vides tīrībai, lai bērnam nebūtu saskare ar "iritantiem", nevēlama ir atkārtota saskare ar vīrusu infekciju slimniekiem, streptokoku infekcijas nēsātājiem un slimniekiem. Pasargāšanā ļoti svarīga ir pārtikas produktu pareiza uzglabāšana ledusskapī un saldētavā, derīguma termiņu ievērošana, bet pasargāšanā no infekcijām – roku mazgāšanai un vides tīrības nevainojamai ievērošanai.
Jūs esat pareizi rīkojusies, konsultējoties pie imunologa. Kakla mandeles ir svarīga organisma aizsargbarjeras sastāvdaļa, kas uztver un padara nekaitīgu ārējās vides faktoru, vīrusu un baktēriju iedarbību. Imunoloģiskās pārbaudes, cik noprotu no Jūsu stāstījuma, liecina, ka ar Jūsu bērna imūno aizsardzību viss ir kārtībā.
Kakla mandeļu izņemšanas operācijas tagad vairs neizdara tik plaši, kā agrāk. Kakla mandeles tikai tad ir jāizņem, ja tās ir kļuvušas par infekcijas perēkli. Ja analīzes uzrāda streptokoku klātbūtni organismā, pret tiem medicīnas rīcībā ir pietiekami efektīvas antibiotikas.
Protams, ne vienmēr ir iespējams pilnībā izsargāties no kontaktiem ar vīrusu un bakteriālo infekciju slimniekiem vai nēsātājiem, bet tādās situācijās īpaši svarīgu nozīmi iegūst personīgā higiēna, perfekta roku mazgāšana, mutes dobuma higiēna, zobu kopšana, kā arī vides tīrība, un, īpaši gribētos uzsvērt, racionāls, vitamīniem, zaļumiem un augļiem bagāts uzturs.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu ārsta e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.