LU MF asoc. prof. Enoks Biķis, pediatrs. (Foto no personīgā arhīva)

Jautājums: Mana problēma ir tāda, ka mans mazais, kad paēd, viņš pēc tam ilgu laiku atvemj atpakaļ un ir nemierīgs. Vai tas ir normāli? Tagad jau divas dienas baroju ar pudelīti - viņš vairs tā neatvemj un ir mierīgāks.

Ko man darīt - turpināt barot ar pudelīti vai atsākt barot ar krūti? Es dzīvoju ārzemēs un te pie pirmās problēmas ārsti liek barot ar pudelīti... Man pašai piena bija daudz, bet nu tagad jau sāk pazust, jo nebaroju jau divas dienas.

Atbild LU MF asoc. prof. Enoks Biķis, pediatrs:

Jūs nepieminat savā jautājumā, cik vecs ir Jūsu mazais, līdz ar to grūti novērtēt, cik ilga ir Jūsu pieredze, to barojot ar krūti. Ļoti iespējams, ka krūts barošanas, ja tā var teikt, "tehniskajā" izpildījumā Jums ir radušās kādas nepilnības. Varbūt, ka mazulis, zīžot no krūts, pierij gaisu klāt (to sauc par aerofagiju). Norītais gaiss pēc tam pakāpeniski nāk atpakaļ, izgrūžot arī pieniņu. Droši vien, barojot no pudeles, pupiņā atvere bija izveidota pareizi un pudelīte tika turēta pareizi, tāpēc aerofagijas nebija.

Negribas ticēt, ka krūts piens būtu bijis sliktākas kvalitātes (ja vien Jūsu uzturā vai ikdienas paradumos nebija notikušas kādas nevēlamas pārmaiņas), nekā formula, ko Jūs iepildījāt pudelītē. Jūs nepieminat arī, kur atrodas tās "ārzemes", kurās dzīvojat, tomēr grūti iedomāties tādu zemi, it īpaši Eiropā, kur ārsti savās rekomendācijās, kā Jūs rakstāt "pie pirmās problēmas liek barot ar pudelīti", jo mūsdienās visiem bērnu primārās veselības aprūpes ārstiem, gan pediatriem, gan ģimenes ārstiem ir skaidra nostādne, ko arī atbalsta un prasa ievērot Pasaules Veselības Organizācija, ka neviens no mākslīgai barošanai paredzētajiem maisījumiem (formulām) nav līdzvērtīgs un nekādā ziņā nevar būt labāks par krūts pienu.

Jums jāturpina atslaukt krūts piens, lai nepārtrauktos laktācija, jāpārbauda sava veselība un jāizvērtē savs dzīves veids un paradumi, vai nav kas tāds, kas var negatīvi iespaidot krūts piena kvalitāti un garšas īpašības. Jādara viss iespējamais, lai līdz sešu mēnešu vecumam saglabātos pilnīgā mērā dabīgā krūts piena zīdīšana un lai dažas reizes dienā zīdīšana pie krūts tiktu turpināta līdz 12 mēnešu vecumam.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu ārsta e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!