Foto: Jyn Meyer
Alīsija, Selēna, Kenija, Dantis, Ozīrs, Izaura, Ridžs, Darīna, Peniskola... Tie ir tikai daži no jaunajiem un modernajiem vārdiem, kurus vecāki šodien izvēlas saviem bērniem. Kā jauns un populārs TV seriāls, tā bērniem parādās jauni un līdz šim nereģistrēti vārdi, ar smaidu teic oficiālo iestāžu darbinieki. Bet kāda loma īsti cilvēka dzīvē ir viņa vārdam?
Vai tas ietekmē mūža norisi un likteni? Varbūt ir vērts uz šobrīd vienkāršo lietu – bērna vārdu, kuru vecāki dažreiz izvēlas pāris minūšu laikā, paskatīties no nedaudz neierastas puses?

Svētajos rakstos teikts, ka visa sākumā bija Vārds. Tas bija sākuma impulss, ar kuru viss sācies. Bet kas īsti ir vārds? Fonētisku skaņu secība, kad parādījās rakstība – noteikta burtu secība. Un kas ir skaņa? Vibrācija, frekvence, tembrāls skanējums. Savukārt katra skaņa, tās vibrācija, sevī satur noteiktu enerģiju. Sarežģīti? Tā tikai šķiet. Arī katra cilvēka vārds satur noteiktas skaņu vibrācijas un tātad arī noteiktu enerģiju. Tas ir pirmais dārgums, pūrs un ceļamaize, kuru vecāki dod jaundzimušajam bērnam līdzi visā viņa mūža gājumā. Astrologi uzskata, ka cilvēka dzīves gājumu nosaka viņa piedzimšanas brīža planētu stāvoklis. Bet kādu ietekmi uz mūžu atstāj viņam dotais vārds? Ir dažas lietas, par kurām vērts padomāt.

Reizēm vecāki vēl sava nedzimušā bērna vārdu zina jau pirms viņa nākšanas pasaulē. Acīmredzot tas notiek dziļi intuitīvi. Šāds vārds parasti labi un harmoniski sadzīvo ar šo cilvēku visā viņa dzīves laikā. Taču tā nenotiek bieži, šobrīd visai maz vecāku ļaujas savas intuīcijas klusajai balsij.

Ja viņi vārdu izvēlas kāda ārzemju TV seriāla iespaidā vai lai paspīdētu ar izdomas oriģinalitāti, situācija var būt cita. Jūs gribētu visu mūžu nēsāt rokas pulksteni, kas riebjas un nepatīk? Gribētu braukt ar auto, ko nevarat ciest un no kā krāsas vien metas pumpas uz sēžamvietas? Laikam gan ne. Tieši tādas izjūtas pārdzīvo bērni, kuriem nepatīk viņu vārds un kuri jūt, ka tas disharmonē ar paša iekšējo būtību. Iesaukas un palamas, starp citu, visātrāk pielīp tieši tiem, kuru vārds neatbilst viņu iekšējai un ārējai būtībai. To zemapziņā jūt arī apkārtējie. Un tad rodas resnais, tievais, garais, rižais... Šie vēl skan maigi un nevainīgi, ir daudz nejaukāki aizvietotājvārdi, kas pielīp cilvēkam un ir kopā ar viņu visu mūžu.

Bet kā bija senākos laikos? Jaundzimušā vārdu izvēlējās ļoti rūpīgi, neiztiekot arī bez kāda vieda cilvēka padoma. Savulaik latviešiem to izvēlējās krustvecāki kopā ar dzimtas zintnieku. Viņš viedi lūkojās jaundzimušā nākotnē un zēnam vārdu izvēlējās atkarībā no tā, par ko bērnam bija jākļūst – par karotāju, mednieku, zvejnieku, kāda amata pratēju vai zemes kopēju. Meitenēm bija jākļūst par labām saimniecēm un saimes pavarda turētājām. Dotajam vārdam bija jāpalīdz tā nēsātājam visa mūža gājumā. Vēlākos laikos par tradīciju kļuva dzimtas vārdi, kas gāja cauri daudzām paaudzēm. Tiesa, ja kāds vārds atnesa sev līdzi traģiskus notikumus un īpaši grūtu dzīves gājumu, no tā turpmāk mēdza vairīties un to jaundzimušajiem nelika.

Ziemeļamerikas indiāņiem vārda došanā liela loma bija cilts burvim. Kad jaunie zēni grasījās ieiet vīra kārtā, viņiem bija jāiztur vesela virkne grūtu pārbaudījumu. Tikai pēc tiem cilts burvis īpašā iesvētīšanas rituālā deva katram jaunu vārdu, kas vislabāk atbilda jaunā cilts locekļa iedabai. Tad katram deva vēl vienu vārdu, ko zināja tikai vecāki un paši uzticamākie draugi. Šo slepeno vārdu deva, lai pasargātu cilvēku no būruma, skauduma vai kādas citas iespējamas ļaundabīgas ietekmes. Jo cilvēka vārds ir kā faila nosaukums lielajā pasaules norišu datorā... Līdzīgu praksi vēlākos laikos varēja vērot arī kristīgajās tradīcijās. Tagad gan šķiet, ka tā izzudusi. Īpaši nozīmīga tā bija pareizticīgajiem, kad katram jaundzimušajam papildus deva kāda svētā vārdu.

Un vēl. Folkloristi uzskata, ka mums vislabāk būtu ievērot jau pārbaudītas vērtības, tos vārdus, kas jau iegājuši tautas apritē un izturējuši laika pārbaudi. Svešu tautu vārdi ar mums svešādu fonētisko skanējumu, vibrācijām un enerģētiku var izrādīties gana neharmoniski dzīves ceļa rādītāji un likteņa virzītāji. Gluži tāpat, kā mūsu pļavās lasītas zāļu tējas būs ar daudz lielāku dziedniecisko efektu, nekā tās, kas lasītas kaut kur Alpu pļavās vai pat gluži citā kontinentā.

Ir vēl dažas interesantas lietas. Novērots, ka vārds var zināmā veidā sekmēt divu vai vairāku cilvēku saderību ģimenē un sadarbību darbā. Veiksmīgāk viens otru saprot un ātrāk atrod kopīgu saskarsmi tie cilvēki, kuru vārdos ir kopēji līdzskaņi. Piemēram – Andris un Sandra. Abiem vārdiem ir kopēji n, d, r, s. Šādam pārim būs daudz lielākas iespējas veidot harmoniskas un ilgstošas attiecības nekā, piemēram, Andrim un Lijai. Tiesa, tas nebūt nenozīmē, ka pēdējo divu jebkāda veida attiecības jau no sākuma lemtas fatālai neveiksmei. Tā nav, jo mēs ikviens savas dzīves gaitā nemitīgi mācāmies, pilnveidojam sevi un garīgi attīstāmies. Arī šāds duets var būt veiksmīgs. Papētiet paši, ar kādu vārdu īpašniekiem jums veidojas labas attiecības visās jomās un ar kuriem ne visai. Varbūt atklāsit ko jaunu un interesantu! Iespējams, ka kopēji patskaņi rada līdzīgas vibrācijas un enerģētiku, paceļ uz vienota, harmoniska viļņa galotnes... Atliek tikai to izmantot.

Vēl mirkli pakavēsimies tikai pie viena burta visai interesanta atšifrējuma. Tas varbūt palīdzēs uzlikt punktu uz i. Teic, ka zēna vārdā labs esot burts "r". Tā kā sevi varam pieskaitīt ziemeļniekiem un pieļaut, ka mūsu viedie senči pārzinājuši seno Rūnu rakstības alfabētu, mēģināsim šo burtu atšifrēt. Burtam "r" atbilst rūna Raido, kuras aizgādnis ir tas pats mūsu Pērkontēvs un tā simbolizē svēto koku Ozolu. Raido – tulkojumā tas ir ratu ritenis, rati, ceļojums, attīstība un progress. Astroloģiski šīs rūnas aizgādnis ir lielais un labais Jupiters, visa labā virzītājs, tālu ceļojumu, izglītības un kultūras aizstāvis. Rūnai Raido atbilst gaisa un uguns stihijas, koši sarkana krāsa. Summējot visu – "r" burta vibrācijas stimulēs aktivitāti, izaugsmi visās jomās, augstāko spēku protekciju, vēlmi aktīvi pārvietoties gan tuvos, gan tālos ceļos. Tāpēc ir vērts padomāt – vai vārda došana ir tikai laika kavēšanas mirklis un gadījuma nejaušībai pakļauts process vai arī kas vairāk. Kaut kas daudz nopietnāks un fundamentālāks. Ir novērots, ka daudzi, kuru vārdā ir burts "r", strādā ar transportu un tūrismu saistītās jomās un profesijās, viņiem patīk daudz ceļot un pārvietoties. Šie cilvēki vairumā gadījumu nav nepamanāmi un klusi malā stāvētāji. Ja neticat, veiciet savus novērojumus paši!

Un vēl. Īstie jūras vilki visos laikos bijuši nedaudz māņticīgi un uzskatījuši, ka kuģim tā vārda maiņa ir slikta zīme. Tagad ikvienam ir iespēja mainīt gan vārdu, gan uzvārdu – tāpēc lieciet saviem bērniem tādus, lai, pasi saņemot, viņiem nerastos nepārvarama vēlēšanās līdz ar šo dokumentu saņemt arī jaunu, labāku un atbilstīgāku vārdu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!