Vecāku un pusaudža attiecības
Pusaudža vecums ir īpaši sarežģīts posms cilvēka dzīvē. Kā vecākiem rīkoties, lai nezaudētu saikni ar bērnu, kurš tikko bija mazs un mīļš, bet nu ir spurains, iecirtīgs un reizēm nesaprotams? Psiholoģe psihoterapeite Inese Birģele uzsver, ka visi pusaudži jūtas nedroši, lai gan ārēji viņi cenšas citus pārliecināt par pretējo.
"Viņi nepārtraukti apšauba savu pašvērtējumu. Ļoti būtiski ir jautājumi – vai es esmu pietiekami pievilcīgs, vai citiem ar mani ir interesanti un jautri. Līdz 12 gadu vecumam svarīgākie cilvēki bērnam ir pieaugušie – vecāki, skolotāji, pēc tam vienīgais vērā ņemamais kļūst vienaudžu vērtējums. Būtiskākais ir gūt atzinību no draugiem," uzsver psiholoģe. Tāpēc vecāki reizēm var stāstīt un stāstīt, bet tas netiek ņemts vērā, savukārt vienaudžu teiktais tiek uztverts kā aksioma.

Bērna attīstība notiek secīgi. Jo mierīgāk un laimīgāk pagājusi bērnība, jo vieglāki parasti ir padsmitnieka gadi. "Viss, ko mēs investējam bērnos līdz skolas vecumam – klātbūtne, kontakti, kopā būšana –, pēc tam nāk atpakaļ pusaudža gados. Daudzi vecāki atzīst, ka padsmitnieka krīzi bērnos nav jutuši. Protams, viss atkarīgs arī no rakstura un temperamenta," skaidro Birģele.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!