Foto: Valentina Frate
Pozitīvas kredītvēstures veidošana - lai gan sākotnēji tas var izklausīties sarežģīti vai pat biedējoši, būtībā veidot labu kredītvēsturi ir pavisam vienkārši – tikai rūpīgi jāseko līdzi saviem kredītmaksājumiem.

Kāpēc būtu nepieciešama laba kredītvēsture? Atbilde pāris vārdos būtu šāda: tā nepieciešama, lai finanšu iestādei norādītu, ka esat zema riska potenciālais klients. Proti, ka esat uzticama persona, kurai var piešķirt kredītu. Tādēļ, ja tuvākā vai tālākā nākotnē ar finanšu iestādes palīdzību plānojat veikt kādu lielāku pirkumu vai uzsākt savu uzņēmējdarbību, ņemiet vērā, ka vieglāk to izdarīt būs gadījumā, ja Jums būs laba kredītvēsture. Turklāt pozitīva kredītvēsture ļaus Jums vieglāk atvērt kontus, kā arī saņemt jaunus kredītus un kredītkartes ar izdevīgākiem nosacījumiem.



Kā veidojas kredītvēsture?


Pozitīvu kredītvēsturi veido pārskats par visiem Jūsu iepriekšējiem kredītiem - tas, cik kārtīgi ir veikta iepriekšējo un/vai esošo kredītu saistību izpilde. Finanšu iestādei nekas nepaliks nepamanīts un, izvērtējot kredītvēsturi, tā ņems vērā arī visus pirkumus, izmantojot līzingu, tai skaitā automašīnas vai sadzīves tehnikas iegādi. Maldīgi uzskatīt, ka pozitīva kredītvēsture ir tikai tad, ja iepriekš nav bijušas nekādas kredītsaistības. Izrādās, ka par vislabāko kredītvēsturi finanšu iestāde uzskata gadījumu, ja klients jau ir atmaksājis kādu kredītu.

Gadījumā, ja Jums iepriekš ir bijušas grūtības ar savlaicīgu kredītmaksājumu veikšanu, finanšu iestāde Jūs var uzskatīt par riskantu klientu - var tikt atteikts kredīts vai arī piemērots kredīts ar augstākām procentu likmēm. Labā ziņa ir tā, ka finanšu iestādes ņem vērā laiku, kad šīs kredītsaistību problēmas bijušas. Jo pirms ilgāka laika bijušas problēmas ar kredītu atmaksu, jo aizdevējs, pieņemot lēmumu par kredīta piešķiršanu, tās mazāk ņems vērā.

Savukārt, ja vienlaikus ir paņemti vairāki kredīti un rodas grūtības ar kredītsaistību pildīšanu,  centieties nomaksāt visus parādus, jo kredītiestāde neņems vērā, ja daļu kredītsaistību Jūs būsiet veikusi noteiktajā laikā, daļu - kavējusi. Nenomaksātas kredītsaistības ir un paliek nenomaksātas kredītsaistības, kas kaitē  Jūsu kredītvēsturei.


Padomi kā veidot/saglabāt pozitīvu kredītvēsturi:

  • Nekad neaizņemieties naudu, ja ziniet, ka naudas atdošana sagādās grūtības;
• Vienmēr saglabājiet kredītu/līzingu līgumus, ko esat parakstījusi, iespējamajiem nākamajiem kredītu ņemšanas gadījumiem. Ar tiem Jūs varēsiet apliecināt savu kredītvēsturi - savas iepriekšējās un/vai esošās finanšu saistības;

  • Vienmēr savlaicīgi veiciet maksājumus savu kredītsaistību izpildei;
• Ja dzīvē notiek kāds negaidīts pavērsiens, kura dēļ rodas grūtības atmaksāt kredītu, nekavējoties par to informējiet savu kredītdevēju;

• Centieties nepārsniegt kredītkartes limitu - tas samazina spēju kontrolēt savus izdevumus;

  • Neļaujiet izmantot kādam citam Jūsu kredītkarti;

• Neuzņematies kredītsaistības citas personas vietā, jo var izveidoties situācija, ka kredītā/līzingā iegādāto preci lieto cits, bet Jums nākas maksāt;
• Pirms noformējiet kredītu/līzingu, rūpīgi pārdomājiet pirkuma lietderību un nepieciešamību;
• Sekojiet līdzi, lai esošo un/vai plānoto kredītsaistību ikmēneša maksājumi nepārsniedz 30-40% no Jūsu ikmēneša ienākumiem;
• Ja esat pazaudējusi vai Jums nozagta kredītkarte, nekavējoties ziņojiet par to savam kredītdevējam.

Atcerieties - nekad nav par vēlu sākt veidot labu kredītvēsturi!

 

Normunds Laizāns

Naudas plānošanas centra eksperts, SIA "Kredītrisks" valdes priekšsēdētājs

 

 

Par Naudas plānošanas centru

Biedrība Naudas plānošanas centrs (NPC) ir sadarbībai atvērta neatkarīga sabiedriska organizācija, kuras mērķis ir Latvijas iedzīvotāju izglītošana un konsultēšana personīgā budžeta plānošanas jautājumos. To 2007. gadā dibināja AS "GE Money" un Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola.

Savu mērķu īstenošanai NPC iedzīvotājiem sniedz bezmaksas konsultācijas personiskā budžeta plānošanā un informatīvu palīdzību finanšu jautājumos: info@vissparnaudu.lv, www.vissparnaudu.lv.

 

 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!